Készült: 2024.04.26.01:02:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

161. ülésnap (2000.09.28.), 4. felszólalás
Felszólaló Zsikla Győző (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ZSIKLA GYŐZŐ (FKGP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt képviselőtársaim! Az ajánlás 51. pontját és a törvényjavaslat 20. §-át érintő módosító javaslatomról szeretnék röviden néhány szót szólni.

Ez a személyi jövedelemadóval kapcsolatban a mezőgazdasági őstermelők személyi jövedelemadójával foglalkozik. A mezőgazdasági őstermelők többnyire kis falvakban tevékenykednek, mezőgazdasággal foglalkoznak. Többnyire kényszerből, mert a kis falvakban a magas munkanélküliség miatt más munkalehetőség számukra nem adott. Számuk igen magas. Magyarországon vitatott a pontos szám, de mindenesetre az tény, hogy több százezer ilyen őstermelő van Magyarországon. Ők abban különböznek a mezőgazdasági vállalkozóktól, hogy kisebb volumenben termelnek. Ebből adódik a problémájuk is. Elsősorban az, hogy ez a kisebb volumenű termelés nem biztosít akkora jövedelmet, hogy olyan közterheket tudjanak vállalni, mint a vállalkozók, illetve, hogy olyan adminisztrációt tudjanak végezni, vagyis könyvelőt tudjanak foglalkoztatni ebből az alacsony jövedelemből.

A rájuk vonatkozó szabály legutóbb '97-ben lett megállapítva. Akkor, emlékszünk rá, a tüntetések során Kiskőrösön született meg ez a szabályozás; az akkori politikai államtitkár, Draskovits úr és köztem folyó tárgyalások során alakult ki lényegében az a szabályozás, amiben szerepel az is, hogy a tételes költségelszámolást választó őstermelőknek 1,5 millió forint bevételi határig - tehát nem nyereségig, hanem éves bevételi határig - nem kell sokat adminisztrálni, nem kell nekik könyvelést vezetni, könyvelőt foglalkoztatni, hanem egy egyszerűsített nyilatkozattal nyilatkoznak év végén, hogy bevételük ezt a határt nem érte el, illetve a bevételük 20 százalékáról költségszámlát kell nekik felmutatni és őrizni öt évig.

Nos, a '97 óta eltelt időszak inflációja már egy kicsit leértékelte ezt a bevételi határt. Ezért javasoltam, hogy 2001 januárjától ez 2 millió forintra emelkedjen. Lényegében úgy gondolom, ez a kör adót tulajdonképpen nem képes fizetni, egyszerűen az alacsony jövedelemből adódóan, viszont a társadalmat mentesíti egy jelentős szociális ellátás alól, valamint az élelmiszer-termelésben is nagyon fontos szerepet tölt be.

Valamikor ők voltak a háztáji gazdaságnak nevezett formáció, most őstermelők, és belőlük nőnek ki, ahogy növekszik a termelés volumene, akik fejlődnek, a mezőgazdasági vállalkozók. Azt szeretnénk, hogy később ezek a mezőgazdasági vállalkozók, őstermelők saját akaratukból szövetkezzenek, és még hatékonyabb módon tudjanak gazdálkodni az úgynevezett európai típusú vagy új típusú szövetkezetek formájában. Nálunk ez a folyamat most zajlik. Ezért, míg ez nem alakul ki, az őstermelőknek ennek a kedvezménynek a megadása, úgy gondolom, méltányos a polgári kormány részéről.

A módosító javaslatom majdnem megkapta a bizottságokban a támogatást, csak hajszál híján nem lett támogatva. Most több képviselőtársammal pontosítást fogunk benyújtani a kapcsolódó módosítások során. Bízom benne, hogy ezzel a pontosított formával már a kormány is egyet fog érteni és a parlament elfogadja.

Köszönöm szépen a figyelmet.

 




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai