Készült: 2024.04.24.08:23:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

252. ülésnap (2013.02.12.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az ön napirend előtti felszólalása lehetőséget ad számomra, hogy megvilágítsam a kettőnk világnézete közötti alapvető különbséget: ön vasakról beszél, mi nemzeti szuverenitásról; ön profitábilis üzletek lehetőségeiről beszél, mi ellátásbiztonságról; önök feleslegesen kiadott pénzekről beszélnek, mi keressük azt a pénzt, amit 2005-ben a teljes energiaszektor privatizációja után bevettek - amiből valóban néhány fillért odalöktek szociális segélyként, de az azt meghaladó százmilliárdoknak a hovafordítását, eredményét nem látjuk. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Kérem, még magában se mondja, hogy önök például autópályákat építettek ebből a pénzből, mert az önök által 2002 nyarán átadott M3-as autópályát - benne a polgári Tisza-híddal - a korábbi Orbán-kormány építette fel, és pár hónappal vagy inkább pár héttel a választások után önök átadták az ország közös örömére és eredményére.

(9.40)

Tisztelt Képviselő Úr! Soha nem csináltunk belőle titkot, hogy a Fidesz és a KDNP elsődleges kérdésként kezeli, hogy az ország legfontosabb stratégiai ágazatai meghatározó elemeinek - legyen azért, mert azok monopolhelyzetben vannak, mint például az ország nemzetközi repülőtere vagy ellátásbiztonság, vagy az ország lakosságának költségviselő képessége szempontjából meghatározó szolgáltató cégek - a tulajdonjogát egy fontos lehetőségnek tekinti, és mindent elkövetünk annak érdekében, hogy ezekben az állam fokozatosan, de lehetőleg növekvő módon egyre nagyobb szerepet kapjon.

Ennek a folyamatnak a részeként kezeltük a MOL-részvények egy részének visszavásárlását. Így kezeltük a Rába részvényeinek visszavásárlását, így kezeltük a Fővárosi Vízműveket, és így kezeljük most például az ön által emlegetett E.ON-tranzakciót is.

Mit várunk ezektől elsősorban, vagy miért látjuk ezeket ilyen alapvető fontosságúnak? Alapvetően fontosnak látjuk, hiszen ön is említette, az E.ON-tranzakció jelenti a tározókat, jelenti a hálózatot. Talán tegnap sem volt róla szó, de jelenti az ország egyik legkorszerűbb gázerőművét, és nem utolsósorban jelenti a hosszú távú energiaellátási szerződéseket, amely ugyan 2015-ig tart most, de nem mindegy, hogy Magyarország alapvető energiaellátásának alapszerződését a magyar állam magyar részvétellel bonyolítja, vagy pedig egy orosz és egy német cég egymás közötti alkuja dönti el, hogy Magyarország mikor, milyen feltételek mellett hogyan kap energiát.

Jelenti ez az egész folyamat, hogy mindazok a külföldi tulajdonosok, akik ezekben a stratégiai cégekben, ami magában hordja azt, hogy az esetek túlnyomó többségében a gyakorlatilag mindenfajta befektetői kockázat nélküli, biztos hozamokat jelentő üzleteket megkapták, milyen feltételek mellett és mennyi profitot visznek ki az országból. Az elmúlt 15 év bebizonyította, hogy az igazán korrekt befektetői érdekek és szerepvállalások mellett működő külföldi befektetéseknek Magyarországon múltja, jelene és jövője van, és ezeket a jelenlegi kormány is messzemenően támogatja. Bizonyítja ezt az elmúlt időszakban megkötött együttműködések hosszú sora. De amely kizárólag a monopolhelyzet kihasználását célozza, amely kifejezetten az extraprofit biztosítását célozza, úgy gondoljuk, hogy ezeket hosszú távon nem szabad, nem lehet fönntartani, s ezeket nemzeti kompetenciakörbe vonva a magyar társadalom, a magyar gazdaság és a magyar polgárok részére kell működtetni. Tehát nem vasat vettünk, hanem szuverenitást szereztünk vissza, magyar érdekvédelmet biztosítunkm és mindezen keresztül, ha már ön ezzel kezdte a kérdését, én ezzel fejezem be a válaszomat: a magyar családok költségeinek csökkentését kívánjuk elérni.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai