Készült: 2024.04.24.21:26:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

334. ülésnap (2013.12.09.), 40. felszólalás
Felszólaló Bertha Szilvia (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:59


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERTHA SZILVIA (Jobbik): Tisztelt Államtitkár Úr! Akárhogy is nézzük, az elmúlt közel négy év alatt önöknek nem sikerült úgy munkahelyet teremteni, hogy ez az emberek számára érezhető legyen, vagy hogy a gazdaságban megnyilvánuljon. Olyan munkahelyet, ami valódi piaci munkaerőigényre alapozódik, és nem mesterségesen kreált vagy szociális alapú foglalkoztatásnak tekinthető.

A számok alapján 250 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma, ám közben a közmunkásoké 200 ezerre, a külföldön munkát vállalóké - attól függően, hogy ki nyilatkozik a kormányból - 500 ezer, 250 ezer vagy 100 ezer, több tízezer a jogállás-átsorolások száma; tehát tulajdonképpen, ha őszintén szembe akarnak nézni a helyzettel, akkor csökkent a foglalkoztatás Magyarországon.

Csak az tekinthető valódi munkahelynek, amit a piaci munkaerőigény hoz létre, és ilyen Magyarországon nem teremtődött az elmúlt négy évben. A Fidesz-KDNP-kormány Magyarországot ipari központtá kívánja tenni, ám ennek megvalósítását a tények alapján az összeszerelő bérmunka elvégzésével képzeli el. Márpedig a magyar emberek nem kívánnak az Európai Unió éhbérért dolgozó, betanított bérmunkásgyarmata lenni, az ilyen gazdasági együttműködést a magyar emberek elutasítják.

Ugyanakkor a 2030-ig tartó területfejlesztési koncepciójában a kormány nem helyez igazi hangsúlyt például a mezőgazdaság és a rá épülő feldolgozóipar, élelmiszeripar fellendítésére. Pedig Magyarország minden adottsága elsősorban a magas színvonalú, minőségi terményeket eredményező mezőgazdaságot és állattenyésztést és a rá épülő feldolgozóipart tehetné az egyik legfontosabb húzóágazattá.

A rendszerváltás óta ebben az ágazatban több mint 1 millió munkahely szűnt meg. Nyilvánvaló, hogy e nélkül az ágazat nélkül hazánkban elképzelhetetlen 1 millió új munkahely. Miért nem támogatja a kormány minden lehetséges módon inkább a hazai tulajdonú, magas élőmunka-igényű mezőgazdasági, állattenyésztési tevékenységet, és miért nem rendeli alá a külgazdasági kapcsolatok építését is ennek a célnak?

Miért azokat a tevékenységeket támogatják, amikor a kiszolgáltatottsága miatt rendkívül olcsó, kihasználható magyar munkaerő miatt települnek ide időszakos, sokszor egy-egy megrendelés erejéig transznacionális és multinacionális cégek, akik a munkahelyteremtő támogatások, adókedvezmények, infrastrukturális támogatások és a nemzetközi adózás lehetőségei kihasználásának eredőjeként gyakorlatilag szinte egyáltalán nem járulnak hozzá a magyar gazdaság emelkedéséhez. Sem olyan munkabért nem adnak, ami a belső fogyasztást élénkítené, sem a profitot nem itt realizálják, és így adót sem fizetnek. Zömében az élőmunkára és a társasági adóra is kedvezményt kapnak. Ezekkel a cégekkel köt stratégiai szerződéseket a kormány, aminek semmi értelme és haszna. Ennek a legújabb bizonyítéka a Jabil 700 fős elbocsátása.

Miért az ország számára semmilyen kiutat nem mutató ágazatokat támogatja a kormány? Miért nem az önálló, független Magyarországhoz alapvetően fontos agráriumot és feldolgozóipart?

Várom válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai