Készült: 2024.03.28.13:38:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2005.10.04.), 258. felszólalás
Felszólaló Pál Béla (MSZP)
Beosztás regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:51


Felszólalások:  Előző  258  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL BÉLA, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy én válaszoljak önnek Kóka János miniszter úr megbízásából, aki kormányzati feladatai ellátása miatt nem tud most jelen lenni, hiszen miniszterelnök úrral az Egyesült Államokba utazott.

Tisztelt Képviselő Úr! A legutóbbi elemzések szerint a következő nyolc évben 7,6 milliárd euró összegű fejlesztésre lenne szükség ahhoz, hogy a MÁV technológiája és szolgáltatási színvonala európai szintre emelkedjen. Ez aligha lehet meglepő a képviselő úrnak, hiszen az Állami Számvevőszék már az előző kormányzati ciklusban is több száz milliárd forint összegű fejlesztési hiányt állapított meg a MÁV-nál. Egy ilyen költségigényű fejlesztésnek alapvetően tehát a költségvetés keretei szabtak és szabnak határt. Visszafejlődésről semmiképpen sem beszélhetünk, mivel a MÁV ez évben 55,6 milliárd forintot fordíthat közvetlenül fejlesztésre, illetve az uniós támogatások kiegészítésére. A vasúttársaság további 84,5 milliárd forint költségvetési hitelgaranciában részesül, aminek vonzataként újabb jelentős uniós fejlesztési forrásokat kap.

A rendelkezésemre álló idő nem is lenne elegendő annak felsorolására, hány vonalon, vonalszakaszon volt vagy van folyamatban felújítás, korszerűsítés, és hosszú lenne felsorolni azokat az előkészítés alatt álló pályafejlesztési, vasút-villamosítási és egyéb projekteket is, amelyek soron következnek. A folyamatos fejlesztési munkálatok ellenére a zsúfoltság sok vonalon és vonaton valóban tagadhatatlan, ennek fő indoka, hogy kevés az elfogadható műszaki állapotú személykocsi. Nem kis gondot okoz továbbá a vontatójármű-állomány elöregedése sem. Előrelépést jelenthet a probléma enyhítésére, hogy 2006-ban megjelennek az új elővárosi villamos motorvonatok, illetve folytatódik a különböző típusú mozdonyok, valamint az elővárosi közlekedésben üzemeltetett kocsik és motorvonatok felújítása, korszerűsítése is.

Már többször elhangzott itt az Országgyűlésben is, hogy nincs napirenden a vasúti árufuvarozás, még kevésbé a vasúti személyszállítás privatizálása. Éppen ezért ennek előszele sem érezhető. Valójában arról van szó, hogy a kormány által elfogadott vasúti stratégia a MÁV egyes üzletágainak külön társaságokba történő kivitelét szabja feladatul. A vasútról szóló új törvényjavaslatban tehát ennek megfelelően megjelenik a külön-külön társaságban működő pályavasúti és vállalkozó vasúti szervezetekre vonatkozó szabályozás is. Első lépésként 2006. január 1-jétől az árufuvarozási üzletág jogi önállósítására kerül sor, a MÁV tulajdonú MÁV Cargo zártkörű részvénytársaság formájában, a következő években pedig a személyszállítást és a gépészetet önállósítják. Az integrált vasúttársasági formáról pedig az EU-ban is ismert holdingstruktúrára térünk majd át, Ausztriához és Németországhoz hasonlatosan.

A vasúti stratégia és az új törvény fő célja pedig az, hogy elősegítse a vasúti közlekedés korszerűsítését és ilyen módon a vasúti közlekedés versenyképességének a növelését, az igényekhez rugalmasabban alkalmazkodó működési formák létrehozását, valamint az uniós követelményeknek megfelelően liberalizált vasúti közlekedést, a piaci szereplők esélyegyenlőségét.

Kérem képviselő urat, hogy válaszomat elfogadni szíveskedjék.




Felszólalások:  Előző  258  Következő    Ülésnap adatai