Készült: 2024.04.26.01:54:58 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
179 343 2000.12.05. 1:55  342-345

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A Magyar Igazság és Élet Pártja úgy véli, hogy a sydneyi olimpia eseményeitől és megvont mérlegétől távolodva, az ott elért magyar sikerek örömét és fényét nem homályosíthatja el semmi. Pár mondatos kritikai észrevételünk tehát a következő olimpia előkészületeit hivatott segíteni.

Ausztriából, egy kiváló magyar énekesnőtől érkezett levélből idézek. "Előrehajoltunk a székeken, vártuk a képernyőn a mieink megjelenését. Milyen lesz a ruha, és milyen a zene? Ugyanis addig minden nemzetnek ismert és kedves zenéjét szólaltatták meg. S akkor a döbbenettől konkrétan leestem a székről: a magyarok Strauss Radetzky-indulójára meneteltek. Őrület! Mi, akiknek a zeneszerzői világszerte ismertek, művészeink a világon mindenütt jelen vannak! Ha hallottad volna, amit a németek és az osztrákok hangosan megjegyeztek..." - Ezt most nem fordítom le, és folytatom. - "Persze, én is elmondtam németül a véleményemet, és nem nehéz kapásból felsorolnom magyar szerzőket, s indulóink sorát; köztük a Rákóczit, a Hunyadit, Kossuth Lajos azt üzente, A jó lovas katonának... Kérlek, nézz utána, ki követte el ezt a merényletet; ki küldte ki a kottát vagy a hangfelvételt; ki engedélyezte, ki csinálta - talán szándékosan - ezt az aljasságot? Ki volt az, aki nem tudja Magyarországon, hogy Radetzky marsallban kit tisztelhetünk mi, magyarok?!"

Tisztelt Államtitkár Úr! Teljes egyetértéssel tolmácsolom a művésznő kérdéseit, és várom megtisztelő válaszát. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormányzó pártok, valamint a MIÉP padsoraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
184 117 2000.12.19. 2:05  116-123

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A Mai Nap december 6-ai számából idézek: "Át kell törni az őket körülvevő falakat - határozott a leszbikusokat tömörítő Labrisz Egyesület, és oktatási programot állítottak össze. Levelet küldtek az ország összes középiskolájába, és felajánlották, hogy rendhagyó osztályfőnöki órán igyekeznek meggyőzni a diákokat arról, fogadják el a másságot. Azt gondolták, elzárkóznak majd az igazgatók, de kellemesen csalódtak; egy-két hét alatt hét iskolába hívták meg őket, akadt, ahol több osztályhoz is. Egyetemista vagy friss diplomás lányok tartják a rendhagyó órákat; nem akarnak előadni, inkább beszélgetnek arról, hogy homoszexuálisok mindenütt vannak."

Ez az idézet vége, de nem a cikk vége. Nem tudom, hogy a Labrisz Egyesület álcázott tagtoborzó akciója törvénybe ütközik-e. Nem tudom, hogy a meghívó igazgatók, és az erről tájékoztatott tanárok vajon részt vettek-e személyesen a programban, s hogy mire voltak abban kíváncsiak. Azt azonban tudom, hogy a Fodor-Magyar oktatási-nevelési elképzelések agressziói után gyermekeink, leányaink egészséges életre, védett-óvott családi életre felkészítését várjuk el a középiskoláktól, de már az óvodáktól is. Ez a libertariánus trükk pedig nem az; véleményem szerint inkább közelít a szexturizmust is szolgáló kerítéshez.

Tisztelt Államtitkár Úr! A szexuális élete mindenkinek magánügye. Amiről tájékoztattam, az viszont nem magánügy, hanem korrigálásra váró közügy. Mi tehát erről az OM hivatalos álláspontja, és hogyan kíván annak érvényt szerezni?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
184 121 2000.12.19. 1:00  116-123

ERKEL TIBOR (MIÉP): Államtitkár Úr! Őszintén köszönöm a megnyugtató szavait, nekem ez a hét rendkívül sok. Véleményem szerint a deviancia oktatása bármilyen formában elfogadhatatlan, tűrhetetlen egy iskolában.

Ez a deviancia lehet magánügy egy szobában, de egy olyan kormánynál, amelynek miniszterelnöke az imént mondotta, hogy a családok kormánya, a szabadság és a rend kormánya, annál kevésbé fogadható ez el, mert ez a magatartás a családok céljait nem szolgálja, a szabadság helyett szabadosságot hirdet, és nem tudom, hogy hol van ebben a rend.

Mindenesetre örülök annak, hogy az ön közreműködésével ketten innen tájékoztathattuk az ország középiskolai igazgatóit arról, hogy ezt a levelet hova kell tenniük.

Köszönöm a válaszát. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
187 110 2001.02.14. 9:38  53-59,64-147

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Előterjesztők! Államtitkár Asszony! Képviselőtársaim! A kilencvenes évek második felében az 1995. és 1996. évi családellenes intézkedéseket követően népesedési katasztrófahelyzet alakult ki Magyarországon.

 

 

(14.10)

 

A már megszületett gyermekeiket bölcsődébe elhelyezni nem tudó, de a gyermekgondozási segély lehetőségétől is megfosztott családok tízezreinek kálváriája egyértelműen figyelmeztette, sőt fenyegette a fiatalokat a gyermekvállalás súlyos hátrányaival, tízezreket tántorított el a családalapítástól és a gyermekek vállalásától.

A hatalmon lévő, korábban, még a kampány során szociális biztonságot ígérő szocialista és szabad demokrata pártok immáron megváltoztathatatlan történelmi felelősségévé vált a nemzet felgyorsuló pusztulása. A családellenes és nemzetfogyasztó jogszabályi gépezet leállítása érdekében az elmúlt két és fél évben már sokat tett ez az Országgyűlés, és a most előterjesztett törvénytervezet is ezt a többségi szándékot tükrözi.

Az első jelentős döntést akkor hozta meg az Országgyűlés a kisgyermekes családok érdekében, amikor megszavazta a gyermekgondozási díj bevezetésével összefüggő törvénymódosításokról szóló 1999. évi XCVII. törvényt. A törvény ismét lehetővé tette a középosztály számára a korábban tőlük megvont gyermekgondozási segély igénybevételét. E lehetőséggel azonban nagyon sok fiatal anya nem él, mert attól tart - sajnos, igen sok esetben megalapozottan -, hogy a segélyezési idő letelte után már nem mehet vissza a volt munkahelyére vagy a volt munkakörébe.

Ezzel egyidejűleg viszont egyre több olyan nő kénytelen tovább dolgozni a megnövelt nyugdíjkorhatár miatt, akik korábban segíthettek volna leányaikon, menyeiken mint nyugdíjas nagyszülők. Figyelembe véve azt a tényt is, hogy ez a nyugdíj előtt álló női korosztály sem lehet biztos munkahelye megtartásában, szinte kézenfekvő számukra annak a lehetőségnek a biztosítása, hogy immáron a jogszabályok adta lehetőségeket is kihasználva neveljék unokáikat, ugyanúgy, ahogy azt a nyugdíjkorhatár felemelése előtt tették volna. Legyen a nagyszülők gyermeknevelő tevékenysége is ugyanolyan hasznos, és nyugdíjjogosultságot megalapozó szolgálati éveket szerző tevékenység, mint a fiatal anyák segélyezési időszaka! A három képviselő törvényjavaslata létező társadalmi igényeket kíván a családgondozás szolgálatába állítani egy történelmileg nagyon megfelelő pillanatban.

Felmerülhet az a kérdés is, hogy miért érné meg a nyugdíjas nagyszülőknek gyermekgondozási segélyt igénybe venni - ezt sokan tárgyalták már -, hiszen ez idő alatt szünetelne a nyugdíjuk folyósítása. Nos, a nyugdíjasok, és közöttük is elsősorban a nők jelentős hányada - hozzávetőleg egyharmada - nem öregségi nyugdíjban részesül, hanem özvegyi nyugdíjat, rokkantsági nyugdíjat vagy valamilyen címen járadékot kap. Ők anyagilag is jobban járnak, hiszen a gyermekgondozási segélyük összege magasabb lenne, mint a jelenlegi nyugdíjuk. Azoknak a saját jogú öregségi nyugdíjasoknak is távlatilag javulna a helyzete, akik nyugdíja a jelenlegi nyugdíjminimumhoz közel áll, és a gyermekgondozási segély idejének letelte után - hivatkozva több szolgálati évre - új nyugdíj-megállapítást kérhetnek.

Nem hagyhatjuk ki azokat a nagyszülőket sem a felsorolásból, akik jelenleg nem foglalkoztatottak, és számukra értelmes jövedelemszerző és nyugdíjalapot is biztosító lehetőség lesz a gyermekgondozási segély.

Hadd említsem meg e törvényjavaslatnak egy további pozitívumát, amelyre a bizottsági ülésen a MIÉP hívta fel elsőként a figyelmet: a generációk egymásra utaltságának a gyakorlati megvalósítását. Az előző kormány, a kommunista évtizedek hagyományait követve, gyakran egymásnak ugrasztotta a korosztályokat; a fiatal családosok és a nyugdíjban lévők között mesterségesen növelte az érdekellentéteket, és gyakran hangsúlyozta azt, hogy a családtámogatási rendszert csak a nyugdíjak rovására tudná változatlan formában fenntartani - vagy viszont.

A korábbi kormánypártok a generációk közötti feszültségkeltés eszközeivel ma is próbálnak szavazatokat szerezni. Gondoljunk csak azokra a közelmúltban megtartott rendezvényekre, amelyeken a 40-50 éves korosztályok problémáit állították szembe az elhelyezkedési gondokkal küzdő fiatalok érdekeivel.

Nos, egy egészséges és ép lelkű társadalomban nem lehet egymásnak ugrasztani a fiatal, a középkorú és az idősebb nemzedéket, hiszen mindegyik nemzedék csak összefogás révén boldogulhat zavartalanul. Ennek az összefogásnak, nagyszülőknek az unokák nevelésébe történő bevonásának jó példája ez a törvényjavaslat.

A törvényjavaslat a nagyszülők lehetőségeit és szerepét úgy kívánja megnövelni a gyermekek nevelésében, hogy ezáltal ne csorbuljon, ne csökkenjen a szülők családban betöltött szerepe. Nem fordulhat tehát elő az a gyakorlat, hogy a Budapesten élő szülők a tőlük több száz kilométerre lakó nagymamára bízzák gyermeküket, mert ez a szülői szerepük feladását jelentené. A törvényjavaslatnak nem célja a gyermekek szűkebb családi környezetből való kiemelése, de hangsúlyozzuk, ez a mondat a törvényjavaslatban - véleményem szerint - pontatlan, kijátszható, és ezért egyértelműsíteni kellene. A már beküldött módosító indítványunknak ez a célja.

Hadd szóljak végezetül arról, hogy a törvényjavaslat egyértelműen úgy intézkedik, miszerint: "A szülőnek, a nagyszülőnek és a gyámnak nem jár gyermekgondozási támogatás a három hónapot meghaladó, egybefüggő külföldi tartózkodásának az időtartamára." Egyetértek ezzel a törvényszakasszal, de hiányérzetem is támadt.

Miért volt lehetséges az, hogy egy megtörtént gyilkosság miatti valószínűsíthető felelősségre vonás elől külföldre távozó, az országunkat minden létező fórumon gyalázó zámolyi romák távozásuk után még fél évvel is súlyos százezreket vehettek fel családi támogatás címén? Ha a gyermekgondozási segély folyósítását beszüntetik háromhavi külföldi kinntartózkodás után - amit, ismételten hangsúlyozom, helyeslek -, akkor más segélyeket miért folyósítanak ezt kétszeresen is meghaladó külföldi kinntartózkodás esetén? Felhívom az illetékes tárca figyelmét erre a méltánytalanságra, és kérem ennek a helyzetnek a gyors orvoslását is, például törvénymódosítás révén.

Utolsó mondatom előtt engedjék meg, hogy Béki Gabriella két kifejezését idézzem: ez a törvényjavaslat súlytalan, ez egy "mintha" törvényjavaslat. (Béki Gabriella bólogat.) Az az érzésem, hogy sokakban fölmerült a magzatvédelmi törvény vitája, és az abban elfoglalt szabad demokrata és szocialista álláspont. Azokról a magzatokról volt szó, akik - mert számomra akik - még csak "mintha" gyermekek, szinte súlytalanok, hiszen összevetve egy megszületett gyermek súlyával, súlyuk lényegtelen. Csak nekünk jelentett súlyos problémát évtizedeken keresztül annak a hatmillió magzatnak az elvesztése, akik pótlásáról, újra felneveléséről is szól ez a törvénytervezet.

Még egy szót: az az érzésem, hogy ezek a hozzászólók életükben komoly fizikai munkát nem végeztek, de favágásban biztos nem vettek részt. Próbálják meg egyszer, hogy egy olyan embernyi átmérőjű fatörzs széthasításában mit jelent egy ék, amely a fatörzshöz képest szinte súlytalan! Meg fogják látni: a fatörzs szét fog hasadni.

Őszintén remélem, hogy ez a törvényjavaslat - a parlament többségével és a kormány családpolitikájával együtt - az előző évtizedek elviselhetetlenül vastag és fölösleges nemzetpusztító politikáját szét fogja hasítani.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
196 56 2001.03.27. 15:09  27-71

ERKEL TIBOR, a MIÉP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Képviselőtársaim! A T/3931. számú, az egészségügyi szakellátás kötelezettségéről, továbbá az egészségügyet érintő egyes törvények módosításáról szóló, most tárgyalt törvényjavaslat célját az indoklási rész általános szakasza egyetlen tömör mondatban meghatározza: az egészségügyi struktúraváltás megalapozása, az új népegészségügyi program megvalósításának elősegítése, valamint az Európai Unióhoz való csatlakozás keretfeltételeinek biztosítása. E cél érdekében tekint át és hangol össze az egészségpolitikai prioritásoknak megfelelően több ágazati törvényt, és módosít elavult jogszabályok egyes rendelkezéseiből. Fentieknek megfelelően vizsgáljuk és véleményezzük a törvényjavaslat bizonyos paragrafusait, és adunk számot az összbenyomásról.

A törvényjavaslat első öt paragrafusa az önkormányzatok egészségügyi szakellátási kötelezettségére vonatkozik, ezek közül a 2. § az önkormányzatok egészségügyi szakellátási kötelezettségét határozza meg oly módon, hogy a 2001. január 1-jén érvényes kapacitáslekötési megállapodásokat kötelező ellátási szintnek tekintve a járó- és fekvőbeteg-szakellátás mértékét és szakmai összetételét rögzíti, beleértve a saját vagy más szolgáltatónál lekötött kapacitásokat is - ágylétszám, szakrendelő óraszám s a többi.

A 3. § szerint az országos egészségügyi pénztár a fentiekben meghatározott járó- és fekvőbeteg-szakellátás kapacitását finanszírozni köteles. A 3. § 2. pontja szerint az OEP a meglévő, tehát a 2001. január 1-jén érvényes kapacitáson túl akkor köthet finanszírozási szerződést egy egészségügyi szolgáltatóval, ha a szolgáltató a korábbihoz képest költséghatékonyabb, progresszív egészségügyi ellátást nyújt, speciális igényt elégít ki, országos, illetve regionális ellátási területtel működik, vagy területi ellátási egyenlőtlenséget szüntet meg, illetve mérsékel.

A törvényjavaslat 4. §-a a szolgáltatási kapacitások csökkentésének, illetve módosításának feltételeit szabályozza. Tartós kihasználatlanság esetén az önkormányzat az egészségügyi szolgáltatások kapacitásának a mértékét csökkentheti, illetve szakmai összetételét megváltoztathatja. A tartós kihasználatlanság tényét azonban a helyi önkormányzat kérésére az ÁNTSZ tiszti főorvosának igazolnia kell.

Az önkormányzat az egészségügyi szakellátási kötelezettségének mértékét csak úgy csökkentheti, illetve szakmai összetételét csak úgy változtathatja meg, ha az ellátást más módon biztosítani tudja. Erről az önkormányzatnak előzetesen ki kell kérnie a tiszti főorvos véleményét.

A 2001. január 1-jei járó- és fekvőbeteg-kapacitás törvényben foglalt rögzítése és finanszírozásának kötelezővé tétele bizonyos fokú védelmet jelent. A módosításra vonatkozó szabályozás szabadsága azonban ezzel ellentétes hatású. A kapacitás növelésére, új szolgáltatóval köthető finanszírozási szerződésre vonatkozó feltételek megfogalmazása túlságosan általános, ezek nehezen megfogható, szubjektív döntéseket tesznek lehetővé, ami kerülendő lenne.

Ide kapcsolódik a 13. § (3) és (4) bekezdése, mely szerint felhatalmazást kap a kormány, hogy a kapacitások módosításának szabályait, eljárási rendjét, a kapacitások átcsoportosításának és új szolgáltatók befogadásának szabályait rendeletben határozza meg, valamint felhatalmazást kap az egészségügyi miniszter, hogy a járó- és fekvőbeteg-szakellátás kapacitásának megosztására, az ellátórendszer szakmai összetételére vonatkozó szakmai szabályokat rendeletben határozza meg.

A leendő kormány- és miniszteri rendeletek a kapacitások módosítására vonatkozó feltételeket bizonyára pontosítani fogják, jelenleg ezek ismeretének hiánya - egy tervezetvázlatot még nem tekinthetünk annak - bizonytalanságot eredményez, ugyanis, tekintettel arra, hogy az egészségügyi adatszolgáltatás hiányos és nem megbízható, általános morbiditási adatgyűjtés nincs, minek az alapján tudja az egészségügyi miniszter a járó- és fekvőbeteg-szakellátás kapacitásainak megosztására, az ellátórendszer szakmai összetételére vonatkozó döntéseit meghozni.

A megalapozatlan ágyszámcsökkentés az ellátórendszer torzulását idézte eddig elő. Például: a mozgásszervi betegek konzervatív kezelésének feltételei nagymértékben romlottak, mivel igen nagy arányban szűntek meg a reumatológiai ágyak, osztályok.

A tartós kihasználatlanság tényének az ÁNTSZ részéről történő igazolása önmagában nem elengedő, mert ez minden további mérlegelés nélkül lehetőséget nyújt szükséges kapacitások felszámolására. Például: az egészségügyi fekvőbeteg-ellátó rendszernek biztosítania kell az előre nem meghatározható mértékű járványok, tömegszerencsétlenségek esetén szükségessé váló betegellátást is. A traumatológiai, fertőző- és gyermekosztályok esetén bizonyos többletkapacitás szintén indokolt, hiszen közismert, hogy például a tavaszi-őszi hónapokban zsúfolt gyermekosztályok a nyári hónapokra üresek. Vannak tehát szakterületek, ahol nagyobb kapacitásra van szükség, mint ami a folyamatos kihasználtságból kikövetkeztethető.

Egy adott betegellátó osztály vagy járóbeteg-szakellátás kihasználtságáért felelős lehet a szakmai vezetés, illetve a szakorvos is. Gyakran tapasztalható, hogy néha egy személycsere is jelentős mértékben megváltoztatja egy osztály vagy szakrendelés kihasználtságát. Lehetséges tehát, hogy egy adott kapacitás szükséges volna, de az adott körülmények között a betegek az igényeiket inkább máshol elégítik ki, ahol viszont ez a pluszigény többletzsúfoltságot, túlterhelést okoz. A tartós kihasználatlanság tényének az igazolása önmagában tehát nem elegendő, a kihasználatlanság okának megállapítására is szükség volna.

A törvényjavaslat szerint a helyi önkormányzat belátása szerint csökkentheti, illetve módosíthatja szakellátási kötelezettségének mértékét, ha az ellátást más módon biztosítani tudja. Erről a helyi önkormányzatnak ki kell kérnie a tiszti főorvos véleményét. Ha az ÁNTSZ véleményének nincs súlya, illetve következménye, akkor az ÁNTSZ véleményének ismerete az önkormányzatot nem kötelezi. Amennyiben a jogalkotó az ÁNTSZ felelősségét és beleszólását az egészségügyi szakellátás mértékére és összetételére vonatkozóan növelni kívánja, akkor a tiszti főorvos véleményének a kikérése helyett a tiszti főorvos egyetértését, hozzájárulását kellene feltételként előírni.

 

(11.30)

 

A 4. § 4. pontja szerint a helyi önkormányzat mentesül az egészségügyi szakellátás kötelezettsége alól, ha más egészségügyi szakellátási kötelezettel saját kötelezettségének átvállalásáról megállapodik. Ennek a megállapodásnak, illetve következményeinek ékes példáját tapasztalhatjuk például Budakeszin, ahonnan a betegek bizonyos szakrendelésekre a János Kórházba kénytelenek bejárni. Egy nehezen mozgó, mankóval, támbottal járó mozgásszervi beteg számára adott esetben a távolság és a tömegközlekedés egyaránt legyőzhetetlen akadályt jelent. A betegek többségét emiatt - nem szakorvosi színvonalon - a háziorvosok látják el. Adott helyi önkormányzat csak akkor háríthassa át saját egészségügyi szakellátási kötelezettségét másra, ha ehhez a megyei önkormányzat és az ÁNTSZ is hozzájárul, és az ellátás hozzáférhetősége nem romlik számottevően.

A törvényjavaslat 6. §-a az 1991. évi XI. - állami népegészségügyi - törvény módosításait tartalmazza. Ebben - nem minősítve ezzel a paragrafus egyéb elemeit - rendkívül fontosnak ítéljük, hogy az ÁNTSZ népbetegségeket megelőző feladatai közé a lakossági célzott szűrővizsgálatok bekerültek: az 5. § (1) bekezdés e) ponttal történő kiegészítése.

A törvényjavaslat 9. §-a az 1997. évi LXXXIII. - egészségbiztosítási - törvény módosításaira vonatkozik. Ezen belül az Ebtv. XXXI. § 1. pontja a törvényjavaslatban kibővül. Eszerint "az egészségügyi szolgáltatóval kötött finanszírozási szerződésben meg kell határozni a lekötött kapacitásra nyújtandó szolgáltatásokat szakterületenkénti bontásban, a területi ellátási kötelezettség és a rendelkezésre állás megjelölésével, ideértve azt is, hogy az adott szolgáltatást saját vagy más szolgáltató igénybevételével nyújtja". Ebben a megfogalmazásban egy adott kapacitás átruházásának a lehetősége rejlik. Amennyiben a 2001. január 1-jei állapot a kiindulás, és a kapacitásmódosító kormány-, illetve miniszteri rendelet megakadályozza a szelektív privatizációt, akkor a módosítás csak a hiányzó kapacitások más szolgáltató által történő pótlására vonatkozhat.

Az Ebtv. 3. § 2/c. pontja kibővül "A finanszírozási mellékletét képezi - a c) alpontban - a feladatot átadó nyilatkozata a minimumfeltételeknek a szolgáltató részére történő térítésmentes rendelkezésre bocsátásáról. A tárgyi feltételeket, illetve ezek egy részének a biztosítását az egészségügyi szolgáltató írásbeli megállapodásban magára vállalhatja." Ez a járóbeteg-szakellátás magánrendelőkre való kiterjesztése esetén járható út.

A törvényjavaslat 10. §-a az 1998. évi XXV. törvény módosítását tartalmazza, mely szerint az egészségügyi miniszter a kábítószerekkel és pszichotróp anyagokkal kapcsolatos engedélyezési jogkörét a 13/1987. számú egészségügyi miniszter rendeletében meghatározott hatóságra, az Országos Gyógyszerészeti Intézetre ruházza.

A 11. § az 1997. évi CLIV. - egészségügyi - törvény módosítási javaslatait tartalmazza. Ebből kiemelve: az egészségügyi törvény 219. § (3) bekezdésének módosítása szerint "a kórbonctani vizsgálat elvégzésétől el lehet tekinteni azon esetben is, ha az esetnek tudományos vagy oktatási jelentősége van, ha az elhunytat hamvasztani kívánják, amennyiben az elhunyt még életében vagy a hozzátartozó a halált követően a boncolás mellőzését kérte". Hamvasztás esetén a kórbonctani vizsgálat hozzátartozó kérésére való mellőzése vitatható. Vannak esetek, amikor a halál oka egyértelműnek látszik és természetesnek minősül, utólag mégis felmerülhetnek olyan körülmények, amelyek miatt szükség volna a kórbonctani vizsgálat eredményeire is. Erre a sajtó az elmúlt hónapokban számolatlanul nyújtotta a bizonyítékot.

Összefoglalóan: a Magyar Igazság és Élet Pártja az ÁNTSZ irányító jogkörének a fegyveres erőkre történő kiterjesztésével egyetért; az egészségügyi miniszternek az élelmiszerekkel, illetve kábítószerekkel és pszichotróp anyagokkal kapcsolatos, továbbá állat-egészségügyi engedélyezési, hatósági jogkörének átadásáról szóló módosítást elfogadja; a cselekvőképes és cselekvőképtelen betegekkel kapcsolatos, valamint a kényszergyógykezeltekre vonatkozó módosításokat támogatja; az Ebtv. módosítása a külföldön tartózkodó magyar állampolgárok egészségügyi ellátásának a megszorítását jelenti, ezért abból a 26. § (2) bekezdése és a 31. § módosításait kivéve, a törvényjavaslat 9. §-át nem támogatja. A törvényjavaslat első négy pontjára vonatkozóan - figyelembe véve a kapacitás szabályozására vonatkozó végrehajtási rendelettervezet tartalmát is - a MIÉP az egészségügyi kapacitások ebben a formában történő megszüntetését, módosítását, illetve bővítését nem tudja elfogadni.

A törvénymódosítási javaslat egészének támogatásával kapcsolatos álláspontunkat a végrehajtást szabályozó kormányrendelet végső formája, tartalma ismeretében alakítjuk ki.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
203 128 2001.04.20. 9:43  125-183

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Az első szakaszhoz szeretnék hozzászólni, előrebocsátva, hogy ebből a 3., 5., 7., 9., 10., 11., 15., 16. és 17. ajánlásokat a MIÉP támogatja, mindenekelőtt azért, mert meggyőződésünk, hogy ezzel az eredeti törvénymódosítási javaslat jobbá válhat.

A saját észrevételeinket szeretném előadni. A T/3931. számú törvényjavaslat első öt paragrafusa az egészségügyi szakellátás kapacitására - ágyszám, szakrendelői óraszám -, ennek módosítására, illetve a módosítás feltételeire vonatkozik. A törvényjavaslat a 2001. január 1-jei kórházi és járóbeteg-szakellátás kapacitását elegendőnek tartva ezt alapnak tekinti, ezt rögzíteni kívánja - szó sincs befagyasztásról -, ezen kapacitás finanszírozását kötelezően előírja, ugyanakkor bizonytalan feltételek mellett teremt lehetőséget a kapacitások bővítésére, szűkítésére és módosítására.

A kapacitás növelésére vonatkozó, a OEP által az új egészségügyi szolgáltatóval köthető finanszírozási szerződés törvényi feltételei az általánosság szintjén mozognak, lényegében bármely új szolgáltatásra alkalmazhatók. A szubjektív döntéseket lehetővé tevő törvényi szabályozás laza kereteit egyelőre nem ismert, majdani kormány-, illetve miniszteri rendelet van hivatva tartalommal kitölteni. A kapacitásszűkítés alapja a törvényjavaslatban bevezetett "tartós kihasználatlanság" fogalma, amely a végrehajtási rendelet koncepciója szerint azt jelenti, hogy amennyiben egy adott szakterület és ellátási forma teljesítménye legalább 25 százalékkal alacsonyabb az országos átlagnál, a kapacitás tartós kihasználatlansága megállapítást nyer. A tartós kihasználatlanság tényét a helyi önkormányzat kérésére az ÁNTSZ tiszti főorvosának kell igazolni. A kapacitás módosítását, az egészségügyi szakellátás szakmai összetételét az önkormányzat a tiszti főorvos előzetesen kikért véleménye alapján változtathatja meg.

 

 

(13.10)

 

 

Miután az új kapacitás befogadása az OEP-től, illetve a felügyeletet gyakorló minisztertől függ, a kapacitás szűkítése és módosítása az ÁNTSZ tiszti főorvosán, végső soron szintén az egészségügyi miniszteren múlik, a törvényjavaslat az egészségügyi miniszter részére lényegében közvetlen befolyást, mintegy kézi vezérlést biztosít, és az ÁNTSZ-nek valójában csak látszatszerep jut.

Tökéletesen egyetértünk Mikola István miniszter úrral abban, hogy a betegeket jobban szolgáló egészségügyi struktúrát nem lehet jogi eszközökkel kikényszeríteni. A törvényjavaslat mégis jogi eszközökkel, a tartós kihasználatlanság finanszírozási alapokon nyugvó fogalmának a bevezetésével kívánja az ésszerű szerkezetátalakítást, azaz az újabb ágyszámcsökkentést elérni. A miniszter úr szóhasználata szerint: a finanszírozás technológiai rendszerével szabályozzuk az egészségügyet. A tízezer kórházi ágy megszüntetésének a tapasztalata bizonyítja, hogy az ágylétszám felülről történő szabályozása nem járható út; a szakmai szempontok mellőzésével, egyéb érdekek mentén végrehajtott drasztikus ágyszámcsökkentésnek pénzügyi haszna nem volt, a betegellátás pedig jelentős mértékben romlott.

Az egészségügyben meglévő, és a közeljövőben várhatóan nem is csökkenő pénzhiányt a kormány ismét az ellátórendszer kapacitásának a további zsugorításával kívánja orvosolni, melyet modernizáció helyett ezúttal struktúraváltásnak nevez. Az egészségügy legfelső vezetése, függetlenül attól, hogy milyen kormány volt hatalmon, nem ismerte fel, hogy csak a szakma szabályainak a betartásával, a betegellátás színvonalának a biztosításával lehet az egészségügyet pénzügyileg is jó irányba terelni. Nem ismerte fel, hogy olyan szabályozórendszert kell létrehozni, amelynek a segítségével a rendszer spontán az egészséges irányba fejlődik.

A magyar egészségügy reformjait következetesen pénzügyi, és nem szakmai oldalról közelítették meg, aminek minden esetben meg is voltak a sajnálatos következményei. Minek alapján lenne meghatározható a magyar egészségügy kórházi és járóbeteg-szakellátásának a kapacitása? Ismertek a világon a lakosság létszáma kapcsán az adott szakterületek ágyszámára vonatkozó ajánlások, azonban ezek a magyar lakosság elöregedésére, rosszabb egészségügyi állapotára, valamint az ellátórendszer alacsonyabb színvonalára való tekintettel nem használhatóak. A magyar egészségügyi adatszolgáltatás megbízhatatlansága, az általános morbiditási viszonyok ismeretének a hiánya miatt nem állnak rendelkezésre olyan adatok, amelyek egy adott szakterület kórházi kapacitását reálisan megszabhatnák. Mivel az egészségügyi szakellátási kapacitás felülről vezérelt szabályozásának semmiféle megbízható támpontja nincs, a törvényjavaslat a kapacitásszabályozást finanszírozási alapon kívánja megoldani, amely a jelen gyakorlat bizonysága szerint erre egyáltalán nem alkalmas.

A jelenleg érvényes teljesítményarányos finanszírozás teljesen elhibázott, rossz, és ellenőrzés nélkül súlyosan deformálja a betegellátást. A jelenlegi finanszírozási rendszer miért nem alkalmas az egészségügyi szakellátás kapacitásának a szabályozására? 1. Mert a pontrendszer igazságtalan, szakszerűtlen, aránytalan, nem felel meg az adott tevékenység szakmai értékének. 2. Mert a teljesítmény növelésére ösztönöz, ezért diagnosztikus és terápiás polipragmáziát szül. 3. Mert az ápolási időt kritikus mértékben leszorítja. 4. Mert ellenőrzés nélkül csalásra ösztönöz. 5. Mert a diagnózisok meghamisítása révén megbízhatatlanná teszi az egészségügyi dokumentációt.

Amennyiben tehát ez az igazságtalan, szakszerűtlen és pazarlást eredményező térítési rendszer lesz az alapja a magyar egészségügy fekvő- és járóbeteg-ellátó kapacitásának, megjósolható, hogy a legjobban, legszakszerűbben dolgozó ellátók kerülnek végveszélybe, őket fogják a tartós kihasználatlanság alapján felszámolni. S azoknak, akik csalnak, és visszaélnek a finanszírozási rendszer adta lehetőségekkel, lesz módjuk a kapacitást bővíteni. Egyértelműen leszögezhető tehát, hogy szakmai ellenőrzés nélkül a jelenlegi teljesítményarányos térítés nem lehet a kapacitásszabályozás alapja. Meggyőződésünk, hogy a finanszírozástól független ellenőrző apparátus létrehozása nélkül a magyar egészségügyben nem lehet rendet teremteni. Ha az orvosnak meg kellene térítenie az indokolatlan vizsgálatok árát, két héten belül megszűnnének a felesleges vizsgálatok. Ha az indokolatlan műtétek miatt az orvosoknak kártérítést kellene fizetniük a betegeknek, nem lennének indokolatlan beavatkozások. Ha a feleslegesen beadott injekciók, infúziók árát az orvosoknak meg kellene téríteniük a kórházaknak, nem volna gyógyszerpazarlás.

Röviden: ha a szakmai hibákat és mulasztásokat szankcionálnák, ezek a jelenleginek a töredékére csökkennének. Ilyen határozottságra volna szükség a betegellátás javulása, a meglévő anarchia, az "aki meri, teszi" pontszerző könyökharc és a betegek érdekeit semmibe vevő merkantil szellem felszámolása érdekében.

A kapacitás felülről történő, pénzügyi alapon nyugvó, adminisztratív szabályozásával a MIÉP nem ért egyet, de a meglévő kapacitás törvényi védelmére szükség van, ez nem felesleges. A kapacitásbővítés feltételrendszere általánosságban megfelelő, de az azt meghatározó tervezet, a kormány- és miniszteri rendelet ismeretének a hiányában, jelenleg mégis aggályos. A kapacitás szűkítésének és módosításának a jelenlegi finanszírozási rendszeren alapuló szabályozása azonban nem fogadható el. Véleményünk szerint a bankok helyett végre az egészségügyet kellene konszolidálni.

Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 40 2001.05.09. 15:05  1-41

ERKEL TIBOR, a MIÉP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Amikor az ember fia a Magyar Országgyűlés képviselőjeként azt olvassa egy igen jelentős törvénytervezet első mondataként, miszerint: "az Országgyűlés felismerve, hogy kulturális örökségünk hazánk múltjának és jelenének pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrása, a nemzeti és az egyetemes kultúra elválaszthatatlan összetevője", kénytelen elgondolkodni.

Felismerve? Hiába tudjuk azt, hogy ez a szó egy szinte kötelező törvényalkotási formula része. Hiába siklunk át rajta gyakran, nagyképűen vagy idővel takarékoskodva, hogy lényegre, azt nézzük, amit felismertünk; egyszer meg kell állnunk, és el kell gondolkodnunk. Felismerve? Hiszen ez a szó ebben a formájában azt jelenti: most, eljutva a felismerés, a ráébredés, a rádöbbenés pillanatához, tennünk kell valamit, törvényt kell alkotnunk, egy jobb törvényt, mert kulturális örökségünk hazánk múltjának és jelenének nemcsak pótolhatatlan, egyedi és meg nem újítható forrása, a nemzeti és az egyetemes kultúra elválaszthatatlan összetevője, hanem nemzeti vagyonunk egyik legveszélyeztetettebb része is.

A veszélyeztetésről, megsemmisülésről ma mindenkinek a második világháború rombolásai, nyugatról, keletről megszállóink hadizsákmányszerzései, majd jóvátételnek becézett rablásai jutnak elsőként eszébe. Fogyatékos történelemoktatásunk eredményeként fel sem bukkanhat emlékeink között az ezerévnyi messzeségben hivatalosan megsemmisített valamennyi rovásírásos magyar nyelvemlék - pedig talán elsők között kellene számon tartanunk - és mindahány tárgyi bizonyítéka múltunk teljességének.

Kinek jut eszébe, hogy festői várromjainkat képzeletébe varázsolhatná épségükben is? Csak át kell pillantania a határokon nyugatra, délre vagy éppen északra, hiszen ott nagy gonddal ápolva, berendezéseit biztos kézzel-szemmel gyűjtve össze, megmutatják az ámuldozó magyar turistának, hogy mije is volt hajdan; hiszen hajdan az az övé volt. Köszönet jár a gondozónak, mert legalább maradt múltunk e részéből is épen és teljességében megcsodálható. Így könnyebben tudjuk magunk elé képzelni a hegyeinket koronázó, erőt, hatalmat sugárzó várainkat. Várainkat, amelyeket pökhendi, ostoba, gyűlölettől fuldokló hatalom robbantatott fel sorban, miután már élvezte a benne elvesző hajdani honfitársaink harcai nyújtotta biztonságát; kastélyainkat, udvarházainkat, kivételes ízlésről tanúskodó polgári otthonokat, amelyeket egy eszement ideológia nevében fosztottak ki, aláztak meg, romboltak le, mert külsejük, belsejük egy hajdanvolt társadalmi rendszerre emlékeztetett. Miközben szóra sem érdemesítették, hogy a valaha bennük irigyelt, élvezett vagy/és, de mindenképpen megcsodálható műkincsek, tárgyi emlékek jó része a magyar ipar, iparművészet, képzőművészet dicsőségét hirdette; de ha éppen külföldiekét, akkor is az őket választók kifinomult ízlését.

De szeretném hinni, mára eljuthattunk oda, hogy a kulturális bizottság ülésén joggal említette az előterjesztő képviselője: "a kormányprogram bizonyos értelemben társadalmi elvárásra épít, egész Európában örökségi mozgalom van, tehát komplexebb szemlélettel kezelik a tárgyi, régészeti és műemléki örökségi elemeket". Biztos, hogy mi is? Neoacquistica commissio; neoacquistica commissio, magyarul új szerzeményi bizottság, sejtelmem sincs, hogy a fentebb idézett összetett mondat hogyan ugrasztotta ki tudatom mélyéről ezt a történelmi szakfogalmat. Hiszen ez a bizottság a töröknek Magyarországról való kiűzetése után a bécsi udvartól állítatott fel, amely aztán hivatali lehetőségével visszaélve, a felszabadított területek birtokviszonyainak rendezése ürügyén magyar birtokokat osztrák kézre juttatott.

Lehet, hogy a közelmúlt Rákóczi évfordulója segítette tudati felszínre a régmúlt a neoacquistica commissiót, de valószínűbbnek tartom azt, hogy a jelenségsorozat - amely az új szerzeményi bizottságok kortársi sorát produkálja ma hazánkban - okozta, hogy az előterjesztői tájékoztatói mondat, amelyet megismétlek: egész Európában örökségi mozgalom van, tehát komplexebb szemlélettel kezelik a tárgyi, régészeti és műemléki örökségi elemeket, bennem más értelmet is nyert, mint azt ő akarhatta. Mintha egy új neoacquistica commissio segítené a néven nem nevezett angol lordot, a felbecsülhetetlen, de általa nagyon is felbecsült és becsült értékű, magyar földből felbukkant Seuso-ezüstkincs megkérdőjelezhető jogú birtokolásában.

 

 

(11.30)

 

Mintha e rejtélyes neoacquistica commissio segítené az aranykincskutatókat, hogy az utoljára hivatalosan bejegyzett szikáncsi hunkori leletet követően sikerrel rejtsék el a magyar múzeumok elől, amit megtalálnak.

Nem magyarázható másként az sem, hogy Kunbábony aranyleleteinek egy része is elkallódott, aminthogy az sem magyarázható, hogy míg a XIX. század közepe óta vezetett leltárkönyvek szerint átlagban évente egy nagy kincslelet került elő 1848 és 1964 között, 1964 után hova lettek ezek a kincsleletek? És hova kerülnek az idén vagy jövőre? Nem magyarázható másként, mint a legújabb kori neoacquistica comissiók működésével, amelyek sajátos hivatalossággal és áljogszerűséggel fosztogathatják a kiszolgáltatottabb és még mindig túlságosan jóhiszemű országokat.

De itt kell megemlítenem a korábban interpellált Salgó-képtár ügyét is, hiszen egy új szerzeményi bizottság sem működhetett soha magyar segítők nélkül, tehát ma sem. Esetünkben a '80-as évek közepének kulturális minisztere élt vissza hivatali hatalmával, hogy milliárdos műkincsajándékot juttasson egy elvtársi-baráti kapcsolatának, amely kivételesen az Egyesült Államok nagykövete volt hazánkban, nálunk már megszokott módon, úgynevezett magyar származású.

Nos, tisztelt képviselőtársaim, miközben folyik a Herczog kontra magyar állam per egy, talán neoacquistica commissiótól támogatott ügyvéd asszisztálásával és héjaszemlélettel, szögezzük le: különös körülmények között zajlik nálunk egyelőre ez az európai örökség mozgalom. Mintha e mozgalom komplexebb szemlélete hazánkban sokkal bonyolultabban lenne összetett, mint azt érdekeink kívánnák.

Reméljük tehát, hogy jó törvény lesz az előterjesztett. Minden észrevételünk, módosító javaslatunk azért születik majd, hogy örökségünket végre valóban hiánytalanul megörökölhessük, és nyugodt szívvel hagyhassuk örökül utódainknak.

 

 

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

 

Csak e kvázi bevezetőben kaphat helyet a következő pár kérdés, mivel - mint hallottuk többször - a közgyűjtemények helyzetét továbbra is más törvények rendezik, ám reményt keltő előterjesztői ígéret szerint a most tárgyalt, T/4027. számú törvényjavaslat szellemében, hiszen e közgyűjtemények is természetes részei védendő kulturális örökségünknek.

Tehát a kérdések: milyen stádiumban van a közgyűjtemények leltározása, amit még Hámori miniszter úr kezdeményezett, és sürgős befejezését ígérte? Hol vannak a leltárak a Szépművészeti Múzeum, Nemzeti Galéria, Iparművészeti Múzeum s a többi vagy éppen a Néprajzi Múzeum esetében, amit mostanában elköltöztetnek? A vidéki múzeumok felsorolásától el kell tekintenem, hiszen kifutnék a 15 perces időkeretből.

Emlékeztetek a Magyar Állami Operaház 1980-84 közötti nagy rekonstrukciójára, ami szintén költöztetésekkel járt. A hírek, illetve bizonyosságok szerint az eltűnt pótolhatatlanok közé sorolhatjuk Mosonyi Mihály kiadatlan operájának, a Szép Ilonkának kéziratos partitúráját vagy a nézőtéri páholyok eredeti velencei tükreit.

S ha már nagy örömömre először láttam a törvényben leírva - 7. § 3. pontja -, hogy a közgyűjtemények között tartják nyilván a kép- és hangarchívumot is, rákérdezek: széthullik-e a Magyar Rádió Részvénytársaság hang- és dokumentumtára, vagy fehérgalléros bűnözők teszik rá a kezüket, mielőtt e törvény szellemében garantált védelmet kapna? Nem is beszéltem a közszolgálati tévék archívumairól. Bizony, nagy kár, hogy a közgyűjtemények helyzete, állapota most homályban kell hogy maradjon.

A leendő törvény döntő fontosságú részének tekintem a 6. §-ban foglaltakat, különösen a III. fejezet 62. §-tól, "A hivatal feladatai" tükrében. A 6. § négy sora ezt írja: "A kulturális örökség védelmének összehangolását és irányítását, ágazati-szakmai felügyeletét a nemzeti kulturális örökség minisztere - a továbbiakban: miniszter - látja el. E feladatkörében irányítja a kormány által központi hivatalként létrehozott Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt - a továbbiakban: hivatal -, szakfelügyelői és más szakmai testületeket működtet."

E két mondat értelmezésén a törvény sorsa dőlhet el. Azt a dühös félelmet, amit egy harmadik hivatal létrehozása váltott ki - Országos Műemlékvédelmi Hivatal Műemlék-felügyeleti Igazgatósága, Kulturális Örökség Igazgatósága és harmadikként a hivatal mint a bürokrácia vulkánkitörése, csupa nagybetűvel -, nehezen sikerült szétoszlatni és eloszlatni. Nehezen bizony! Az előterjesztő ugyanis 70 oldalból két és fél sort szán tisztázásra, az első kettő összevonásából születik ugyanis a harmadik, tehát az első kettő megszűnik. Az általános indoklás utolsó sorai között könnyen siklik át rajta a figyelem.

Legalább akkora vihar keveredett a 6. § utolsó szavai miatt: "szakfelügyelői és más szakmai testületeket működtet". Ugyanis e kötelezvény - mert az - sorsa tisztázatlan marad a 98 paragrafus folyamán. Végül is milyen lesz a tudós szakma és a hivatal bürokrata lényege közötti viszony? Hogy ez miért fontos? Egy értelmező példa: a 20. § (1) bekezdésében olvashatjuk: "Régészeti feltárás - amennyiben e törvény másképpen nem rendelkezik - feltárási engedély alapján végezhető. Az engedélyt - innen szíveskedjenek fokozottan figyelni - a hivatal az Ásatási Bizottság javaslatára adja ki. A hivatal a régészeti örökségvédelmi indokok alapján az engedélyt tartalmazó határozatot azonnal végrehajthatóvá nyilváníthatja."

Ezt a korrekt és az "azonnal"-lal felpörgetett paragrafust, most fordítsuk le a hétköznapi realitások nyelvére! A Rakamazon talált honfoglalás kori fejedelmi leletek nagy része azért kallódott el, mert a szombati bejelentést követően az illetékes régész csak hétfőn tudta elkezdeni a feltárást. Hétvége volt, a hivatal zárva. Amint idéztem, a paragrafus szerint az engedélyt határozatban adják meg, ami például most, pénteki bejelentés esetén leghamarabb kedden teszi elkezdhetővé a feltárást, már ha az ásatási bizottság - 9 fő - hétfőn összeül és javaslatot tesz.

A szakma ma beletekintve e paragrafusokba úgy véli, hogy a hivatal inkább satuba szorítja, elvárja tőle, hogy nagyon fegyelmezett legyen, bár ő inkább nagyon eredményes akar lenni. És egyéb szorongások - joggal.

Az említett 62. §-tól a 88. §-ig csak a hivatal feladatairól esik szó. De arról, hogy ebben a szakma hozzájárulása, szerepvállalása nélkülözhetetlen, egy szót sem olvashatunk, az egész törvény folyamán is alig. Tisztelt Előterjesztő! Ez súlyos hiba, különösen akkor, ha - hitem szerint - a látszat mögött ezzel ellentétes szándék áll. A 6. §-ból visszaidézve: a miniszter "szakfelügyelői és más szakmai testületeket működtet". Ez számomra azt jelenti, hogy a hivatal a szakmával összefonva működik, védi és hivatali tevékenységével segíti a szakmát, hogy az szakértelmével hozzájárulhasson a törvény végrehajtásához. Aki valaha is gyakorló művészként dolgozott a kulturális tárca bármely főosztálya élén, tudja ezt, és mindent elkövetne, hogy ez a szellem a paragrafusok valamennyi sorából sugározzék. Ez azonban csupán hit és elkötelezettség, és nem a törvény objektív fogalmazása.

Egyébként a paragrafusok részletesebb elemzésére az általános vita második szakaszában és a részletes vita során térek ki.

Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
206 219 2001.05.09. 10:29  126-236

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! A T/4192. számú törvényjavaslatról szeretnék néhány szót szólni. Előtte azonban az imént elhangzott hozzászólásokra reagálva egy tájékoztatást kell adnom önöknek.

Az elmúlt hét folyamán egy képviselői önálló indítvány jutott el hozzám és természetesen mindannyiunkhoz, amely már címében is meghökkentően indult. Idézem: "A politikai közszereplők szavahihetőségének helyreállítására szülessen törvény." - javasolja egy MSZP-s képviselőtársunk, és mindjárt az 1. §-ban a lényegre tör. Idézem: "A politikai közszereplő, illetve köztisztséget betöltő - továbbiakban közszereplő - a) nem vezetheti félre a közvéleményt, b) nem hamisíthat meg tényszerű adatot, tényt, megtörtént eseményt, c) nem adhat utasítást arra, hogy köztisztviselő bármely érdekre hivatkozva számszaki adatot, tényt, konkrét eseményt félrevezető módon használjon föl, d) nem használhat kormányzati, önkormányzati szervet tények meghamisítására, a Központi Statisztikai Hivatal, a közvélemény-kutató és más intézetek tényszerű adatainak megtévesztő módon történő feldolgozására és nyilvánosságra hozatalára."

Az idézetet rövid pillanatokra szakítom meg, mert be kell vallanom, hogy a közvélemény-kutató intézetek tényszerű adataira utalás kissé megrendített a törvény javaslattevőinek széles körű tájékozottsága tekintetében, mégis e rövid, önkritika műfajú paragrafust most követő 2. §-sal és annak teljes egészével egyetértek. Idézem a 2. § (1) bekezdését: "Az a közszereplő, aki az 1. § rendelkezéseit megsérti, e törvény rendelkezései szerint nyilvánosság előtt elmarasztalható."

Tisztelt Előterjesztő! Képviselőtársaim! Tekintettel arra, hogy e törvényjavaslat még nem került a tisztelt Ház elé, a javaslattevőn kívül senkit nem terhel egyelőre felelősség az abban foglaltak számonkérését illetőn; a javaslattevőn kívül, mert ő, illetve a frakciója - esetünkben az MSZP - a javaslattétellel egyszersmind vállalta, hogy az abban foglaltakkal azonosul, véletlenül sem vezeti félre a közvéleményt s a többi, többé ilyet nem tesz semmiképp, ám ha mégis, marasztalják el őt, őket a nyilvánosság előtt, ahogyan azt a 2. § elrendeli - és természetesen nemcsak itthon, külföldön is.

Történelmi pillanatnak leszünk most tanúi, tisztelt képviselőtársaim, az MSZP frakciója bebizonyíthatja, hogy a javaslatának van értelme, és annak alkalmazását saját témareferenseinek nyilvános elmarasztalásával megkezdi. Ha ezt netán nem tenné, bízhat a félrevezetett közvélemény aktivitásában.

Mivel a tisztelt előterjesztő és a kormánypárti szónokok az eddigiek során kifejtették e jogharmonizációs célú törvénymódosítás okát és célját, mivel e kérdések megvitatására általánosságban és részleteiben is egyszer már sor került, továbbá mivel az akkor legjobbnak ítélt módosító indítványokat az előterjesztő látnivalóan hasznosította az új verzió kidolgozásában, a törvényjavaslat további végigelemzése fölösleges fontoskodás lenne csupán.

Ezért azonnal rátérek néhány olyan részletkérdésre, amelyekben már a bizottsági viták során sem jutottunk el - legalább is eddig - a kölcsönös megértésig. A 2. § 14. alpontja a klasszikus reklámot definiálja. A 41. alpont a reklámról bővebben szól. Idézem: "Ellenérték vagy ellenszolgáltatás fejében közzétehető műsorszám, amely a reklámozó vállalkozás vagy műsorszolgáltató által kívánt más hatás elérését segíti elő." Majd még egyszer a reklámról később, 6. § 7. alpontja: "nem tehető közzé vallási vagy politikai meggyőződést sértő reklám".

Ehhez a három kiemeléshez csatolom még a hatályos törvény "Alapelvek" fejezetéből a 3. § (2) bekezdését, amely szerint - idézem - "a műsorszolgáltató köteles tiszteletben tartani a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjét, tevékenysége nem sértheti az emberi jogokat, és nem lehet alkalmas a személyek, nemek, népek, nemzetek, a nemzeti, etnikai, nyelvi és más kisebbségek, továbbá valamely egyház vagy vallási csoport elleni gyűlölet keltésére."

A mi kifogásunk az, hogy míg a javaslat reklámmásodpercekre tiltja, hogy az vallási vagy politikai meggyőződést sértsen - ez a bizonyos 6. § 7. alpont -, a másfél-két órás nagyfilmek, műsortömbök esetében ugyanezt a szándékot még csak észrevenni sem szeretné. Számomra azonban nem meggyőző kifogásként, védekezésként az idézett alapelvekben foglaltakra való mutatás. Én ugyanis nem direkt alkotmánysértésekre gondolok - bár abból is sikerült összehozni egyet, elbeszélgetve egy vállalkozó kedvű miniszterelnök-bérgyilkossal -, és nem is az emberi jogok durva megsértésére, nem mintha abból nem akadna bőven.

Ezek a túlméretezett reklámfilmek főként sorozatban hatnak. A történetek, a szereplők életfilozófiája, magatartása, tüntetően viselt szimbólumrendszere a folyamatos néző-képernyő kapcsolat révén szemléletmód-, gondolkodás-, életvitel-torzulást idézhet elő, ami igenis lehet érdeke a filmek gyártását támogatóknak - ennek az érdeknek a burkolt reklámozásáról van szó -, de semmiképpen sem érdeke a befolyásolt személyeknek, csoportnak, vallási közösségnek, tágabban akár egy nemzetnek, mondjuk, a magyar nemzetnek.

 

 

(16.40)

 

Amennyiben ezen műalkotások elleni fellépésünk netán cenzúrának tűnnék - persze, mint minden mérgezett táplálék tilalma, ez is az lenne, hangsúlyozom, mi nem akadályozhatjuk, tehát nem is akadályozzuk meg a vetítésüket.

 

 

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

 

Ám javasoljuk, hogy a hivatal, az ORTT az adott csatornánál az erre fordított műsoridőt a maximált reklámidő bizonyos hányadában tartsa nyilván. Továbbá javasoljuk a tájékozatlan, célzott közönség figyelmének felkeltését szaklapokban, a napisajtóban, hogy e filmek által szellemi mérgezésnek lesznek kitéve. Vessék alá magukat öncenzúrának, ha majd jónak ítélik!

A 4. §-ban a gyermekek védelmében kidolgozott eljárási rend bizonyíték arra, hogy más védelemre szorulók is élvezhetnék hasonló módon a törvényhozók támogatását. Márpedig ötven év kommunista diktatúrája és agymosása után különösen fontos volna, bármilyen szellemi befolyásolók között élve, számukra és számunkra a kártékony hátsó szándékot tetten érni, és a hatását semlegesíteni.

Ezzel egyébként csak nyerne a filmkínálat gazdagsága, hiszen ahogy megismerhette bárki, ha kíváncsi volt rá, ahogy van kitűnő minőségű, angol nyelvterületen született könnyűzene, úgy bőven található kiváló amerikai film is; sem az egyikből, sem a másikból nem szorulunk dömpingcikkek szemetére.

Egyébként áttételesen erről szól a következő, az 5. §-ra vonatkozó észrevételünk. Az 5. § kizárólagos közvetítési jog korlátozására vonatkozó módosítási szándékával teljesen egyetértünk. Felhívjuk azonban az előterjesztő figyelmét, hogy - idézem -: "a hazai közönség meghatározó része, amely a 2. § 50. pontja szerint Magyarország lakosságának 90 százaléka, nem lehet azonos a hazai közönség egy meghatározott részével."

Az 5. §-ra vonatkozó részletes indoklás (2) és (3) bekezdésében úgy használják mind a két jelzőt azonos szövegkörnyezetben, hogy azzal kétségessé teszik, hogy melyiket tekintik érvényesnek. A meghatározott rész ugyanis lehet a meghatározó rész töredéke is, mégis képviselhet igénye megfogalmazásában olyan közérdekeket érintő eseményeket, amelyeknek éppen a későbbi közérdeklődés felkeltése lenne a hivatása.

Tehát amikor a kormány e törvénymódosítás szerint vagy az 5. § szerint meghatározza a társadalom számára nagy jelentőségű - tehát labdarúgó-mérkőzések, rockkoncertek, vetélkedők mellett kulturális, tudományos, nemzeti ünnepi, közegészséget érintő és a többi -, közérdeklődésre számot tartó rádiós és televíziós események körét, akkor a nagy jelentőségűre kell majd helyezni a hangsúlyt, mert a közérdeklődés ezek felé vagy megnyilvánul, vagy a közszolgálati média feladata annak felkeltése.

Bízván a tisztelt előterjesztő ez irányú bizonyos egyetértésében, megkíséreljük módosító indítvánnyal kiküszöbölni a felmerülhető félreértéseket.

Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
210 98 2001.05.29. 2:01  23-125

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Megdöbbentő hozzászólást hallhattunk az imént. S erről az jutott eszembe, hogy amikor a Zeneakadémia környékén kimegyek az utcára, pillanatok belül bokáig járok a kutyatrágyában - Demszky fővárosában -, és ezt lehetőségem van a cipőm talpán hazavinni vagy be a tanterembe, és ott azt az illatot árasztani, amit az SZDSZ nem akar lemosni erről a fővárosról. (Dr. Kelemen András: Ez egy másik téma!)

Hogy hogyan kerül ez ide? Kérem szépen, ha hazavittük ezt a mocskot, ezt a bűzt, akkor kinyithatjuk otthon a televíziót, és a csatornák között ott találhatjuk a szellemi bűzt, szellemi mocskot árasztó két kereskedelmi televízió műsorát. Ezt akarja az SZDSZ képviseletében és Demszkyvel karöltve az egyelőre még tiszta levegőjű Erdélybe, a Délvidékre és Felvidékre átplántálni Bauer úr!

 

 

(11.10)

 

Én úgy gondolom, hogy az elé, amit ő mondott, illett volna odatenni azt a piktogramot, amely azt jelenti, hogy most ez itt a reklám helye. Mert két kereskedelmi adónak állami támogatással a határon túlra való ilyen kiterjesztése fertőzési céllal, azt hiszem, legalábbis megérne néhány forintot az SZDSZ által befizetendő az ORTT felé.

Tisztelt Képviselőtársaim! A jogharmonizációs médiatörvény tárgyalásakor meggyőződésemmel állítottam, hogy az SZDSZ és az MSZP nemcsak azért nem szavazza meg azt a törvényt, mert az a csonka kuratóriumokkal párhuzamosan elképzelhetetlen - mondták ők -, hanem azért is, mert az SZDSZ ennek a szemléletnek a korlátlan terjesztése előtt nem tűr meg semmi akadályt.

Köszönöm. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
212 24 2001.05.31. 10:21  1-33

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Az általános vita első szakaszában az új hivatal sikeres működtetéséhez egyik leglényegesebbnek vélt kérdésként vetettem fel: ha a miniszter szakfelügyelői és más szakmai testületeket működtet, akkor végül is milyen lesz a tudósszakma és a hivatal bürokrata lényege közötti viszony? A 98. § során erre egyértelmű és későbbi vitákat kizáróan megfogalmazott bekezdést nemigen olvashatunk; sajnos az indokolásokban sem.

Egy, remélem, szemléletes példát korábban felidéztem a 20. §-ban foglaltak nyomán. A Rakamazon talált honfoglaláskori fejedelmi leletek elkallódásának okairól volt szó, ami bizonyos, hogy a két pólus korábbi viszonyának a rendezetlenségére utalt - egyébként a parlamenti jegyzőkönyv 31 434. oldalán olvasható. Ugyanennek a 20. §-nak a (2) bekezdése leírja, hogy az Ásatási Bizottság, a következőkben még egy laikus számára is valószínű lesz, hogy itt a legmagasabb rangú szakmai testületről van szó, kilenc tagból áll. Tagjai közül egyet-egyet a földművelésügy és a környezetvédelem minisztériuma delegál, kettőt az MTA jelöl, ötöt pedig az előterjesztő, tehát a kulturális miniszter. A testület, illetve Ásatási Bizottság tanácsadó, javaslattevő feladatkört tölt be. Arról azonban nem szól egyértelműen a törvény, hogy mit is kezd ezekkel a tanácsokkal és/vagy javaslatokkal a hivatal, léphet-e nélkülük, és ha már rendelkezik velük, kikerülheti-e őket - tehát mikor és milyen mértékben van alá-, fölé- vagy mellérendelt viszony közöttük.

Egy példa a paragrafus (1) bekezdéséből: "A feltárási engedélyt a hivatal az Ásatási Bizottság javaslatára adja ki." Lefordítom minisztériumi gyakorlatra: a hivatal csak akkor adja ki az engedélyt, ha már birtokában van a támogató javaslat; különben nem léphet. Viszont ugyanebből a paragrafusból a (4) bekezdés így szól: "A régészeti feltárásokat a hivatal az Ásatási Bizottság bevonásával ellenőrzi." A régészeti feltárás szakmai tevékenység, ellenőrzése szakmai feladat. Tehát álláspontom szerint a bizottságnak kell végeznie, amibe a hivatalt, hogy sajátos funkcióit gyakorolja, köteles bevonni.

Megállapíthatjuk, hogy ugyanazon paragrafuson belül két, azonos rangúnak ítélhető szakmai feladat során a bizottság magasabb és alacsonyabb besorolást kap a hivatalhoz viszonyítva; mindezt annak ellenére, hogy egy egyszerű sorrendi cserével az Ásatási Bizottság a hivatal bevonásával ellenőriz, nemcsak ugyanazt a végeredményt érem el az ellenőrzés tekintetében, hanem a szakmai testület kiérdemelt tekintélyét is megerősítem. Ugyanezért a tekintélymegerősítésért még egy észrevételt engedjenek meg: sajnos szó sem esik arról, hogy a kiváló erőket felsorakoztatni képes Budapesten kívüli centrumokhoz tartozók közül hány százaléknyi tag lesz ebben a bizottságban és másokban. Ha a lefedett területi arányokat tekintem csupán, akkor bizonyosan minimum 50 százalék plusz egy fő, mert szerény vagyok. Ha vidéken élő és dolgozó kitűnőségek eredményeinek a visszaigazolását kérem, természetesen nagy tisztelettel, akkor éppen ennek a tudományos területnek a jogos igénye a megbecsülés fokozott decentralizálása.

Tisztelt Miniszter Úr! Képviselőtársaim! Egy másik terület: az állami költségvetés korlátozatlan és rabló pumpolására mindig akad jelentkező, sajnos gyakran sikerrel. Ezért is örvendetes, hogy a törvényjavaslat néhány helyen, szinte pirulva a szokatlan gondolattól, úgy tesz, mintha a költségeket vagy azok egy méltányos részét más érdekeltekre hárítaná át. A régészeti feltárás tudományos érdek, tehát állami érdek; minden körülmények között az, különösen, ha ő a kezdeményezője. Manapság azonban igen gyakran és nagyon sürgető módon különböző beruházók kívánják meghatározni a helyet, a kezdés idejét, illetve az időtartamot, érvényesítve érdekeiket. Ebben az esetben viszont az említett méltányos részt a költségekből nekik kell állni. Tulajdonképpen a 19. § is ezt szeretné elérni, de én erre a megfogalmazásra egy fillért sem fizetnék. Idézzük fel: "A régészeti feltárások költségeit, a mentő feltárások kivételével, annak kell fedezni, akinek érdekében a feltárás szükségessé vált." Fizessen az állam! Az ő érdeke, ugyebár, az általa gondozott tudomány érdekében történik mind e költséges dolog.

Egy pontosabb megfogalmazás pirulás nélkül kifejezné a nagyon is józan gondolatot, elvárást: fizessen az, aki miatt szükségessé vált a régészeti elemek elmozdítása a régészeti lelőhelyről. Ez, tisztelt hölgyeim és uraim, egészen más. Ebben a két sorban benne van az azonnali elmozdításhoz nem fűződő állami érdek, benne van a leletek közvetlen kiásásán túl jelentkező számos vonzott költség, amit értelmetlen volna itt a nálam bölcsebb hivatal előtt részleteznem. Szorosan idetartozik tehát, mintegy folytatásként, a 22. § (3) bekezdése, csak két mondatot idézek ebből: "A feltárás végzésére jogosult és a beruházó a megelőző feltárásra vonatkozó írásbeli szerződést köt. A szerződésnek tartalmaznia kell a feltárás időtartamát és annak teljes költségét." A költségekről ennyit. Én pedig a szerződésbe foglalnám - mit foglalnám; kényszeríteném - a költségek kötelező megosztásának arányait is.

Még mindig pénzről, de más vonatkozásban: jutalom, anyagi elismerés és büntetés, bírságolás. A 26. § kötelezi az államot, hogy jutalmazza meg azt, aki régészeti lelőhelyet, illetve leletet - feltáráson kívül - felfedez. Maradéktalan egyetértésünket a szándékot illetően egy pontosítással szeretném kifejezni: a múlt tapasztalatai utasítanak, hogy a bejelentőt is jutalmazni kell, tehát nemcsak a felfedezőt - természetesen ugyanabból az összegből. Ez jó esetben ugyanis azt jelenti, hogy a bejelentő maga a felfedező, és így elnyeri a teljes jutalmat, anyagi elismerést. Ez a jó eset nagy valószínűséggel hatásosan csökkenti a lelőhelyek, leletek veszélyeztetettségét, rendszeres kifosztását, de bejelentésre készteti azokat is, akiknek törvénytelen helyzet kialakulására utaló gyanúja van. Lásd: Seuso-ügy, amelyben talán nemcsak a kincset, hanem egy emberéletet is meg lehetett volna menteni ennek fejében. Célszerű lenne jutalom-régészeti lelőhely értékarányrendszert is kidolgozni és ismertetni, túlzó követelések és túl fukar ajándékozó szándék elutasítására és elhárítására. Büntetés: a 82. § szerencsére szintén mellőzi a már keserűen megszokott feltételes módot, és kötelez örökségvédelmi bírság kiszabására, ha például valaki védetté nyilvánított kulturális örökség elemeit megsemmisíti vagy megrongálja. Ezután gyors visszalépésnek tűnik, hogy a 83. § a tettenérés esetét kivéve gyakorlatilag eltörli természetes személyek büntethetőségét.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tegnapelőtt a parlament egységesen megszavazta azt a Rómában fogant Unidroit-egyezményt, amely a lopott vagy jogellenesen külföldre vitt kulturális javak nemzetközi visszaadásáról szól. Ez az egyezmény nagy nyomatékkal hangsúlyozza, hogy az államoknak joguk van esetleges költségeiket bármilyen személlyel megtéríttetni, definitíve kimondja a tulajdonos állam minden irányú védelmét. Az államokat nem gátolhatja semmi, hogy jogaiknak és anyagi érdekeiknek érvényt szerezzenek. Ez a szellem hatja át az egész egyezményt. Az elévülési időket 50-75 évben adja meg, de úgy, hogy az egyes államok 75 évnél nagyobb időtartamot is meghatároznak.

 

 

(10.00)

 

Mit szerénykedünk mi az 1-10 éves elévüléssel? Akikre ez vonatkozik, azok - ők mondják így - guggolva is kibírják. Ha már megemlítettem az Unidroit-egyezményt, a 3. cikk (7) bekezdése szerint a csatlakozás feltétele - hangsúlyozom, feltétele -, hogy a közgyűjtemények anyaga leltárba vett vagy egyéb módon azonosított kulturális javakból álljon.

Államtitkár Úr! Ezzel a sokadszor feltett kérdéssel búcsúzom: hol vannak a közgyűjteményeink hitelesen lezárt leltárai? - nem felejtkezve el természetesen a hang- és filmtárakról sem.

Köszönöm szíves figyelmüket.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
213 101 2001.06.01. 5:12  96-106

ERKEL TIBOR (MIÉP): Elnök Úr! Tisztelt Előterjesztő! Képviselőtársaim! Az előterjesztett képviselői önálló indítvány jól példázza azt a sziszifuszi jogalkotói munkát, amire a családellenes és mélységesen antiszociális Bokros-programot követően rákényszerülnek a gyermekes családok akkori nehéz helyzetén segíteni szándékozó képviselők.

Az 1995 és '97 között durván szétvert családtámogatási rendszer egy-egy szilánkjába botlunk bele még most is nap mint nap, és dr. Salamon László törvény-előterjesztése is egy ilyen felfedett szilánkot kíván ártalmatlanítani. Sőt ez a törvényjavaslat két ponton is helyesbítené a Horn-kormány alatt elfogadott antiszociális, 1997. évi LXXX. törvényt, nem csupán a gyermeknevelési támogatást igénybe vevő három- és többgyermekes családanyákat rehabilitálná és venné őket vissza a társadalombiztosítási ellátottak körébe, hanem egyértelműen kijelenti, hogy a sorkatonai szolgálat alatti idő is a biztosítási idő része. Mindeddig, attól függően, hogy korábban volt-e a behívottnak munkaviszonya vagy nem volt, a társadalombiztosítási ellátások nem azonos módon illették meg a behívottakat.

A Magyar Igazság és Élet Pártjának országgyűlési képviselőcsoportja üdvözli ezt a törvényjavaslatot, különösen most, amikor az 1994 és '98 között kormányzó pártok újabb és újabb demagóg ígéretekkel próbálják megtéveszteni a közvéleményt; gondolok például a nyugat-európai szintű átlagbér kilátásba helyezésére vagy az úgynevezett bébikötvény ígéretére. Szóval most van itt az ideje figyelmeztetni azokat a képviselőtársainkat, akik olyan lelkesen szétzúzták a családi támogatások korábbi rendszerét, és taszítottak szegénységbe több százezer gyermekes családot, hogy mielőtt látványos ígérgetésbe, szemfényvesztő kampányokba kezdenek, ők is fáradozzanak az utánuk maradt szociális szilánkok összeszedegetésében és ártalmatlanításában.

A képviselői önálló indítvány arra is felhívja a figyelmet, hogy mennyire megalapozatlan közgazdasági bázison készült mind a most módosítani javasolt 1997. évi LXXX., mind a magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárakról szóló '97. évi LXXXII. törvény. Éppen azokat a családanyákat zárták ki a biztosítottak köréből, akik több gyermeket neveltek, azaz akiknek fáradsága és anyagi áldozata nélkül fel sem nevelkedhetne a majdani nyugdíjasok megélhetését garantáló munkaerő.

 

(12.50)

 

A Bokros-féle filozófiát támogató politikai pártok nemhogy fel sem fogták azt, hogy egy stabilan működő nyugdíjrendszer nem létezhet kellő számú dolgozó korosztály nélkül, hanem kifejezetten büntették és alacsony jövedelemmel, biztosítatlan létbizonytalansággal sújtották a családanyákat, jelesül a gyermeknevelési támogatást igénylőket. Az már a történelem fintora, hogy most, az állampolgárságról, a külföldiek menedékjogáról és a bevándorlásról szóló törvényjavaslat vitái idején nagyon sokszor hallottuk tőlük azt az érvet, miszerint belátható időn belül összeomlik a nyugdíjrendszerünk, ha nem segítjük elő több százezer külföldi Magyarországon történő letelepedését és munkavállalását. Szocialista és szabad demokrata képviselőtársaim, a magyar családok miért nem jók, és a külföldi családok miért jobbak a majdani nyugdíjasok ellátását, gondozását biztosító gyermekek felnevelésére?

Szólni kell még egy problémáról. Ha már a gyermekes családokon ütött egyik seb orvoslása a célja ennek a törvénynek, akkor el kell gondolkodnunk azon, hogy van-e mód teljes mértékben orvosolni ezt a Bokrosék okozta sérülést. A Magyar Igazság és Élet Pártja arra törekszik, hogy a Horn-kormány alatt elhatározott családellenes intézkedések káros következményeit minél szélesebb körben számoljuk fel. Az előttünk lévő törvényjavaslat dicséretes módon feltárta a gyermeknevelési támogatást igénybe vevők sérelmét és a törvény kihirdetésétől számított nyolcadik naptól kezdve már semlegesítené ezt a bajt. Szerintünk azonban úgy is dönthetne az Országgyűlés, hogy 1997 szeptemberéig visszamenően helyreállítjuk a gyermeknevelési támogatásban részesülő anyák biztosítási idejét. Ők gyermekeik nevelése révén egyértelműen megszolgálták ezt az időt, nem lenne méltányos ezt kétségbe vonnunk. Az erre irányuló módosító indítványokat már elkészítettük és benyújtottuk.

Összegezve véleményünket: a Magyar Igazság és Élet Pártja a törvénytervezetet általános vitára alkalmasnak ítéli és támogatja az elfogadását.

Köszönöm szíves türelmét. (Rozgonyi Ernő és dr. Salamon László tapsol.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 64 2001.06.11. 5:44  59-144

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Az első szakaszban a 12. és a 16. pontra szeretnék utalni, oda adtunk be módosító indítványokat, az értelmező rendelkezéseket tartalmazó 7. §-hoz.

A bevezetőben szeretném megemlíteni, hogy mi igen fontosnak tartjuk az értelmező szakasz pontosságát és kellő részletességét, tekintettel arra, hogy a törvény későbbi magyarázása a törvényalkotó kötelessége és egyedüli lehetősége, tehát éppen ezért a pontos fogalmazások és a mindent tartalmazó részletesség igen jelentős.

A 7. §-t a 12. pontban új 3. ponttal javasoltuk kiegészíteni, eszerint a további pontok számozása értelemszerűen változik. Így szól a módosításunk, kiegészítésünk: "Ipari régészeti leletek: 1711 után földbe került, ipari eredetű, ingó vagy ingatlan kulturális örökség, amelyet régészeti módszerekkel kell feltárni." Indoklásul szeretném figyelmükbe ajánlani, hogy azért, mert esetleg nincs jelenleg valami szem előtt, attól még létezhet, azonban ha szem előtt van, akkor létezése nehezen cáfolható.

A törvényjavaslat a 39. §-ban műemléki jelentőségű területek közé sorolja az ipari vagy közlekedési területet is, amennyiben az egy adott település jellegzetes, történelmileg kialakult szerkezete, összképe, a tájjal való kapcsolata, tér- és utcaképei szempontjából műemléki védelemre és megtartásra érdemes. A tárgyalt ponthoz idézhető példák közé tehát jogosan sorolhatunk ipari régészeti leleteket, mint például az 1848-as szabadságharcot támogató Madarász család ismereteink szerint már a Rákóczi-szabadságharc idején is működő vashámorát.

A 16. pontnál a 7. § jelenlegi 4. pontját javasoljuk kiegészíteni. "Kulturális javak: az élettelen és élő természet keletkezésének, fejlődésének, az emberiség, a magyar nemzet és Magyarország népei történelmének kiemelkedő és jellemző tárgyi, képi" - itt jön a kiegészítésünk: - "és hangrögzített, továbbá írásos emlékei és egyéb bizonyítékai, valamint művészeti alkotások."

A 7. § 3. alpontja a közgyűjtemények közé sorolja a kép- és hangarchívumokat is. Ennek logikus következménye a képi és hangrögzített alkotások szerepeltetése a kulturális javak között. Ennek megfelelően változik egyébként az itt még nem tárgyalt, de ezzel szó szerint megegyező 94. § 15. alpontja, amelyben a kulturális törvény 1. számú mellékletének s) pontja helyébe a következő rendelkezés lép - említettem, hogy szó szerint megegyezik, tehát ezzel a bizonyos 7. § 4. alpontjával kell egyeztetni.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném figyelmükbe ajánlani Sasvári Szilárd úr 49. §-t kiegészítő javaslatát, amely egyébként az ajánlás 100. pontjában szerepel. Azért tartozik ide, mert Sasvári képviselő úr a következőt ajánlja: "A védetté nyilvánító határozat az államigazgatási határozatokra vonatkozó általános előírásokon kívül tartalmazza: e) a kulturális javak örökségvédelmi bírságolási kategóriába történő besorolását." Számomra ez azt jelenti, hogy a képviselő úr nagyon is tisztában van azzal, hogy milyen veszély fenyegeti a hang- és képrögzített kulturális javakat, nevezetesen például a rádió vagy a tévék archívumait.

A későbbiekben szívesen visszatérek majd még arra, hogy véleményem szerint ennek a pontnak a fogalmazója nincs igazán tisztában azzal, hogy a hangarchívum mit tartalmaz. Alkalmasint tartalmazhat nemcsak állathangokat, madárhangokat, szimfóniákat, de tartalmazhatja az állathangok mellett az 50-es évek politikusainak örökbecsű hangját is, amelyek az akkori történelem megítélése szempontjából a későbbiekben nélkülözhetetlenek lesznek, a védelmük, az eltüntetésük ellen irányuló védelem történelmi fontosságú. Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps a MIÉP soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 78 2001.06.11. 1:01  59-144

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, és köszönöm a támogató állásfoglalást Lezsák képviselő úrtól és Weszelovszky képviselő úrtól is. Szeretném szíves figyelmükbe ajánlani, hogy a szakma tudomásul veszi az elhangzó hangot, és ezzel szemben egyetlenegy dolog áll: a rögzített hang.

A hang rögzítésének számos módja van ma már, végeredményének is számos formája van, de a megnevezése mindegyiknek ugyanaz. Onnantól kezdve, hogy ezt gyűjteménybe vesszük, bármilyen közgyűjteményben megtaláljuk, ott csak hangrögzített anyagot találunk. Azért vélem én úgy, hogy ennél rövidebb megfogalmazást egy ilyen értelmező szakaszba bevenni nem lehet.

Természetesen nem zárkózom el attól, hogy erről a későbbiekben beszéljünk, én csak azt tartom fontosnak, hogy maga a tény szerepeljen.

Köszönöm szépen. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 86-88 2001.06.11. 11:28  59-144

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Azt hiszem, az első módosító javaslatom magyarázata egészen közelről csatlakozik Lezsák képviselő úr hozzászólásához.

Én már az általános vita során jeleztem, hogy a szakma és a hivatal kapcsolata, illetve annak kialakítása a jövőbeni együttműködés szempontjából döntő jelentőségű lesz. Tudomásul vettük a bizottsági ülésen, hogy ezt a kérdést hogyan kívánja rendezni a minisztérium, de én ugyanúgy fontosnak tartom, mint Lezsák képviselő úr, hogy a módosítókból azokat is felolvassam, illetve azokat is részletezzem, amelyek erre vonatkoznak, mert a későbbi miniszteri rendelet vagy kormányrendelet elemzése során szeretnénk viszontlátni módosítóink megoldott voltát.

 

 

(16.40)

 

A 33. pontnál kezdem és a 76. pont lesz az utolsó. Szíves türelmüket kérem, hiszen 11 módosító indítványom éppen ebbe a leghosszabb szakaszba került be, úgyhogy most egyfolytában valamivel hosszabban fogok beszélni.

Tehát a 33. pontnál, a "Régészeti lelőhelyek védetté nyilvánítása" fejezetben a 14. § 1. pontjának első mondatát szeretném kiegészíteni, ami így szól: "A védetté nyilvánítás előkészítését a hivatal folytatja le", és ezt úgy kívánjuk kiegészíteni, hogy "az illetékes szakmai fórum kezdeményezésére" a hivatal folytatja le.

Indoklásul szeretném megemlíteni, hogy a 14. § (1) bekezdése f) pontjában az eljárás megindításával egyidejűleg értesítendők között említi a védetté nyilvánítás kezdeményezőjét. Tehát ilyen személy, más hivatal - nemcsak a nagybetűs Hivatal -, illetve hivatali funkció van vagy éppen lennie kell, ez esetben pedig szerepeltetése a jelzett mondatban elvárható. A kiegészítés a 17. § első mondatát is egyértelművé tenné, ahol a "kezdeményezték" homályban hagyja a hiteles kezdeményezőt.

A bizottsági ülésen magyarázatként azt kaptuk, hogy természetes, hogy bárki, utcáról bejött akárki, aki fontos bejelentés tesz az eljárás megindítását kezdeményezve, az a hivatal barátságos fogadására lel, és az eljárás elkezdődik. Ez képtelenség. Azt hiszem, hogy ezt senki komolyan nem veheti, hiszen az utcáról nem azok léphetnek be ilyen ötlettel, akiknek az ötletét komolyan kell venni, hanem ha komolyan vesszük a minisztérium álláspontját, akkor bárki. Bárkinek a bejelentésére pedig a hivatal ugrani nem fog, és nem is tenné ezt okosan. Ettől függetlenül az illetékes szakmai fórum lehet maga a hivatal természetesen, ha a hivatal ezt a kezdeményezést a bejelentésre beindítja, tehát megvizsgálja, hogy mennyire méltánylandó a bejelentés. Egyébként pedig feltételezem, hogy a hivatalnak, illetve magának a paragrafusnak oda kell irányítania a kezdeményezőket, a bejelentőket, ahol a legközelebbi szakmai fórum van.

A 38. pontban a "Régészeti lelőhelyek védetté nyilvánítása" című fejezet 16. §-át kívánnám módosítani, amely a vizsgálatokkal, illetve az ellenőrzéssel foglalkozik. Így szól: "A védetté nyilvánított régészeti lelőhelyeket a hivatal a gyűjtőhely szerinti megyei múzeum - a fővárosban a Budapesti Történeti Múzeum, a továbbiakban illetékes múzeum - közreműködésével rendszeresen ellenőrzi." Ezt szeretném kiegészíteni úgy, hogy évi rendszerességgel, illetve természetes vagy jogi személy kezdeményezésére bármikor ellenőrzi.

Az ellenőrzés rendszerességének minimumhatárát ugyanis meggyőződésünk, hogy meg kell jelölni. Maga az eredetileg használt "rendszeresen" szó is szakaszolást feltételez, de ez ebben az esetben lehet 20-50-100, akárhány év. És ez törvényessé is teszi, ami képtelenség, hiszen az ellenőrzésnek az elpusztítást, elpusztulást kell megakadályoznia vagy megnehezítenie.

Tekintetbe véve az építkezések rohamos szaporodását, a mezőgazdaság átalakulását, például az árvízi munkákat, ahol nincs pardon - minden évben van az utóbbi időben árvíz -; mindezeket tekintetbe véve a regionális sajátosságokhoz igazítható követelményrendszert kell felállítani. Szeretném megemlíteni, hogy ez a bizonyos "rendszeres" szó az eddigiekben is szerepelt, és azt jelentette, hogy egyáltalán nem volt ellenőrzés. S ezt senki számon nem kérhette, hiszen amikor a "rendszeres" szó elhangzott, akkor azt mindjárt a következő évre, a következő évtizedre helyezték ki.

44. pont: a régészeti feltárás. A régészeti feltárásra vonatkozó általános előírások 19. § 3. pontját kívánjuk módosíttatni. Ez így szól: "A régészeti feltárások költségeit a mentő feltárások kivételével annak kell fedezni, akinek érdekében a feltárás szükségessé vált." Az érdekre való hivatkozás félremagyarázható. Itt nem érdek, hanem létesítő ok esete forog fenn, különben pedig minden a magyar állam érdeke, tehát aki régészeti feltárást követel - hogy úgy mondjam -, mert az érdeke így kívánja, az egyúttal azt is mondhatja, hogy maga a költség viszont az államot terheli, hiszen az államnak, a tudománynak s a többi érdeke az, hogy ez megtörténjék, hiszen ez mindenkor bizonyítható, hogy valóban így van. Viszont ha úgy fordítjuk a szöveget, hogy annak kell fedezni, aki miatt szükségessé vált a régészeti örökség elemeinek elmozdítása a régészeti lelőhelyen, akkor sokkal aktívabban be lehet vonni a beruházókat ebbe a költségmegosztásba.

Az 54. és 55. pontoknál a 20. § 4. pontját kívánjuk módosítani. Ez ismét arra utal, hogy a szakma és a hivatal viszonya ebben a törvényben nem pontos, rendezetlen. Így szól - két változatban: "A régészeti feltárásokat a hivatal az ásatási bizottság bevonásával ellenőrzi."

A 20. § 1. pontjában egyértelmű a koncepció: a hivatal az ásatási bizottság szakmai kompetenciáját alapul elfogadva és megjelölve, annak kezdeményezésére, javaslatára ad ki engedélyt. Tehát logikus, hogy szakmai természetű ellenőrzést az ásatási bizottság végezzen a hivatal bevonásával. Tehát javaslatunk, hogy így változzék a szöveg: "A feltárásokat az ásatási bizottság a hivatal bevonásával ellenőrzi." B-változatban - ez van az 55. pontban -: "A régészeti feltárásokat a hivatal az ásatási bizottság által ellenőrizteti."

59. pont: a próbafeltárás. A 21. § (2) bekezdése módosulna: "A hivatal próbafeltárást rendelhet el a lelőhelyek osztályozására, a védelmi fokozat megállapítására, a veszélyeztető források meghatározására." Véleményünk szerint mindaz, amit elmondtam, szakmai feladat, és az iménti hivatkozást szeretném idézni és egyúttal a módosítási javaslatot bejelenteni: "A hivatal az ásatási bizottság kezdeményezésére próbafeltárást rendelhet el" s a többi.

66. pont: megelőző feltárás. A 22. § 3. pontját kívánjuk kiegészíttetni: "A feltárás végzésére jogosult és a beruházó a megelőző feltárásra vonatkozóan írásbeli szerződést köt. A szerződésnek tartalmaznia kell a feltárás időtartamát és annak teljes költségét. A szerződés érvényességéhez..." s a többi, s a többi. Meggyőződésünk, hogy innen fél mondat hiányzik: "... és annak teljes költségét, valamint a költségek megoszlásának arányait."

A 19. § 3. pontjára vonatkozó módosító javaslatot és indoklását szeretném figyelmükbe ajánlani. Ott jeleztük, hogy a nyilvánvaló államérdek mellett a létesítő ok kiváltója, vagyis a beruházó köteles a költségekből részt vállalni. Ennek arányait viszont már a szerződésben javasoljuk rögzíteni.

A 68. pontban a 23. § (1) bekezdése módosulna hasonló szemléletű okokból. A fejlesztések, beruházások tervezése során a megelőző feltárás teljes költségét, de legalább a bekerülési költség 9 ezrelékét kell költség-előirányzatként biztosítani a feltárás fedezetére, s a többi, s a többi. Nyilvánvaló ennek a mondatnak az első feléből, hogy előirányzatként a paragrafus fogalmazója a megelőző feltárás teljes költségére tart igényt.

 

 

(16.50)

 

Mivel azonban nem lehet kiindulni abból a feltételezésből, hogy a teljes bekerülési költség 9 ezreléke ezt minden esetben fedezi, a törvény garanciáját a két mondatszakasz felcserélésében látjuk, ami így szólna: "A teljes bekerülési költség 9 ezrelékét, de legalább a megelőző feltárás teljes költségét kell (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) költségirányzatként..." - bocsánat.

 

ELNÖK: Képviselő Úr! Az ajánlás szerint 10 perces az időkeret. Természetesen tudom, hogy több mondandó is lehet ehhez a szakaszhoz.

 

ERKEL TIBOR (MIÉP): Jó, akkor a következő kettőt majd kétpercesben elmondom.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 116 2001.06.11. 4:37  59-144

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Vissza kell térnem egypár szó erejéig még a 75. ponthoz, amelyet javaslatomból megelőlegezett és véleményezett Lezsák képviselő úr és Szabó képviselő úr is. Éppen ezért, miután ez mindösszesen négy sor indoklás, szeretném elmondani az eredeti elképzelésünket ezek alapján.

A régészeti lelőhely, illetve lelet feltáráson kívüli felfedezőjét és bejelentőjét anyagi elismerésben kell részesíteni véleményünk szerint. Az indoklásom pedig a következő: a felfedezőket késztetni kell arra, hogy a lelőhelyet, illetve a leletet a legrövidebb időn belül jelentsék be. Államérdek, hogy azokat se késlekedés, se szándékos eltitkolás ne veszélyeztesse. A legjobb esetben - ez volna ugyebár a normális - a felfedező egyben a bejelentő is. Más esetben viszont, amennyiben valamilyen késztetést érez a felfedező, hogy majd csak később vagy egyáltalán ne jelentse be a felfedezését, a bejelentés legyen az állampolgári kötelesség jutalmazott teljesítése. Mi úgy gondoljuk, hogy ez a bizonyos jutalom egy bizonyos összeg, tehát ha el akarja a teljes összeget nyerni a felfedező, akkor jelentse be azonnal, és akkor megkapja a felfedező és a bejelentő közös jutalmát. Abban az esetben viszont, ha eltitkolta és bizonyíthatóan hosszabb időn keresztül is - ez legyen bármilyen idő - eltitkolta a felfedezését, akkor a bejelentőnek állampolgári kötelessége legyen az, de jutalmazott állampolgári kötelessége, hogy bejelent.

A 76. pontnál egy sajnálatos elírásra kell először felhívni a tisztelt képviselőtársaim figyelmét, mert így a javaslat értelmetlen. Itt a lelőhelyek feltárást követő védelméről van szó a 27. § (2) bekezdése alapján.

 

 

(17.30)

 

"Az állapotváltozással járó felmérési, vizsgálati, kutatási munkák elvégzését követően az eredeti állapotot vissza kell állítani, kivéve ha a kutatást a régészeti emlék bemutatása követi." Előrebocsátom, hogy az ásatás után az eredeti állapotot nem lehet visszaállítani, mert a feltárással egyidejűleg megsemmisült a régészeti környezet, kivéve amit konzerválásra hátrahagy: például a falakat, leszedve róla a régészeti rétegeket. Tehát csupán az eredeti felszíni állapot látszatát, kontúrjait lehet helyreállítani.

A folytatásban a törvényjavaslatot tevő azt mondja, hogy ha a kutatást a régészeti emlék bemutatása követi, abban az esetben nem kell visszaállítani, tehát ez a kivétel. A mi további kivételi javaslatunk arra utal, hogy korántsem ez az egyetlen eset, amikor a kivételt alkalmazni kell, mert ugyanígy lehetetlen visszaállítani a felszíni állapotot, ha nagyberuházás előtti humuszolásra kerül sor, ha a helyszínen bányászati tevékenység folyik, mélyépítési munkáknál, víztározóknál és vis maior esetekben. Sajnos a felsorolásnál magától értetődően kellett volna "a kutatást a régészeti emlék bemutatása követi" sor elé "a)"-t tenni, majd "b)"-vel folytatva: "ha nagyberuházás előtti humuszolásra kerül sor", azonban a gépelésnél az "a)" az első kivétel utáni második elé került, és így az egész értelmezés lehetetlenné vált. Szíves figyelmükbe ajánlom: tekintettel arra, hogy az indoklásban szereplő magyarázat helytálló, a betűsor változtatásával próbáljunk inkább segíteni a kialakult helyzeten.

Ezzel részemről a második szakasz véget ért.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 130 2001.06.11. 2:40  59-144

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A harmadik szakaszban egyetlenegy ponthoz nyújtottunk be módosító indítványt, és ez szoros kapcsolatban áll a 75. pontban tárgyalt - felfedező, bejelentő - kérdéssel. Akárhányszor erre a paragrafusra, alkalmasint a 83. § (1) bekezdésére nézek, mindig a margitszigeti Madách-szobor letört két karja jut az eszembe, valamint lassan már az eszembe se jut, hogy hány ércszobrot, mellszobrot vittek el az ottani szoborsétányról.

Őszintén remélem, hogy az örökségvédelmi bírság bevezetése a megélhetési bűnözésnek, valamint az imént említett öncélú önkifejezésnek végre gátat szabhat. Ezt a célt szeretné erősíteni ez a módosító indítvány, amely az (1) bekezdés b) alpontját változtatná meg, ami úgy szól, hogy a bírság kiszabásának természetes személlyel szemben nincs helye, ha az annak alapjául szolgáló magatartásnak, illetve cselekménynek a befejezésétől tíz év eltelt. Ez a tíz év ebben a kategóriában mulatságosnak tűnik. Itt is emlékeztetnék az Unidroit-egyezmény szellemére, amely hasonló esetben, bár nem pontosan azonos esetben, 75 évet jelöl meg határidőként. Úgy gondoljuk, hogy ha Európa felé haladunk a csatlakozás tekintetében, akkor ez a tíz év megmosolyognivaló.

Itt mi 25 évet javasolunk, de elképzelhetőnek tartjuk - miután erre lehetőséget teremt az Unidroit is - ennél sokkal nagyobb elévülési idő kiszabását is. Úgy vélem, ez nem igényel túlságosan sok szót. Sok szót az igényel, ami miatt a bírság kiszabható, s ezért Horváth képviselő úrral tökéletesen egyetértek. Ezt a bölcsődében, az óvodában kell elkezdeni, tehát az Oktatási Minisztériumnak, példának okáért, óriási feladatai lesznek azon a téren, hogy erre a paragrafusra egyáltalán ne legyen a későbbiekben szükség.

Köszönöm szépen. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 138 2001.06.11. 0:46  59-144

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Egyetlen mondat a hozzászólásom csupán. A bevezetőben említettem, hogy a kulturális törvény 1. számú mellékletének s) pontja helyébe is javasoljuk figyelembe venni a 7. § érintett pontját a kulturális javakról, tekintettel arra, hogy ez annak természetszerűleg szó szerinti ismétlése. Tehát ha ott elfogadja - és itt biztató jelzéseket kaptam erre - a tisztelt előterjesztő és a parlament "a hangrögzített, továbbá" kiegészítést, akkor azt magától értetődően itt is be kell vezetni. Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 158 2001.06.11. 4:39  157-163

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tekintettel arra, hogy legjobb tudomásom szerint a módosító indítványunkon kívül más módosító indítvány nem érkezett, erről szeretnék szólni. Először is elnézést kérek mindazoktól, akik a módosítót megkapták, mert abban dr. Erkel Tibornak tituláltak, de sajnos, végtelenül sajnálom, nem vagyok doktor (Szórványos derültség.), és ezt a címet bitorolni nem kívánom. A lényegre térve:

A módosító indítvány... - illetve kezdjük a törvényjavaslattal magával! A gyermekes családokon ütött egyik seb orvoslása a célja ennek a törvénynek, ezért el kell gondolkodnunk azon, hogy van-e mód teljes mértékben orvosolni ezt a Bokros-csomag okozta sérülést. A módosítandó 1997. évi törvény 1997. szeptember 1-jétől lépett hatályba. Már eddig is volt arra példa az Országgyűlés törvényhozói munkájában, hogy pozitív értelmű, pluszellátásra jogosító jogszabályokat visszamenőleges hatállyal állapítottunk meg, tavaly például több mint húsz szociális tartalmú nemzetközi egyezmény hatályának kezdetét évtizedekre visszamenőlegesen állapította meg a tisztelt Ház. A Magyar Igazság és Élet Pártja arra törekszik, hogy a Horn-kormány alatt elhatározott családellenes intézkedések káros következményeit minél szélesebb körben számoljuk fel. Ez a törvény is figyelmeztet minket erre a kötelezettségünkre és a javasoltnál még teljesebb jóvátételre.

Az előttünk lévő törvényjavaslat dicséretes módon feltárta a gyermeknevelési támogatást igénybe vevők sérelmét, és a törvény kihirdetésétől számított 8. naptól kezdve már semlegesítené ezt a bajt. Ám szerintünk úgy is dönthetne a tisztelt Ház, hogy 1997 szeptemberéig visszamenőleg helyreállítjuk a gyermeknevelési támogatásban részesülő anyák biztosítási idejét. Ők gyermekeik nevelése révén egyértelműen megszolgálták ezt az időt, nem lenne méltányos ezt kétségbe vonnunk.

Tisztelt Ház! Ezt az indoklást az előterjesztő még a bizottsági ülés előtt kézhez kapta, és végtelen örömömre, előtte találkozván arról biztosított, hogy bár nem látja pontosan a kivezető, illetve a megoldás felé vezető utat, javaslatommal egyetért; kétségtelen, hogy a bizottságban el fogja utasítani ezt a javaslatot, mert most nem tudja, hogy a megoldás mi lenne törvényesen, de nem határolódik el tőle, napirenden tartja, és keresi a megoldást. Ma, úgy vélem, egy baráti beszélgetés keretében olyan választ kaptam tőle, hogy a megoldáshoz vezető út világosabb valamivel, mint az elmúlt hetekben volt, éppen ezért előre is bejelentem, hogy mi kizárólag azért tartjuk fenn ezt a módosító indítványt, hogy jelezzük: úgy érezzük, a magyar családok felé jelentkező állami adósság számunkra sokkal fontosabb, mint a minden kétségen kívül, de mindenképpen és feltétlenül betartandó azon állami adósság, amelyet az elmúlt évtizedekben halmoztak fel, nem a mai kormány képviselői, nem a mai rendszer, hanem egy olyan rendszer, amely ezt az óriási összeget elsősorban a határainkon kívül kiprovokált forradalmi fellépések, zavarkeltések támogatására fordított, ennek ellenére mind a mai napig és feltehetően még hosszú időn keresztül fillérről fillérre pontosan teljesítjük ennek az adósságnak a kifizetését. Úgy vélem, a magyar családok rászolgáltak arra, hogy ugyanilyen pontossággal forduljunk feléjük is adósságunk teljesítésével.

Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps a kormánypártok és a MIÉP-frakció soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
214 194 2001.06.11. 1:30  181-197

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm. Tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Úgy érzem, hogy ezen a késői órán fölösleges szavakat fölösleges hozzátenni ahhoz, ami eddig elhangzott, hiszen a Magyar Igazság és Élet Pártja az öt képviselő indítványának megjelenését nagy örömmel fogadta, és legalább akkora örömmel azt, hogy a bizottság gyakorlatilag teljes egyetértésben vállalta a módosító indítvány megfogalmazását és fogadta el azt.

Úgy véljük, hogy ez a hirtelen, kényszer szülte lépés ismét olyan területre, olyan gondokra irányította a figyelmet, amelyet képviselőtársaim, Koltai Ildikótól kezdve, a bizottsági elnökünk, Kökény Mihály képviselő úron keresztül tökéletesen leírtak és a bizottsági indítványban korrekten megfogalmaztak. Mindazok, akik ehhez még további észrevételeket fűztek, számunkra segítettek világosabbá tenni azt a képet, amivel és amiért foglalkoznunk kellett.

Engedjék meg, hogy csupán annyit mondjak még, hogy a Magyar Igazság és Élet Pártja teljes mértékben, fenntartás nélkül támogatja az indítványt.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 

(20.30)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
215 44 2001.06.12. 15:09  23-45

ERKEL TIBOR, a MIÉP képviselőcsoportja részéről: Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Államtitkár Asszony!

Észrevételeink az egészségügyet, a gyógyszerellátást, a szociális, a gyermekvédelmi ellátást érintő egyes törvények jogharmonizációs célú, valamint a kötelező egészségbiztosításról szóló 1997. évi LXXXIII. törvényt, továbbá a társadalombiztosítási járulékfizetéssel és az egészségügyi hozzájárulással kapcsolatos törvények módosításáról szóló T/4614. számú törvényjavaslathoz... - kétségkívül hosszú cím, hiszen nyolc törvény megváltoztatását javasolja ebben a törvényjavaslatban a kormány.

Az indítványok célszerűségével egyet lehet érteni, a változtatások jogharmonizációs indíttatását azonban érdemes megvizsgálni abból a szempontból, hogy nem adjuk-e fel jogos nemzeti érdekeinket az uniós országok jogrendjéhez történő gyors alkalmazkodás jegyében, miközben mi magunk még távolról sem vagyunk uniós tagállamok.

Jogharmonizációt szorgalmazó törvényjavaslatnál tehát mindenekelőtt azt szükséges vizsgálnunk, hogy ér-e minket azáltal érdeksérelem, hogy míg országunk vállal bizonyos kötelezettségeket, addig jogosultságokat nem szerez. Átnézve a javaslatokat, megelőlegezhető az a véleményünk, hogy ilyen jellegű súlyos érdeksérelem nem fenyeget minket.

Először a törvényjavaslatnak az egészségügyet érintő első öt paragrafusáról kívánok szólni. A törvényjavaslat az egészségügyi dolgozók szabad áramlásának megvalósulása elől kívánja elhárítani a szükségtelen jogi és adminisztratív akadályokat. Az első két paragrafus az 1997. évi egészségügyi törvényhez viszonyítva lényegében két módosítást tartalmaz. Az egészségügyi törvény 110. § (4) bekezdésében a javaslat az egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személyek ideiglenes működési engedélyének kiadását - megfelelő feltételek mellett - az egészségügyi miniszter helyett az Országos Tisztiorvosi Hivatal - OTH - hatáskörébe utalja. Ez a közigazgatási adminisztrációs változás a megvalósulás során lesz érzékelhető.

A második módosítás a 2. § (2) bekezdésében az egészségügyi törvény 112. §-át új (7) bekezdéssel kívánja kiegészíteni. Ezzel a hivatkozott 112. § 3/C pontjában előírt szakmai nyelvvizsga kötelezettségét, illetve ennek igazolását megszünteti.

Amint arról az általános indoklás tájékoztat, az előterjesztő az uniós elvárásokra hivatkozva csökkenteni kívánja az idegen nyelvű egészségügyi munkavállaló magyar nyelvi ismereteivel szemben támasztott követelményeket.

A törvényjavaslat csupán az egészségügyi tevékenység gyakorlásához általában szükséges magyar nyelvi ismeret bizonyításához köti az engedély megadását. A pontatlan fogalmazás sem az általában szükséges nyelvtudás mértékére, sem annak bizonyítási gyakorlatára vonatkozóan nem ad megfelelő eligazítást. Az általános indoklás szerint a működési engedélyért folyamodónak lehetősége nyílik arra is, hogy a szakmai vizsgát részben vagy teljesen idegen nyelven tegye le.

Az uniós elvárások a személyek szabad munkavállalásának lehetőségére, ennek jogi feltételeire vonatkoznak, nem pedig az egészségügyi szolgáltatást nyújtani kívánó egészségügyi dolgozók nyelvi ismereteivel szemben támasztott követelményekre. Ez a követelmény nem lehet annyira szerény, hogy veszélyeztetve legyen általa a magyar betegek egészsége.

Megfordítom: ennek a követelménynek annyira szigorúnak kell lennie, hogy ez a veszélyhelyzet véletlenül se alakulhasson ki. A nyelvi nehézség, a félreértés vagy meg nem értés az egészségügy területén súlyos veszélyeket rejt magában. Nagyon sok tragikus esetről hallottunk az elmúlt évtizedekben a kisebbségi sorba jutott magyar nemzettársainktól; olyan történeteket, hogy mi minden bajhoz, tragédiához vezetett az, amikor a helyi lakosság nyelvét nem ismerő orvosokat, gyógyszerészeket vezényeltek magyarlakta településekre. Akár az idősebbek, akár a legkisebbek nem tudták megértetni bajaikat.

Miután a betegellátás területén a nyelvi ismeret elengedhetetlen, a MIÉP a tárgyalt ponthoz módosító indítványt nyújt be. Az indítvány arra vonatkozik, hogy az egészségügyi törvény 112. §-át kiegészítő új (7) bekezdésben a működési engedély kiadásának feltétele eredményes magyar nyelvű szakmai vizsga legyen, amely által külön nyelvvizsga nélkül a szükséges nyelvi ismeret már valóban bizonyítottnak tekinthető.

A Nemzeti Egészségügyi Tanács tagjaira vonatkozó módosítással a 3. §-ban - mely szerint az OEP főigazgatója is tagja lesz az NET-nek - a MIÉP egyetért. A Magyar Orvosi Kamaráról, illetve a Magyar Gyógyszerész Kamaráról szóló törvényhelyek megváltoztatása viszont aggályokat vet fel. Korábban külföldiek számára kamarai tagság nélkül is végezhető volt - bizonyos külön jogszabályok alapján - meghatározott orvosi vagy gyógyszerészi tevékenység.

A jelenlegi változtatás, elhagyva a külföldi meghatározást, bármilyen természetes személyre kiterjeszti a külön jogszabályok alapján meghatározott orvosi vagy gyógyszerészi tevékenység végzésének lehetőségét, akár belföldiekre is, olyanokra esetleg, akik valamilyen nyomós ok miatt nem tagjai a jelzett kamaráknak. Ennek a változásnak nem lehet jogharmonizációs oka, és a korábbi törvények belföldiek számára kedvező felpuhítása véleményünk szerint szükségtelen.

Kérdőjeleket vet fel a gyógyszertárak létesítéséről és működésük egyes szabályairól szóló 1994. évi törvény módosítása is. A törvénytervezet a gyógyszerészdiploma megszerzését követően ötéves szakmai gyakorlatot követel meg a személyi jog megszerzése érdekében pályázatot benyújtó gyógyszerészek számára, de ez az idő az európai gazdasági térség bármely tagállamában megszerezhető.

Véleményünk szerint nem sértene jogharmonizációs érdekeket egy olyan kikötés, hogy ebből az ötévnyi szakmai gyakorlati időből legalább 1-1,5 évet Magyarországon kelljen eltölteni. Ismerve az egyes országok gyógyszerészi gyakorlatában meglevő jelentős különbségeket, nem helyeseljük azt, hogy a hazai gyakorlat minimális ismerete nélkül személyi jog megszerzésére nyújthassanak be pályázatot más országokban gyakorlatot szerzett gyógyszerészek.

Világszerte óriási konkurenciaharc folyik a gyógyszerpiacok megszerzéséért és az új gyógyszerek elfogadtatásáért. Ez a gazdasági érdek gyakran nem veszi figyelembe az emberi egészség követelményeit, és sok országban piacra dobhatnak új termékeket anélkül, hogy megnyugtatóan feltárták volna az ilyen gyógyszerek használatából fakadó mellékhatásokat és következményeket.

A megnyugtató eredményekhez ugyanis elengedhetetlenül több év kutatómunkája lenne szükséges. Ez a törvényjavaslat a korábbi két évről fél évre csökkenti a gyógyszer-törzskönyvezési eljárás időtartamát. A változtatás egyértelműen növeli a veszélyt, amit a külföldön gyártott, de a gyógyszerhasználat következményeinek kellő feltárása nélkül gyorsan piacra dobott termékek jelentenek. Kell-e vállalnunk ezt a kockázatot? Nem lehetne-e további feltételekhez kötni a lerövidült hazai gyógyszer-törzskönyvezési eljárási időt?

A korábbi években már épp elegendő kedvezőtlen tapasztalat született a miatt az előírás miatt, hogy a biztosított járóbeteg-ellátás keretében csak akkor jogosult a gyógyászati céllal rendelt gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök árának támogatására, amennyiben a finanszírozott egészségügyi szolgáltató e feladatra kijelölt orvosa ezt megrendeli. Ma a korrupció legáltalánosabb kiváltó oka ez a gyakorlat, és ennek a bizonyítása nagyon nehéz.

Sajnos, minden várakozásunkkal szemben ez a törvényjavaslat nem orvosolja ezt a visszás állapotot. A mai helyzeten egy egyszerű módosító indítvánnyal nem lehet segíteni, mi csak arra kívánjuk felhívni képviselőtársaink és a miniszter úr figyelmét, hogy a mai gyakorlat rossz, felülvizsgálatra és változtatásra szorul.

 

 

(11.20)

 

A Magyar Igazság és Élet Pártja egyértelműen üdvözli a törvényjavaslatnak azokat az elemeit, amelyek a külföldön tartózkodók betegségét vagy balesetét gyors segítség révén gyógyítanák. A jogharmonizációs kényszer kétségtelenül siettette ezen a területen az előrelépést. Arra is gondolnunk kell, hogy nemcsak a tehetősebb világjárókat, turistákat szolgálja ez a változtatás, hanem az egyre több, külföldön dolgozó magyar állampolgárt is.

A szociális jogosultságok szabályainak a megváltoztatása többnyire technikai jellegű, és egyet lehet ezekkel érteni. Bizonyos fokú kicsinyességre utal ezek sorában a gyermekgondozási díj összegének az évről évre történő felülvizsgálata. Az önmagában helyes, az anyák érdekeit szolgáló lépés mögött az áll, hogy a gyermekgondozási díjat már nem egyszerűen a minimálbér kétszeresében állapítja meg a törvény, hanem évről évre változó fix összegben. Véleményünk szerint, ha mintegy 300 ezer ember fizetését növeltük meg az idei minimálbér-emelés révén, és várható ugyanennyinél egy 10 ezer forintos emelkedés jövőre is, akkor attól a csak néhány ezernyi, a magasabb kereseti sávban foglalkoztatott, gyermekgondozási díjon levő anyáktól nem kellett volna sajnálni a minimálbér-emelés rájuk kisugárzó hatását.

E miatt a kicsinyes szemlélet miatt van szükség a 20. § alkalmazására jövőre. Ebben az évben amiatt kell alkalmaznunk ezt a paragrafust, mert az év elején megugrott a minimálbér, és emiatt a tavaly megállapított ellátmányok sérelmet szenvedtek. Itt is emlékeztetem arra képviselőtársaimat és az államtitkár asszonyt, hogy a Magyar Igazság és Élet Pártjának képviselői éppen amiatt javasolták korábban a gyermekgondozási díjnak a minimálbér két és félszeres összegében történő maximálását, hogy a díj két év alatti emelkedése ne értéktelenítse el a két évvel ezelőtt megállapított ellátmányokat. Nos, ez a törvényi változtatás visszaigazolja és részben megoldja a korábbi aggodalmainkat.

Nem értettünk egyet a törvényjavaslat ama szemléletével, amely a biztosítási szférából kizárná a bírósági felülvizsgálat lehetőségét. Itt a 23. § előírására gondolok, amely kategorikusan leszögezi, hogy a gyógyszerek árához nyújtott társadalombiztosítási támogatás megállapítása tárgyában született határozatokkal szemben nincs helye bírósági felülvizsgálatnak. Mi nagyon szemben állunk ezzel a jogállamiságot sértő szemlélettel. Nincs tévedhetetlen társadalombiztosítási igazgatás, egy jogállamban még az Országgyűlés sem tilthatja meg a jogorvoslati szándékokat, azaz ebben a formájában az előterjesztés alkotmányt is sérthet. Az idézett törvényhely korábban is elzárta méltányossági döntések esetében a bírósági fórumok megkeresését, de ez érthető megszorítás, hiszen a méltányosság gyakorlása nem kötelező, és mértéke sem szabható meg. Ebben az esetben azonban a biztosítói és biztosítotti jogviszony egyenlősége csorbát szenvedne, ha a gyógyszerek árához nyújtott társadalombiztosítási támogatás tárgyában született határozatok helyességét nem lehetne bírói fórumokon vitatni.

Hadd hívjam fel még egy kifogásunkra a tisztelt Ház figyelmét! A 25. § arra tesz kísérletet, hogy meghatározza a külföldiek kilétét. Sajnos, a javasolt meghatározás meglehetősen pontatlan, miszerint a külföldi az a természetes személy, aki a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel nem rendelkezik. Ebben az esetben például az összes hajléktalan, akik sajnos többek között lakóhellyel sem rendelkeznek az ország területén, mind külföldi? Javaslom, hogy mindaddig, amíg nem találnak precízebb meghatározást a külföldi fogalmának értelmezésére, maradjon hatályban a korábbi értelmezés, miszerint külföldi az a természetes személy, akinek nincs az illetékes magyar hatóság által kiadott érvényes személyi igazolványa, illetőleg azzal jogszabály értelmében nem köteles rendelkezni. Itt is emlékeztetem képviselőtársaimat arra, hogy a személyi igazolvány szükségességének az ügyében már volt vitánk ezzel a tárcával, és most, ebben az esetben is csak azért jutottak erre a szerencsétlen meghatározásra, mert a szemükben állami túlhatalmat jelképező személyi igazolvány alkalmatlan az önazonosításra.

Mindezen kifogásaink ellenére a Magyar Igazság és Élet Pártja a törvénytervezetet általános vitára alkalmasnak ítéli, és módosító indítványai elfogadása esetén fenntartás nélkül támogatja.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
215 168 2001.06.12. 3:09  167-173

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Egyszerű, de igen fontos kérdést szeretnék feltenni önnek a magyar képzőművészeti főiskola ügyében. Főiskola vagy egyetem? És miért az? Jóllehet, ilyen egyszerűen megfogalmazható a kérdés, ámbár mégis érdemes lesz kissé bővebben kifejtenem, hogy mit takar ez a probléma. Mert valójában tudom, tudjuk, hogy a főiskola vezetése és önök is előszeretettel nevezik egyetemnek a főiskolát, csak azt nem tudjuk, hogy miért. Milyen alapon, ha az intézménynél állítólag nincsenek habilitált tanárok? Pontosabban úgy tudom, hogy egy-kettő azért van, mert Göncz Árpád elnök úr a kilencvenes évek elején nagy hirtelen kinevezett néhány általános avantgárdistát egyetemi tanárnak, de az ő esetükben még inkább felmerül a szakmai hozzáértés és a művészi színvonal, vagyis az alkalmasság kérdése.

Továbbá kérdezem a tisztelt államtitkár urat, hogy igaz-e, miszerint felsőfokú nyelvvizsgával csupán egyetlen tanár rendelkezik. Igaz-e, hogy akár egyetemi, akár főiskolai a képzés, az intézménynél nem készítenek tantervet? Igaz-e, hogy már egy évtizede tanterv nélkül működik a képzőművészeti főiskola? És az is izgalmas kérdés, hogy a tantervnélküliségre alapozva miért kaphat az intézmény normatív állami támogatást.

Tisztelt Államtitkár Úr! Gondolom, nem érik váratlanul kérdéseim, hiszen legalább fél éve levelezünk egymással a főiskola ügyében, pontosan azért, hogy végre betekintést nyerhessek abba a komplett vizsgálati anyagba, ami feltételezésem szerint tartalmazza az előbbiekben felvetett kérdéseimre a választ. Ugyanis elfogadhatatlannak tartom, hogy egy felsőfokú oktatási intézmény pénzügyi gazdálkodásának és szakmai munkájának hiányosságait feltáró vizsgálati anyagot titokként kezeljenek, legalábbis parlamenti pártok képviselői elől elzárt titkos anyagként.

A vizsgálati anyag megismerésére vonatkozó kérésem elutasítása mögött súlyos problémák takargatásának szándékát sejtem. A minisztérium elutasító levelében bizonyos személyiségi jogokra hivatkozik, amit csak abban az esetben tudok elfogadni, ha a minisztérium vezetése felelősséget vállal az ügyben érintett személyekért. De ha az érintett személyek akár gazdasági cselekményekben, akár szakmai munkájukat illetően elmarasztalhatók, és a minisztérium ennek takargatásában részt vesz, azt több, mint helytelennek tartom.

A kérdésem úgy szól, hogy főiskola vagy egyetem. De a hangsúly nem a szavakon, nem az elnevezésen van, hanem a miérten. Miért az, ami, ha egyszer sem megfelelő tanári kara, sem tanterve, sem átlátható gazdálkodása, sem megalapozott szakmaisága nincs? Miért főiskola, ha az? Vagy miért egyetem, ha az? Miért? Ez itt a kérdés, amire megtisztelő válaszát várom. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
215 172 2001.06.12. 1:10  167-173

ERKEL TIBOR (MIÉP): Tisztelt Államtitkár Úr! 1994 és '98 között kétszer ért az a megtiszteltetés, hogy fegyelmi biztosa lehettem a Zeneakadémia ellen indított fegyelmi ügyeknek.

 

 

(15.30)

 

A Magyar Bálint vezette minisztérium mindkét esetben vesztett, ugyanis az ellenőrzési főosztály által készített vizsgálati anyag - kiváló szakmai teljesítmény mindkettő - végkövetkeztetései manipuláltak voltak.

Látatlanban elismerem, hogy hajdani kollégáim ismét remek munkát végeztek. Amennyiben ön, államtitkár úr, rájuk építve adta meg a válaszát, úgy nem lehet akadálya, hogy a vizsgálati anyagot láthassam, hiszen az egy normálisan, szabályszerűen működő művészeti egyetem hivatalos életébe nyújt betekintést az adatok tükrében. Amennyiben azonban a jelentés másról szól, akkor a művészeti ág egyetemen kívül működő kiválóságainak aggodalmai megalapozottak, tehát fenntartom azt az igényemet, hogy a jelentést magát megismerhessem, és addig, de csak addig az államtitkár úr válaszát nem tudom elfogadni.

Köszönöm megtisztelő figyelmét.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
216 24 2001.06.13. 14:44  1-25

ERKEL TIBOR, a MIÉP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarországon a távoli múltba visszanyúló hagyománya van az érdekeiket képviselni nem tudók, a gyámolításra szorulók védelmének. Már Szent István törvényei között szerepelnek olyan cikkelyek, amelyek szerint az özvegyek, az árvák és más gyámolatlan személyek a király különös védelme alatt állanak.

A magyar jogfejlődésben a gyámügyek később is a mindenkori hatalom felügyelete alatt álltak, ellentétben Nyugat-Európával, ahol a gyámügyek inkább a bírósági döntések részét képezték. Ennek az eltérő jogi megoldásnak a gyökere talán a magyar politikai fejlődésben rejlik, Magyarországon ugyanis a királyi vármegyék felbomlása után a vármegyei önigazgatás vette kézbe a nemesek gyámügyeit, míg Nyugaton a változás iránya nem kedvezett a területi önigazgatás kialakulásának, ezért maradt a gyámügy a jóval nehézkesebben működő és kevésbé operatív bírói döntések területén.

Emiatt mindmáig bonyolult feladat összehasonlítani - például jogharmonizációs feladatok keretében - a hazai és a nyugat-európai gyámügyek intézését, ahol jelenleg is hangsúlyosabb a bírósági döntések gyakorlata. A nyugat-európai államokban a gyámhatóság feladatait az úgynevezett gyámbíróságok látják el. Bírósági jellegükből fakadóan elsősorban dönteni tudnak, felügyelni kevésbé.

Ha a nyugat-európai gyámbíróságok működését figyelemmel kísérjük, megállapíthatjuk, hogy a gyámbíróságon kívül mindenütt egy párhuzamos közigazgatási szervezetet kellett kiépíteni, hogy azok a gyámbíróságok által hozott jogi határozatokat végrehajtsák, illetőleg elvégezzék azokat a közigazgatási aktusokat, amelyek tulajdonképpen nem bírói természetűek. Titkon várom azt, hogy a jogharmonizáció keretében a több évszázados múltra visszatekintő és életképesebb magyar megoldást valamikor majd átveszik az uniós tagállamok.

A feudális Magyarországon már kialakult az a szokás, hogy a gyámság ellátása állampolgári kötelesség, visszautasítani csak nagyon nyomós indokok alapján lehetett, és az ellátásáért nem járt díjazás. Minden vármegyében és nagyobb városban a közigazgatás részét képező árvaszékek gyakorolták a kiskorú árva és félárva gyermekek, illetve a felnőtt korú gondnokoltak feletti gyámhatósági jogokat. Azaz személyi képviseleti és vagyoni ügyeikkel foglalkoztak, felügyelték az ellátásukat és taníttatásukat. Sok, szociális problémák iránt fogékony értelmiségi és politikus kezdte meg az életpályáját az árvaszéki feladatok ellátásával, többek között Kossuth Lajos is. Míg az árvaszékek általában rokonoknál vagy befogadó szülőknél, családi közegben helyezték el a gondnokoltakat, Mária Terézia uralkodása alatt a nagyvárosokban létrejöttek az első olyan felekezeti árvaházak is, amelyekben szerzetesek vagy hivatásos nevelők viselték gondját a gyermekeknek. 1768-ban például az országban több helyen - Nagyszebenben, Kassán, Nagyváradon és Debrecenben is - épült királyi utasításra árvaház. Később elsősorban a püspökök karolták fel ennek az intézményhálózatnak a kiépítését. Ilyenek voltak például az egri, a keszthelyi vagy eperjesi árvaházak.

A múlt század közepén már egyes foglalkozások is - például a tanítók, a honvédek vagy a magyar gazdasszonyok is - árvaházakat tartottak fenn. Az 1800-as évek végén 68 árvaházban mintegy 3 ezer gyermeket neveltek a történelmi Magyarország területén. Ezeket az eseményeket azért idéztem fel, mert a családi és az intézeti nevelés előnyei és hátrányai közötti pedagógiai viták már akkor elkezdődtek. Charles Dickens regényei pedig már az 1800-as évek közepén felhívták a figyelmet az árvaházak érzelmi sivárságára és az ottani gyermekek kiszolgáltatottságára.

Ma gyakran úgy jelenik meg az intézeti és a családi keretben történő nevelés vitája, mint egyfajta rossz szocialista örökség elleni küzdelem, holott a szocialista éra legfeljebb eltúlzott arányban alkalmazott egy, már kétszáz éve meglévő intézményt. Ez a múlt arra is figyelmeztet minket, hogy a gyámügyekben nincsenek kizárólagos megoldások. Bizonyos esetekben továbbra is előnyösebbnek tűnhet az intézet, például kevesen tudják azt, hogy a gyermekek egy jelentős hányada csak tizenéves korában kerül állami gondozásba, és ilyen korban már nehezebben találni befogadó családot. Azaz számukra valószínűleg célszerű az intézményi hálózat igénybevétele.

A modern polgári Magyarország az 1877. évi XX. törvényben alkotta meg az első gyámügyi törvényt. Ez a törvény folytatta a hazai hagyományokat, és közigazgatási feladattá tette a gyámügyeket.

A szocialista diktatúra időszakában a gyámügyek intézése elvesztette viszonylagos önállóságát, és a feladatok ellátását teljesen a tanácsok szociális osztályai vették át. Mindenképpen nagy előrelépés volt a múlthoz viszonyítva a három és fél évvel ezelőtt hozott, a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény. Ennek a hatályos törvénynek a megváltoztatását javasolja ebben a törvényjavaslatban a kormány.

Mi történt ezalatt a néhány év alatt, hogy egy több mint száz szakaszból álló törvénymódosítás indokolttá válhasson? Minden jel szerint elsősorban szemléletváltás történt. A korábban kirívó mértékben családellenes szocialista-szabad demokrata kormányzást egy, a családosok és gyermekek iránt megértőbb vezetés váltotta fel. Önmagában már ez a szemléletváltás jótékonyan hatott a családpolitikára, jóval kevesebb gyermeket sodort a gyámügyek irányába, mint a megelőző években.

 

(11.30)

 

Ne feledjük el, hogy a veszélyeztetettség okai közül az anyagi okok játsszák a legnagyobb szerepet. 1998-ban a gyermekek 83 százaléka került ilyen okból a gyámhatóságok nyilvántartásába. A gyermeket kizárólag anyagi okból fennálló veszélyeztetettség miatt nem szabad családjától elválasztani, de a nehéz anyagi körülmények következtében gyakrabban alakulnak ki egyéb, az egészséget, a testi-lelki fejlődést veszélyeztető tényezők is, amelyeknek halmozott előfordulása már gyámhatósági intézkedést tesz szükségessé.

Nos, a gyámságot előidéző meghatározó anyagi ok lényegesen gyengébbé vált, mert a megelőző választásokon a szavazók elkergették a gyermekesekre oly sok bajt hozó Bokros-program megszavazóit. Ezért is érthető az a tendencia, hogy a veszélyeztetett gyermekek száma az elmúlt években érzékelhetően csökkent Magyarországon. Itt kell megjegyeznem, hogy a 83 százaléknyi anyagi ok mellett 8 százalékban a megfelelő lakás hiánya, további 8 százalékban pedig a szülők alkoholizmusa a gyámság elrendelésének oka.

Magyarországon minden századik gyermek vér szerinti családján kívül nevelkedik. A veszélyeztetett kiskorúak száma ennél lényegesen több, még mindig mintegy 300 ezer, az 1997. évi 420 ezerrel szemben. A veszélyeztetettek számának csökkenése lehetőséget ad arra, hogy minőségi irányba forduljon a gyámügy, hogy a megváltozott családpolitikai szemlélet is érvényre jusson ebben a törvényben. Az utóbbi időben például nagymértékben átalakult a családon kívül nevelkedő gyermekeket ellátó intézményrendszer. Növekedett a vér szerinti családok megerősítésére, a családba való visszakerülésre, illetve ennek hiányában az örökbefogadásra, a tartós nevelőszülői kihelyezésre irányuló állami törekvés.

Annak ellenére azonban, hogy a megváltozott tartalmú gyermekvédelem a nevelőszülős formát részesíti előnyben, még mindig közel 50 százaléknyi, tehát több mint tízezer a gyermekotthonokban elhelyezettek száma. Ebben szerepet játszik az is, hogy évente több mint ezer, családba már nehezebben beilleszkedő tizenéves válik állami gondozottá.

Tavaly 150 ezer gyermek érdekében 230 millió forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam. Ezt a lehetőséget most tovább bővíti az előttünk levő törvényjavaslat. A rendszeres gyermekvédelmi támogatás összege 2000-ben 33,5 milliárd forint volt, ennek igénybevételére a jövőben szintén több lehetőség lesz. Az új gyámügyi törvény bevezeti a gyermekjogi képviselő, valamint a család- és gyermekjogi biztos intézményét, amelyek a gyermeki jogok hatékonyabb érvényre juttatását célozzák. Minden megyében létrejönnek a gyermekvédelmi szakértői bizottságok, amelyek elősegítik a gyermekek nevelőszülőkhöz történő kerülését.

Az önkormányzatok számára kötelező feladatként előírt alapellátás biztosítását szolgáló intézményrendszer erősítése érdekében a törvénytervezet kötelezővé teszi - sorolom - minden 10 ezer fő lakosságszámot elérő település számára a bölcsődei hálózat kiépítését, a 20 ezernél több lakost számláló települések esetén a gyermekek átmeneti otthonának, a 30 ezernél több lakosú települések esetén a családok átmeneti otthonának működtetését. Mindezek az új kötelezettségek a kisgyermekes anyák választási lehetőségét és végső soron a családok stabilitását szolgálják.

Fontos hangsúlyozni azt, hogy ez a törvénytervezet nem állítja szembe a gyermekgondozási segélyt vagy a gyermekgondozási díjat választó anyákat a bölcsődei gondozást választókkal szemben, hanem az országos családpolitika mindkét megoldási módozat lehetőségeit növeli. Itt csak méltatni lehet a kormány családpolitikát rehabilitáló erőfeszítéseit, hiszen a Bokros-program azzal együtt vonta meg a gyermekgondozási segély és a gyermekgondozási díj lehetőségét a fiatal anyáktól, hogy ezzel egyidejűleg bölcsődék százait záratta be. Akkor mindkét megoldás lehetőségei drámaian romlottak, ma mind a családon belüli, mind az intézményes gyermekgondozás lehetőségei javulnak - amint erről Lezsák képviselő úr részletesebben szólt az imént.

A törvénytervezet újraszabályozza a helyettes szülői és nevelőszülői jogviszony tartalmát. A törvénytervezet elfogadása esetén a nevelőszülőknek és hivatásos nevelőszülőnek e tevékenységéért járó díjazását 2003-tól a mindenkori éves költségvetési törvény fix összegben fogja megállapítani. Ezt az új elemet azért kell hangsúlyozni, mert a múltban csak a gyermekek kiadásait térítette meg az állam, a hazai jogszokások értelmében - amiről már szóltam - a gyám- vagy a nevelőszülő nem kérhetett díjazást. Be kell látni, hogy megváltozott a világ, és ha az intézeti gyermekek neveléséért díjazást és társadalombiztosítási jogosultságokat szerezhetnek az ott dolgozók, akkor miért zárnánk ki ebből a lehetőségből a nevelőszülőket. Azt is meg kell említenem, hogy ha az egy gyermekre jutó intézeti dolgozói létszámot veszem alapul, akkor is indokolt ennek az új ellátásnak az bevezetése a nevelőszülői hálózatban.

A törvénytervezet a tartósan beteg, a fogyatékos, a súlyos személyiségzavarokkal küzdő, szenvedélybeteg gyermekek ellátását differenciált intézményrendszer kiépítésével kívánja megoldani.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Asszony! Hosszasan lehetne még sorolni azokat a változtatásokat, amelyeket javasol ez a megváltozott tartalmú gyámügyi szemlélet ebben a törvényjavaslatban, és ezekkel a változtatási szándékokkal azonosulunk. A Magyar Igazság és Élet Pártja a törvénytervezetet általános vitára alkalmasnak ítéli, és javasolja az elfogadását.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban és a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
218 96 2001.06.26. 3:23  95-100

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Azok a háziorvosok, akik a kilencjegyű OEP-kóddal rendelkeznek, szakorvosi indikáció nélkül küldhetnek betegeket a legmodernebb képalkotó eljárásokat képviselő CT- és MR-vizsgálatokra. A hagyományos röntgenvizsgálatot is megelőzve százával készülnek a felesleges, negatív eredményű vizsgálatok.

A vizsgálatok számának fokozásában a magánkézben lévő MR- és CT-laborok érdekeltek is. Ellenőrzés nincs, az indokolatlan vizsgálatokat az OEP kifizeti. Pedig ezek a vizsgálatok igen drágák; a CT-vizsgálat bármelyik régióról 60 ezer forint, az MR-vizsgálat régiónként 90 ezer forintba kerül. Nem ritka, hogy a gerinc vizsgálatakor két vagy három régió vizsgálatára is szükség van. A vizsgálatok ára vitatható, de jelenleg ezek az árak.

Ezeket az összegeket a kórházak, klinikák költségvetése nem viseli el, ezért az intézmények kénytelenek rászorítani az orvosokat, hogy az ilyen vizsgálatokat a bent fekvő betegeknél ne végezzék el. Így az az abszurd gyakorlat alakult ki, hogy a betegeket a fekvőbetegosztályok a vizsgálat előtt hazaküldik, hogy a beteg a vizsgálaton járóbetegként vegyen részt. Ez sem olcsó eljárás, mert megszaporítja a felesleges szállításokat, a beteget mentővel kell hazaküldeni, majd mentővel a vizsgálatra szállítani, sok esetben vidékről Budapestre. Ez az állapot a legsúlyosabb betegeket sújtja, akiknek indokolatlan megterhelése mellett a diagnózis felállításának vagy műtéti indikáció megállapításának az elhúzódása révén meghosszabbítja a szenvedését.

Például egy mozgásképtelen, gerinctumoros beteget a sürgős MR-vizsgálat szükségessége miatt sem a diagnózist felállító reumatológiai osztály, sem a gerincsebészeti osztály nem vett fel, és a harántlaesio veszélye ellenére a beteget vidékre hazaküldték, hogy az MR-vizsgálat ambuláns elvégzése, OEP-térítése lehetséges legyen. Hasonló a helyzet egyes izotóp vizsgálatok esetében is. Például a hypercalcaemiás beteget a diagnózis pontos tisztázása előtt haza kell küldeni, hogy a mellékpajzsmirigy-scintigraphia költsége - 40 ezer forint - ne a kórházat terhelje.

Az egészségügy, mint tudjuk, szerény összegekből él. A prioritást az elmúlt tíz évben a bankok élvezték. A hibás rendelkezések miatt azonban kétségkívül tapasztalható pazarlás is az egészségügyben.

Kérdéseink: ha a CT- és MR-vizsgálatokat a járóbetegek esetében az OEP megfizeti, miért nem téríti meg a valóban indokolt vizsgálatokat a kórházi betegek esetében? A kórházi betegek részéről történő térítés biztosítása, a várakozási idő lerövidítése érdekében hogyan kívánja a miniszter úr (Az elnök csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) az indokolatlanul végzett vizsgálatok számát visszaszorítani?

Köszönöm szíves figyelmét. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
218 100 2001.06.26. 1:18  95-100

ERKEL TIBOR (MIÉP): Tisztelt Miniszter Úr! Amint az az interpelláció dátumából - 2000. december 7. - következik, a jelzett problémákról, a feltett kérdésekről több mint fél éve tud az egészségügyi tárca. Ma 12 óra 24 perckor érkezett - tehát elég friss - információim szerint az elképesztő helyzet rendezése, normalizálása érdekében - tehát az érintett betegek érdekében - ennek ellenére igen kevés történhetett, mert nem tudunk róla. Pedig ez a finanszírozási rendszer ellenőrzés nélkül csalásra ösztönöz. Az ápolási időt kritikus mértékben leszorítja, a diagnózisok meghamisítása révén megbízhatatlanná teszi az egészségügyi dokumentációt, és ami szintén nem közömbös, az orvosok a kórházi vezetés és a betegek elvárása között őrlődve dolgoznak, hogy egzisztenciális érdekeiknek vagy orvosi esküjüknek tegyenek-e eleget.

Miniszter úr, köszönöm azt a jelzését, mely szerint intézkedései elindultak. A mi kérdéseink mögött is állításainkat dokumentálni tudjuk, tehát találkozni fogunk az intézkedések során, ezért elfogadom a válaszát.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
221 203 2001.09.04. 3:14  202-208

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Miképpen idézi elő a finanszírozási rendszer a betegek veszélyeztetését? A teljesítményarányos finanszírozási rendszer következtében a kórházak gazdasági kényszerpályára kerültek, az orvosok gyógyító munka helyett pontszerző versenyt folytatnak, amire őket az intézmények vezetői nyíltan rá is kényszerítik. Bár mindenki tudja, hogy a pontrendszer rossz, a korrekcióra vonatkozó kísérletek, lobbizások mindeddig eredménytelenek voltak, és csupán a pontok reálértékének a csökkentését jelentették.

A csőd szélén álló kórházak és ezen belül a különböző osztályok elemi gazdasági érdeke a pontszámok, azaz a teljesítmény növelése, amely elsősorban diagnosztikus és terápiás többlettevékenység útján érhető el. A teljesítményfokozás további lehetséges módja az esetszámnövelés, amely az átlagos ápolási idő csökkentésével biztosítható csak.

Csupán a félresikerült finanszírozási rendszerrel magyarázható, hogy az egészségügy az utóbbi években évi 10-15 százalékos teljesítménygyarapodást produkált. A súlyos ágyszámcsökkentés óta évi 1-2 százalékos további ágyszámcsökkenés tapasztalható, mert az intézmények hatékonyságjavító célzattal a kevésbé jól termelő szakmák területén igyekeznek ágyaik számát zsugorítani.

Mit jelent a mindenáron történő teljesítménynövelés a betegek részére? Számolatlanul és feleslegesen végzett vérvételeket, fárasztó és kínzó röntgen-, izotóp-, MR-, CT- és egyéb vizsgálatokat, felesleges injekciókat, infúziókat, indokolatlan műtéteket és mindezek következményeit. Gondoljunk csak a félévente végzett csontsűrűség-vizsgálatokra, a osteoporosis vitatható hormonkezelésére és a megszaporodó emlőrákos esetekre!

A forgalomnöveléssel kapcsolatos többletmunka, a kórházak minőségrontó takarékossága, a létszámhiány, a tárgyi feltételrendszer súlyos hiányosságai következtében a betegellátás, az ápolás színvonalának a romlása tapasztalható, ami ugyancsak kimeríti a veszélyeztetés fogalmát.

 

(15.40)

 

Az ápolási idő kritikus csökkenése is veszélyeztető tényező, mivel az orvosok a betegeket a vizsgálatok befejezése, a diagnózis felállítása, akár a varratszedés előtt kénytelenek hazabocsátani. A gyógykezelés eredménytelensége, a gyógyszerek mellékhatásai csak a betegek távozása után derülnek ki. Esetek százaival igazolható, hogy a teljesítményarányos finanszírozás - ellenőrzés nélkül - pazarló teljesítményfokozást indukál, ez pedig a betegek egyedi egészségkárosodását vonja maga után.

Hogyan kívánja a miniszter úr a fekvőbeteg-ellátás finanszírozási rendszerének anomáliáit felszámolni?

Köszönöm szíves figyelmét. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
221 207 2001.09.04. 1:20  202-208

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm, elnök úr. A legutolsó interpellációm alkalmával hasonló választ kaptam, és akkor egy másfél órával korábban birtokomba jutott esetről tájékoztattam a miniszter urat, cáfolva az állításait. Engedje meg, hogy most is azzal kezdjem, hogy az indokolatlan, valós indikáció nélküli és gyakran halmozott gerincsérvműtétek egész sorát lehetne említeni bizonyításául annak, amit elmondtam, ami mögött pénzügyi megfontolások állnak. Ebből mi most egyet kiválasztottunk az ön számára.

B. I.-né - 1945-ben született - Komárom megyei lakosnál 1992 és '99 között összesen hat gerincsérvműtétet végeztek. A legutolsó beavatkozás során a C5-6-7 nyaki csigolyák lemezes rögzítésekor behelyezett fémlemezt távolították el. Egyetlen betegnél, kimutatható, objektív idegrendszeri tünet nélkül, végtagokba sugárzó gerincfájdalom miatt, intézeti konzervatív kezelés nélkül, hat műtétre került sor. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Úgy gondolom, ez a pár mondat elegendő ahhoz, hogy bizonyítsuk: itt az önök intézkedései még váratnak magukra. Ezért nem tudom a válaszát elfogadni. (Taps a MIÉP soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
223 34 2001.09.06. 15:13  1-84

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Államtitkár Asszony! Képviselőtársaim! A szociális igazgatás országos szinten a lakosság, a települések szintjén a lakosok szociális ügyeinek az intézésével és ellátásával foglalkozik. Az 1993. évi, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény jelentős mértékben, 58 törvényhelyen változik meg ennek a törvényjavaslatnak az elfogadása esetén.

Az 1. § a szociális ellátásokra jogosultak körét terjeszti ki, első lépésben 2002. január 1-jétől az állandó tartózkodásra jogosító személyi igazolvánnyal rendelkező bevándoroltakra, a letelepedési engedéllyel rendelkező személyekre, továbbá magyar hatóság által menekültként elismert személyekre; második lépésben, az uniós csatlakozást követően pedig az európai gazdasági térség valamennyi, nálunk életvitelszerűen itt tartózkodó állampolgárára. Az európai gazdasági térség országai mindössze három tagállammal nagyobbak, mint a jelenlegi Európai Unió, ezek az országok kizárólagos halászatra feljogosító felségvizeik vagy Svájchoz való hagyományos kapcsolataik miatt nem csatlakoztak az Unióhoz. Ez a három ország: Izland, Norvégia és Liechtenstein. Nem valószínű, hogy ebből az összesen 18 országból jelentősebb számban szociális ellátásokat igényelnek majd a jövőben Magyarországtól. Azaz, a törvényjavaslatnak az uniós csatlakozás után hatályba lépő paragrafusai gesztus értékűek. A kérdés az, hogy kik felé irányul ez a gesztus, kifelé vagy befelé.

 

 

(11.20)

 

Határozottan állítjuk, hogy a magyar állampolgárok felé, akik ezek után azt hihetik, hogy ennek a kérdésnek az eldöntése terén a Magyar Országgyűlésnek is osztottak lapot. Meggyőződésünk okainak részletes kifejtésére a T/4644. számú törvény általános vitája során visszatérek.

Egyetértünk azzal, hogy a törvényjavaslat egyértelműen meghatározza a közcélú munka keretében történő szociális segélyezettekre vonatkozó foglalkoztatás szabályait. Magyarországon még az első szabadon választott kormány idején erőfeszítéseket tett a szociálpolitika annak érdekében, hogy ne rendezkedjenek be szélesebb rétegek arra, hogy számukra a szociális ellátások automatikusan járnak, és még dolgozni sem kell nekik mindezért. Akkor a szociálliberális ellenzék csak egyetlen feltételhez, az úgynevezett rászorultsághoz kötötte a segélyezési politikát, és sommásan kényszermunkának minősítette azt a lehetőséget, hogy egyes önkormányzatok a szociális segélyekért cserébe közmunkák vállalását kérhették. A főváros és több nagyváros például hangsúlyosan elvetette ezt a törvény nyújtotta lehetőséget, és sem a közterületek tisztasága, sem a parkok locsolása, sem a hóeltakarítás érdekében nem szervezett közmunkákat.

Az Európai Unió országai 1993-tól részben, 1996 után határozottan törekedtek arra, hogy aktív foglalkoztatáspolitikai és szociálpolitikai intézkedésekkel az embereket visszatereljék a munkába. Ezt a törekvést az a cél motiválta, hogy ne váljanak érdekeltté szélesebb rétegek a szociális segélyekből történő ellátások feltételeinek tartósításában, mert ez a társadalmi kirekesztődés legbiztosabb útja. Ezek az országok már régen leszámoltak a nálunk még divatos rászorultsági elv dogmájával, és általános az egyetértés abban, hogy a munkavégzés a társadalmi beilleszkedés legfőbb feltétele. Amennyiben a szokásos munkaerőpiacon fiatalok, nők vagy képzetlenek nem tudnak elhelyezkedni, akkor a társadalomnak - az államnak és az önkormányzatoknak - közmunkák szervezése révén kell meggátolni a kirekesztődés és lesüllyedés folyamatát. Szélesebb értelemben persze egyértelmű, hogy a közmunkák szervezése nem gyógyír ezekre a társadalmi gondokra, így az oktatáshoz és a szakképzéshez való jobb hozzáférés, a kisvállalkozások támogatása és általában a munkahelyteremtő beruházások ösztönzése, a megfelelő lakáskörülmények és a tömegközlekedés fenntartása is fontos szerepet játszik a munkanélküliség elleni küzdelem sikerességében.

Az aktivitásra serkentő szociálpolitika térnyerése révén több uniós országban, különösen Svédországban, Finnországban és Hollandiában jelentős mértékben csökkent a szociális kiadásoknak a bruttó nemzeti termékhez viszonyított aránya. A vállalkozókra nehezedő korábbi szociális terhek mérséklése ezekben az országokban egyértelműen gyorsította a gazdasági növekedést. A pozitív uniós tapasztalatokra is támaszkodva egyetértünk azzal, hogy a törvénytervezet értelmében nem állapítható meg szociális segély azok számára, akik megtagadják az együttműködést az önkormányzattal.

A törvényjavaslat, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának ajánlását elfogadva, az ápolási díjra vonatkozó rendelkezések között meghatározza a súlyosan fogyatékos és tartósan beteg személy fogalmát. A javaslat szerint az ápolási díjra való jogosultság szempontjából akkor tartós a betegség, ha az előreláthatóan legalább három hónapig fennáll. Azt mindnyájan természetesnek vesszük, hogy az ápolt intézményi elhelyezése esetén a hozzátartozó nem jogosult ápolási díjra. A viták elkerülése és az egységes jogalkalmazás érdekében a törvényjavaslat pontosítja azoknak az intézményeknek a körét, amelyeknek igénybevétele kizárja az ápolási díjra való jogosultságot. A jelenlegi törvény például nem teszi egyértelművé azt, hogy akik öregek napközijében, azaz nappali ellátást nyújtó szociális intézményben látják el hozzátartozójuk gondozását, azok ne tartsanak igényt ápolási díjra. A törvényjavaslat megszünteti a jelenlegi kétértelműséget ezen a területen.

Az ápolt halála esetén a jövőben méltányos helyzetet teremt a törvényjavaslat azáltal, hogy az ápolási díj megszüntetésére a halálesetet követő harmadik hónapban kerül sor, és így a megváltozott körülményekhez van ideje alkalmazkodni az ápolási díjra jogosultaknak.

A törvényjavaslat egy új támogatási forma, az adósságkezelési szolgáltatás bevezetését indítványozza. A lakosság adósságterheinek enyhítése érdekében az elmúlt években több kormányprogram indult, amelyek a lakossági hátralék csökkentését kívánták elérni. Ezek a programok hozzájárultak a családok terheinek részbeni mérsékléséhez, de hatásuk átmeneti volt, céljukat csak részben érték el. Ezért is szükséges egy olyan rendszerszerű adósságkezelés kialakítása, amely a családok adósságterheinek mérséklését - valamennyi adósságtípust érintve - együttesen kezeli, és beilleszthető az önkormányzatok szociális tevékenységébe. A törvényjavaslat elképzelése szerint az adósságszolgáltatás olyan új ellátási formaként kerül bevezetésre, amelyik a pénzbeli támogatást összekapcsolja a háztartás ésszerűbb gazdálkodására, fogyasztási szerkezetének racionalizálására és jövedelemszerző képességének növelésére irányuló adósságkezelési tanácsadással. A törvényjavaslat összhangot teremt a tervezett adósságkezelés és a már jelenleg is szabályozott, a háztartás folyó havi kiadásait csökkentő lakásfenntartási támogatás között.

Egyetértünk az adósságkezelési szolgáltatás bevezetésével, de úgy látjuk, hogy nem valósul meg az adósságkezelő programok kívánt koordinálása. Például ma a fővárosban és több nagyvárosban országos és helyi alapítványok támogatják a rászoruló családokat a távfűtési díjak, lakbérek, vízdíjak területén felhalmozódott hátralékok kifizetésében. Honnan szereznek majd tudomást az önkormányzatok ezekről a támogatásokról? Méltányos-e az, hogy egyes jól informált adósok esetleg több forrásból is csökkenthetik majd tartozásaikat? Valahol jogos a több forrás összekapcsolása, hiszen ezeknek vagy a befizetett adók, vagy az alapítványoknak átengedett 1 százalékok és adókedvezmények a forrása.

A törvényjavaslat jelenlegi formájában nem kívánja egy keretben szabályozni az önkormányzatok és a civil szféra jelenleg is több milliárd forintra tehető adósságtörlesztő programjait. Gondoskodni kellene azokról a súlyos helyzetben lévő családokról is, akiknek a kezében már ott van a kilakoltatási végzés, azaz az adósságok sem egyforma súlyosak. Ötvenezer forint adósságnak súlyosabbak lehetnek a következményei, ha az adós rövid határidőn belül nem képes fizetni, mint kétszázezer forint adósságnak. A sürgős esetek kritériumait, illetve az ehhez kapcsolódó adósságtörlesztő intézkedéseket is törvényben kellene szabályozni.

A törvénymódosítás javasolja, hogy az alapellátási feladatok körében - az idősek ellátásán túlmenően - az önkormányzatoknak a helyben élő fogyatékos személyek, pszichiátriai betegek, szenvedélybetegek, hajléktalan személyek ellátását is biztosítania kell. A törvénymódosítás a pszichiátriai betegek számára bevezeti a közösségi gondozó módszert, a fogyatékos személyek részére pedig a támogató szolgálatot. A közösségi pszichiátriai ellátás keretében a pszichiátriai beteg részére lakókörnyezetében komplex segítséget kell nyújtani mindennapi életvitelében, továbbá lehetőség szerint biztosítani szükséges a meglévő képességeinek megtartását, illetve fejlesztését. A pszichiátriai beteg állapotának figyelemmel kísérése érdekében a szociális ellátást végző személy kapcsolatot tart fenn az ellátott személy háziorvosával, illetve pszichiátriai szakorvosával, valamint családjával. A pszichiátriai beteg számára segítséget kell nyújtani az egészségi és pszichés állapota javítására, továbbá a mindennapi életében adódó konfliktusok feloldásában és problémái megoldásában. Helyeseljük ennek a speciális alapellátási formának a bevezetését, de attól tartunk, hogy jelenleg még a közepes nagyságú településeken sincs meg ennek az ellátásnak a szakemberháttere.

 

 

(11.30)

 

 

Hasonló módon egyetértünk az úgynevezett támogató szolgálat céljával, azaz a fogyatékos személy önrendelkezésen alapuló, önálló életvitelének a segítésével, a számukra biztosított információnyújtás és ügyintézés tervezett gyakorlatával, a hallássérültek számára a jelnyelvi tolmácsszolgálat elérhetőségének a biztosításával. De itt is az a véleményünk, hogy nagyon sok településen nincsenek meg az ehhez szükséges feltételek. Kell-e időbeli ütemtervet meghatározni a törvényben? Szabad-e a települések nagysága szerint engedni a követelményekből? Erre még nem ad választ a törvényjavaslat.

A szervezeti és szakmai integráció keretében összevonják a családsegítő és a gondozási központokat. Bevezetik az ellátottjogi képviselő intézményét, és szabályozzák a szociális intézményben elhelyezettek jogait. Természetesen eddig is voltak jogai a gondozottaknak, de az állampolgári jogok országgyűlési biztosai a szociális intézményekben olyan szabályozatlanságokat is felfedtek az elmúlt évek vizsgálatai során, amelyek szabályozását időszerű most törvényben is egyértelműsíteni. A szociális törvény ilyen irányú bővítésével egyetértünk.

Elfogadjuk továbbá annak a szükségességét, hogy a legalább kétezer lakosú települési önkormányzatok, a településen élő szociálisan rászorult személyek részére biztosítandó szolgáltatási feladatok meghatározása érdekében, készítsenek szolgáltatástervezési koncepciót. Aggályosnak érezzük azonban azt a célt, hogy a települési önkormányzat által készített koncepciónak illeszkednie kell a megyei, a fővárosi önkormányzat által készített koncepcióhoz. Véleményünk szerint itt sérül az önkormányzatok függetlensége, például személy szerint biztos vagyok abban, hogy lakóhelyem, Újpest városatyái nem különösebben lelkesednének egy fővárosi polgármesteri hivatalban megfogalmazott szolgáltatástervezési koncepció megvalósítása iránt.

Az a megfogalmazás, hogy egyeztetniük kell, véleményem szerint üres kívánság, hiszen ha távol vannak egymástól az álláspontok, akkor nincs reális esélye az egyeztetésnek. Véleményünk szerint ma nincs arra alkotmányos lehetőség, hogy összhang legyen a települési és a megyei, illetve a fővárosi önkormányzatok szolgáltatástervezési koncepciói között.

A felsorolt aggályok ellenére a Magyar Igazság és Élet Pártjának országgyűlési képviselőcsoportja a törvényjavaslat általános vitára bocsátását helyesli, és kisebb módosításokkal elfogadásra ajánlja a javaslatot.

Köszönöm szíves figyelmüket.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
223 119 2001.09.06. 10:38  84-122

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Képviselőtársaim! Több olyan törvény módosítási javaslata fekszik a tisztelt Ház előtt, amelyek elfogadása időszerű, hiszen a változtatást siettető okok már évek óta ismertek.

Hadd szóljak először én is a Bérgarancia Alapról szóló törvény már jó ideje megérett módosításáról. Az eredetileg 1994-ben megszavazott törvénynek az volt a fő feladata, hogy a felszámolás alatt álló vállalatok dolgozóinak a foglalkoztatási lehetőségeit meghosszabbította, és bérüket erre az időszakra garantálta. A támogatás ugyanis megelőlegezte a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezetnél foglalkoztatott munkavállalókkal szemben fennálló munkaadói bértartozást.

Az elmúlt évek felszámolási tapasztalatai arra utalnak, hogy a felszámolás alatt álló cégek vagy a felszámolást intéző gondnokok jelentős hányada, közel fele, nem igényelt segítséget a Bérgarancia Alaptól. Sajnos, az ilyen cégeknél foglalkoztatottak rovására az alap évről évre messze nem merítette a rendelkezésére álló lehetőségeket. Nagyon furcsa helyzet állt tehát elő: az állami segítség megléte ellenére az amúgy is nehéz helyzetben lévő, csődeljárás vagy felszámolási eljárás alatt álló vállalatnál dolgozók elestek ettől a segítségtől; elestek, mert nem tőlük függött ennek a lehetőségnek a kérése, hanem a felszámolótól. Érdemes hangsúlyozni, hogy ez a mulasztás a felszámolást elindítók érdekeit is sértette, hiszen ők is elestek a felszámolási eljárás alatt termelhető javak ellenértékétől.

A Bérgarancia Alap eddigi kihasználatlansága arra figyelmeztet minket, hogy nem csupán a Bérgarancia Alapról szóló törvényt kell módosítanunk, hanem rossz a csődről és felszámolásról szóló törvényünk is, az ugyanezen törvényjavaslatban megfogalmazott változtatások ellenére is. Más országokkal ellentétben, nálunk a felszámolók sajnos nem a bajba jutott vállalat talpra állításában és az időközben termelt nyereség átvételében érdekeltek, hanem a cég mihamarabbi bezárásában és ingatlanai eladásában.

Külön sajnálatos, hogy ennek a törvénynek a módosítására nem saját bajaink és gondjaink orvoslása vezetett, hanem - idézem a törvény indoklását - "A javaslat az Európai Unióhoz történő csatlakozással kapcsolatban, jogharmonizációs kötelezettségünk teljesítése érdekében átveszi a munkáltató fizetésképtelensége esetén a munkavállalók védelmére vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 80/987/EGK-tanácsi irányelv rendelkezéseit. E munka keretében vált szükségessé a hatályos magyar jogszabályok, különös tekintettel a Bérgarancia Alapról szóló, 1994. évi LXVI. törvény felülvizsgálata, és ennek eredményeképpen az irányelv követelményeinek megfelelő módosítás."

Ennek az indoklásnak, tisztelt Ház, az az üzenete, hogy hiába figyelmeztették a felelős kormányokat már több év óta közgazdászok tucatjai a Bérgarancia Alapról szóló törvény visszásságaira, ezeknek a figyelmeztetéseknek mindmáig nincs jelentősége. De ha Brüsszelből valaki füttyent egyet, hogy ezen a területen még nem teljes a jogharmonizáció, akkor megmozdul a lomha törvénymódosító gépezet.

Eltekintve most ettől a keserű szájíztől, külön üdvözöljük azt a törvény adta lehetőséget, hogy a munkaügyi központ rendbírságot szabhasson ki azzal a felszámolóval szemben, aki a jogosultság fennálltakor nem kérelmezi támogatás nyújtását a gazdálkodó szervezet bértartozásainak a fedezésére. Ha ezt a lehetőséget az elmúlt hét évben több tízezer dolgozó rovására tudatosan nem használták ki a felszámolók, önös érdekeik miatt, akkor a felszámolói kötelezettség elmulasztását, a jövőben megfelelő szigorúsággal igenis szankcionálni szükséges. A kárvallott dolgozónként meghatározott, 50 ezer forintig terjedhető rendbírság mértékét megfelelőnek és indokoltnak tartjuk, bár Németh Zsolt MDF-es képviselőtársunk behajthatóságra vonatkozó észrevételeit szintén megfontolásra ajánljuk.

Pozitív változásnak értékeljük azt is, hogy a jelenlegi gyakorlattal szemben nem csupán a legalább egy éve fennálló vállalatok dolgozói részére lehetne igénybe venni a bérgarancia-segítséget, hanem az alapítás időpontjától függetlenül.

Az uniós követelmények szerint ugyanis egy adott cég dolgozója nem kerülhet hátrányosabb helyzetbe azért, mert a vállalkozás alapítása nem éri el az egy évet. A törvénytervezetet megelőző vitákon a munkaadói oldal leginkább ennek a követelménynek az eltörlését bírálta. A munkaadók szerint az alap elsősorban azoknak a cégeknek segítsen, amelyek legalább egy minimális ideig járulékot fizettek a Munkaerő-piaci Alapba.

Véleményünk szerint nem lehet minden befizetést részletesen, adok-kapok szerint szabályozni, a foglalkoztatás és a bérgarancia területén is működnie kell a szolidaritás elvének. Tudomásunk szerint a törvénytervezetet megalkotó vitákban felmerült olyan igény is, hogy a bérgarancia-intézményrendszer terjedjen ki a csődtörvény hatálya alá jelenleg nem tartozó társadalmi szervezetekre, egyesületekre, alapítványokra is. Nem támogatjuk a törvény ilyen irányú kiterjesztését. Tartunk attól, hogy a bérgarancia-támogatásoknak a gazdálkodói szférán túlmenő kiterjesztése olyan kiadásokkal terhelné az alapot, amelyek elkerülhetetlenül megnövelnék a jelenlegi befizetési kötelezettségeket.

Egyetértünk a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény módosításával, annak egyértelmű kinyilvánításával, hogy a biztonságos munkavégzés körülményeinek a megteremtése a munkaadó kötelezettsége. Egyetértünk azzal is, hogy növelni kell a munkavédelmi kötelezettségeiket megszegő cégekkel szembeni szigorúságokat és bírságokat; ennek ellenére első ránézésre feltűnően nagy mértékű emelésnek érzékeljük a munkavédelmi bírság korábbi, 3 milliós felső határának 10 millió forintra történő megemelését. Különösen nagy mértékű ez az emelés, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a törvényjavaslat szerint ezután ezt a bírságot nemcsak vállalatonként, hanem telephelyenként szabják ki, amennyiben az azonos időben lefolytatott eljárás során megállapítást nyer, hogy a bírságolt veszélyeztetést a munkáltató több telephelyén valósítja meg.

Ismétlem, egyetértünk a bírságok növelésével, de tartunk attól, hogy ezeknek a javasolt nagysága már nem nevelő hatású lesz, hanem a vállalat fizetésképtelenségét, csődközeli helyzetét idézi elő. Megjegyzem, hogy a multinacionális cégekkel kapcsolatos észrevételek összefüggésében az a tapasztalatunk, hogy rájuk mintha eddig nem vonatkozott volna általában semmi törvény.

Egyetértünk a törvényjavaslat ama rendelkezéseivel, amelyek alkalmassá teszik a foglalkoztatási törvény rendelkezéseit az uniós támogatások elnyerésére, megteremtik annak lehetőségeit, hogy a munkaerő-piaci programok az uniós támogatások révén hamarabb teljesülhessenek.

A törvényjavaslat több rendelkezése csak az uniós csatlakozásunk után lép életbe - itt ismét egy jogalkotói csapdával kerülünk szembe. Az Európai Unió hivatalos jogszabályai a csatlakozást követően köztudottan a tagállamok jogalkotó tevékenysége nélkül válnak a nemzeti jogrendszer részévé; amely magyar jogszabályok ellenkeznek az uniós joganyaggal, azok a belépés pillanatában automatikusan a hatályukat vesztik. A törvényjavaslat most úgy tesz, mintha ezen a területen egy törvényt alkotnánk meg előre, holott az a törvényalkotásunk nélkül is hatályos lenne. Nem lenne jobb már most nyilvánosan is elismernünk, hogy a Magyar Köztársaság a csatlakozáskor lemond szuverenitása egy részéről, és bizonyos törvényalkotói jogosítványokat átad az Unió javára?

Azt még meg tudjuk érteni, hogy az uniós belépésig terjedő időhorizontban az átmenet megkönnyítése érdekében hatályba léptetünk törvényeket, de az már felesleges szemfényvesztésnek tűnik a számunkra, hogy olyan paragrafusok életbe léptetéséről vitatkozunk most, amelyekhez, akár elfogadjuk azokat, akár elvetjük, akkor is alkalmazkodnunk kell a belépést követően, mert nem mi döntünk erről. Jogászok szerint legalább 75-80 ezer oldalnyi uniós jogszabályt kell - kell! - átvennünk.

 

 

(15.00)

 

Ebből a hatalmas joganyagból csak azokról érdemes vitázni itt, az Országgyűlésben, amelyeket még az uniós beléptetés előtt be kívánunk vezetni. A többi sok ezernyi jogszabályról is természetesen kell vitatkozni a politika porondján, de ennek a vitának csak olyan szempontból van értelme, hogy mérlegre tegye az ország a belépés előnyeit és hátrányait.

A felsorolt aggályaink ellenére a Magyar Igazság és Élet Pártjának országgyűlési képviselőcsoportja a törvényjavaslat általános vitára történő bocsátását helyesli, és kisebb módosításokkal a javaslatot elfogadásra ajánlja.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
231 195 2001.10.16. 3:09  194-199

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Képviselőtársaim! A rendelkezésre álló információ szerint a Budapest, XV. kerület, Késmárk utca 14. szám alatti székhelyű, svájci tulajdonú, 1999 júniusában alapított Gondrand Invest Befektető Kft. 2000 őszén alapvetően gyógyszerszállítás, raktározás, tárolás és csomagolás tevékenységi körökre vonatkozóan nagyszabású beruházásba kezdett a főváros XV. kerületében, annak határán, 30-50 méter távolságban a XIV. és a XVI. kerület kertvárosias lakóövezetétől.

A projekt 8 ezer négyzetméter alapterületű logisztikai raktárbázis létrehozására irányult, ahonnan a svájci tulajdonos az Európában működő vállalkozásait fogja ellátni ezek megrendelései alapján, a nap 24 órájában. Tekintettel arra, hogy a létesítményben több mint 13 kamionterminált alakítottak ki, és a kamionok be- és kiléptetése a XVI. kerület kertvárosias jellegű lakóövezetébe sorolt, jelenleg alsóbbrendű útszakaszként szolgáló, rákospalotai Határ útra van tervezve - a forgalomtechnikai terv szerint -, sőt megnyitva, a közeljövőben várható használatbavételt követően a kamionforgalom - különös tekintettel a be- és kiállásokra, a zajra és rezgésre, por, füstgázok kibocsátására - olyan környezetszennyezést okozhat, amely veszélyezteti a környezetben élők egészségét, nyugalmát, ezen túlmenően ingatlanaik elértéktelenedésével, műszaki állapotának romlásával jár együtt.

 

 

(15.40)

 

Összefoglalva: mintegy ezer ember élete és vagyona lehetetlenül el. Ez év július hónapban több mint kétszáz család felnőtt tagja tett panaszbejelentést az állampolgári jogok országgyűlési biztosához, amely intézmény eddig csak az iktatószámot küldte meg. Levélben fordultak az XV. kerület és XVI. kerület országgyűlési képviselőihez, polgármestereihez, jegyzőihez, valamint a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Főfelügyelőséghez, továbbá a XV. kerületi főépítészhez az építési engedélyezési eljárás, valamint a szakhatósági engedélyek megismerése, illetve felülvizsgálata iránt. Ezen írásbeli megkereséseket júliusban, illetve augusztusban a címzettek átvették. Az említett önkormányzatok jegyzői írásban reagáltak, eszerint egymást teszik felelőssé az előzetes tájékoztatás elmaradásáért, a környezetvédelmi hatóság viszont hallgat.

Tisztelt Miniszter Úr! Kihez fordulhat még a sértett polgár, hogy az - teljesítve hivatali kötelességét - foglalkozzék is ügyével, mint például esetünkben? Szíves válaszát várom. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
231 199 2001.10.16. 0:56  194-199

ERKEL TIBOR (MIÉP): Miniszter úr, ennél jobb választ nem is vártam volna, és nagyon köszönöm. Engedje meg, hogy megemlítsem, hogy miután saját tapasztalatom van egy hasonló ügyben, amikor is Újpesten a Leiningen utcán vezették végig az egész észak-magyarországi forgalmat az épületelemekkel együtt, amivel felépítették Újpest belvárosát, tisztában vagyok azzal, hogy ha ez egyszer beindul, soha többé megállítani nem lehet, azóta is ezen a keskeny kertvárosi utcán rohan végig a forgalom. Tekintettel arra, hogy a Késmárk utca a XV. kerületben, amelyről itt szó van, kétirányú utca, semmi mást nem kellene tulajdonképpen tenni, mint a másik irányban kivezetni a kamionokat, ami egy főforgalmi, többsávos utat érintene, és azon mindenki ártalma nélkül megoldható volna a probléma.

Ismétlem, köszönettel elfogadtam a válaszát. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
232 82 2001.10.17. 9:44  69-83

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy mielőtt néhány mondatban kifejteném a MIÉP-frakció észrevételeit a T/4978. számú, a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvényt módosító javaslatról, figyelmükbe ajánljak egy könyvet. A kezemben tartott mű, "A szerzői jogi törvény magyarázata", címéből is következően nemcsak a törvény paragrafusait foglalja össze, hanem bőséges értelmezést is ad minden cikkelyéhez.

Már az 1999-es vita során is bebizonyosodott, hogy erre az értelmezésre fölöttébb nagy szükség van és lesz a jövőben is. Az érintett szakterület ugyanis nem kifejezetten hétköznapi nyelvet használ, 113 paragrafusa - 16 fejezet összefüggéseinek rendszerében is - nehezen áttekinthető, jobban laikusoknak; feltételezem, hogy hivatásosoknak sem könnyű. Ugyanakkor ismerete, megértése és alkalmazása már egy kezdő, sőt még a tanulmányait folytató fiatal művésznek, tudósjelöltnek - s a többi - is rendkívül fontos. Őszintén örülök, hogy a könyv megalkotásával kapcsolatban még a viták során jelzett kívánságom alig több, mint fél év alatt teljesült, bár nem vagyok annyira öntelt, hogy e kettőt - kívánság és megjelenés - közvetlen kapcsolatba hozzam egymással.

Aki az elmúlt percet tiszteletkörnek tekintette, tévedett. Ugyanis az elhangzott mondatok alapozzák meg a T/4978. számú törvényjavaslat kritikáját is. A tervezett módosítás lényege egy töredékmondatban kifejezhető, ugyanis az első fejezet - bevezető rendelkezések - 1. §-ának (2) bekezdése szerint: "szerzői jogi védelem alá tartozik, függetlenül attól, hogy e törvény megnevezi-e, az irodalom, a tudomány és a művészet minden alkotása. Ilyen alkotásnak minősül különösen" - itt fejezzük be az idézetet, mert a kettőspont után egy 15 pontból álló, példálózó felsorolás következik, végén az o) ponttal, az ipari tervezőművészeti alkotással. Ez a 15 pont egészül most ki a 16.-kal, olvasom: "p) a gyűjteményes műnek minősülő adatbázis". A paragrafust követően ezen módosítás logikus következményei beépülnek valamennyi érintett fejezetbe.

Aki annak idején, két évvel ezelőtt a hatályos törvényt megszavazta, ezt a bővülést természetesként kell hogy elfogadja, annál is inkább, mivel a p) pont megjelenítését a példálózó jellegű felsorolásban - természetes következményeivel együtt - képviselőtársaim ugyancsak szorgalmazták már 1999-ben. Sürgetésüket, úgy gondolom, nemcsak a 96/9/EK irányelvvel való egyeztetés követelménye miatt igazolta vissza ez előterjesztő, hanem amint ők is írják az általános indoklásban: "az adatbázis-forgalmazók és az információs társadalom más kulcsszereplői a hazai piacra is egyértelműen igénylik az adatbázis-előállítók jogainak védelmét".

Amennyiben ezt a kétéves késést valóban igazolni fogja a nemzetközi jogfejlődés, az irányelv végrehajtására kiadott tagállami jogszabályok és a hazai viszonyok pontos feltérképezése és alapos mérlegelése, akkor ez a két év nem volt túl hosszú.

A következőkben néhány általánosan jelentkező, ám részemről konkrét hibának vélt jelenségre szeretném felhívni a tisztelt előterjesztő figyelmét. A változtatás alapját képező töredékmondat, p) alpont: "a gyűjteményes műnek minősülő adatbázis" egy olyan idegen eredetű szót kényszerít a hatályos törvénybe, amelynek tiszta magyar változata - az adattár - tökéletesen megfelel a törvény céljainak, és semmilyen félreértést nem vált ki. Úgy vélem, az közömbös, hogy emiatt és kizárólag emiatt hány helyen kell belenyúlni a LXXVI. törvény eredeti szövegébe, de hogy ezt csupán azt indokolja, hogy az érintett szakmai szervezetek egyöntetűen ezt a szóhasználatot ítélték pontosabbnak, elfogadhatatlan, hiszen ez nem érv, csak szimpla, üres tájékoztatás. Szíves emlékezetükbe idézem a magyar nyelvnek a gazdasági reklámok és az üzletfeliratok, továbbá egyes közérdekű közlemények közzététele során való használatáról szóló T/4899. számú tárca-előterjesztést. Ez a mentalitás egyszerűen összeegyeztethetetlen annak szellemével.

Ezt követően szeretnék visszatérni e felmutatott és joggal dicsért könyvre, "A szerzői jogi törvény magyarázatá"-ra. A most elfogadásra javasolt módosítás természetesen belekerül majd, a magyarázatok pedig kiegészülnek a részletes indoklás bekezdéseivel, illetve nagy valószínűséggel azokra épülhetnek. Számunkra tehát, éppen azért, mert az előterjesztésnek általunk módosító indítványokkal nem befolyásolható, így meg sem szavazható vagy elutasítható harmadik formai egységéről van szó, nem közömbös, hogy az például értelmes vagy szimplán érthető-e. Néhány példa:

Az első a 4. §-hoz: "Meg kell jegyezni, hogy az irányelv preambulumának 19. pontja szerint a zenés előadó-művészi teljesítmények különféle hangfelvételeinek összeállításából, válogatásából álló CD-k nem tartoznak az irányelv hatálya alá, mivel sem az adatbázis, sem pedig a külön jogi védelemhez előírt feltételeknek nem felelnek - ráerősít -, nem felelhetnek meg e zenés hangfelvételek, válogatások." Majd belső indoklás következik, elképesztő tárgyi ismerethiányt bizonyítva: "összeválogatásuk, elrendezésük, szerkesztésük nem tekinthető egyéni, eredeti jellegűnek, illetve nem alapulnak jelentős ráfordításon". Nos, a Magyar Rádió komolyzenei és könnyűzenei szerkesztői nem sokáig maradhatnának munkahelyükön, ha évente sok száz műsorukkal nem cáfolnának rá erre a képtelen dogmára: "nem felelhetnek meg".

Érezhetett valamit a fogalmazó, amikor az előbbiekhez hozzáfűzte: "Ez azt is jelenti, hogy e tétel ellenkezőjének bizonyítása esetén e CD-k is részesedhetnek az adatbázisokat megillető védelemből." Akkor most megfelelhetnek vagy nem? És ez kegy vagy konkrét minőségi jellemzők alapján eldönthető? Ha ez utóbbi forog fenn, akkor pedig miért nem arról beszél ez a magyarázat? Mégis, a győztes mondat csak ezután következik: "Az irányelv megalkotásakor abból a feltételezésből indultak ki, hogy e gyűjtemények aligha elégítik ki a szerzői jogi, illetve a külön jogi védelem követelményeit."

Tisztelt Képviselőtársaim! Egy feltételezésre építeni ilyen lefitymáló következtetést, nem intelligens magatartás. Még szerencse, hogy ez csak az irányelv talán nemigen szerencsés fordítása, nem pedig az eredeti magyar álláspont - legalábbis remélem.

Második példa. Az 5. § részletes indoklásából csak egy mondatot idézek fel: "A gyűjteményes műnél csupán az a követelmény, hogy a tartalom összeválogatása, elrendezése vagy szerkesztése egyéni, eredeti jellegű legyen. Az egyéni, eredeti jelleg követelménye pedig kielégíthető rendszeresség vagy módszeresség hiányában is." Mivel számomra mint rendező számára a válogatás, a rendezés és a szerkesztés a legegyénibb, legeredetibb jelleg mellett sem lehet rendszertelen vagy módszertelen, így számomra a mondat értelmetlen lila gőz, belőle paragrafust magyarázni átgondolatlan vállalkozás volt.

Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Az elmúlt hetekben megtapasztaltuk, hogy politikai elitünk némely reprezentánsai képtelenek megkülönböztetni olyan egyszerű kifejezéseket, mint az őszinte részvét kinyilvánítása után és a részvét kinyilvánítása helyett. Számukra a legegyszerűbb magyar beszéd is bonyolult, ne fokozzuk tehát fölöslegesen nehézségeiket!

A Magyar Igazság és Élet Pártja örömmel fogadja a szerzői jog mind teljesebbé válását, és a szükséges módosításokkal a T/4978. számú törvényjavaslat elfogadását melegen támogatja.

Köszönöm szíves figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
233 320 2001.10.18. 3:31  317-333

ERKEL TIBOR, a kulturális és sajtóbizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Miniszter Úr! Képviselőtársaim! A kulturális és sajtóbizottság szeptember 19-ei ülésén a T/4984. számú törvényjavaslatot a jogellenesen kivitt kulturális javak visszaszolgáltatásáról címmel, megtárgyalta.

Az előterjesztő Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának ülésünkön megjelent képviselője, Künstler Ferenc úr, a közgyűjteményi és közművelődési helyettes államtitkárság vezetőjének szavait szó szerint idézve: "A napirenden levő törvénytervezet a Magyar Köztársasággal kapcsolatban megfogalmazott általános jogharmonizációs kötelezettséget hivatott teljesíteni. Ezen belül a tagállamok területéről kivitt kulturális javak visszaszolgáltatásáról szóló 93/7. számú EGK tanácsi irányelv adaptációját valósítja meg. Ennek keretében az irányelv előírásait alkalmazza a kulturális javak körének megállapítása terén, szabályozza a jogalanyok kötelezettségeit, az örökségvédelmi törvénnyel létrehozott Kulturális Örökségvédelmi Hivatal visszaszolgáltatási eljárással kapcsolatos feladatait, valamint a visszaszolgáltatási eljárás jogszabályi feltételeit. A törvénnyel történő jogharmonizációt az indokolja, hogy a tervezet a polgári törvénykönyv és a polgári perrendtartás kérdését is érintő szabályozást is tartalmaz."

A törvényjavaslat kilenc paragrafusa teljesíti azt a feladatot, amelyre a tisztelt előterjesztő utalt, ezért módosítási észrevételeit kifejtve a bizottság a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak ítélte.

Két lényeges észrevételre kell visszaemlékeznem. A törvény szövege sajátosan kódolt, ugyanis szüntelenül kivitt kulturális javakról beszél, noha egyértelműen jogellenesen behozott javakról van szó, egyértelműen minden esetben Magyarországra behozottakról. Ahol más, illetve eredeti értelemben kell a "kivitt" szót használni, azt a szövegösszefüggésekből ki lehet következtetni.

Az adaptáció helyett szolgaian fordított tanácsi irányelv csak szöveg-közlekedési rendőr alkalmazásával válik érthetővé. Várhatóan paragrafusonként több módosítóval helyre lehet hozni.

Bár kétségtelen, hogy nem feladata a tárgyalt törvényjavaslatnak, de természetesnek és fontosnak tűnt a második kérdés: mi a sorsa a Magyarországról jogtalanul kivitt kulturális javainknak most és a jövőben? A válasz a Kulturális Örökség Hivatalát jelölte meg, amely az adott tagország - EGK tagországa - bíróságán képviseli majd a Magyar Köztársaságot. A bizottságban nem született kérdés, így nem érkezhetett válasz sem arra, hogy vajon ez csak csatlakozásunkat követően remélhető-e.

Megismétlem: tehát a kulturális és sajtóbizottság a törvényjavaslatot egyöntetűen általános vitára alkalmasnak ítélte.

Köszönöm szíves figyelmüket és türelmüket. (Taps a Fidesz és az MDF soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
233 326 2001.10.18. 6:40  317-333

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszter Úr! Képviselőtársaim! Az önök idejét is kímélve ebben a késői órában nem ismétlem el a bizottsági állásfoglalásban már amúgy is elhangzott jogos kifogásokat. Csak megerősíteni szeretném, egy ilyen kis országban, Magyarországon, ha egy törvénytervezet jogellenesen kivitt kulturális javakról beszél már a címében is, sokan - köztük jómagam és Hörcsik Richárd képviselőtársam is - megkönnyebbülten felsóhajtunk: végre külön törvény foglalkozik majd a Seuso-kincsek ügyével, az imént említett sárospataki kincsekkel és a világon fellelhető vagy éppen fel nem lelhető másokkal.

A Salgó-képtár kialakulásának sajátos körülményeivel kapcsolatban csak emlékeztetni szeretném a tisztelt előterjesztőt, miniszter urat, hogy a nyolcvanas években működött elődje, Köpeczi Béla miniszter úr, hatalmával visszaélve és a szakhatóság bizottságának ellentétes állásfoglalását felülbírálva, milliárdos állami ajándékként engedélyezte Salgó úr Magyarországon filléres áron összegyűjtött műkincseinek, kulturális javainknak az Egyesült Államokba való kiszállítását. Jogellenes magatartást természetesen Köpeczi volt miniszter úr nagyvonalúságában vélelmezhetünk, hiszen a csodálatos, az alábbiakban néhány alkotóművész nevével felidézett műgyűjtemény darabjaiért a magyar származású Salgó nagykövet úr minimum 1 forintot fizetett, de az érték 10 százalékánál többet biztosan nem. Tehát a képek alkotói közül felsorolva néhányat: 7 Munkácsy-alkotás, 20 Paál Lászlótól, 6 Edvi Illés Aladártól, 7 Rippl-Rónai József-festmény, 10 Vaszary Jánostól, 6 Kernstok Károlytól, csak 2 Gulácsy Lajostól, viszont 8 Rudnay Gyula-mű. És több mint egy órán át sorolhatnám, hiszen az összes festmény meghaladja a háromszázat.

Kétségtelenül e grandiózus ajándék viszonzásául a nagykövet úr Lukács György volt filozófus népbiztost, a magyar katonák megtizedeltetőjét nevezte meg házimúzeuma katalógusában tudományos és művészeti életünk legsugárzóbb befolyásoló egyéniségének, a '19-es Tanácsköztársaságot pedig hazánk huszadik századi léte egyetlen elfogadható korszakának. Ez a gesztus a magyarországi kommunista múlt és jelen felé bizonyára megér másfél milliárdot, főként akkor, ha ez egy fillérrel sem csökkenti az itthoni elvtársi családi kasszát. Mit tegyek, tisztelt miniszter úr, nekem ez jutott eszembe a furcsán fogalmazott címről: jogellenesen kivitt kulturális javak. És biztosíthatom miniszter urat és képviselőtársaimat, nem is fog kimenni a fejemből, legalább addig, amíg a magyar kulturális közvagyon volt és jelenlegi fosztogatóival szemben nem történik semmi, vagy alig valami.

Apropó, fosztogatók: a 2. § (1) vagy (2) bekezdésébe beleérthetők-e az audiovizuális archívumok, tehát hang- és filmközgyűjtemények? Költői kérdésem jogosságát igazolja, hogy a tagállamok közötti viszonosságra épülő törvény magyar érdekeltjeként igenis súlyosan veszélyeztetett jelenleg még mindkét közmédium archívuma, és az eddigi intézkedések között csupán a Magyar Rádió hang- és dokumentumtára új igazgatónőjének kinevezése ad reményt keltő garanciát. Az viszont riasztó, hogy - nyilván a tagállami létünk állandó lebegtetése okán is - a törvény hatályba léptetését ehhez az ismeretlen dátumhoz, belépésünk időpontjához kötik, tehát a rendszeresen ismétlődő, kincseinkbe belenyúlkáló kísérletek már külföldön megtapasztalható eredményei igen nehezen lesznek visszafordíthatók.

Már megint Magyarországról kivitt értékekről beszélek. Tisztelt előterjesztő, ne tekintse zaklatásnak, ha egy kiválóan fogalmazó miniszterben partnert keresek a félreérthető szavak lecserélésében. Ez a szerencsétlen szolgai fordítási gyakorlat a magyar nyelvi logikát kínozza és a törvényalkotót állandó magyarázkodásra kényszeríti.

 

 

(22.00)

 

 

Kérem, lapozzák fel az egymondatos 1. §-t! Idézem: "E törvény hatálya kiterjed az Európai Unió valamely tagállama - továbbiakban tagállam - területéről jogellenesen kivitt és a Magyar Köztársaság területén lévő kulturális javak visszaszolgáltatására, valamint az ezzel kapcsolatos eljárási rendre." Úgy véljük, ez a törvény nem a valamely, vagyis egy, azaz egy európai uniós államra vonatkozik, hanem annak bármely, tehát mindegyik tagállamára. Kétségtelen, hogy amikor éppen lopnak onnan, akkor valamely országból lopnak, de ez bármely országból előfordulhat, és ez a paragrafus erről szól.

Tisztelt Miniszter Úr! A Magyar Igazság és Élet Pártja a törvényjavaslat majd' minden paragrafusát érintő észrevétele ellenére egyetlen módosító indítványt sem nyújt be. Mivel a kormánykoalíció eddig a gépelési hibákra vonatkozó észrevételeinket sem szavazta meg, méltányoljuk, hogy ezt a munkát, a jelzett értelmetlenségek kijavítását magára vállalja. Így is korrekt.

Ennek megtörténte esetén a MIÉP kész a törvényjavaslat megszavazására, hiszen annak szándékát illető tartalmi részével szemben nincsenek fenntartásaink. A javaslat elfogadható, sőt elfogadandó.

Köszönöm szíves figyelmüket.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
236 40 2001.11.06. 15:40  19-75

ERKEL TIBOR, a MIÉP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Miniszter Úr! Képviselőtársaim! Az elmúlt tíz év alatt a hazai betegellátás területén szabályozatlan és heterogén módon jelentek meg a magánvállalkozások, és 2000-ig 15,8 százalékra emelkedett a vállalkozások aránya a gyógyító-megelőző ellátások területén. Rendkívül időszerű és fontos tehát, hogy a kormány az önkormányzatok részéről követelően jelentkező privatizációs szándékokat törvényes mederbe terelje.

A T/5047. számú törvényjavaslat az egészségügyi rendszer korszerűsítését, szerkezetátalakítását, továbbá minden szintjére kiterjedően az egészségügy privatizációját kívánja szabályozni. Kétségtelen, hogy elsősorban a kórházi betegellátás területén jelentkező pénzhiány miatt az önkormányzatok részéről jelentkezik bizonyos türelmetlenség a magánosítással kapcsolatban, és sokan azt képzelik, hogy a tulajdonviszonyok megváltozása jótékonyan fogja befolyásolni a finanszírozási rendszer hibáit; pedig egyértelmű, hogy a finanszírozási rendszer korrekciója nélkül a tulajdonosváltás nem fog csodákat művelni. Az önkormányzatok és az állam szabadulni kíván az egészségügy területén sokasodó problémáktól, de őket nem elsősorban a betegellátási kötelezettség, hanem a megoldhatatlan feladat zavarja.

A jelenlegi önfelszámoló finanszírozási rendszer - mindenki tudja, hogy rossz, ennek ellenére mégsem korrigálják - a Világbank és a Valutaalap által követelt ágyszámcsökkentést szolgálja, amelyet már 1996-ban az egészségügy korszerűsítésének programjában közzétettek. A kívánt ágyszámcsökkentés 16 ezer ágyra vonatkozott, de ebből a Horn-kormány még csak tízezret teljesített. Tehát véleményünk szerint az alapellátás kivételével a jelen finanszírozási rendszer nem alkalmas a privatizáció általános végrehajtására.

A törvényjavaslat lehetővé teszi az állami, önkormányzati vagyon elidegenítését nyilvános pályázat útján. A privatizáció az egészségügyi ingatlan értékesítésével vagy anélkül a tulajdoni és a működtetési jog szétválasztása révén volna lehetséges. Az állami és önkormányzati létesítményekben feladatellátási szerződés értelmében a működtetési jog átruházásáról van szó. Ezt a formát nevezhetnénk bérleti szerződésnek is, mindjárt közérthetőbb volna. A feladatellátási szerződés az alapellátás balsikerű funkcionális privatizációját idézi, mert vagyoni privatizáció nélkül az állami, illetve önkormányzati tulajdon megőrzése mellett adja át a működtetés, a betegellátás kötelezettségét a befektető pályázó részére.

Az ingatlan értékesítése esetén az egészségügyi szolgáltató feladatátvállalási szerződést köt, melynek keretében az adásvételi szerződés megkötése is lehetővé válik. Bár a törvényjavaslat 8. § (3) bekezdése szerint az alapellátás kivételével egészségügyi közintézmény, egyház és közhasznú szervezet köthet csak feladatellátási, illetve -átvállalási szerződést, a 12. § (3) bekezdése szerint egészségügyi közintézménynek minősül egy kht. is, amelyben az állam vagy az önkormányzat többségi tulajdonnal rendelkezik.

A törvényjavaslat 8. § (3) bekezdése az alapellátást kiemeli az betegellátás egyéb területei közül, eszerint a háziorvosok vásárolhatnak, illetve bérelhetnek praxist. Ez megfelel az európai gyakorlatnak, és ezzel a Magyar Igazság és Élet Pártja egyetért. Ugyanakkor a törvényjavaslat nem tartalmazza az alapellátás vagyoni privatizációjával kapcsolatos és szükséges egyéb szabályozást. Például hiányzik az önkormányzati felelősség tartalma, a praxisnyitás engedélyezési rendszere s a többi.

Az önkormányzatok feladata a területi ellátási kötelezettség határainak megállapítása, ezek módosítása, az adott terület praxisszámának meghatározása, mivel egyértelmű, hogy korlátlanul nem nyitható háziorvosi praxis. Legalább egy paragrafust megérdemelt volna az alapellátás privatizációjának szabályozása.

A feladatellátási, illetve a feladatátvállalási szerződés két lehetősége alkalmas jogi megoldás az alap- és járóbeteg-szakellátás privatizációjához, a fekvőbeteg-ellátás vonatkozásában azonban ezt már aggályosnak tartjuk. A szerződések tartalmi követelményeit a törvényjavaslat tartalmazza ugyan, de nem tartalmaz garanciát a hosszú távú működés feltételeire, a betegellátás minőségének javítására, a betegellátás szakmai spektrumának megőrzésére vonatkozóan. Minden kht. azt az osztályt, részleget szüntetheti meg, amelyiket kedve tartja? Ugyanakkor ezek a szerződések alkalmasak lehetnek arra, hogy a gazdasági társaság tőkeemeléssel a tulajdonosi arányok kedvezőtlen változását idézze elő, amely az önkormányzati vagyon veszélyeztetését jelenti.

Ha nincs valódi privatizáció, nincs vagyonértékesítés annak minden előnyével, kockázatával és felelősségével, felmerül a kérdés, hogy vajon miért köt egy egészségügyi szolgáltató kht. feladatellátási szerződést, illetve az állami szerv miért hirdeti meg a pályázatot a szerződés megkötése céljából.

Bár a miniszter úr interpellációnkra adott válaszában azt mondta, "szó sincs arról, hogy a magyarországi kórházak működési zavarral küzdenének", az állami szervek mégis nyilvánvalóan a betegellátással kapcsolatos nyomasztó és kilátástalan pénzügyi gondjaiktól való megszabadulást remélik a mazochista tőkebefektetőktől. A pályázó pedig nyerni szeretne. Többet remél, mint amennyit invesztál, nem képzelhető el ugyanis, hogy egy tőkeerős pályázó kht. mint irgalmas szamaritánus merő áldozatkészségből áldoz százmilliókat - Szeged esetében 1,5-2 milliárdot ígértek - az általa felvállalt, eddig veszteséges eü-intézményre a nyereség, illetve a befektetés megtérülésének a legkisebb reménye nélkül.

Hogyan lehet az ilyen nagy arányú befektetéseket a betegellátás területén a jelen finanszírozási rendszer mellett visszanyerni, illetve nyereséget termelni? A kórházi tevékenység során a bevétel kizárólag a szolgáltatások bővítése, tehát a diagnosztikus és terápiás többlettevékenység révén növelhető, ez pedig az indokolatlan, felesleges és drága vizsgálatok és beavatkozások veszélyes növekedésével jár, ahogyan ezt a MIÉP interpellációiban már kifejtette. A privatizált intézményeknek megvan a lehetőségük arra, hogy kontroll nélkül hatalmas összegeket vonjanak ki az OEP-kasszából a többi ellátó kárára. A nyereség biztosításának másik módja a leépítés, a kevésbé jól fizető szakmák megszüntetése, illetve az egészségügyi személyzet létszámának kritikus csökkentése.

A kht.-k révén tehát gazdasági, szakmai és egyedi egészségkárosító veszélyességgel kell számolni, amely a betegellátás egészét fenyegeti. A betegellátás területén ugyanis a gazdasági szempontok nem lehetnek kizárólagosak, az orvos szakmai szempontok háttérbe szorulása kockázatos és elfogadhatatlan.

 

 

(11.20)

 

 

Ezt bizonyítja, hogy például Kiskunhalason az önkormányzat 650 millió forintért mondana le a kórház működtetési jogáról, miközben azon gondolkozik, hogy az egész megye ellátását biztosító fertőzőosztályt, amely évi 60 millió forint úgynevezett veszteséget okoz, egyszerűen felszámolják. Létezhet-e egyáltalán olyan befektető, amely maradéktalanul magáévá tudná tenni a betegellátás érdekeit? Meggyőződésünk, hogy nem. A fekvőbeteg-ellátás területén Európa országaiban a magántulajdon aránya sehol nem is haladja meg a 10 százalékot.

A privatizáció pályázat útján történő nyilvános meghirdetésével egyetértünk, hiányzik azonban a törvényjavaslatból, hogy a pályázatok elbírálása során ki dönt. Egyedül a tulajdonos állam, illetve az önkormányzati gazda? Bár a pályázat elbírálása során ki kell kérni a MOK, az érintett betegek érdek-képviseleti szervei, valamint a kórházi felügyelőtanács véleményét, a törvényjavaslatból a vélemények súlya, konzekvenciája hiányzik. Nagyobb biztosítékot jelentene az elbírálás szempontjából a MOK és az ÁNTSZ egyetértésének az előírt szükségessége.

A szektorsemleges finanszírozás törvényi megfogalmazását örömmel üdvözöljük.

Az egészségügyi célvagyon fogalma bizonyos fokú védelmet jelent az ellátóhálózat megmaradását illetően, amellyel egyetértünk. A célvagyon köréből azonban a háziorvosi praxisokat ki kell emelni. Például a háziorvos halála esetén az örökösnek lehetővé kell tenni a praxis bezárását, ha ingatlanukat - amelyben a praxis működött - nem kívánják eladni. A háziorvos által épített praxis sem vonható az egészségügyi célvagyon körébe.

A 13. § az egészségügyi közintézmények szakmai fejlesztésiprogram-készítési kötelezettségét írja elő. Nem világos, hogy mi a szakmai fejlesztési program célja. Ezek készítése során ki kell kérni az egészségügyi hatóságoknak - melyeknek? -, valamint a kórház felügyelőtanácsának a véleményét, fel kell terjeszteni a közszolgáltatásról gondoskodó szervhez és az Egészségügyi Minisztériumhoz is. De arról már szó sincs, hogy ezt a programot be kell-e tartani, és ennek a betartását ki ellenőrzi. Elegendő, ha ezeket előírás szerint - mint korábban - megírják?

Az egyetemi klinika definíciójával kettéválik az egyetem, és külön szervezeti egységként jelenik meg a klinikai központ, ugyanakkor megjelenik a graduális és posztgraduális oktatás összevonásának a szándéka. Az egyetemekre vonatkozó átszervezésekkel a MIÉP nem ért egyet. Egyrészt az oktatási és gyógyító funkció a klinikák esetében nem választható el, ugyanis az oktatás a betegágy mellett történik, másrészt aki egy kicsit is ismeri a klinikák tevékenységét, az tudja, hogy a medikusképzés egészen más, mint az orvosok továbbképzése. Az orvostudomány alapjainak az oktatása minőségileg más, mint a tudomány legújabb eredményeinek a szakorvosok részére történő közvetítése. Időben is elképzelhetetlen, hogy ugyanaz az oktatógárda vállalja a medikusképzés és az orvostovábbképzés terhét a folyamatos betegellátás mellett.

Nagy szerencse, hogy a 15. § az egyetemi autonómia tiszteletben tartása mellett csak lehetőséget nyújt a kht.-ként létrehozandó klinikai központok szervezésére. Az egyetemi klinikák kht.-ként való működését a MIÉP nem támogatja.

Az orvosok egységes jogállásának a szükségessége nem vitatható. A szabadfoglalkozású orvos fogalma lényegében azonos a vállalkozó orvos fogalmával, tevékenységét szakmailag önállóan, saját felelősségére végzi, szerepel a nyilvántartásban és szakvizsgával rendelkezik. Változatlanul nem világos, hogy milyen célt szolgál akkor a megkülönböztetés. A törvényjavaslat szerint a szabadfoglalkozású orvos az egészségügyi szolgáltatóval kötött megbízási szerződés értelmében szerződő fél, aki az egészségügyi szolgáltatónak okozott kárért felelős, de a betegnek okozott kárért az intézmény felel. Egy ilyen megbízási szerződés legfeljebb a járóbeteg-szakellátás területén képzelhető el, mert egy kórházban feltétlenül szükségesnek tartjuk a felelősséggel párhuzamos szakmai hierarchiát. Nem képzelhető el, hogy bármilyen kórházi osztályon egy szabadfoglalkozású orvos a főorvostól függetlenül saját felelősségére tevékenykedjék.

A törvényjavaslat az önálló tevékenységet csupán a szakvizsga tényéhez köti, szakmai gyakorlati idő megszabása nélkül, pedig egy frissdiplomás szakorvos az önálló betegellátó munkára alkalmatlan. Számtalan példával bizonyítható, hogy elegendő tapasztalat hiányában, megfelelő kontroll nélkül milyen súlyos hibák és mulasztások fordulnak, fordulhatnak elő a betegellátás területén.

Bár az orvosi tevékenység ellátásáról szóló szerződésben szerepel a szabadfoglalkozású orvos és az intézmény vezetése, valamint más egészségügyi dolgozókkal való munkakapcsolat - ha tehát a szerződés mégiscsak beiktatja a szabadfoglalkozású orvost a hierarchiába, akkor miért nem alkalmazott? Milyen intézmény és milyen osztály fogja vállalni a szabadfoglalkozású orvosok foglalkoztatását? Milyen alapon dönthető el, hogy egy adott osztályon, részlegben ki lesz alkalmazott és ki lesz szabadfoglalkozású?

Az általános indoklás az egyéni felkészültség és képességek kibontakoztatásának nagyobb lehetőségével magyarázza a szabadfoglalkozású orvoslás bevezetését. Nem hisszük, hogy az egyéni képességek kibontakoztatásának eddig súlyos akadályai lettek volna.

Összefoglalóan: a törvényjavaslat elfogadását ebben a formában a MIÉP nem támogatja. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) A szektorsemleges finanszírozásra és a privatizáció pályázat útján történő meghirdetésére vonatkozó részek mellett ennek módosítását, átdolgozását és az alap-, illetve járóbeteg-szakellátásra korlátozását javasoljuk. Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps a MIÉP-frakció soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 130 2001.11.26. 5:08  127-141

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Nem volt kétséges, hogy nagyjából azonos pontokhoz fogok hozzászólni, mint Bauer képviselő úr, illetve, hogy ellenkező oldalról ugyanazokat a pontokat fogjuk észrevenni.

Nem csodálom, hogy neki megdöbbenést kelt, és kellemetlen érzést vált ki belőle, hogyha az európai művek között a magyar műveket nem tarthatjuk nyilván, eddig sem nagyon vettem észre, hogy ő európai országnak tartaná Magyarországot, és a nyelvét is.

Én igen, és éppen ezért határozottan köszönettel fordulok Sasvári Szilárdhoz ezért az előterjesztésért, mert az eredeti, a '96-os médiatörvény-kísérlet kifejezetten ezen a területen okozza mind a mai napig a legnagyobb problémát; igaz, hogy különösen a kereskedelmi televízió területén, ahol magyar művekkel szinte egyáltalán nem lehet találkozni, magyar nyelven is csak azért, hogy megismerjük a magyar nyelv legocsmányabb szavait a filmek során - ez az egyik.

Én nem kívánok azzal foglalkozni, hogy Sasvári Szilárd kinek a nevében vagy az ő nevében ki más fogalmazta meg ezeket a kérdéseket. Én úgy gondoltam eddig, hogy az vállalja a felelősséget az előterjesztett módosító indítványokért, akinek a neve ott van. Egyébként, ha az illető kormánypárti képviselő, akkor mögötte a kormány gondolkodásmódja áll, örülök neki, hogy a kormány e tekintetben így gondolkodik.

Egy dologban különösen eltér a véleményem Bauer képviselő úrétól, ez az a bizonyos 21. pont, amely pontosan így szól: "magyar nyelven készített az a mű, amelyet eredetileg teljes egészében magyarul forgattak vagy olyan nyelven, amely a Magyarországon elismert kisebbségek nyelve". Ennek az értelmezésében vissza kell egy kicsit tekintenem rádiós múltamra, amelynek utolsó évtizede különösen, de már előtte is öt-hat éven keresztül azzal telt, hogy harcolni kellett azért, hogy példának okáért teljes operákat, operetteket - amelyek nem Magyarországon születtek, tehát így eredeti nyelvük nem a magyar nyelv volt - magyarul is el tudjunk juttatni ahhoz a közönséghez, amely a dallamokat megszerette akkor, amikor a magyar Operaházban magyarul hallgatta, amikor az Operett Színházban vagy bármely vidéki színházban ezeket a műveket tartalmuk érthető módon való tolmácsolásával meghallgathatták vidéken.

Elismerve azt, hogy ezeknek a műveknek énekestechnikai szempontból a legkönnyebb megszólaltatási módja az eredeti nyelv, hiszen a zenei prozódia és a nyelvi prozódia ott egybeesik, azonban úgy gondolom, hogy a magyar közönség nem köteles feltétlenül olaszul, németül, angolul, franciául, spanyolul - és oroszul is az utóbbi időben - tökéletesen megtanulni, hogy ezt a prozódiai élvezetet a csimborasszóig vihesse. Nem!

Ezzel szemben jogában áll megtudni, hogy a mű miről szól, tehát feltételezem, hogy ezen a réven talán visszatérhetünk arra a gyakorlatra, hogy a legnépszerűbb műveket Juliska néni is meghallgathassa otthon magyarul.

Ami pedig az elismert kisebbségek nyelvét illeti - és ebben sajátos, hogy éppen a német nyelv nem tetszik Bauer képviselő úrnak, pedig én feltételezem, hogy ő kitűnően beszél németül -, sajnálom, de nem tudtuk elintézni az elmúlt évszázadok alatt, hogy Európa valamennyi országa úgy képviseltesse Magyarországon magát, hogy spanyolok, angolok, franciák, olaszok, mások megfelelő létszámmal legyenek itt, és ezzel igazolni lehessen, hogy képes Magyarország valamennyi európai nyelven kiállítani olyan művet, amely a hazai törvényeknek így megfelelne. Ezért én csupán azt a jóindulatú szándékot tudom ebből a pontból kiolvasni, amelyre ugyan utalt ezzel a megkötéssel Bauer képviselő úr.

Még egy ponthoz szeretnék hozzászólni, az 5-öshöz, illetve majd a 4-eshez is egy szóval talán. Az "ideértve a gyermekek részére sugárzott rajzfilmeket is", véleményem szerint egy fölösleges megkötés volna (Az elnök csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), mert beleértjük a filmekbe a rajzfilmeket is. Majd később folytatom.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 134 2001.11.26. 1:49  127-141

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót. Csupán kiegészíteni szeretném a befejezetlen mondatot. Tehát a gyermekek részére sugárzott rajzfilmre utaló javaslata Koppánné dr. Kertész Margitnak rendkívül rokonszenves. A legutóbbi hasonló vitán már foglalkoztunk azzal, hogy gyakran elviselhetetlen és elfogadhatatlan az a stílus, amellyel a gyermekekhez szólnak, és éppen az ő védelmüket szolgálná többek között egy teljes paragrafusa ennek a törvénymódosításnak. Azonban azért nem fogjuk támogatni ezt a pontot, mert nem szeretnénk, ha egyáltalán feltételeznék azt, hogy csupán kiemelve a rajzfilmeket, amelyek egyébként is inkább animációs filmként kellene hogy itt szerepeljenek.

A másik a 4. pont, amelyet örömmel láttam. A hazai közönség meghatározó része Magyarország lakosságának 10 százaléka. Én szívesen vettem volna ennél kisebb számot is, hiszen rendkívül nagy eseménynek tartok egy hazai elit vagy egy nemzetközi világszínvonalú produkciót, amely kulturális produkció, és elképzelhető, hogy a hazai közönségnek csak 100-200 ezres lélekszámú közönségét vonzza majd a képernyő elé vagy a rádió elé. Ennek ellenére biztos vagyok abban, hogy az a közönség az ország életében, tudományos, kulturális és netán politikai életében meghatározó rész. Így is a 90 százalékról 10 százalékra visszamozgás egy pozitív tendencia.

Köszönöm szépen.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
241 138 2001.11.26. 1:18  127-141

ERKEL TIBOR (MIÉP): Bevallom őszintén, hogy csak rosszul nyomtam meg a gombot (Derültség.), de Bauer képviselő úr inspirált. Úgy gondolom - egyetértve Szalay képviselőtársammal -, hogy miután lehetőség van a jogharmonizációs törvénymódosítás keretében ezeket a megszorításokat, szintek meghatározását végrehajtani, akkor nem jogharmonizációs magatartás-ellenes az, hogy ezt megtesszük. El tudom képzelni természetesen, hogy egyeseket sért, hogy ez magyar érdeket szolgál; mert kétségtelen, hogy magyar érdeket szolgál az is, ha lényegesen nagyobb számban és időtartamban kell forgalmazni magyar filmeket, magyar műveket, mert hiszen ezzel olyan baráti kör művei szorulhatnak ki, akik közelebb állnak esetleg azoknak a szívéhez, akik tiltakoznak ez ellen. Az én szívemhez nem állnak annyira közel, noha sohasem tiltakoztam ellenük, és legkiválóbb műveiket ugyanolyan szeretettel fogadtam itthon, mint a kiváló magyar műveket.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 97 2001.11.27. 1:51  96-103

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az ISM-hez tartozó állami tulajdonú Sportlétesítmények Rt. idén februárban eladott több római-parti ingatlant egy magáncégnek, nevezetesen az R Projekt Kft.-nek, a területeken levő csónakházakkal. Ezen csónakházak több száz kispénzű magyar családnak nyújtottak lehetőséget a hétvégi pihenésre, nyári üdülésre és nagy múltú dunai vízi sportok űzésére. A bérleti díjakat sok esetben már több évtized óta rendszeresen fizetők és a csónakházakat szinte már sajátjukként kezelők az önök jóvoltából november 30-áig, vagyis e hét végéig el kell hagyják ezeket az új tulajdonos felszólítására. A csónakházak privatizációjának hivatalos indoklása az volt, hogy azért kell eladni őket, hogy a maradék hármat fel lehessen újítani.

Tisztelt Államtitkár Úr! Suchman Tamás is mindig ezzel érvelt a Horn-éra alatt, miközben eladta az országot. A MIÉP már bizottsági üléseken kifejtette, hogy nem ért egyet sem ezzel, sem az ehhez hasonló privatizációkkal. Ebben az ügyben azonban már csak az a kérdés, hogy az R Projekt Kft. 50 milliós kötbére elég biztosíték-e arra, hogy a több száz milliót érő Duna-parti területet továbbra is csónaktárolási és csónakházi funkcióra használja. Ha netán igen, nem szorulnak-e ki ezekből a több évtizede bérlőként itt lévő magyar családok a magas bérleti díjak miatt, és jönnek majd helyükbe a vastag bukszájú plázatulajdonosok?

Államtitkár úr, mi garantálja a római-parti csónakházak bérlőinek bérleményben maradását, és kiknek hozott hasznot az ISM ezen privatizációja? (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
242 101 2001.11.27. 1:05  96-103

ERKEL TIBOR (MIÉP): Tisztelt Államtitkár Úr! Kezdeném a végével, nevezetesen, ebben még vitathatatlanul az az egyetlen pozitív vonás, hogy önök új területeket vásároltak meg azok számára, akik ezen a területen sportolnak. Meggyőződésem, hogy megtartva az eredeti létesítményeket, méltó lett volna azokat ezekkel az új vásárlásokkal bővíteni, hiszen a magyar sport egyik bázisteremtő fellegvára mindaz a sportlétesítmény, amely a Duna két partján fekszik.

Egyébként ön magyarázhatja kétségtelenül, hogy mitől jó ez az üzlet, és egészen biztos, hogy néhányaknak az is, ám nekünk az a véleményünk, hogy változatlanul nem bizonyosodott be, hogy az állam a legrosszabb gazda. Lehet jól és hasznosan is működtetni állami tulajdont, fontos állami érdekeket szolgálva, ahogy a csónakházakat is lehetne - csak meggyőződésünk, hogy ahhoz érteni is kellene.

Köszönöm szépen. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
247 367 2001.12.11. 2:07  358-370

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy először Sasvári Szilárd képviselőtársam szavaira reagáljak, idézve abból a levélből, amit ő is olvasott. Ez Kisfalviné Ortutay Máriának, a kuratórium elnökének levele: "Az Állami Számvevőszék 1995-ös vizsgálata is felhívta az Országgyűlés figyelmét arra, hogy a Duna Televízió Részvénytársaságnak kétmilliárd forint tőkejuttatásra lenne szüksége." Ezt csupán azért említettem meg, mert ezt az adatot valamennyien ismerik, tehát nem másfél milliárdról van szó, hanem kettőről.

A másik, ennél lényegesen fontosabb dolog: kevesen tudják talán tisztelt képviselőtársaim közül, hogy a hetvenes, nyolcvanas években a Magyar Rádió középhullámú Kossuth adója volt az, amely nemcsak a hazai, hanem a határon túli magyarság elérését is célul tűzte ki, ezt a feladatot is ellátta. Ez az adó a legjelentősebb kulturális feladatait teljesítve színházi, koncertműsorokat sugárzott, tudósklubot és oktatást. Engedjék meg, hogy idézzem ugyancsak Ortutay Mária szavait: "A legújabb és legfontosabb feladatok mégis a kedvezménytörvényből adódnak. A kedvezménytörvényre hangolt műsorokat kellene elindítani, az oktatásban, távoktatásban most kellene megszervezni a képernyős magyar egyetemet."

Tisztelt Képviselőtársaim! 1993-ban a Magyar Országgyűlés azzal alapította a Duna Televíziót, hogy a társaság célja közszolgálati műsorszolgáltatás, elsősorban a Magyar Köztársaság határain kívül élő magyarság számára. Tehát a Kossuth Rádió feladatait átvállalta. Ezt szeretnénk megerősíttetni.

Köszönöm. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 97 2002.02.05. 2:09  96-103

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Az elmúlt négy év során már többször föltettük az elhangzott kérdést, mindig az éppen aktuális miniszternek.

Hámori miniszter úr még 1998-ban megígérte, hogy azonnal hozzáfognak a leltárak elkészítéséhez, és egy éven belül nyilvánosságra hozzák azokat. Egy év múlva Hámori professzor úr már nem volt a tárca élén, lemondott, az új miniszter pedig igyekezett megfeledkezni a közgyűjteményi leltárak, illetve azok nyilvánosságának az ügyéről.

Reméljük, ámbár megmondom őszintén, nemigen bízunk benne, hogy minden hátsó szándék nélkül tartották vissza fél évszázadon át a leltárakat. Ugyanis itt egy olyan nagyságrendű vagyonról beszélünk, amihez képest az energiaszektor csupán aprópénzt hozott a Horn-Kuncze-kormány zsebébe. Ráadásul leltárak nélkül ez a vagyon akár ezerforintos tételekben is lehívható, de ha szükség van rá, akkor százmilliós nagyságrendben is hozzáférhető.

Nem állítjuk, hogy ez bekövetkezett, hogy akár az előző, akár a mostani kormány hozzányúlt ehhez a vagyonhoz, de azt igenis mondjuk, hogy nyilvánosságra hozott leltárak nélkül bizony óriási a kísértés. Márpedig szerintünk jobb a kísértést elkerülni, sőt lehetetlenné tenni, mintsem abban reménykedni, hogy az alkalom nem szül semmi rosszat. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma bizonyára nem tekinti saját vagyonának a magyar nemzet kulturális örökségét, és azt a felelős őrzés szabályai szerint gondozza.

Kérdésünk tehát: vannak-e leltárak, és azokat mikor hozzák nyilvánosságra? Illetve mindeddig miért nem hozták nyilvánosságra, hogy milyen tárgyak találhatók a közgyűjteményeinkben? Ezekre az egyszerű kérdésekre szeretnénk választ kapni.

Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
251 101 2002.02.05. 1:10  96-103

ERKEL TIBOR (MIÉP): Köszönöm. Tisztelt Államtitkár Úr! Én teljes leltárakról és nyilvánosságról beszéltem. Hivatkozhatnánk európai példákra, de ebben az esetben a nemzetközi összehasonlításnak semmi helye sincs, hiszen e vagyon nagyságáról, összetételéről és minőségéről való tudás a tulajdonosok legelemibb joga.

 

 

(13.20)

 

 

Tehát nem azért kell nyilvánosságra hozni a leltárakat, mert mondjuk Németországban is nyilvánosak ezek az adatok, hanem azért, mert így helyes és jogos. Úgy érzem, hogy ezzel egyetértett.

Tisztelt Államtitkár Úr! Nyugtasson meg bennünket, hogy az ön tárcája alá tartozó intézmények vagyonát már valóban teljes leltárba vették, és ezeket a leltárakat csupán technikai okokból nem tudták mindeddig nyilvánosságra hozni.

Megnyugtatásunkra legyen szíves közölni azt is, hogy az eddigi késedelemnek konkrétan milyen technikai okai voltak, hiszen egyéves határidő volt az első, illetve mikor szándékoznak a magyarság vagyonának e jelentős részével elszámolni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), természetesen az elszámolást itt a nyilvánosságra hozatalként értékeljük.

Köszönöm. (Taps a MIÉP soraiban.)