Készült: 2024.04.26.01:35:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

253. ülésnap (2009.12.15.), 6. felszólalás
Felszólaló Demendi László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMENDI LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Mikor kap zöld utat a zöld áram? Az úgynevezett kötelező átvételi körbe tartozó áram átvételi árát szabályozó kormányrendelet újabb módosításáról szóló hírek láttak a közelmúltban napvilágot. Hatálybalépésük esetén a módosítások újabb szigorításokat vezetnének be a kötelező átvételi piacra termelő kiserőművekkel, köztük a megújuló áramot termelő bioerőművekkel szemben is.

A módosítások indítékával egyet lehet érteni, az azonban megkérdőjelezendő, hogy az érdekeltté tétel kizárólag negatív eszközökkel - vagyis büntetésekkel - eredménnyel alkalmazható-e. Magyarország európai uniós csatlakozása óta összesen egy ilyen korszerű bioerőmű épült, és ennek a jelenlegi szabályozási körülmények között a pénzügyi-közgazdasági lehetőségei bizony meglehetősen ingatagok.

Közhelyszámba megy ma már, hogy a fő energetikai és környezetvédelmi hatás mellett a bioerőművek jelentős gazdasági és térségfejlesztő hatást fejlesztenek ki. Ezek a létesítmények csökkentik az ország üvegházgáz-kibocsátását, és energiaimport-függőségét, új áramtermelő kapacitásokat hoznak létre, de közben alternatívát kínálnak a földhasználatra, és javítják a vidék népességmegtartó erejét is. Sok olyan elmaradott mezőgazdasági vidéke van az országnak, ahol a felzárkózást bioenergetikai beruházásokkal lehet a leghatékonyabban megoldani. A jól tervezett bioenergetikai fejlesztések igényelnek némi támogatást, de ha egybevetjük a ráfordítási igényt és az előnyös hatásokat, akkor makrogazdasági, társadalmi szinten összességében egyértelműen pozitív eredmény adódik.

Nyomós okom van megkérdezni államtitkár úrtól, hogy a célok elérésére alkalmazott eszközrendszereket megfelelőnek tartjuk-e. A kérdés, hogy a ma alkalmazott árak betöltik-e funkciójukat, vagyis ösztönzik-e a befektetőket arra, hogy az ismert energia- és környezetpolitikai célok megvalósítása teljesítéséhez szükséges zöldáram-termelő kapacitások jöjjenek létre. A kérdésre véleményem szerint a válasz egyértelműen: nem. A 2020-as célok teljesítéséhez a szenes erőművekben létrehozott vagy létrehozható kapacitások mellett 600-700 megawatt új, korszerű bioerőművi kapacitást kellene létrehozni. Ehhez képest - tudomásom szerint - 20 megawatt üzemel Magyarországon, és egyetlen olyan új projekt sincs a megvalósítás közelében, amely ezt növelné.

A befektetők Magyarország helyett a reálisabb átvételi árakat alkalmazó szomszédos országokat választják. Arra már volt példa a történelemben, hogy Magyarországról a nyersanyagok kimentek például Ausztriába, ahol azokból nagy hozzáadott értékű terméket állítottak elő. De az, hogy Romániába vagy Szlovákiába menjen ki a magyar nyersanyag, szerintem mindenképpen újszerű fejlemény.

Felmerül a kérdés, hogy mi állhat a jelenlegi politika mögött, ami visszafogja a bioenergetikai ipar fejlődését. Az államháztartás kímélése? Véleményem szerint nem. A zöld villany támogatása nem államháztartási forrásból történik. Vagy talán az infláció korlátozása? Véleményem szerint ez sem lehet az oka, ugyanis az összes makrogazdasági hatást figyelembe véve nem mutat inflációnövelő hatást. Vagy esetleg az áramfogyasztók költségeinek kímélése? Bizony, itt jó lenne tiszta vizet önteni a pohárba, a végső áramárban a zöld áram támogatása minden körülmények között - a mai számításaink szerint - kevesebb mint 50 fillér. Nem ettől drága a magyar áram. Amikor például az E.ON a közelmúltban 6 forint 20 fillérrel emelte meg a végfogyasztói áramárat, akkor a növekvő zöldáramterhekre hivatkozott. Ez megítélésünk szerint hatalmas csúsztatás. Az időarányos zöldáramteher növekedése biztosan nem érte el itt a 10 fillért sem.

Ezért kérdezem államtitkár úrtól, hogy elvégezték-e az eszközrendszer, ezen belül az átvételi ár elemzését abból a szempontból, hogy hatékony-e, avagy lemondunk a kormány és az Országgyűlés által jóváhagyott célok teljesítéséről. Kérdezem, hogy elfogadjuk-e az időarányos lemaradást, és kívánunk-e tenni valamit ennek kezelésére.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai