Készült: 2024.04.19.22:17:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

326. ülésnap (2013.11.19.), 230. felszólalás
Felszólaló Dr. Horváth János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:44


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HORVÁTH JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Hallgatóim a kerek nagyvilágban! Hamza Andrást hallgatta Faludy György is New Yorkban. Ezzel a címmel idézem a poétát, aki a prédikátorról írt. Hamza András prédikációira a Madison Avenue-n lévő presbiteriánus templomba nemcsak New York-i magyar reformátusok jártak, hanem katolikusok, zsidók, agnosztikusok is, hazulról érkezett látogatók csakúgy, mint magyarok New Jerseyből, Connecticutból, sokan száz meg száz mérföld távolságról. Noha Hamza a szabványos bibliai idézet alapján beszélt, prédikációja tárgyát modern dolgokból vette, és mindig hallatlanul érdekes volt. Szellemiekben is példátlanul jártas, sokoldalú, váratlan és domináns egyéniségével évtizedekig az amerikai magyarság egyik vezetője volt.

Munkáscsaládban született 1920-ban. A Lónyai utcai Református Gimnáziumba járt. Szociáldemokrata édesapja csodálkozására teológiára iratkozott be. Ugyanekkor roppant érdeklődést tanúsított az irodalom, a zene, a filozófia és a tudományok iránt.

1944-ben Hamza segédlelkész volt az akkor újlipótvárosinak nevezett templomban. A nyilas idő alatt 120 zsidót rejtegettek a templom pincéje alatti alacsony, de tágas helyiségben. 1945-től lelkészi működése mellett részt vett a Független Kisgazdapárt munkájában. Ő szerkesztette a kisgazda fiatalok lapját, írásokat közölt az akkor hallgatásra ítélt Németh Lászlótól és Kodolányi Jánostól. Harcos, bátor cikkeiért bevitték az Andrássy út 60-ba, aztán börtönbe került. Szabadulása után jutott Hamza Amerikába, és egy ideig a Middle Westen lelkészkedett, majd a New York-i presbiteriánus templomba került. Mint a Kodály Kórus alapítója és nívós előadások szervezője emelte az emigránsok kulturális színvonalát. Ha a bevándorlási hatóság a Kennedy repülőtéren érdemesebb magyart nem engedett be, Hamza tiszteletes felvette a legszebb palástját és kihajtott. A vezető tisztviselők már ismerték, mindig győzött, akkor is, ha az illetőnek nem volt amerikai vízuma.

1964-ben látogatott Magyarországra, Debrecenbe a reformáció évfordulóján. Amikor a Nagytemplomból váratlanul visszatért a Bikába, a portástól a szobája kulcsát kérte, de az azt mondta neki, hogy nem lehet a szobába felmenni. Hamza a lépcsőn felszaladt az emeletre. A szobája belülről zárva volt, kopogott, nem nyitottak ajtót, ő feltörte, a detektívet még látta, ahogy az esőcsatornán lecsúszott.

Egy érdekes jelenetnek magam is tanúja voltam - írja Faludy György Hamzáról. Hamza már Manville-ben lelkészkedett, amikor látogatni érkeztem hozzájuk, és Hamzáné fogadott: "Ne menjen be, Gyurka, a váradi püspök ül nála, ez a bandita." Papp László püspökről erdélyi ismerősöm révén tudtam sok mindent, például hogy Ceauşescu gátlástalan szolgája és kéme, hogy a feljelentései sok derék magyart juttattak börtönbe, sőt a halálba is. Bementem. A püspök nem zavartatta magát a jelenlétemtől. Azt kértem, hogy vasárnap prédikálhasson a denville-i templomban. Hamza egy pillanatig elgondolkodott: "Nem tehetem, mondta, mert akkor gyilkosságra való felbujtásért letartóztatnak." A püspök elálmélkodott: "Hogyhogy?" "Ha a híveim meglátnak téged a szószéken, agyonvernek - felelte Hamza -, a rendőrség pedig azzal vádolna, hogy én bujtottam föl őket. Nem is tagadnám." Zárásul mondom, Hamza protestantizmusával Bethlen Gáborra hasonlított.

(19.30)

Tisztelt Ház! Így írt egy költő egy lelkészről. Mások is írtak másképpen róla. Én megköszönöm, hogy elmondhattam ezt.

Isten velünk! (Taps.)




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai