Készült: 2024.04.25.00:11:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

255. ülésnap (2013.02.25.),  160-163. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:25


Felszólalások:   156-159   160-163   164-167      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Sneider Tamás, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Közfoglalkoztatottak nyaralási pályázata, avagy pótcselekvés a valódi megoldások helyett?" címmel. A kérdésre a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező, és itt meg kell állnom... (Dr. Rétvári Bence visszatér a helyére.) Örülök, hogy államtitkár úr elfoglalta a helyét, úgyhogy Rétfalvi államtitkár úr fog válaszolni, tehát nem a belügyminiszter. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Rétvári!) Rétvári. Látja, megzavarodtam, de miután a helyén van, akkor rögtön minden rendben van. Tehát Rétvári Bence államtitkár úr lesz a válaszadó.

Öné a szó, képviselő úr, kettő percben.

SNEIDER TAMÁS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Orbán Viktor a januári kihelyezett kormányülésen megismételte, hogy a tíz év alatt egymillió új munkahely megteremtéséről szóló tervet meg kell valósítani. Mindez már a meghirdetéskor is irreális volt, azóta pedig a foglalkoztatottsági mutatók javulásához láthatóan csak a közmunka járult hozzá. Ezzel az a legnagyobb probléma, hogy nem jelent állandó foglalkoztatottságot, a kormány által kommunikált számok a közfoglalkoztatásban hosszabb-rövidebb ideig résztvevők számát mutatják. Emellett még nem beszéltünk arról, hogy a közmunkások a közfoglalkoztatásra költött bérnek körülbelül a harmadát kapják meg, a többit a járulékok, a foglalkoztatás megszervezése és az ahhoz szükséges eszközök emésztik fel. Vagyis: a közfoglalkoztatás sokba kerül, de egy szakképzetlen közmunkás havi nettó 49 500 forintot keres, ami nyilván több mint a segély, de megélni nem lehet belőle.

(16.20)

Most azonban a Belügyminisztérium 50 millió forintból pályázatot indított az állami közmunkaprogramok keretében foglalkoztatott munkavállalók, valamint a pályázóval közös háztartásban élő házastársak, valamint eltartott gyermekeik részére üdülési, pihenési célból. A pályázati kiírás szerint a támogatás elnyerése esetén a pályázó és közös háztartásban élő házastársa, valamint a pályázat benyújtásakor a 14. életévét már betöltött gyermeke ezer forint per fő önerő befizetésével, a 3-14 év közötti gyermeke ötszáz forint per fő önerő befizetésével veheti igénybe az üdülési szolgáltatást, emellett az útiköltséget is önmagának kell fizetnie.

Kérdezem én, hogy végiggondolták-e ezt. Tisztában vannak-e azzal, hogy a közmunkások jelentős részének a mindennapi megélhetés is kihívást jelent, és sokuknak arra sincs pénzük, hogy gyermeküknek ki tudják fizetni az iskolai kirándulás költségét?

Tisztelt Államtitkár Úr! Készültek-e előzetes igényfelmérések, hogy a közfoglalkoztatottak miként vélekednek erről a pályázati kiírásról? Milyen előfeltevései vannak a minisztériumnak? (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Milyen érdeklődés várható erre?

Várom válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Mindenekelőtt szeretném tájékoztatni, hogy az említett pályázatot a közfoglalkoztatottak számára nem a Belügyminisztérium írta ki, hanem a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány, és az egyik alapítója, a Liga Szakszervezetek javaslatára tette ezt meg az alapítvány. Ebben az évben közel 3 milliárd forint értékben írt ki pályázatokat az alapítvány, ebből 50 millió forint keretösszegben a közfoglalkoztatottak számára, mindösszesen ezerforintos önerővel.

A Liga Szakszervezetek tagja többek között a Közfoglalkoztatási Jogviszonyban Állók Független Szakszervezete is, tehát ő is a javaslatot összeállítók között volt így nyilvánvalóan. A Liga Szakszervezet átvállalja a pályázóktól azt az ezerforintos összeget, ami az önrész benne, ezt a befizetési kötelezettséget.

Az MNÜA alapító okiratának értelmében az alapítvány a tulajdonában álló vagyonból a kedvezményezettek számára egészségük, munkaerejük megőrzése, rekreációjuk és gyógykezelésük biztosítása érdekében üdülési ellátást nyújt, illetve azok igénybevételét kedvezmények útján elősegíti. Az alapítvány által nyújtott támogatás az üdülési szolgáltatást finanszírozza, az üdüléssel kapcsolatos egyéb felmerülő költségeket nem biztosítja, legyen az az utazás vagy a szálláshelyre jutás egyéb pluszköltsége.

Az alapítvány által a közfoglalkoztatottak számára kiírt pályázatra a meghirdetést követő egy hónapon belül a rendelkezésre álló forrás 70 százalékára már benyújtották az igényt, ez meggyőzhet mindannyiunkat arról, hogy az alapítvány felelősségteljes döntést hozott. Bízom abban, hogy ön sem kérdőjelezi meg azt, hogy a közfoglalkoztatás keretében alkalmazott munkavállalók számára is jár a pihenés és a feltöltődés lehetősége ilyen kedvezményes feltételekkel, és ez az arány mutatja, hogy igény is van erre a szolgáltatásra. Ne felejtsük el, hogy tavaly 100 ezer ember, köztük 30 ezer gyermek jutott kedvezményes pihenési lehetőséghez az Erzsébet-program keretében, és hosszú évek óta nem volt példa arra Magyarországon, hogy akár közfoglalkoztatásban élők, akár nehéz szociális körülmények között élők ilyen nagyságrendben jussanak üdülési lehetőséghez.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   156-159   160-163   164-167      Ülésnap adatai