Készült: 2024.03.29.15:44:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

259. ülésnap (2013.03.11.),  71-78. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:04


Felszólalások:   57-70   71-78   79-88      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük szépen. Tájékoztatom önöket, hogy a Ház elnökének, a Ház levezető elnökének ilyenkor az a lehetősége, hogy figyelmezteti, rendreutasítja a képviselőt, hogyha olyan kifejezést használ, ami sérti a Ház tekintélyét vagy bármely személyt, illetve csoportot, vagy illetlen kifejezést használ, és csak azt követően vonhatja meg a szót - csak mielőtt későbbi viták keletkeznek abból, hogy mikor szól közbe a házelnök, meg mikor nem, a Házszabály szerint járok el. (Osztolykán Ágnes közbeszól. - Közbeszólások a függetlenek soraiból.)

Ebben az esetben - lépjünk tovább - visszatérünk a Fidesz azonnali kérdésére, megvan közben a papír. Szakács Imre, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Mit tesz a minisztérium a végrehajtás alá vont adósokkal szembeni visszásságok visszaszorításáért?" címmel. A képviselő urat illeti meg a szó.

DR. SZAKÁCS IMRE (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A gazdasági válság és az ennek hatására bekövetkezett eladósodás reflektorfénybe helyezte a követelések behajtását, a végrehajtásokat. A törlesztőrészletek emelkedésével sokan kerültek nehéz helyzetbe, a média szinte mindennap tudósít kilakoltatásokról, árverezésekről. Ebben a feszültséggel teli helyzetben különösen fontos, hogy a minisztérium kellő hatékonysággal lépjen fel a nehéz helyzetbe jutott adósok védelme érdekében.

A fentieken túlmenően az utóbbi időben a médiában több olyan hír is megjelent, hogy önálló bírósági végrehajtók helyzetükkel visszaélve jártak el különböző végrehajtási ügyekben, különösen nagy figyelmet kapott az az ügy, amelyben a végrehajtó egy 60 ezer forintos tartozás miatt az adós nagy értékű gépjárművét árverezte el, holott a végrehajtási törvény szerint az adósság behajtása során a fokozatosság elvének kellene érvényesülnie. Álláspontom szerint a végrehajtási törvény garanciális szabályait kellene felülvizsgálni annak érdekében, hogy a bajba került adósokon megfelelő eszközökkel lehessen segíteni.

Tisztelt Államtitkár Úr! Azt szeretném kérdezni öntől, hogy a minisztérium mit tesz annak érdekében, hogy a nagy sajtóvisszhangot kiváltó ügyben érintett végrehajtóval szemben megfelelően eljárjanak. Kérdezem továbbá, hogy a minisztérium tervezi-e további lépések kidolgozását a bajbajutottak megsegítésére.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: A minisztérium nevében Rétvári Bence államtitkár úr válaszol két percben.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Mint ahogy azt ön is ismeri, a minisztérium a teljes bírósági végrehajtó szervezet felett rendelkezik ilyesfajta felügyeleti jogkörrel, a Bírósági Végrehajtó Kamara működését vizsgálja, ebből következően konkrét vizsgálatot nyilván nem indíthat, de ettől függetlenül ebben a nagy sajtóvisszhangot kiváltó ügyben nyilvánvalóan a soron kívüli kivizsgálás érdekében a felügyeleti jogkörben megkerestük a kamarát.

A kamara a lefolytatott vizsgálat során több hiányosságot, illetőleg jogszabálysértést tárt fel a végrehajtó eljárásával kapcsolatban, erre tekintettel fegyelmi vétség alapos gyanúja miatt fegyelmi feljelentést tett az ügyben eljáró önálló bírósági végrehajtó ellen, és az eljárás jogerős befejezéséig a végrehajtó hivatalából való felfüggesztését kérte. A kamara vizsgálati jelentésében foglaltak alapján a minisztérium ugyancsak kezdeményezte a fegyelmi eljárás megindítását az ügyben eljáró végrehajtóval szemben, valamint kérte a végrehajtó hivatalából való felfüggesztését. A kamara feljelentése és a minisztérium kérelme alapján a Budapest Környéki Törvényszék mellett működő bírósági végrehajtói fegyelmi bíróság elrendelte a végrehajtóval szemben a fegyelmi eljárás megindítását, és a végrehajtót hivatalából felfüggesztette. A végrehajtó esetleges fegyelmi felelősségének megállapítása és a szükséges intézkedések megtétele kizárólag a fegyelmi bíróság hatáskörébe tartozik.

Ezen túlmenően igyekeztünk a jogszabályi környezetben is minél nagyobb biztonságot kínálni mindenkinek, hiszen a végrehajtás valóban egy olyan rész, amely általában az embereknek nyilvánvalóan nagyon nehéz, szorult helyzetében következik be, éppen ezért fokozott a törvényességnek a behajtása. A bírósági végrehajtásról szóló '94. évi LIII. törvény felülvizsgálata pedig folyamatosan zajlik, de már korábban is, 2010-től szigorodtak az összeférhetetlenségi szabályok a függetlenség és a pártatlanság erősítése érdekében és a visszaélés elleni küzdelem jegyében.

A további törvénymódosításokra pedig majd a viszonválaszban térek vissza. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Egyperces viszonválasz illeti meg a képviselő urat.

DR. SZAKÁCS IMRE (Fidesz): Köszönöm a válaszát, államtitkár úr. Én azt gondolom, abban nincs közöttünk nézeteltérés, hogy az adósságokat ki kell fizetni, és talán abban sincs nézetkülönbség, hogy az adósoknak két fajtája van: van, aki megtehetné, de nem akarja visszafizetni, ebben az esetben, azt gondolom, a bírósági végrehajtónak megfelelő módon el kell járnia; viszont lehetnek olyan esetek, olyan élethelyzetek, amikor az adós szeretne törleszteni, de nincs meg a lehetősége, ebben az esetben viszont nagyon fontos volna, hogy a minisztérium, illetőleg azok a szervezetek, amelyeknek valamilyen módon felügyeleti jogköre van az önálló bírósági végrehajtókkal szemben, figyelemmel kísérjék ezt, és a törvény adta, jogszabályok adta lehetőségek között azt a méltányosságot mindenképp érvényesítsék ezekkel az adósokkal szemben.

(15.10)

Azt gondolom, ha államtitkár úr még elmondaná azt, hogy milyen jövőbeli jogszabály-módosításokat terveznek, az megnyugtatóan rendezné ezt a dolgot.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Rétvári Bence államtitkár úr viszonválasza következik.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Azért is vagyunk érdekeltek a minél tisztább viszonyokban és a minél olcsóbb végrehajtási költségekben, hiszen előbb-utóbb a végrehajtást elszenvedőnek kell ezeket kifizetni, tehát pontosan azoknak a terhe ne nőjön, akik nehéz helyzetben vannak.

A bírósági végrehajtással kapcsolatos és egyéb igazságügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2011. évi CLIII. törvény a végrehajtó eljárása elleni kifogás előterjesztésének és elbírálásának a szabályait jelentősen modernizálta, és a kifogás elbírálásának a határidejét jelentősen lerövidítette. A gyorsabb eljárás kevesebb költséget és hamarabb biztos viszonyokat eredményez.

Bevezettük viszont a jogszabálysértő végrehajtói eljáráshoz fűződő speciális vagyoni szankciót, és 2013. január első napjától, tehát az idéntől fogva már nem pusztán felsőfokú végzettséget követelünk meg a végrehajtóktól, akik ilyen állásra pályáznak, hanem jogi végzettséget. Bízunk benne, hogy a szakmaiság ezáltal is magas színvonalú lesz a végrehajtók körében, kevesebb kifogás és kevesebb elhúzódó eljárás következhet be. Mi minden tőlünk telhetőt megteszünk, de a tisztességes eljáráshoz nyilván a kamara nagymértékű együttműködése is szükséges.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   57-70   71-78   79-88      Ülésnap adatai