Készült: 2024.03.28.13:40:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

101. ülésnap (2003.10.29.), 258. felszólalás
Felszólaló Vígh Ilona (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:44


Felszólalások:  Előző  258  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÍGH ILONA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Folytatom a Kiss Attila képviselőtársam által elmondottakat. A Medgyessy-kormány 2004-es költségvetési javaslatából világosan látszik, hogy a kultúra továbbra is az a terület a szocialista-liberális kormány számára, ahonnan jelentős összegeket vesz el. Sajnos, ahogyan más területen, a kultúra területén is a leépítés folyik, nem az építkezés. Míg a polgári kormány négy esztendeje alatt megduplázódtak a kultúrára fordított kiadások összegei, 2003-ban a Medgyessy-kormány 10 milliárd forinttal csökkentette a kulturális tárca költségvetését. A választási programjukban, a kormányprogramban elsődleges fontosságot ígértek a kulturális területnek. Ennek különleges nyomatékot adott, hogy Medgyessy Péter azt mondta - idézem -: “a hangsúlyt az alkotóművészek támogatása mellett a hétköznapi művelődésre, a kulturális alapintézmények fenntartására és támogatására helyezzükö - mondta ő. Majd Görgey Gábor miniszter úr: “itthon missziónak tekintem a kulturális esélyteremtéstö - fogalmazta meg. Végül Hiller István miniszterjelölti meghallgatásán személyesen vállalt garanciát arra, hogy ez a terület különleges bánásmódban részesül. A szavakat azonban nem követték tettek.

Ezek után az önkormányzatoknak juttatott könyvtári és közművelődési érdekeltségnövelő támogatás összege 2002 óta egy fillérrel sem nőtt, azaz az inflációt figyelembe véve csökkent. Ez az összeg segítette az intézmények eszközparkjának felújítását, pótlását. Ráadásul a közművelődési intézmények gazdálkodásában drámai következménye lett annak - főként a 10 ezer alatti, kisebb településeken -, hogy a 2003-as költségvetés nem biztosította az önkormányzatok számára a béremeléshez szükséges forrásokat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az önkormányzatok számára biztosított közművelődési normatívát a költségvetési tervezetben 2003-ról 2004-re 2, azaz kettő forinttal kívánják növelni a szocialista-liberális képviselőtársaim, tehát 1114 forintról 1116 forintra. Amikor ezt megláttam a költségvetési tervezetben, azt hittem, hogy önök viccelnek. Úgy tűnik, hogy önöknek ennyit ér a kultúra, kettő forintot. Azzal a szándékkal, hogy két forinttal kívánják megemelni a normatívát, elismerik, hogy az önök számára a közművelődés nem közügy, hanem magánügy, ellentétben a közművelődési törvényben megfogalmazottakkal. A tervezett 1116 forint támogatással szemben a Népművelők Országos Egyesülete 2500 forint/fő lakosságszám szerinti normatív támogatást tart kívánatosnak. A tervezett összeg csupán a további leépüléshez elegendő, nem pedig az építkezéshez.

Tudják önök, ha szeretnénk a Nemzeti Színházban egy előadást megtekinteni, akik Budapesttől 200 kilométerre élünk, az nekünk 10 ezer forintunkba kerül. A miniszter úr ígéretet tett arra, hogy az esélykülönbséget csökkenteni igyekeznek. Ez eddig még nem sikerült.

Önök nem érzékelik a problémát, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, miszerint elindult egy negatív folyamat a kulturális intézmények működését illetően. A kistelepülések egyre nagyobb számban kénytelenek bezárni az intézményeiket - könyvtár, művelődési ház, múzeum -, vagy felfüggesztik működésüket, illetve csökkentik nyitvatartási idejüket, korlátozzák programjaikat. Sok esetben az önkormányzatok igyekeznek megszabadulni intézményeiktől, gyakori a vállalkozói vagy a kht. formában való működtetés. Integrálnak intézményeket, integráció címen csökkentik az ott dolgozók létszámát. A tapasztalatok azt bizonyítják, hogy ez a negatív tendencia nem vált be, nem szerencsés vállalkozásba adni a kulturális intézményeket. Az intézmények tartalmi és formai működtetése köszönő viszonyban sincs a közművelődési törvényben megfogalmazottakkal.

Tudjuk, hogy a közművelődési intézmények biztosítják a településen működő számtalan civil szervezet számára a helyet a rendezvényeik lebonyolítására, valamennyi települési ünnepség itt kerül megrendezésre, és nem utolsósorban segíti a lakosság szabadidejének kulturált eltöltését. Nem vitatható a kulturális intézmények közösségépítő szerepe, a helyi kulturális értékek megőrzésére, ápolására tett erőfeszítésük. A közművelődési intézmények, művelődési házak, könyvtárak, múzeumok működtetése egyik nagy szeletét teszi ki a kultúrának, a kultúra közvetítésének. Ma Magyarországon 2600 közművelődési intézmény működik, azonban ezeknek az intézményeknek a száma egyre csökken. A pénzügyi nehézségek miatt ezek az intézmények sok esetben kikerülnek az önkormányzat felügyelete alól. Ezzel a kényszerlépéssel sérül a vidéken élő lakosság kulturális szolgáltatással való ellátása.

Hiller István miniszter úr kinevezése kapcsán fontosnak tartotta a vidéki közművelődési intézmények korábbinál magasabb szintű támogatását. A kétforintos normatív támogatás jelenti a különleges bánásmódot szocialista-liberális módra?

Kérem kormánypárti képviselőtársaimat, támogassák módosító javaslatomat, miszerint a 2004-es költségvetési esztendőben a közművelődési normatíva a szakmai szervezetek igényével egyezően 2500 forint legyen, mellyel elismernék a kultúra fontos szerepét társadalmunkban!

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  258  Következő    Ülésnap adatai