Készült: 2024.04.19.03:40:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

307. ülésnap (2013.10.01.),  5-10. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:59


Felszólalások:   1-4   5-10   11-14      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Nyakó István, az MSZP képviselője: "Az állam tegye a kötelességét!" címmel. Képviselő úr!

NYAKÓ ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A múlt héten a hazai szélsőjobb náci és nyilas eszméket is ápoló pártjának egy tagja kétharmados Fidesz-Jobbik-többséget vizionált 2014-ben a tisztelt Házban.

Megnyilatkozása nem volt meglepő azoknak, akik ismerik a Nyirő-kultusz közös ápolását, akik tudják, hogy például a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlésben a Fidesz támogatása kellett ahhoz tavaly, hogy a zsidó gyökereit újra megtaláló jobboldali radikális botránya után a Jobbik újra frakciót alakíthasson a borsodi törvényhozásban. Igaz tehát a mondás: aki a Jobbikra szavaz, az Orbánt tartja hatalomban?

Tisztelt Képviselőtársaim! Nézzük hát meg a Fidesz szóba jöhető parlamenti partnerét, a Jobbik nevű pártot, hiszen van egy szélsőjobboldali párt itt Magyarországon, itt a parlamentben, amely azt állítja magáról, hogy ő az elmúlt 20 év politikai eseményeiben nem vett részt, ő patyolattiszta, ezért azt híreszteli, hogy 20 évet a 20 évért.

Pedig a Jobbik frakciójának tagjai, a párt élcsapata az elmúlt 20 évben kormányzó, de legalábbis egy-egy parlamenti párt oszlopos vagy éppenséggel másodrendű tagja volt. Parlamenti pártból vagy annak holdudvarából érkezett a Jobbikba egykori MDF-es, kisgazda, MIÉP-es vagy - láss csodát! - SZDSZ-es tagsággal bíró honfiú. Ők jelenítik most meg azt a pártot, amelynek az elnöke a Fidesz polgári köreiből nőtte bele magát a Jobbikba, hiszen Vona Gábor maga Orbán Viktorral ült egy polgárinak mondott szatellit szervezetben, amikor ez éppenséggel még trendi volt. Tehát ennyit erről a sunyiságról, ennyit arról, hogy ők bárkit is számon kérhetnek az elmúlt időszakért, de sebaj, Pistának ez az epizód is jó lesz.

E tiszta kezű pártról azt lehet olvasni, hogy nem is annyira tiszta kezű: egy-két cég fantomizálása - jól bevált Kaya-, Josip Tot-alapon -, fegyver-, lőszerügy. Azért, hogy árnyaljuk ezt a pedigrét: hát, még a norvég mészáros, Breivik - aki 69 baloldali fiatalt lőtt agyon - a Wikipédia szerint a Jobbikot, az elődpártot, a MIÉP-et és a partner Hatvannégy Vármegyét, kapásból ismerte ezeket mindegyikét. De a Jobbik meghatározó alakja, Gaudi-Nagy Tamás által védett Budaházy Magyarok Nyilai nevű terrorcsoportja sem kismiska, csak a véletlenen és az NNI nyomozóin múlt, hogy nem voltak halálos áldozatai a szélsőséges csoportnak.

De a Jobbik különlegességét talán jól illusztrálja, hogy ez a párt állítólag kapcsolatot épít olyan arab államokkal, barátkozik velük, amelyek területén keresztényeket mészárolnak, s aki tudja, hogy milyen eszközöket használnak vagy támogatnak céljaik elérése érdekében.

Jogos lehet éppen ezért a kérdés, hogy ez a párt olyan államokkal, szervezetekkel tart-e fenn baráti kapcsolatot, ami az euroatlanti szövetségesi rendszer tagjait közvetlenül vagy közvetetten fenyegeti - már szövetségeseinket közvetlenül fenyegetik - Amerikától Indiáig, Pakisztántól Kenyáig.

Ez a párt az, amelyik ma Magyarországon megjeleníti azt, ami a Horthy-korszak legsötétebb időszakában volt, ennek lett aztán a következménye a '44-es nyilas hatalomra jutás, de ezt már nem folytatom. De túl ezeken a felvetéseken ez a párt folyamatosan megsérti az ország törvényeit is, hiszen a 2011-ben jogerősen betiltott, azóta a strasbourgi Emberi Jogi Bíróságon is helybenhagyott döntéssel szemben a Magyar Gárdát védi, szervezi és támogatja.

Tisztelt Képviselőtársaim! 2009. július 2-án a Fővárosi Ítélőtábla a Fővárosi Ügyészség indítványára jogerős ítéletével feloszlatta a Magyar Gárda Hagyományőrző és Kulturális Egyesületet. Az indoklás szerint a Magyar Gárda Mozgalom a Magyar Gárda Egyesület szerves része, így a döntés az egyesület feloszlásával, feloszlatásával a mozgalomra is kiterjedt, annak szervezeti kereteit szüntette meg a következő mondatokkal: "Egy demokratikus társadalomban a közösség számára hasznosnak ítélhető cél sem valósítható meg a demokrácia értékrendjét sértő eszközökkel." - fejtette ki akkor a táblavezető tanács bírója.

2010. július 24-én Gaudi-Nagy Tamás, a Jobbik országgyűlési képviselője, Morvai Krisztina, a Jobbik európai parlamenti képviselője Vona Gábor, a Jobbik elnökének nevében járva Strasbourghoz fordult, és itt jött az öngól. Ugyanis a strasbourgi bíróság jóváhagyta a két magyar bíróság jogerős döntését a következőkkel: A Magyar Gárda Mozgalom a Magyar Gárda Egyesület részeként működött, nem volt attól független, a mozgalom megmozdulásai pedig alkalmasak voltak a félelemkeltésre, megfélemlítő meneteléseik pedig egy lényegében rasszista jogrend megvalósítása érdekében tett első lépésnek tekinthetők.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Kormány! Nem mondott mást ezzel a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság, mint azt, hogy egy olyan szervezet, ami ilyen alakulatokat támogat, feloszlatható. Márpedig az elmúlt időszakban, mióta a feloszlatás megtörtént, Vona Gábor úr és a Jobbik többször tanúbizonyságot tett - legutoljára 20-a előtt - arról, hogy ők támogatják, szervezik és védik ezt a mozgalmat.

Éppen ezért kérdezem, tisztelt kormány, hogy teszik-e végre a dolgukat, vagy adott esetben igaz az a tétel, hogy aki a Jobbikra szavaz, a Fideszt tartja hatalomban. Kérem, vizsgálják meg - csak ennyit kértem a múltkor is - annak a lehetőségét, hogy feloszlatható-e ezért a Jobbik.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban. - Egy hang a Jobbik padsoraiból: Nem kellett volna szétlopni a megyei közgyűlést!)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Annyit szeretnék megjegyezni, hogy jómagam levezető elnökként a véleménynyilvánítás szabadságának híve vagyok, ezt gyakorlom. Ebbe az is belefér, ha adott esetben ön egy pártról olyan minősítést tesz, amit a független magyar bíróság döntésében visszautasított, de itt megteheti.

Csak azt sajnálom, nem tudom, hogy a válaszadó államtitkár tisztában van-e azokkal a tárgyi abszolút tévedésekkel, amelyek például arról szólnak, hogy oszlopos tagja-e egy pártnak az, aki soha nem volt tagja. Csak azt szeretném jelezni, hogy sajnálatos módon a véleménynyilvánítás szabadságán és minősítésén túl több súlyos tárgyi tévedést is tartalmazott.

Megadom a szót Rétvári Bencének, aki a kormány nevében kíván válaszolni.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! (Dr. Józsa István: Levezető elnökként? Elnök Úr! Nagyon érdekes volt!)

ELNÖK: Józsa Képviselő Úr! Legyen szíves, ne folytasson párbeszédet, ha úgy gondolja, hogy személyileg érintett volt valamiben vagy ügyrendi javaslata van, akkor nyomjon gombot! (Dr. Józsa István: Elnök úrnak szántam! Elnök úr volt érintett! - Egy hang a Fidesz soraiból: Orvost!)

(Dr. Rétvári Bencéhez:) Kezdje elölről, legyen szíves!

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Az elmúlt öt percben szánalmas kísérletnek lehettünk tanúi, ahogy Nyakó István, mint sok éve a pártja, megpróbálja összemosni a Fidesz-KDNP-t és olyasfajta eszméket, amelyek nyilvánvalóan egy demokráciában egy jogállamot támogató párt számára vállalhatatlanok. De úgy gondolom, hogy ez a fajta kísérletük eddig is sikertelen volt és ezután is sikertelen marad.

Tisztelt Nyakó Úr! Én magam és a mellettem ülő képviselőtársaim nem írtunk alá közös parlamenti dokumentumokat a Jobbikkal. Lehet, hogy ön személyében nem, de az ön frakcióvezetője és az ön frakciótagjainak többsége viszont pár héttel ezelőtt is aláírt egyet, meg előtte még ötöt-hatot-nyolcat, amelyben legutóbb egy bizottság felállítását kérték, korábban hasonló javaslatokkal éltek.

Valahogy mi nem írtunk még alá itt a parlamentben közös nyilatkozatokat a Jobbikkal, önök mégis megtették. Nem tudom, hogy akkor mégis ki áll közelebb hozzájuk, és ki folytat velük közös politikát. (Dr. Józsa István: A Fidesz!) Azt hiszem, hogy ha ön azt mondta, hogy a kormány tegye a kötelességét, önnek ma inkább arról kellett volna beszélni - hogy egy kis kitérőt tegyek -, hogy az MSZP-nek mi lenne a kötelessége itt a parlamentben és nyilatkozattétele kapcsán a vasárnapi események után.

Hiszen nagyon jól látható volt, hogy az önök szóvivője ott volt ezen a tüntetésen - most pont elment a kép, de meg tudnám mutatni, hogy ott volt, részt vett ezen. Önnek arról kellett volna beszélni, hogy azután, hogy teljesen mindegy, hogy melyik embernek, de egy embertársunknak, aki éppenséggel most a miniszterelnök volt, a fejét rugdosták és végigvitték a városon. Önnek arról kellett volna beszélni, ha az emberi méltóságot akarja védeni, minden embertársunkét, mind a 10 millióét, aki itt él Magyarországon, soha többé nem indítanak semmifajta közös jelöltet ilyesfajta szervezetekkel, hogy kizárják annak a lehetőségét, hogy ilyesfajta, emberi méltóságot sértő szervezetekkel közös kampányt folytassanak, kizárják őket a szövetségből, nem indítják jelöltként sehol, semmilyen formában, MSZP-támogatással azokat az embereket, akik ilyesfajta tüntetést szerveznek (Dr. Lanczendorfer Erzsébet: Így van!), amelyben egyszerre sértik az emberi méltóságot. (Dr. Kontrát Károly felmutat egy fotót a táblagépén.) Itt van egyébként az önök szóvivője ezen a tüntetésen, ahol egyszerre sértik az emberi méltóságot, és egyszerre sértik meg azokat az '56-os forradalmárokat, akik egy valódi diktátor képét rombolták le.(Dr. Kontrát Károly ismét felmutatja a fotót.)

(9.20)

Nemcsak szavakra lenne szükség ezen a téren, hanem tettekre is. Egy szánalmas 24 órás kommunikációs dömpinget láttunk, ahol önök megpróbáltak magyarázkodni, ahol megpróbálták mentegetni a saját vezetőiket, a saját szövetségesüket, hogy nem is tudták, hogy ott mi fog pontosan történni.

Kérdezem én, hogyan bízhatjuk valakire az ország vezetését, aki egy tüntetést nem tud megszervezni ezer emberrel; arra hogyan bízhatjuk rá az országot, hogy tízmillió ember életét meg tudja szervezni, ha azt se tudja, hogy a saját szervezetének a tüntetésén pontosan mi fog zajlani tíz perccel később. Vagy ezért, vagy azért, de alkalmatlan a feladat elvégzésére. Ezért tehát azt hiszem, legalábbis a Kereszténydemokrata Néppárt nevében biztosan azt követeljük önöktől, hogy tettek is kövessék a szavakat, és igenis zárják ki az együttműködésből azokat a személyeket, akik ezt szervezték és aktívan részt vettek benne, és adjanak garanciát, hogy jelöltként nem fognak indulni a választásokon az önök támogatásával. Ha ugyanis önök támogatni fogják ezeket az embereket, ezeket a szervezeteket a jövő évi választásokon, akkor egyetértenek az ő politikájukkal (Dr. Józsa István: Takargatja a Jobbikot, takargatja! - Volner János: Szépek vagyunk.), egyetértenek ezzel az emberi méltóságot sértő cselekedettel. (Nyakó István: Még van egy perc!)

Ami pedig az ön témáját illeti a különböző, Magyar Gárdával kapcsolatos cselekedetekkel kapcsolatban, a Magyar Gárda a szocialista és SZDSZ-es nyolcéves kormányzás alatt jött létre, akkor erősödött meg, és akkor vált tömegessé. Az önök politikája teremtette meg az emberekben az ilyesfajta mozgolódás lehetőségét és valamelyest a keresletét is, hogy ilyenek létrejöttek. Sohasem polgári kormány alatt jönnek létre, sohasem polgári kormányok alatt vannak Bácsfi Diánák, nem akkor vannak magyar gárdák, ezek szocialista kormányzás alatt erősödnek meg, mi ugyanis törvényi eszközökkel léptünk fel ezek ellen. Ön is tudja, hogy akár az egyenruhás bűnözés területén, akár más részeken is sikerült megakadályoznunk azt, hogy nincsenek már több ezer vagy több tízezer fős (Nyakó István: Új Magyar Gárda-tagokat avattak!) olyasfajta demonstrációk, ahol Vona Gábor magyar gárdistákat tud avatni, hanem ezeket visszaszorítottuk. A rendőrség nagy erőkkel lépett fel nagyon sokszor, amikor különböző helyeken próbáltak jobbikos politikusok ilyesfajta (Nyakó István: Oda is mentek, ahol nem volt semmi.), valóban félelemkeltő akciókat végigvinni, amikor gárdistákat avatnak, vagy olyasfajta szólamokat hangoztatnak, amelyek valóban félelmet keltenek, nem csak a cigány lakosságban, nem csak a zsidó lakosságban. Mert ha valaki gyűlölettel beszél, az mindenki másban is félelmet kelt (Dr. Józsa István: A fekete mellény meg még inkább!); nem csak azoknak kell ezek ellen felszólalni, akiket közvetlenül érintenek.

Ami pedig a közös polgári kört jelenti, pontosan azelőtt kerültek ki ezek az emberek vagy került ki Vona Gábor ebből a közös polgári körből, mert kiderült, hogy nem közös a politikai irányuk vagy nem tudnak közösséget vállalni, ezért szakadt meg az ilyesfajta kapcsolat.

Úgyhogy, tisztelt képviselő úr, ön arról nem tudott itt nekünk beszámolni, hogy a gárdisták és a szélsőségek ellen önök milyen törvényeket fogadtak el. Mi az alaptörvényben rögzítettük a közösségek méltóságát (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), amit az EMMI vagy a Tett és Védelem Alapítvány közleményében is támogatott, és nemzetközileg példaértékűnek tartott, és mind az új polgári törvénykönyv, mind a büntető törvénykönyv szigorú szankciókat tartalmaz az ilyesfajta uszítás ellen. Önök ezt nyolc évig nem tudták megtenni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban. - Dr. Lanczendorfer Erzsébet: Így van!)




Felszólalások:   1-4   5-10   11-14      Ülésnap adatai