Készült: 2024.04.19.22:55:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2013.03.18.),  67-72. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:00


Felszólalások:   61-67   67-72   73-79      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a választ, ezért kérdezem a tisztelt Házat, hogy elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

A Ház a választ 191 igen szavazattal, 39 nem ellenében, 7 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Ház! Pálffy István, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be a közigazgatási és igazságügyi miniszterhez: "Megkezdődött a Várkert Bazár rekonstrukciója?" címmel.

A képviselő úré a szó.

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A Várkert Bazár Magyarország kiemelt műemléke, kiemelt pontja, de sajnálatos módon olyan állapotba került az elmúlt 30-40 évben, ami nyilvánvalóan tarthatatlanná vált.

Egyébként sajnos soha nem sikerült az épületegyüttesnek megfelelő, tartós, ma úgy mondanánk: fenntartható funkciót találni. A Duna felé eső oldalon lévő üzletek már régen megszűntek, az egykori bazárokban aztán később volt festőiskola, műterem, sok minden; de a legtöbbeknek nyilvánvalóan az jut eszébe a Várkert Bazárról, hogy itt működött a Budai Ifjúsági Park. Az Ifipark 1961 és 1984 között számos nagyon nagy könnyűzenei koncertnek volt a helyszíne, de aztán az épületegyüttes, miután életveszélyessé vált, sajnos bezárásra kárhoztatott. Azután az állapota folyamatosan romlott, így az épület - Budapest turisztikailag egyébként egyik legfrekventáltabb pontján - a főváros szégyenfoltjává vált. A kritikus helyzetben, 1996-ban - és ez jól jellemzi az állapotokat - a Várkert Bazárt a világ 100 legveszélyeztetettebb műemléke közé kellett sorolni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem lehet azért elmenni szó nélkül amellett, amit itt 25 éven keresztül, '84-től még a kommunista, aztán majd a szocialista és a liberális városvezetés tett, illetve nem tett a Várkert Bazár érdekében. Viszont amikor a kormány meghirdette az Új Széchenyi-tervet, a Várkert Bazár a nemzeti program kiemelt része lett. Így aztán ezáltal az Ybl Miklós tervezte, neoreneszánsz stílusban megálmodott, egyébként 1883-ban, pontosan 130 éve megépített épület, a hazai romantikus építészet egyik legszebb darabja most 30 év áldatlan állapota után új elemekkel gazdagodva a programnak köszönhetően újjászülethet.

Mindezekre tekintettel kérdezem tehát az államtitkár urat, hogy hol tart most a kivitelezés, és milyen munkák várhatók a felújítás következő szakaszában, milyen források állnak rendelkezésre a felújítási munkák elvégzéséhez, mikorra várható a megújult Várkert Bazár épületének az átadása, milyen programokat kínál majd a megújult Várkert Bazár, és miféle közönség számára.

Várom az államtitkár úr megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! (Közbeszólás az MSZP soraiból: Kőmíves Kelemen!) A projekt közvetlen célja egyrészről a Várkert Bazárnak az értékelvű helyreállítása, emellett pedig egy rendezett világörökségi környezetnek a kialakítása, a védett Duna-parti panorámának egy esztétikai szempontú helyreállítása. Emellett fontos cél még a fővárosi, konkrétan a budai várnegyedben lévő programkínálatnak a bővítése és egyre inkább komplexebbé tétele, ezáltal a turizmusnak is valamiféleképpen a fejlesztése.

Maguk a felújítási munkák nemrég, 2013. február 1-jén indultak meg, az átadott műszaki területen jelenleg is folyamatosan zajlanak. A beruházás első ütemében a Várkert Bazárhoz kapcsolódó gyalogosközlekedés fejlesztésére és a behajtási rendszer korszerűsítésére kerül sor. A Várkert Bazár alatt mélygarázs épül, és ehhez új közlekedési kapcsolatok, villamos- és buszmegálló és kikötő kialakítása is járulni fog a terveink szerint. A beruházás összesen 8,9 milliárd forintba kerül, és ezt teljes egészében uniós forrásból kívánja fizetni a kormányzat.

A megújult Várkert Bazár átadására, megnyitó ünnepségére terveink szerint 2014 márciusában kerül sor, március végén. (Közbeszólás az ellenzék soraiból: A választásokkor, ugye?) A Várkert Bazár földrajzi és történelmi lehetőségeit kihasználva e részletesen kidolgozott tartalmi program keretében olyan közösségi tér jön létre, amely kulturális, térbeli és időbeli kapuként funkcionál. A Várkert Bazár és a hozzá kapcsolódó három bérház felújításával komplex, interaktív és a legújabb nemzetközi trendeknek is megfelelően szerveződő kulturális negyed jön létre a Duna partján.

A kapuszerűen szimmetrikus épületegyüttes a magyar értékek kapujaként, innovatív és interaktív eszközök segítségével, az eredetileg bérházként funkcionáló terek adottságainak megfelelően, egy helyen összegyűjtve mutatja be a város és az ország látványosságait, valamint büszkeségeit. Az egykori lakóépületek együttesében egy különleges kiállítássorozat kap majd helyet, a tradíció háza felvillanásszerűen interaktív módon vezet végig Magyarország közismert értékein, hazánk történelmén, tájain, a képzőművészeten és a zenén át egészen a tudományos eredményekig. A déli bazársor eredetileg különálló helyiségeit részben egybenyitjuk, az így nyert tágas térben hangulatos kávéház nyílik. A déli fülkés pavilon lesz a főbejárat, a föld alá süllyesztett, ezer fő befogadására képes, multifunkcionális, koncertek és egyéb kulturális események helyszínéül szolgáló rendezvényterem kerül itt kialakításra, és alatta pedig a mélygarázs, ahogy említettem. Az épületegyüttes központi kompozícióját eredeti szépségében állítjuk helyre. A díszes bejárat és a rámpák a kerti terasz szintjére vezetik majd fel a látogatókat. Az északi bazársoron tíz helyiséget kettesével-hármasával összenyitunk, és látványműtermeket alakítunk ki, az itt dolgozó művészeket tehát a látogatók akár munka közben is meglátogathatják. Az Öntőház-udvar fontos pezsgő közösségi térként, többek között szabadtéri kulturális rendezvények és gasztronómiai események helyszínéül szolgál majd; a látogatókat itt vendéglátóhelyek is fogják várni.

Az egykori testőrpalotában nyílik meg a kortárs kreativitás háza. A dinamikus térsorokban a látogatók a kortárs művészeti irányzatok bemutatása mellett kortárs dizájntermékekkel és Magyarország legújabb, nemzetközi rangú kulturális és tudományos eredményeivel is megismerkedhetnek. Az épületben alkotói műhely és előadóterem is teret kap majd.

(14.40)

Az északi lépcsős pavilontól a budavári palotát övező várfal koronájáig futó lépcsők, liftek és mozgólépcső alkotják a gyalogosközlekedési rendszert. Terveink szerint hajókikötő is épül, amely újabb kapcsolódási pontot hoz létre Pest és Buda között, és rendszeres hajójárattal biztosítja az érdeklődők szállítását.

Bízunk benne, hogy mind a budapestiek, mind pedig az idelátogatók, a kultúrturisták számára is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) sok-sok érdekességet jelent majd. Bízom benne, hogy a képviselő úr is el tudja fogadni a válaszomat. Köszönöm szépen (Dr. Józsa István: Nagyon jó a válasz! - Taps a Fidesz padsoraiból.)

ELNÖK: Visszaadom a szót Pálffy István képviselő úrnak.

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen, elnök úr. (Dr. Józsa István: Fejből jobb lett volna!) Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Azzal fogadom el a választ, bármennyire gúnyolódnak szocialista képviselőtársaim... (Dr. Józsa István: Nem! Tetszett!), gúnyolódik Józsa képviselő úr a túloldalon (Nagy zaj.), azzal fogadom el a választ, hogy a Várkert Bazárban sorra kerülő művészeti, kulturális tartalmakra a költségvetésnek a 2014-es esztendőtől kell majd terveznie összegeket, hiszen fenntarthatóvá (Dr. Józsa István: Ez is tetszik!) kell tenni az épületegyüttes működését. Ez nem egy kétforintos történet lesz. Ezt azért mondom (Dr. Józsa István: Így van, ez is tetszik!), mert 1984 szeptemberében, amikor a P. Mobil-koncerttel végül bezárták az Ifiparkot, a nagy fináléban Schuster Lóránt felhívta a csapatot elénekelni a Kétforintos dalt - "nálam mindig két forint ez a dal" -, ez viszont nem egy kétforintos történet lesz, úgyhogy kérem majd (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) ennek az összegnek a biztosítását. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   61-67   67-72   73-79      Ülésnap adatai