Készült: 2024.04.26.01:16:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2019.11.20.), 310. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 14:04


Felszólalások:  Előző  310  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Egy éve, hogy ide benyújtásra került az úgynevezett rabszolgatörvény, ahogy mi magunk között neveztük. Én most már azt mondom, hogy hála a jó istennek, mert nagy szívességet tett a kormányoldal ezzel a törvénnyel, mert elindultak a tüntetések kint a Kossuth téren, a könnygáz meg a gumibot összehozta az ellenzéket, és ebből az ellenzéki összefogásból született meg az október 13-ai választási eredmény is. Azt gondolom, és délután itt hallgattam a vezérszónokokat, többen rávilágítottak arra, hogy a félelem az, ami a kormányoldalon megjelent és megszülte ezt a förmedvényt, amit most itt nekünk éjszakába nyúlóan tárgyalni kell. Ez egy ilyen sorminta. Én nem lepődtem meg ezen az előterjesztésen és annak a tartalmán, mert körülbelül ezt vártam Kövér Lászlótól és a kormánypárti oldaltól. Ez a rabszolgatörvény, ahogy mondtam, arra is jó volt, hogy lássuk, hogy ki kivel van, hogy a parlamenti ellenzék a munkavállalók oldalára állt, a kormányoldal pedig az oligarchák, a seftesek, a gazemberek, a multinacionális cégek oldalára állt. Tessék megnézni, hogy a bankok az első háromnegyed évben milyen profitot kaszáltak Magyarországon! Kifosztják az embereket. Múlt évben is borzasztó nagy profitot tudtak realizálni, de most úgy néz ki, hogy ebben az évben még eredményesebbek lesznek.

Régi alkotmányos elv, hogy minden hatalom a népé. Hát, itt nem, itt minden hatalom az Orbán Viktoré meg a Kövér Lászlóé.

Én is tudnék elég hosszan beszélni arról, most már hatodik ciklusomat húzom itt az Országgyűlésben, hogy a fideszes képviselők a közel 25 év alatt, mióta én itt vagyok, milyen megjegyzéseket tettek itt az Országgyűlésben. Kérem szépen, ezt a hangulatot önök állították elő. Amikor egy képviselőnek nincs más lehetősége, mint hogy bekiabáljon, akkor annak oka van, mert elvették azt a lehetőséget, hogy itt értelmes vitákat lehessen folytatni, hogy úgy szabták át a házszabályt, hogy a plenáris ülésen nem lehet érvelni, hogy itt nincs részletes vita. (Közbeszólás a kormánypárti sorokból.) Általános vita sincs, ne magyarázzatok! Amikor bekorlátozzák, hogy mennyi időt lehet fordítani egy-egy kardinális kérdés megtárgyalására, akkor nekem ne mondja senki azt  ilyen 12 perceket kap egy-egy frakció , hogy abban lehet érdemben érvelni. Tudom, hogy nehezetekre esik, hogy másfél napot is lehet egy napirenddel tölteni, de hát azt hiszem, hogy el fog jönni majd még ez az idő.

Kérem szépen, nézzék meg ezt az előterjesztést, milyen szavak vannak ebben az előterjesztésben?! Ilyen szavak vannak benne, hogy kitilt, letilt, betilt, eltilt, kizár, bezár, levon, elvon. Kérem szépen, mi ez, hogyha nem egy olyan jogszabálytervezet, amelyben el akarják lehetetleníteni az ellenzéki képviselőket.

Kérem tisztelettel, én szeretném azt mondani, egy újságban olvastam, nem tudom már megmondani, hogy hol, talán egy internetes oldalon, hogy ez nem az önök földje. Ez a magyar Országgyűlés. A magyar parlamentarizmusnak több évszázados hagyománya van, még akkor is, hogyha nem a modern parlamentarizmus formájában működött ez a Ház. Én azt gondolom, hogy erre is tekintettel kellene lenni.

Talán utoljára lehet ilyen szavakat itt használni, amit szintén egy internetes újságban olvastam, hogy „kuss a neved”, mert ennek a törvénynek gyakorlatilag ez a summázata. Mert eddig kuss volt az iskolában a tanárnak, kuss van a diáknak, kuss van az egyetemen a professzornak, a tanszékvezetőnek, a hallgatónak, kuss van az kórházban az orvosnak, az orvos igazgatónak, kuss van a betegnek, és kuss van az MTA kutatójának, professzorának és az MTA elnökének is. Most úgy néz ki, hogy a parlamenti képviselőkön van a sor. Eddig már mindenkit lekaszáltak, már mindenkitől mindent megvontak, már nem volt más hátra, nincs más hátra, mint a parlamenti ellenzék szájának a befogása. És persze kuss van az államigazgatásban dolgozó vezetőnek és beosztottnak, nekik leginkább, így van.

Nagyon találóan fogalmazott Kaltenbach Jenő barátom, aki azt mondta, hogy új értelmet kapott a demokrácia értelmezése az Országgyűlésben ezzel az előterjesztéssel, mert ez a nemzeti jogállam. Igen, az önök lelkét ez borzasztóan jól illusztrálja.

Házelnök asszony, hát az Úristen áldja meg magát, mi együtt kezdtük itt a parlamenti képviselői munkát! Ön végighallgatta, hogy itt mi zajlott, hogy mi folyt. Itt csak a töredékét mondták el a képviselőtársaim. (Közbeszólás a kormánypárti sorokból.) Én nem merném most még a számra se venni azt, amit fideszes parlamenti képviselők Kósáné Kovács Magdára, aki az anyjuk lehetett volna, miket mondtak itt, ebben a Házban, mert az aztán végképp nem tűri a nyomdafestéket. Úgy látom, hogy itt Kövér László fog mindent eldönteni.

Annak idején, mikor benyújtottuk a 2900 módosító indítványt, nem szórakozásból csináltuk, hanem azért, mert pontosan kiszámoltuk, hogy ha ezt végig fogják tárgyalni, akkor kijön az a 400 óra, amivel önök sújtani akarták a munkavállalókat. És ezután jött, ez egy reakció volt, két nap múlva a tribün elfoglalása. Kiosztották a büntetéseket válogatás nélkül. Tessék megmondani, én nem is vettem részt a tribün elfoglalásában, mégis 200 ezer forintra büntettek. Miért? Azért, mert a közösségi médiában közvetítettem, hogy itt milyen gazemberség zajlik? Persze, tudom én, hogy megütötte Orbán Viktort ez a dolog. Nem az, hogy elfoglaltuk a pulpitust, hanem az, hogy több millió ember látta Tordai Bence közvetítését és Korózs Lajos közvetítését, és egy óra múlva itt volt a Reuterstől a CNN-en keresztül mindenki, és ország-világ látta, hogy mekkora gazemberek önök, az ország-világ látta. Ugyanez volt a tévészékház elfoglalása kapcsán.

Sérti az Országgyűlés méltóságát? (Dr. Mátrai Márta: Abszolút!) Aha! Tetszik tudni, mi sérti az Országgyűlés méltóságát? Az, hogy még mindig itt ülhet az Országgyűlésben ilyen sötét gazember, mint például Farkas Flórián, hogy ilyen sötét gazember, mint Simonka. Hogy itt ülhetnek ebben a Házban, mikor mindenki tudja, hogy közönséges bűnözők, és kétharmados törvényt fogadnak el köztörvényes bűnözők. De Simonka Györgynek meg a többieknek rég börtönben lenne a helye. Az sérti a Ház méltóságát, amit Borkaiék csinálnak. Engem nem érdekel az ő nőügye, engem nem érdekel a lyukas zoknija, nem érdekel az ócska, 600 forintos aldis bora, bár ez beleégett mindenkinek a retinájába, hogy bármennyi pénzed lehet, ugyanolyan suttyó paraszt maradtál, mint amilyen voltál. (Derültség az ellenzéki sorokból.) De az igenis érdekel, amit az Audi vezérigazgatója mondott, hogy az a pénz, az az ügy, amiért önök most pénzt kértek tőlünk, azért Németországban büntetés jár. Ugye, ismerős ez a szöveg? Mindenkinek ismerős ez a szöveg.

Miért is? Miért is sérti az Országgyűlés méltóságát, hogyha valaki napirend előtt egy ilyen témát idehoz? Miért sérti az Országgyűlés méltóságát, hogyha egy interpellációban erre rávilágít? Ezeket akarják bekorlátozni. (Közbeszólások a kormánypárti sorokból: Nem igaz! Nem igaz, el kell olvasni a törvényt!  Az elnök csenget.) Dehogynem!

Kedves Képviselőtársaim! Ha végignézzük akkor a továbbiakban ezt az előterjesztést, itt van ez a 46. §. Azt mondja ez a paragrafus, hogy ha a képviselő eltér a tárgytól, önmagát ismétli vagy bekiabál, akkor rendreutasítást fog kapni, felszólalási jogát meg fogják vonni. Igazából olyan eszeveszett nagy szankcióra nem számíthat, de akár félhavi vagy egyhavi tiszteletdíját is el lehet venni. Hála a jó istennek, az elnöknek és a jegyzőknek nem kell részt venni a büntetés kiszabásában és végrehajtásában.

Na de van itt azért ettől keményebb is. Én nem tudom ugyan, hogy mire akarják használni a jegyzőket meg a Ház elnökét, de itt írja a 46. § c) pontban, hogy szemléltetési szabályok megsértése  rendreutasítás, figyelmeztetés, felszólalási jog megvonása. Ha a felszólalási jogot megvonták, egy-két havi tiszteletdíj, plusz három ülésnap vagy akár nyolc nap kitiltás is járhat, és a jegyzőknek részt kell venni, segíteni kell az elnöknek, hogy ezt a rendszabályt érvényesíteni tudja.

(1.20)

És mit fognak a jegyzők csinálni? Segítenek megbilincselni a képviselőt? Vagy hurkot vetnek a nyakára? Tessék mondani, miben kell részt venni a jegyzőknek? Hát, az ember esze áll meg! „Az Országgyűlés méltóságát kirívóan sértő kifejezést használ, ilyen magatartást folytat.” Ez a 46. § d) pont. Kérem szépen, 2-4 havi tiszteletdíj, 6 ülésnap vagy esetleg 15 nap kitiltás. Értem, és a jegyzőknek részt kell venni a büntetés kiszabásában. És mit kell nekik csinálni? Előtte birkózóedzéseket kell venni és valami csípődobással levinni a képviselőt a padlóra vagy a tatamira? (Közbeszólások mindkét oldalról.) Nem tudom elképzelni. Nem tudom, hogy önök ezt tételesen végignézték-e, de van ettől súlyosabb is.

A szemléltetőeszköz mellett  meg kell mondjam, képviselőtársam, én nem akarom elviccelni ezt az egészet, de azért egy állatorvostól elvártam volna, hogy azt az ominózus táblát legalább latinul írta volna ki. (Közbeszólások.) „Az ülés, a vita vagy a szavazás menetét zavarja, vagy az Országgyűlés ülésének résztvevőjét jogai gyakorlásában vagy kötelezettségei teljesítésében zavarja”, 2-4 havi tiszteletdíj és 6-15 ülésnapig kitiltva, és a jegyzőknek részt kell itt is venni az érvényesítésben. De ezek már súlyosabb tételek. Az f) pontban már azt mondja, 4-6 havi tiszteletdíjat is el lehet vonni, és akár 30 napra is ki lehet tiltani. Ezek már lényegesen súlyosabb büntetések, akkor meg nagy valószínűséggel már a birkózóedzés is kevés lesz ehhez az egészhez, itt már karateedzéseket is venni kell, hogy ezt érvényesíteni tudják. Mert tudják, ha engem ilyenre sértenének, engem innen a rohadt életben ebből az épületből ki nem vinnének. Mert ember legyen a talpán, aki egy ujjal is merne hozzám nyúlni, hogy engem eltávolítson az országgyűlési ülésteremből! (Közbekiáltások mindkét oldalról.)

46. § g) pontja: „fizikai erőszak alkalmazásával közvetlenül fenyeget, fizikai erőszak alkalmazására felhív, más kivezettetését akadályozza, vagy fizikai erőszakot alkalmaz”. Ez egy azonnali hatályú kitiltás, 60 napos kitiltásról lehet szó, és megint részt kell venni az elnöknek és a jegyzőknek. Azt gondolom, hogy ha már önök szerint ilyen súlyosságú cselekmény van, akkor már itt elszabadult a pokol, tehát itt már kevés mindenféle edzésen való részvétel.

Nézzék, képviselőtársaim! (Közbeszólások az ellenzéki oldalról.) Az előttünk lévő törvény valószínűleg elfogadásra fog kerülni, de tudják, ezt, amit önök csinálnak, a végtelenségig nem csinálhatják. Egyszer ennek gyalázatos vége lesz, és nem csak az itt ülő képviselőknek, akik nemcsak hogy végigasszisztálták, hanem tevőlegesen részt vettek a demokrácia, a jogállam, a demokratikus parlamenti működési rend lebontásában, úgy fog égni a képükről a bőr, hogy az emberek közé sem fognak merni kimenni. Nem fognak! Azt is szégyellni fogják, hogy egyszer önök a Fidesz parlamenti képviselői voltak. Mindannyian! Mert ez pontosan be fog következni, önök is tudják.

Utolsó lehetőségük még, hogy valamit próbáljanak kicsikarni, valahogy a sarokba szorítani bennünket. Jelentem tisztelettel, nem fog önöknek sikerülni. És eljön az idő, nem is olyan későn, hogy borzasztóan fogják magukat szégyellni. Borzasztóan fogják magukat szégyellni, de nem csak önök; mindenki, aki ezt a rohadt rendszerüket működtette, azok, akik tevőlegesen részt vettek a nemzeti együttműködés rendszerének a működtetésében. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  310  Következő    Ülésnap adatai