Készült: 2024.04.16.13:08:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2011.10.10.), 302. felszólalás
Felszólaló Kaufer Virág (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:29


Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KAUFER VIRÁG (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Igen, azt hiszem, a kormánynak tényleg gratulálni lehet az előttünk lévő törvényjavaslat kapcsán, van benne számos nagyon progresszív, európai színvonalú javaslat, amelyre 10 évvel ezelőtt, amikor a törvény létrejött, akkor kellett volna sort keríteni, de ugye, ami késik, nem múlik, az LMP üdvözli azt, hogy ilyen komoly lépéseket tett, illetve javasol a kormány állatvédelmi szempontból. Gondolok itt arra, amely e vitaszakaszra vonatkozik, a felelős állattartást ösztönző javaslatokra, így az ivartalanítás, a regisztráció, vagyis a csip kérdése. Ezeket mindenképpen támogatni tudjuk, nagyon nagy szükség van ezekre a lépésekre ma Magyarországon, de mindezt annak fényében kell megtenni, hogy a realitásokat is figyelembe vegyük, mégpedig azt, hogy nagyon komoly túlszaporulat van, nagyon komoly a "felelőtlen állattartás", tehát az, amikor a gazda valójában egy láncon tartja kint a kutyát az udvaron, éppen csak a maradékot elé veti. Tehát ez a fajta kutyatartás egészen más szemléletet vonz magával, mint az, amiről most beszélünk. Ebből következően az átállás során nagyon komoly szám kerülhet az utcára, vagyis válhat kóbor, gazdátlan állattá, akkor, hogyha egyik pillanatról a másikra nagyon radikális szabályozást vezetünk be.

Én úgy érzem, hogy a módosító javaslatokból egyfajta mérsékletes szemlélet tükröződik. Én például támogatom a 16. ajánlási pont alatt lévő módosító javaslatot, miszerint legfeljebb 3500 forintot lehessen például egy csip regisztrációjáért kérni. Azt gondolom, ezek olyan lépések, amelyekre mindenképpen szükség van, egyszer meg kell ezeket tenni, de mérsékelt lépéseknek számítanak, és kezelnünk kell majd az átmeneti időszakot.

Nagyon fontos tudni azt, hogy akkor, amikor erről a témáról beszélünk, ma Magyarországon az ebrendészeti telepek is, a menhelyek is, a civil tartású menhelyek is túlzsúfoltak, tehát egyszerűen minden egyes kutya, macska vagy bármely társállat, amelyik az utcára kerül, nagyon komoly terhet jelent a rendszernek. Itt szeretnék utalni azokra a módosító javaslatokra, amelyek az ebrendészeti hozzájárulás bevezetésére vonatkoznak. Azt gondolom, ez is egy nagyon régi, közel 10 éves elmaradásunk, amelyre mindenképpen szükség van, ahogyan sajnos ez a nem támogatott MSZP-s javaslat is jelzi, főként azért, hogy támogatni tudjuk azokat a civil szervezeteket, civil kezdeményezéseket, amelyek helyben, önkormányzati szinten igyekeznek az ebrendészeti kérdéseket megoldani.

Sajnos, ki kell mondani azt Magyarországon, hogy az ebrendészeti kérdések humánus, azaz emberséges, állatbarát megoldása valójában csak a civil szervezetek által fenntartott menhelyeken valósul meg. Az ebrendészeti telepek, amelyek leggyakrabban magánvállalkozás formájában jönnek létre az önkormányzattal leszerződve, ezek a helyek legkevésbé az állatok védelmét, az állatok jólétét veszik figyelembe. Nagyon sok olyan civil menhely működik, amely sajnos nem felel meg az európai normáknak, de mindenképpen azt mondom, hogy azok, amelyek európai színvonalú állattartást biztosítanak, és ami még fontosabb, uraim és hölgyeim, törődnek azzal, hogy az állatok örökbe adása megtörténjen, az állatok újra gazdához kerülése megtörténjen, ezek civil kézben vannak. Ezért nagyon sajnáljuk azt, hogy az a kezdeményezés, módosító javaslat, amely az MSZP részéről jött, sajnos nem tudott tért nyerni. Viszont örülünk annak, hogy az LMP által, Szabó Rebeka képviselőtársam által benyújtott javaslat - elnézést, itt súgják hátul, hogy ez a következő vitához tartozik, de befejezem a mondatot - lehetőséget fog majd adni az önkormányzatoknak, hogy a civil szervezeteket támogassák.

Ugyanakkor szeretnék önöknek egy komoly kritikát is megfogalmazni, és csatlakoznék itt Bárándy képviselőtársamhoz, a bundatenyésztéssel, a prémesállat-tenyésztés kérdésével kapcsolatban. Én, képviselőtársaim, felháborítónak tartom azt, hogy egy állatvédelmi törvény keretében tulajdonképpen a gazdasági érdekeket veszik figyelembe, akkor, amikor minden olyan európai országban, ahol ezzel a kérdéssel foglalkoznak, betiltják a nem háziasított... Ugyanis annyiban vitatkoznék, hogy ezeknek a fajoknak, amelyeket a prémjükért tartanak, jelentős részük nem háziasított, különösen azok, amelyeket a Szőrmetenyésztők Szövetsége által kiadott szeptemberi közleményben felsorolnak mint lehetséges piacot, lehetséges gazdasági fejlesztést Magyarország számára.

Ezeknek a fajoknak, az ezüstrókának, a nyércnek a tenyésztése nagyon komoly állatvédelmi problémákat vet fel. Ezek a fajok ugyanis, uraim és hölgyeim, nem háziasított fajok, nem tartjuk őket olyan régóta ketrecben és zárt körülmények között, hogy háziasodtak volna, tehát ezeknek a tartása nagyon komoly állatjóléti problémákat vet fel. Ennek a megnyitását semmiképpen nem tudjuk támogatni. Igazából furcsának találjuk azt, hogy a Jobbik és a Fidesz ebben a kérdésben ilyen módon összefogott, mintha egy bundakoalíció jött volna itt létre (Derültség.), amit igazából furcsállunk. Ugyanis úgy gondoljuk, ha valaki igazából aggódik a magyar vidék sorsáért, mint ahogyan azt az LMP is teszi, és az állattartásban, a kisállattartásban látja a jövőt, akkor igazából őshonos fajokat, olyan fajokat kellene tartani, amelyeket a természetben, a szabadban is lehet tartani, és így nyújtanak például az ökológiai állattartáson keresztül egészséges ökológiai élelmiszert, szabadtartásos húst.

Tehát ezt semmiképpen nem tudjuk támogatni, sőt, igazából felháborítónak tartjuk, hogy ez egyáltalán szóba jött.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  302  Következő    Ülésnap adatai