Készült: 2024.04.26.01:13:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (2018.07.17.), 18. felszólalás
Felszólaló Volner János (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Mint ahogy minden bizonnyal értesültek róla, Horvátországban történelmi áttörésre került sor a devizahitelek rendezésével kapcsolatban. A horvát legfelsőbb bíróság megsemmisítette a svájcifrank-alapú devizahitelekről szóló hitelszerződéseket több ok miatt is. Az első és legfontosabb okok egyike az volt, hogy nem tájékoztatták a bankok megfelelően az ügyfeleiket a devizahitelek kockázatairól. Kérdezem én, hogy Magyarországon nem lett volnae szükség arra, hogy horvát mintára fellépjen a kormány az elmúlt nyolc évben pont ennek a pontnak a kapcsán. Nagyon sokszor szakképzetlen hitelügyintézők közvetítettek devizahiteleket az embereknek, akik egyébként nem rosszindulatból, hanem pont a szakképzetlenségük okán maguk sem voltak tisztában azzal, hogy pontosan milyen kockázatokat közvetítenek az ügyfeleiknek.Először is azt meg kell állapítani, hogy egy ilyen hiteltípus, mint amit Magyarországon devizahitelezés néven folytattak, alkalmatlan arra, hogy tartós, hosszú távú, akár 20 éves hitelszerződéseket is kössenek ezzel. Tartós, hiszen 20 éven keresztül nagyon nagy mértékben megváltozhat a devizák egymáshoz történő mérésekor az árfolyam, nagyon nagy mértékben megváltozhatnak a törlesztőrészletek, és nagyon sokszor  amiről egyáltalán nem ejtettek szót a bankok, és egyébként sajnos a magyar közbeszéd is ritkán beszél erről, a horvátok azonban kitértek erre  egyoldalúan változtatták meg a bankok a kamatokat.

Évekkel korábban még itt az Országgyűlésben többször is elmondtuk azt, hogy összevetettük az egy időpontban felvett svájcifrank-alapú hitelek kamatát Lengyelországban és Magyarországon. Magyarországon azt lehetett látni, hogy a hiteladósok nemritkán kétszer, háromszor annyi kamatot voltak kénytelenek kifizetni az elmúlt években, mint amennyit egy lengyel devizaadós. Gondoljanak bele, tisztelt képviselőtársaim, 3 százalék körüli svájci frankkal, 3 százalék körüli kamatlábbal számolhattak svájcifrank-hitelek esetén a devizaadósok, aztán ez később, a válság éveiben felment akár 9-10 százalékra vagy 10 százalék fölé is, ezt a jelentős kamatváltozást az ügyfelek nem tudták lekövetni. Sokak egyébként képesek lettek volna még arra is, hogy az akár másfélszeresére megemelkedett árfolyamváltozásból adódó terheket viseljék, arra már nem voltak képesek, hogy azt a kamatváltozást, amit a kormány gátlástalanul engedett a bankoknak áthárítani szerencsétlen devizaadós ügyfeleikre, azt elviseljék.

Na, nézzük meg azt is egyébként, hogy hogyan kezelte aztán később a kormány ezt a devizahiteles problémát: bevezette az árfolyamgát intézményét. Mit is jelentett ez? Öt évig a különbözet egy elkülönített számlán kamatozott. Nem tűnt el az összeg, hanem kamatozott, tovább terhelve a devizaadósokat. Nem kis részben egyébként ennek köszönhetjük, hogy gyakorlatilag egy évtizeddel a devizahiteles probléma kirobbanása után még mindig égető probléma ez Magyarországon.

Aztán itt volt a végtörlesztés intézménye. Érdekes módon nem pont a legrászorultabb rétegeken segített ezzel sem a kormány, nem őket segítette meg, hanem pont azokat a bankokat, pont azokat a gazdag ügyfeleket, akiknek egyébként egyáltalán semmilyen problémát nem jelentett a hitelek törlesztőrészleteinek kifizetése.

Aztán itt volt az egyik legnagyobb pofátlanság, amit elkövettek az elmúlt években kormányzati körökben: a devizahitelek forintra váltása, amit képes volt a kormány kommunikációs gépezete úgy kommunikálni, hogy kimentették a devizahitelezés csapdájából a devizahiteles családokat. Mi is történt, képviselőtársaim? Piaci árfolyamon átváltották egyik pillanatról a másikra a hiteleket, gyakorlatilag a korábbi devizahitel-csapdából későbbi forinthitel-csapdába lökték az ügyfeleket, gyakorlatilag nem oldott meg semmit a kormány.

Most ehhez képest mit látunk? Megoldatlan problémák tömkelegét, holott Horvátországban egyébként megmutatta a legfelsőbb bíróság azt, hogy a devizahiteles problémát egyetlen kardcsapással, mintegy a gordiuszi csomót átvágva rendezni lehet, ha arra van kormányzati szándék. Láthatóan az Orbán-kormánynak nincs szándéka arra, hogy ebben az ügyben nagyot lépjen. Láthatóan az Orbán-kormány a bankok oldalára állt, nem a kifosztott devizahitelesekére. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

(9.50)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai