Készült: 2024.04.24.11:12:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2007.11.19.), 35. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:02


Felszólalások:  Előző  35  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS pénzügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Font képviselő úr regisztrációadó-emelést javasol a helyzet orvoslására, de a kormány nem támogatja ezt a javaslatot, képviselő úr. (Taps, derültség az MSZP soraiban. - Domokos László: Személyeskedsz!)

Magyarországon az elmúlt időszakban kialakult a valódi, életképes piacgazdálkodás feltételrendszere, azonban az állampolgárok egy jelentős része a piaci kockázatok iránt nem eléggé érzékeny, nem alakult ki az a fajta veszélyérzet, ami szükséges, hogy ilyen típusú kockázatokat megítéljenek. A gazdasági döntésekhez, racionális döntésekhez szükséges ismeretek sem állnak minden esetben mindenki rendelkezésére, ez elég nyilvánvalóan látszik bizonyos hitelszerződések megkötéséből.

Ha a képviselő úr által említett gépkocsi-hitelezés gyakorlatát vizsgáljuk Magyarországon, akkor létezik olyan felmerés, amely szerint a magyar lakosság egy jelentős hányada sokkal nagyobb, drágább gépkocsit vásárol, mint amekkorára a jövedelmi helyzete alapján lehetősége lenne.

(14.20)

A képviselő úr plasztikusan úgy fogalmazta ezt meg, hogy egy kategóriával nagyobb autóba ül annál, mint amit egyébként az anyagi helyzete indokolna, illetve lehetővé tenne. A vágyak valóban sokszor erősebbek a tényleges gazdasági lehetőségeknél, és a gépkocsivásárlások hitelezésén túlmenően ez sokszor előfordul a lakáshitelezéssel is, hiszen nagyon sok esetben látszik itt is az erőn felüli vállalás, és aztán a nagyon nehezen vagy egyáltalán nem teljesítés. Ezeken a példákon túlmenően számomra egészen megdöbbentő, hogy létezik a magyar hitelpiacon olyan elfogadott hitelajánlat, amelynél 200 százalékos teljes hiteldíjmutatóval vesznek fel magyar állampolgárok hitelt. Lefordítva ez azt jelenti, hogy tízezer forintos kölcsönre egy év alatt húszezer forint kamatot kell fizetni az illetőknek, és létezik - még egyszer mondom - ilyen típusú hitelfelvétel is.

Meggyőződésem szerint ezekben a kérdésekben az államnak van olyan felelőssége, hogy minél több és minél pontosabb tájékoztatást adjon az ilyen jellegű hitelfelvételekben gondolkodóknak, azért, hogy az emberek józan realitásérzéke kialakuljon. Ezt természetesen az állam meg is teszi, mind a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete minden lehetséges formában, honlapon, előadásokon, mind pedig a kormányzati szereplők az erről a témáról folytatott beszélgetésekben a nyilvánosság előtt felhívják a figyelmet ezeknek az ügyeknek a kockázatosságára.

Novemberben módosítottuk azt a rendeletet, amely a teljes hiteldíjmutató-számítás rendeletét jelentette. Ez azt jelenti, hogy a 304/2007. (XI.14.) kormányrendelet módosítása éppen azt szolgálja, hogy szerződéskötés előtt a fogyasztók teljes körű, pontos tájékoztatására sor kerülhessen, annak érdekében, hogy ez a bizonyos tájékoztatás jobban szolgálja a megalapozott döntést. Szeretnénk a következő időszakban a reklámszabályokat is korrigálni, nevezetesen a pénzügyi szolgáltatások igénybevételével kapcsolatos közlendők pontosítását a különböző reklámokban, ugyanakkor a sokszor a vitákban felmerülő lehetséges kamatmaximum meghatározása a szakemberek megítélése szerint általában inkább negatív hatással járna, mert ez azt eredményezné, hogy ehhez a bizonyos meghatározott kamathoz nivellálódna a különböző hitelek kamatainak a meghatározottsága.

Azt hiszem tehát, hogy a kormány támogatni fog minden olyan társadalmi kezdeményezést a jövőben is, amely hozzájárul ahhoz, hogy az uzsorakamat, a felelőtlen kölcsönügyletek visszaszorítása érdekében a lakosság mind teljesebb felkészülését, információhoz juttatását, a megalapozott és felelős döntés meghozatalát szolgálja, hiszen nyilvánvalóan csak ilyen módon lehet azt a helyzetet megváltoztatni, amely sajnálatos módon Magyarországon ma jellemző, hogy sokan nem megfelelő megfontoltsággal és nem megfelelő felkészültséggel döntenek hitelszerződések megkötéséről.

Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  35  Következő    Ülésnap adatai