Készült: 2024.03.28.14:12:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

316. ülésnap (2013.10.25.), 220. felszólalás
Felszólaló Dr. Pósán László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:04


Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PÓSÁN LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Én a költségvetésnek a felsőoktatást érintő tételeihez szeretnék hozzászólni. Ami a jövő évi költségvetésben a felsőoktatás helyzetét illeti, azt lehet mondanunk, hogy ennek a költségvetésnek a felsőoktatás az egyik nyertese, hiszen a 2014. évben közel 20 százalékos többletforrás jelenik meg ezen a rovaton.

Az állami egyetemekre, főiskolákra fordítható összeg 13 milliárd forinttal emelkedik, tehát a tavalyi 123 milliárdról 136 milliárdra, további felsőoktatásra jutó támogatásként jelenik meg az a 11 milliárdos tétel, ami a struktúraváltás átalakítására szolgál, és a kiválósági kritériumok alapján adható közel 10 milliárd forint ugyancsak a felsőoktatási intézményeknél jelenik meg. A nem állami intézményeknek, tehát a nem állami felsőoktatásnak adható támogatás összege 2014-ben ugyancsak jelentősen, mintegy kétszeresére növekszik. Azt gondolom, hogy ezek nagyon jó irányba mutató elmozdulások, és a felsőoktatás egésze szempontjából kifejezetten kedvező tendenciát jelentenek.

De azt sem szabad elhallgatni, hogy a felsőoktatási intézmények által korábban az úgynevezett PPP-program révén bekövetkezett eladósodásban ugyancsak szerepet vállal a jövő évi költségvetés, tehát ez egy további könnyebbség az intézmények számára a jövő év tervezésénél.

A tudományos könyv- és folyóirat-támogatások szerencsére továbbra is jelentős tétellel, mintegy 200 millió forinttal szerepelnek a költségvetésben. Az európai, illetve a hazai kutatóintézeti pályázatok támogatására több mint egymilliárd forint szerepel a költségvetésben, ami azért fontos, mert a 2014. évtől kezdődően az uniós tudományos pályázatok szerepénél jóval nagyobb lesz a hazai aktivitás szerepe, mint eddig volt.

A Lendület-program is folytatódik, amelynek az a célja, hogy hazacsábítsa, hazahívja a külföldre eltávozott fiatal tehetségeket, kutatókat, ahogyan a fiatal kutatók pályázatára és támogatására is majdnem 900 millió forint jut, ami, azt gondolom, megint csak ugyanezt a célt hatékonyan tudja szolgálni.

(16.20)

A posztdoktori pályázatok 846 milliós tétele ugyancsak ebben a sorba illeszkedik, ami hasonlóképpen a tudomány és a kutatás jövője szempontjából ígéretes tétel. És azt sem szabad elhallgatnunk, hogy az MTA költségvetése idén 4 milliárd forinttal emelkedik, tehát a tudomány is jól jár ebből a szempontból, azt lehet mondani.

Az Innovációs Alap tételei vagy bevételei 56 milliárd forinttal kalkulálhatóak, amelyekre hasonlóképpen azt kell mondani, hogy elég figyelemre méltó, és nyilván ehhez kapcsolódóan az Innovációs Hivatal működésében is van egyfajta tételnövekmény mintegy 200 millió forintos emelkedés. Ezek együttesen természetesen kedvező és jó irányokat jelentenek.

És természetesen a felsőoktatás apropóján még egy rövid kitételt tegyünk. A határon túli magyar felsőoktatás támogatása is szerepel a költségvetésben, ahogy korábban is: a Sapientia Egyetem 1 milliárd forinttal, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola pedig 350 millió forinttal.

Úgyhogy azt hiszem, hogy a jövő évre vonatkozóan a felsőoktatás és az Akadémiához kapcsolódó tudományos kutatás szerepénél mindenképpen elmondhatjuk, amit már ez elején is említettem, hogy ez a költségvetés ennek a szektornak mindenképpen kedvező, vagy úgy is fogalmazhatunk, hogy a felsőoktatás és a tudományos kutatás a jövő évi költségvetés egyik nyertese.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai