Készült: 2024.03.28.10:02:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2009.10.12.), 2. felszólalás
Felszólaló Kósa Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:29


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÓSA LAJOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársak! Annak idején, jó 19 évvel ezelőtt nagy eredménye és ünnepe volt a demokráciának az, amikor Magyarországon a régi tanácsi rendszert felváltotta az önkormányzati rendszer. Nagy reményekkel indult minden önkormányzat, minden település, hiszen mindenki tudja, hogy az önkormányzatiság a legközvetlenebb hatalomgyakorlási lehetőség az emberek számára, ott érezhetik igazán, hogy az történik velük, amire szavaznak, az történik velük, amire az akaratukat kinyilvánították.

A rendszer nagy vagyonnal, nagyon komoly finanszírozással indult. Akkor a számítások szerint az államtól kapott kötelező feladatok ellátásának a költségeit 90 százalékban az állam finanszírozta. Emellé jelentős vagyont adott, és még azt is rögzítette, hogy a privatizáció kapcsán az önkormányzati telkek értékhányadát az önkormányzatok megkaphatják, tehát még egy jelentős vagyon elé néztek azok a települések, amelyek a demokráciába belevágtak, és lakóikkal együtt remélték, hogy Magyarországon az önkormányzatiság kivirágzik.

Eltelt 19 év, s ma ott tartunk, hogy az önkormányzati rendszer a szakadék szélére került a finanszírozást tekintve. (Közbeszólások az MSZP soraiban: Főleg Debrecen! - Dőlnek össze a házak!) Ma az államtól kapott kötelező feladatok ellátásának finanszírozásához kevesebb mint 50 százalékot kapnak az önkormányzatok. Ma ott tartunk, hogy ha az állam nem tud megoldani egy problémát, sem ötlete, sem pénze, sem tehetsége nincs hozzá, akkor azt mondja, hogy tessék, önkormányzatok, lássátok el ti. Ma ott tartunk, hogy komoly politikai pártok úgy indulnak a választási megmérettetésen, hogy le merik azokat a mondatokat írni, hogy szerintük bizonyos önkormányzatok életképtelenek, és ezért nem szükséges őket nagyon finanszírozni, mert felesleges, nem hatékony, pénzkidobás.

Ma ott tartunk, hogy a Magyar Köztársaság miniszterelnöke úgy kíván tárgyalni az állam egyik felével a másik fele képviselőjeként, hogy előre kinyilvánítja: tőletek 120 milliárdot elveszünk, ez kőbe van vésve, gyertek tárgyalni. Az ember azt kérdezi, hogy ugyan aztán miről. Ma ott tartunk, hogy az önkormányzatok működésének az alapfeltételeit nem biztosítja az állam, nemcsak pénzben, de jogban sem olyan mértékben, hogy ma már - egyértelműen a kormányzó pártok hibájából - az a rendszer is felszámolódott, hogy az önkormányzatok törvényes működését az állampolgárok biztonsága érdekében valaki egyáltalán nézhesse. Ma ott tartunk, hogy komoly felvetés egész önkormányzati ágazatok - lásd megyék - megszüntetése anélkül, hogy a jövőről lehetne bármi fogalmunk.

Emiatt hívtunk össze önkormányzati képviselők számára egy tiltakozást a Kossuth téren, ahol soha nem látott számban jöttek el önkormányzati választott politikusok (Közbeszólások az MSZP soraiban.), és ezért, az ott megfogalmazottak érdekében ismertetném önökkel azt a 12 pontot, amit az önkormányzati rendszer a következőkben bármely magyar kormánytól joggal elvárhat.

1. Minden önkormányzat alapvető célja polgárai jólétének, boldogulásának, gyarapodásának, biztonságának megteremtése.

2. Az önkormányzatok a társadalmi önrendelkezés legközvetlenebb, tehát legfontosabb helyszínei. Minden önkormányzatnak joga van a létéhez, sorsáról csak saját lakói dönthetnek.

3. Magyarország legfontosabb települése Budapest. Budapest járul hozzá Magyarország teljesítményéhez legnagyobb mértékben.

4. Az önkormányzatiság minden szintje közös értékünk - falu, város, megye -, fogyásukkal, pusztulásukkal mindnyájan kevesebbek leszünk.

5. Ahogy Magyarország polgárai kiállnak a fővárosért, a fővárosnak is ki kell állni minden faluért.

6. Minden településnek joga van az iskolához.

7. Minden településnek joga van a kultúrához és templomához.

8. Minden településnek joga van legalább egy rendőrhöz. (Közbeszólás az MSZP soraiban: Idő!) Ha az állam ezt nem biztosítja, joguk legyen maguknak biztosítani!

9. A kormány csak úgy adjon kötelező feladatot, ha az ellátását biztosítja.

10. A kormány ne vonja el az önkormányzatok vagyonát.

11. Az önkormányzatoknak ne vonja el a kormány a bevételeit. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

12. Minden önkormányzatnak joga van az ellenálláshoz akkor, ha az állam a létét, a törvényességét vagy az alkotmányosságot veszélyezteti.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

(13.10)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai