Készült: 2024.04.24.08:55:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

276. ülésnap (2005.12.05.), 414. felszólalás
Felszólaló Dr. Ódor Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  414  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÓDOR FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Amiben szerettük volna a segítségét kérni a bizottságnak: a támogatásokban, meghatározva a későbbiekben különböző intézmények, ami az állat-egészségügyi intézményhálózatban van. Itt szerepel még az Állatgyógyászati Oltóanyag-, Gyógyszer- és Takarmány-ellenőrző Intézet. A későbbiekre vonatkozóan az OÉVI és az OÁI szerepel. Nem történt meg a megnevezése, ezt a szakzsargon ismeri, de aki elolvassa esetleg nem állatorvosként, nem fogja tudni mire vélni. Erre adtunk be módosító javaslatot, és kérjük a támogatást is ehhez.

A 25. §-ban szereplő felsorolás, amely az igazgatási szervezetre vonatkozik: a kamara szerepel, mi azt szerettük volna és azt kértük a későbbiekre, hogy a Magyar Állatorvosi Kamaráról van szó. Remélem, hogy ez elfogadható, és így használható a jövőben, a törvény igazából meghatározza, hogy mely kamaráról van szó.

A hatósági intézkedésekre vonatkozóan: azt hiszem, hogy abban rendben vagyunk.

Az állat-egészségügyi hatósági fórumrendszerre vonatkozóan: ez egy új megfogalmazás, ezzel nem értünk egyet, azt gondoljuk, hogy jobb lett volna valami mást elképzelni helyette. Olyan szintekre kerültek fellebbezések, ahol eddig nem foglalkoztak. Azért adtunk be ebben módosító javaslatot, általánosan azt tapasztaljuk, hogy leépítés van, mint ahogy az egész törvényjavaslatnak talán az egyik mottója, hogy a jogosult állatorvos címszó bevezetésével megadja a lehetőséget arra, hogy ma, amikor a költségvetésről tárgyalunk, azt a mostoha állapotot, amibe az állategészségügyet juttatja a következő évi költségvetés, úgy tudjuk kivédeni a szolgálat működésében, hogy 800-900 főnek, részmunkaidőben foglalkoztatott kollégának a lehetőségei megszűnnek. Őket majd áttesszük egy olyan munkakörbe, amit a jogosult állatorvos kategóriában határoz meg a törvényjavaslat és a későbbi elfogadása esetén a törvény. A jogosult állatorvos kategória és a minisztériumi átalakítás, feltételezéseink szerint ez hozta be, hogy az intézetet, az élelmiszer-vizsgálót, oltóanyag-ellenőrzőt adja másodfoknak bizonyos eseteknél. Mi úgy gondoljuk, hogy érdemes lett volna ezt a rendszert átgondolni, és ha mindenképpen ilyet akarunk, hogy ne a minisztérium legyen a fellebbezés helye, akkor talán valami más rendszert kellett volna létrehoznunk, vagy egy külső intézményt, vagy pedig meghagyni ott, ahol az eddigiekben volt.

Volt egy kérdésünk és módosító javaslatunk: a rendkívüli járványhelyzet, még a 30. §, a miniszter állat-egészségügyi feladat- és hatáskörében. Úgy éreztük, hogy nincs meg ebben az az egyértelmű fogalmi meghatározás, ami egyébként az ilyen helyzetekkel, járványhelyzettel kapcsolatosan, illetve a polgári védelemhez kapcsolódóan vagy pedig a katasztrófavédelemhez kapcsolódóan határozná meg a szerepet. Úgyhogy ezért erre szerettünk volna még kérni segítséget.

Az állomás munkájában az élelmiszer-higiéniára általánosan is azért adtunk be módosító javaslatot, mert úgy érezzük, hogy nem jelent meg oly mértékben ennek a törvénynek a szövegezésében az élelmiszer-higiénia mint feladat és mint kötelezettség, amilyen mértékig kellene. És az előző törvényben, az élelmiszer-biztonsággal kapcsolatosan is azt gondoljuk, hogy az állategészségügynek az a fontos szerepe, amit szeretnénk, hogy legyen, illetve aminek a tudásával rendelkeznek a kollégák, az nem jelenik meg markánsan.

 

(1.00)

 

Úgyhogy ezért voltak javaslataink erre vonatkozóan, és örömmel láttuk, hogy az élelmiszer-higiéniára vonatkozó kéréseinket már támogatták.

Köszönöm szépen, elnök úr, sajnos önmagammal nehezen fogok tudni vitázni, ennyire volt időm, lehetőségem.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  414  Következő    Ülésnap adatai