Készült: 2024.03.28.21:08:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

252. ülésnap (2013.02.12.), 34. felszólalás
Felszólaló Tasó László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:41


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TASÓ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Államtitkár Asszony! Rövid hozzászólásomban először szeretnék reagálni a már előttem elhangzottakra, főképpen azért is, mert többünk fülét megütötte az a kijelentése Lamperth képviselő asszonynak, hogy a Fidesz régi megállapodásokat rúgott fel és régi közmegegyezéssel szemben tett lépéseket.

Emlékezzünk vissza, azért néhányan voltunk már korábban is a magyar parlament tagjai, többek között kiemelném, hogy nem történt más 2006-ban, mintsem az önkormányzati választások után az ezeréves megyerendszert felrúgta az MSZP, felrúgta, széjjelszedte, megszüntette, kilúgozta a megyék szerepét, és egy mesterséges, erőltetett régiót hozott létre. Ezzel egy időben megszüntette a törvényességi felügyeletet is, és természetesen megengedte, hogy az önkormányzati világban az történjen, ami éppen történik.

Tegyük hozzá, az önkormányzati szféra ettől függetlenül 2006-tól kezdődően is működött és megfelelően látta el a küldetését, és nem voltak óriási problémák. De nyilvánvalóan, hogy ha visszatekintünk, és megnézzük az Állami Számvevőszék jelentéseit, akkor találunk benne olyan jeleket, amelyeket arra mutatnak, hogy bizony a törvényesség, az ellenőrzés felügyelete, az ellenőrzés hiánya mégiscsak ezt okozhatta, és hozzásegítette az ilyen döntések meghozatalához a testületeket.

Ettől függetlenül, még egyszer mondom, hogy le a kalappal a szféra előtt, hiszen nem voltak olyan kardinális problémák, amelyek a működést alapvetően akadályozták volna. Igaz, néhány helyen voltak gazdálkodás helyett garázdálkodások, de azt hiszem, hogy erről többen olvashattunk már az elmúlt években, hónapokban is.

Ez a javaslat, amely törvény-előterjesztési formájában a Ház előtt fekszik, igazából alig került szóba most, csak néhány percet szóltak róla az előttem szólók. Igazából a törvényről, a CLXXXIX. törvényről beszéltek, amellyel nem ért egyet egyértelműen az ellentábor. Nos, én megértem, hogyha a szabályozás hámja és korlátai feszítik azt a fantasztikus erőt, amivel ki akarnak ebből törni. Ez jellemző volt, hiszen maga az alaptörvény elfogadási folyamata is azt mutatta, hogy az, ami szabályként megjelenik, és nincs hozzá köze az MSZP-nek és a korábbi támogatóinak, számukra nem elfogadható. Sőt, sajnálattal hallottuk a délelőtti bizottsági ülésünkön azt is, hogy úgy aposztrofálta Varga korábbi miniszter úr, hogy az "önök alaptörvénye", holott most egy alaptörvény van, az Magyarország Alaptörvénye pillanatnyilag, és nem valakiknek az alaptörvényéről beszélhetünk.

Ez a javaslat alapvetően nem forgatja föl a világot, és az a büntetés, amiről most ismét szólt korábbi miniszter úr, azt gondolom, hogy mosolyognivaló.

Összességében is maga a törvényességi felügyelet inkább rávezető magatartásra próbálja rábírni az önkormányzatokat, rávezeti és segíti abban, hogy a törvényességet mindenképpen betartsák. Inkább megenged, mint egyből büntet.

Hadd figyelmeztessem a jelenlévőket arra is, hogy korábban is volt büntetés. Ha visszaemlékeznek talán rá, sőt talán még most is nyomait láthatjuk, a gazdálkodás szabályszerűségéért felelős polgármester most is büntethető pénzbírsággal, 100 ezer forintig büntethető a polgármester a gazdálkodás szabályszerűségének megszegéséért. Tehát ez a tétel, a büntetési tétel korábban is bent volt. Azt gondolom, hogy az a mérték, amelyet a javaslat meghatároz, az alapilletmény legfeljebb tízszerese, nem nagy tétel, de nem arról van szó, hogy milyen tétel egy büntetési tétel, hanem arról van szó, hogy miért határozza meg maga a törvény. Azért, hogy figyelmeztessen. Vannak olyan szabályok, amelyeket ha átlépik és áthágják, még ilyen kismértékű "büntetéssel" is meg lehet akadályozni, vagy lehet figyelmeztetni arra, hogy még egyszer ne kövessék el.

A technikai módosításokról szólt államtitkár asszony, és hosszan nem is kell beszélni arról, amit az előterjesztő már a korábbiakban elmondott. Én inkább csak azt szeretném elmondani és megerősíteni, hogy az, ahogy a törvényességhez, a szabályszerűséghez az MSZP és a korábbi tettestársa, az SZDSZ hozzáállt vagy majd az új követői hozzáállnak, világosan jelzi egyáltalán azt, ahogy az országhoz hozzááll az MSZP és az SZDSZ korábbi tábora. Azt gondolom, hogy ezt Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon bemutatta. Magyarországnak a törvényességről, ha esetlegesen az MSZP-vel kapcsolatban valamilyen kontextusban szóba kerülhet, már nem kell külön gondolkodni, megvan róla a véleménye.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti sorokból.)

(10.30)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai