Készült: 2024.04.24.10:30:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (2019.07.01.), 118. felszólalás
Felszólaló Demeter Márta (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:17


Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER MÁRTA (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Az NHB Banknál tavaly december 18-án rendelt el korlátozást az MNB a betétek kifizetésére. Az eredetileg 30 napos határidőt aztán kétszer meghosszabbította, majd visszavonta a bank működési engedélyét, és elrendelte a végelszámolást. Összesen 12,5 milliárd forintnyi betétet vontak ki az ügyfelek az NHB-tól tavaly novemberben és decemberben, és további kifizetéseket is kezdeményeztek. Erre reagálva vezetett be a Nemzeti Bank korlátozásokat.Kérdéseim elnök úrhoz. Hogy lehet, hogy azok a pénzügyi társaságok, amelyeknek erős kormányzati kötődése van, rendre csődbe mennek, miközben a pénzügyi felügyeleti rendszer meglehetősen gyenge ilyenkor, lényegében csak formális, csak akkor lépnek bármit, amikor nagyjából a végelszámolásról van szó? Itt szeretnék emlékeztetni a Széchenyi Bank 2014-es bezárására, a Quaestor esetére 2015-ből, a Buda-Cash Brókerház 2015-ös csődjére. Az NHB Bank esete is ezt a felsorolást bővíti itt 2019-ben, és érdekes módon valahogy a személyi kör mindig nagyon nagy átfedéseket mutat ezeknél a pénzintézeteknél.

Kérdésem, hogy miért parkoltathatnak költségvetési forrásokat felhasználó szereplők pénzeket a NER-közeli intézményekben. Így veszett el a kereskedőházak 3,8 milliárd forintja, a rendvédelmi szervek és a honvédség állományának egészségügyi megtakarítása, a Pénzügyminisztérium vagyonkezelésében lévő állami tulajdonú Széchenyi Tőkealap 7 milliárd forintja.

A harmadik kérdésem: javasoljae ön mint a pénzügyi felügyeleti szervnek lényegében a vezetője, hogy közpénzzel ne lehessen tőzsdézni? Milyen javaslatot tesz, hogy közpénzt ne lehessen az NHB-hoz hasonló intézményekben parkoltatni?

Ön mint a pénzügyi felügyeleti szerv, válaszoljon, miért buknak sorra a NER-nek kedves bankok. Szeretném megkérdezni, hogy ha azt mondja, hogy a piacnak csak az 1 százalékát tette ki ez a pénzintézet, akkor ezek szerint, ha csak 1 százalék, akkor eltüntethetőek a pénzek? Illetve kérdésem az is, ön azt említette, hogy 2016-ban több közleményben is felhívták a figyelmet a helyzetre. Kérdezem akkor: költségvetési szervek hogyan tarthatnak pénzt, állami pénzt hogy tarthatnak ilyen pénzintézetekben?

Köszönöm. (Szórványos taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai