Készült: 2024.03.29.06:48:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

120. ülésnap (2003.12.22.),  65-71. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:50


Felszólalások:   59-64   65-71   71-76      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Miután a képviselő asszony elfogadta a miniszter úr válaszát, következik Sisák Imre, a Magyar Demokrata Fórum képviselője, aki interpellációt nyújtott be a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszterhez: “Mit kíván tenni a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium a Sole Hungária Rt. pásztói tejüzemében tervezett létszámleépítés megakadályozása érdekében?ö címmel. Sisák Imre képviselő urat illeti a szó. Tessék parancsolni!

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. (Általános zaj. - Az elnök csenget.) Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A pásztói tejüzemet 1999-ben vásárolta meg egy olasz befektető, s jelenleg is a Sole Hungária Rt. tulajdonában van. A pásztói tejüzemben 2003 áprilisában még 269 főt foglalkoztattak.

A termeléshez további 250 kis- és középvállalkozó tejtermelő és fuvarozó nyújtott közvetlen segítséget. Az elmúlt évben rendkívül pozitív előjelek mutatkoztak az üzem jövőbeli fejlesztését illetően. A Sole Hungária Rt. a bővítéshez építési engedélyeket kapott. Ezt követően pályázatot nyújtott be a cégcsoport a Nógrád Megyei Területfejlesztési Tanácshoz, valamint miniszteriális szervekhez a tejüzem kapacitásbővítése és az ipari szennyvíz-előkezelő rendszer kiépítése érdekében. Ez utóbbi fejlesztés már meg is valósult.

Városunk és a Sole Hungária Rt. között igen hatékony és korrekt együttműködés alakult ki az elmúlt években. Ezért is fogadtuk megdöbbenéssel azt a bejelentést, amely arról tájékoztatott, hogy a poharas tejtermékek gyártását a cég várhatóan 2003 májusában megszünteti a pásztói üzemben. Sajnos, 2003. október 15-éig ez az intézkedés végrehajtásra került, illetve a zacskóstej gyártását is megszüntették az üzemben. Ezek a döntések 129 munkahely megszűnését eredményezték, 2004. január 1-jén pedig további 24 dolgozónak mondanak fel az üzemben. A Sole Hungária Rt. vezetése a mai napig nem adott választ a további tervekről.

Tudjuk, hogy Nógrád megye az észak-magyarországi régióban helyezkedik el, ahol az országos átlagot jelentősen meghaladó munkanélküliség tapasztalható. A munkanélküliségi ráta a pásztói kistérségben több mint 11,5 százalékos. Előzetes információink szerint az évi 90 millió literes tejfeldolgozást mintegy 30 százalékban csökkentették Pásztón. Mivel a magasabb feldolgozottságot igénylő poharas termékek gyártását szüntették meg a pásztói üzemben, az évi több mint 12 milliárdos árbevétel a felére csökken, amely a jelenlegi 269 dolgozóból a továbbiakban mindössze 120-nak jelenthet még munkahelyet.

A fuvarozó kft.-k sajnos már letelepültek Szegedre, viszont több ember itt is elveszítette a munkahelyét, miután a családi környezet változását nem tudták végrehajtani. A helyi vízmű kft. az ivóvíz-szolgáltatás és a csatornaszolgáltatás igénybevételének csökkenése miatt - a Sole ilyen döntése következtében - 36 százalékos díjemelést volt kénytelen végrehajtani.

2003. április 7-én tettem fel azonnal kérdést Csizmár Gábor államtitkár úrnak, aki a következőket mondta: “Ha minden pletyka és minden vélelmezett döntés alapján intézkedéseket tesz - mármint a minisztérium -, akkor elég nagy zavart okozhatna a munkaerőpiacon.ö Sajnos, a tények durva létszámleépítésről számoltak be. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Tekintettel a jelenlegi drámai helyzetre, kérdezem a miniszter urat, most kívánnak-e végre valamit tenni a további létszámleépítés megakadályozása érdekében.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az interpellációra Burány Sándor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter úr válaszol. Parancsoljon, öné a szó, miniszter úr.

(13.10)

BURÁNY SÁNDOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársam! Viszonylag egyszerű lenne a dolgom, ha megengedné nekem az alkotmány, hogy egy politikai döntéssel egy létszámleépítést megakadályozzak, és közvetlenül beavatkozzak bármely cég életébe, megvédve emberek munkáját. De erre a szabad piacgazdaságban a mindenkori magyar kormánynak nincs lehetősége; gondolom, képviselő úr sem kívánja, hogy ezen változtassunk.

Amire lehetőségünk van, az két dolog, mind a kettővel élni szoktunk. Az egyik, hogy ha kezdeményezés történik, és egy cég hosszú távú esélyei jók, de átmenetileg piaci problémákkal küzd, akkor módunkban áll munkahelymegtartó támogatással megakadályozni a létszámleépítést. Ez az elmúlt évben több esetben meg is történt Magyarországon. A másik, amennyiben ilyen kezdeményezés nem történt, vagy lehetetlen a piaci helyzetet megfordítani, és a létszámleépítés elkerülhetetlen, akkor annak hatásainak az enyhítése, az elbocsátott dolgozók újra elhelyezkedésének támogatása.

Ebben az esetben is ez történt. A cég bonyolult történetben ugyan, de először április 30-án jelentette be, hogy összesen 109 fő leépítését kezdeményezi. Október 9-én ugyanakkor a munkaügyi központot már arról tájékoztatták, hogy az áprilisban tervezett létszámleépítésre nem került sor. Időközben azonban a dolgozók egy része a bizonytalan foglalkoztatási helyzet miatt elhelyezkedett. Ezt követően a cég egy újabb fordulattal aktualizálta áprilisi bejelentését, és 77 főben jelölte meg azt a létszámot, amelytől kénytelen megválni. December 3-án pedig arról adott tájékoztatást a megyei munkaügyi központnak, hogy újabb 21 fő leépítését tervezik.

A minisztérium, pontosabban a Nógrád Megyei Munkaügyi Központ intézkedett, és ennek értelmében a munkáltató és a munkavállalói érdekképviselet úgynevezett munkába helyezést elősegítő bizottságot hozott létre. Ez a bizottság azóta is dolgozik. Természetesen, amikor a cég a létszámleépítést felfüggesztette, akkor ez a munkacsoport is kényszerű munkanélküliségre volt kárhoztatva. Jelenleg 15 fő regisztrált munkanélküli származik a létszámleépítésből. Ezek közül négynek ajánlott munkát a helyi munkaügyi kirendeltség, ketten azóta elhelyezkedtek.

Tájékoztatom képviselő urat, hogy a mai napon, tehát december 22-én a pásztói kirendeltségen 67 fő számára tud a munkaügyi kirendeltség üres álláshelyet felajánlani. Ezek azok, amelyek egy piacgazdaságban a lehetőségeinket jelentik. Biztosítom képviselő urat arról, hogy ezeket a lehetőségeket az emberek továbbfoglalkoztatásának érdekében maximálisan ki akarjuk használni.

Köszönöm szépen a figyelmét. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a miniszter úr válaszát. Parancsoljon, öné a szó.

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. A miniszter úr válasza egyáltalán nem nyugtatott meg, habár miniszter úr kénytelen volt elismerni azt, amit Csizmár Gábor államtitkár úr még csak pletykának minősített annak idején.

Tisztelt Miniszter Úr! Nógrádban krízishelyzet alakult ki, hiszen több városban igen komoly, jelentős létszámleépítésre került sor. Legutóbb Bátonyterenyén 200 főt bocsátottak el, Szécsényből 600 főt bocsátottak el. Az ÁPV Rt. tulajdonában lévő Salgótarjáni Öblösüveggyárból több száz embert bocsátottak el.

Én tudom, hogy a helyi és a Nógrád Megyei Munkaügyi Központ mindent megtesz annak érdekében, hogy a munkahelyek megtartásra kerüljenek. De, tisztelt miniszter úr, önök 400 ezer új munkahelyet ígértek, és a pásztói Sole Hungária Rt. dolgozói 2002. április 8-án, amikor Medgyessy Péter miniszterelnök-jelölt úr osztogatta nekik a piros szegfűt, még nem gondolták, hogy 2003 karácsonyán ilyen szomorú és tragikus sors vár rájuk.

Köszönöm szépen, a választ nem kívánom elfogadni. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Miután a képviselő úr nem fogadta el a miniszter úr válaszát, kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a miniszteri választ 187 igen szavazattal, 130 nem ellenében elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Gusztos Péter, a Szabad Demokraták Szövetségének képviselője, interpellációt nyújtott be az oktatási miniszterhez: “Állatvédelem az oktatásbanö címmel. Gusztos Péter képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!




Felszólalások:   59-64   65-71   71-76      Ülésnap adatai