Készült: 2024.04.26.00:33:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2012.03.19.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Botka László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BOTKA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Elmúlt március közepe, az önkormányzatoknak eddig kellett elkészíteniük és elfogadniuk a 2012-es költségvetésüket; új szabály is van, mint sok mindenre: aki ezt nem tette meg, ott a Kincstár mérlegelés nélkül fel kell hogy függessze a település finanszírozását.

A tavaly decemberben elfogadott új önkormányzati törvény - amely a huszonkét éves magyar önkormányzati rendszer szinte teljes jogfosztása - legfőbb rendelkezései jövő év januárban lépnek hatályba. Ez azt jelenti, hogy ez a 2012-es költségvetés lényegében az utolsó költségvetés, amikor a települések, a helyi közösségek a közösség élete számára meghatározó intézményeket és feladatokat saját maguk tudják fenntartani és saját maguk tudják működtetni.

Ez természetesen nem igaz a megyei önkormányzatokra, hiszen a megyei önkormányzatoknak már nincsenek se feladataik, se hatásköreik, és költségvetésük sincs. Magyarországon megszűnt az önkormányzati középszint, a megyei közgyűléseknek néhány tíz millió forintos költségvetésük maradt, ami lényegében a tisztségviselőknek a tiszteletdíját finanszírozza.

Tisztelt Ház! Joggal merül fel tehát a kérdés, hogy milyenek is, milyen is a magyar önkormányzatiság utolsó költségvetése. Természetesen olyan, mint a kormánypolitika: megszorító, igazságtalan, és pontosan az ellentéte történik, mint amit a Fidesz a választási kampányban a településeknek és az önkormányzatoknak megígért. Az ígéretekkel szemben ugyanis - a tavalyi évhez hasonlóan - idén is nominálisan csökkennek az állami támogatások, csökkennek a normatívák, az illetékek és az szja-bevételek, és miközben az előző időszakban, az elmúlt évben azt hallgathattuk kormányzati tisztségviselőktől, hogy az önkormányzatok felelőtlen gazdálkodása miatt kell az önkormányzatiságot Magyarországon felszámolni, ahhoz képest ebben a második évben is a Fidesz-kormány jelentősen csökkenti az önkormányzatok forrásait.

Súlyosbítja a helyzetet az adócsökkentés kormányának adóemelése is, így például az áfa 25-ról 27 százalékra emelése is egy óriási teher az elfogadott önkormányzati költségvetéseken; és súlyosbítja a helyzetet az igazságtalan egykulcsos adó, amely a szűk magasabb jövedelműek számára jelent az idén is és jelentett a tavalyi évben is adókedvezményeket, de a többség, az átlag alatt keresők, a 216 ezer forint alatt keresők számára pedig immáron második évben fizetéscsökkenést jelent a Fidesz adópolitikája.

Az adójóváírás kivezetésével az önkormányzati közszolgáltató cégeknél dolgozók többsége szorul bérkompenzációra, amire azért van egyáltalán szükség, hogy legalább ugyannyi maradjon a borítékban, mint a tavalyi évben, de értelemszerűen ez azt jelenti, hogy immáron második esztendeje reálbércsökkenést szenvednek el az önkormányzati cégeknél dolgozók. Ahhoz azonban, tisztelt Ház, hogy az önkormányzatok a cégeiknél dolgozók számára a kötelező bérkompenzációt meg tudják valósítani, jelentősen növelni kellett az önkormányzati cégek támogatását, ezért kényszerült több település adóemelésre vagy pedig új adók bevezetésére. Tehát a kormány ezt a terhet is lényegében a lakossággal fizetteti meg.

Mint ahogy hasonlóan a terheknek az adófizetőkre és a településekre hárításra történt a közüzemi díjakkal kapcsolatos kormánypolitikával is. A kormány az elmúlt időszakban elvette az önkormányzatoktól a díjak megállapításának jogát, de a működtetés költségeit ott hagyta az önkormányzatoknál. Tisztelt Ház! Azt gondolom, el lehet mondani, nagyon szép dolog, ha egy kormány úgy gondolja, hogy a közüzemi díjakat nem szabad emelni, ennek megfelelően befagyasztja mind a távhő, mind a víz, mind pedig a hulladékszállítás díját, de semmilyen körülmények között nem nevezhető sem korrekt, sem felelős politikának, ha a valódi költségeket ott hagyja az önkormányzatoknál, és semmiféle kompenzációt, támogatást ehhez nem nyújt, hiszen ez azt jelenti, hogy továbbra is önkormányzati támogatásból, lakossági terhek növelésével lehet ezeket a közszolgáltatásokat fenntartani.

Az igazságtalan kormánypolitika jelenik meg a 2012-es települési költségvetésekben abban is, hogy nagyvárosi szinten két év alatt 30 százalékkal csökken a segélyezésre fordítható összeg, 30 százalékkal kevesebbet tudunk adni a rászorulóknak, 30 százalékkal kevesebb rászoruló polgárnak tudnak az önkormányzatok települési költségvetésükből segítséget nyújtani.

Tisztelt Ház! Egyetlenegy pozitív jelenség van: néhány nappal ezelőtt fű alatt, nagy titokban megjelent a Ház asztalán néhány módosító javaslat a helyi adókra vonatkozóan, az önkormányzatok gazdálkodására vonatkozóan és a hulladékgazdálkodásra vonatkozóan, ami a tavaly év végén elfogadott törvények módosítását célozza. Azt kérem kormánypárti képviselőtársaimtól, hogy sok olyan kárt, amit tavaly decemberben ezen új törvényekkel létrehoztak, tompítsák a következő időszakban, és így talán működőképes lehet az ország jövőre is.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai