Készült: 2024.04.26.00:59:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

48. ülésnap (2010.11.17.), 228. felszólalás
Felszólaló Magyar Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:59


Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A 2011-es költségvetés Vidékfejlesztési Minisztérium fejezetben a kormány által meghatározott célokról szeretnék néhány gondolatot elmondani. Itt lefektetésre került a fenntartható és versenyképes agrárgazdálkodás, az élhető vidék megteremtése, a minőségi mezőgazdaság kialakítása, a többfunkciós mezőgazdaság minden elemének szolgálata, itt az élelmezés, élelmiszer-biztonság, energetika, környezetbiztonság s a többi szerepelt.

Kiemelt célként határozta meg a dokumentum a foglalkoztatási képesség javítását, a kis- és közepes gazdálkodói réteg megerősítését. Fontos feladatnak említi a fiatalok vidéken maradásának elősegítését, és nem sorolom tovább. A fentebb említett célok meghatározásának szükségességét senki nem vitathatja, a Jobbik a legkevésbé, ugyanakkor ehhez messze nem elegendő forrást rendelt hozzá a törvénytervezet. Ez a költségvetés az agrárium és a vidékfejlesztés szempontjából sajnos lehetne bármelyik költségvetés az elmúlt húsz évből.

Bizakodva olvastam az indokolást, hiszen szinte minden ágazatban jól láttatja a problémát, gyakran helyes megoldásokat is kínál ezekre a problémákra, de már most látszik, hogy a támogatások mértéke sajnos kevés lesz a vidék megmentéséhez.

A dokumentum sokszor utal a foglalkozás növelésére mint alapvető célra, ezt a gyakorlatban szinte biztos, hogy nem fogja tudni szolgálni. A tanyafejlesztési program mint teljesen új elem jelenik meg a tárcánál, jó és támogatható programnak tartjuk. Nehéz feladat lesz ugyanakkor a sok évtizedes vidék- és tanyaellenes politikát megváltoztatva új, jövőképet is kínáló tanyasi életformát felkínálni a vidéken boldogulni akaró emberek számára.

Az élhető és fejlődő tanya Magyarország felemelkedésének egyik záloga, ehhez azonban sok leküzdendő problémát kell újra megnézni: gyakran rossz ivóvízminőség, katasztrofális közbiztonság, járhatatlan úthálózat, és nem sorolom. Az indokolásban még további tervek is szerepelnek, azonban biztos, hogy nem elegendő tétel került ehhez kiírásra. Reméljük, hogy a jó kezdeményezés mellé további forrásokat sikerült találni, és a tanyafejlesztési program a szép szavakon túl valódi segítsége lehet a magyar vidéknek.

A környezettudatosság, a természeti erőforrások és értékek megőrzése érezhetően nagyobb hangsúlyt kapott a korábbiakhoz képest, igaz, jórészt a vállalt EU-kötelezettségek miatt. Ugyanakkor a költségvetés negatívan érinti a génmegőrzéssel foglalkozó intézményeket; ezt az elvonást nem is értem, hiszen önök is sokat hangoztatták korábban a nemzeti örökségeink védelmének fontosságát.

A 2011-es költségvetés tervezete képtelen a legfontosabb célokat elérni. A világ nagymértékű élelmiszer-árrobbanás előtt áll, amelynek minden magyar gazda, a ma még nem létező feldolgozóipar, a kiskereskedők és az összes hozzájuk kapcsolódó terület a nyertese lehet, ennek következtében pedig a vidék és így egész Magyarország elindulhat egy úton, ami hosszú távon biztosítja a stabilitást, és végső soron önrendelkezésünk visszaszerzésében is segítségül lehet.

(17.40)

Ha a következő néhány évben nem leszünk képesek a kevés hozzáadott értékkel rendelkező alapanyag-előállításról átállni egy magas színvonalú, minőségi mezőgazdaságra, akkor lemaradhatunk erről a történelmi lehetőségről. Nap mint nap halljuk a Fidesztől, hogy a szocialista kormányok után paradigmaváltásra van szükség. Ezt mi is pontosan ugyanígy gondoljuk, ugyanakkor a legnagyobb váltásra a mezőgazdaság és vidékfejlesztés területén lenne szükség.

Kérem a kormányt, hogy a források átcsoportosításával, a módosító indítványaink befogadásával érjük el azt, hogy a haldokló vidék újra levegőhöz jusson, és hazánk adottságaiból fakadó kiemelt szerepét el tudja látni.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  228  Következő    Ülésnap adatai