Készült: 2024.04.20.07:46:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

125. ülésnap (2004.02.23.), 68. felszólalás
Felszólaló Burány Sándor (MSZP)
Beosztás foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BURÁNY SÁNDOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársam! Kicsit egyoldalúan szemléli a munkaerő-piaci mozgásokat. Engedje meg, hogy információit kiegészítve adjak választ felvetéseire.

Az elmúlt pénteken kaptam néhány faxot megyei munkaügyi központokból. Ezek a faxok egyaránt számolnak be létszámleépítésről, és számolnak be egyaránt létszámbővítésről is. Engedje meg, hogy ezek közül csak néhányat említsek.

A létszámleépítések ügyében sajnos rossz híreink is vannak, így például egy cég részint zemplénagárdi, részint cigándi üzemében összesen 71 főt elbocsátani kénytelen Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. Ugyanebben a megyében egy másik cég - ez svéd tulajdonú; ennyit a multinacionális cégek meneküléséről, képviselő úr - az alsózsolcai ipari park területén 110 fős létszámbővítésről tájékoztatott bennünket. Ha pedig átmegyünk Békés megyébe, akkor az ottani munkaügyi központ kimutatásai alapján - cégneveket most nem mondok - Füzesgyarmaton három különböző cég, az egyik 100 fővel, a másik 35 fővel, a harmadik 20 fővel bővíti termelését; ugyanakkor Szeghalmon 70 fővel bővül a termelés egy negyedik cég esetében; míg az ötödik cég esetében, Kőrösnagyharsányban 20 fővel bővül a termelés. Ez utóbbi egyébként megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatását jelenti.

 

(14.40)

S ha már a multinacionális cégeket említette, szeretném elmondani, hogy itt sem igaz az a tendencia, amit a képviselő úr állít - néhány cégnevet mondok csak: a német Lidl, a Foot Locker, a Hennes & Mauritz letelepedésével is lehet számolnunk a közeljövőben.

Magyarán igaz, hogy a munkaerő-piaci mozgások egy része létszámleépítéssel jár, de szerencsére ezt ellensúlyozzák a létszámbővítések. Több munkahely létesül az országban, mint amennyi megszűnt. Ennek következtében, ha a KSH adatait nézi a képviselő úr, akkor pontosan látja, hogy 85 ezer fővel több dolgozik az országban a kormányváltás óta. Ennyit a létszámbővítés egyenlegeiről.

A képviselő úr egyébként konkrét problémát feszeget, és osztom aggodalmát, hiszen magam is úgy gondolom, hogy ahol létszámleépítésre kerül sor, ott igenis a kormánynak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy ha van remény munkahelymegtartó támogatással ennek megakadályozására, akkor ezt az akciót végrehajtsuk, illetve, ha erre nincs remény, akkor az elbocsátott dolgozóknak, a veszélybe került dolgozóknak minél hamarabb új munkahelyeket találjunk. Az említett cégek esetében azonnal megindultak a tárgyalások a létszámleépítés bejelentését követően. Tájékoztathatom a képviselő urat, hogy ezen tárgyalások eredményeként van remény arra, hogy valamennyi dolgozó esetében más cégeknél fel tudunk ajánlani megfelelő munkahelyet.

Az összkép tehát az, hogy a munkahelyek esetében is bővül a termelés, ezt a kormány különböző támogatásokkal is preferálja. Emlékeztetném a képviselő urat arra, hogy éppen a napokban írta ki a munkaügyi tárca ismét, a tavalyi év folytatásaként a munkahelyteremtő támogatásokra a pályázatot, első lépcsőként 2 milliárd forint értékben. Ez azt jelenti, hogy mintegy kétezer új munkahely teremtésére van lehetőség. Ezeket a pályázatokat március 10-éig kell benyújtani, és április közepéig a minisztérium a szakmai javaslatok alapján az ezzel kapcsolatos döntését meg is hozza.

Kérem a képviselő urat, hogy válaszomat fogadja el. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai