Készült: 2024.03.29.15:26:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

341. ülésnap (2014.02.06.), 6. felszólalás
Felszólaló Pálffy István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Sokszor beszéltünk már arról az elmúlt négy évben, hogy a nyugati, nyugat-európai folyamatok mennyire más irányba mutatnak, mint az itthoniak, és most újabb példákat szeretnék felhozni arra, hogy milyen társadalmi békétlenséget okoznak egyes tendenciák Nyugaton, ezzel szemben milyen stabil a hazai környezet.

Az első példa spanyol. A hét végén Madridban nőszervezetek tüntettek, hogy a kormány ne változtasson az ottani abortuszszabályokon, pontosabban azon a helyzeten, hogy Spanyolországban gyakorlatilag semmi sem akadályozza meg a terhességmegszakítást. 2010-ben a liberális baloldali kormány engedte meg ezt a féktelen abortuszt, a magzati élet minden gátlás nélküli kioltását, és a valaha egyébként mélyen katolikus spanyol társadalomra nagyon gyorsan hatott ez a posztkommunista, Zapatero-féle agymosás, és most nehezen békélnek meg azzal, hogy Rajoy néppárti miniszterelnök a magzati élet védelmében változtatni kíván ezen a szabályozatlanságon.

A második példa pedig francia. Egy éve tüntetnek a franciák a melegházasság ellen, amit most vasárnap megfejeltek a francia államfő erkölcseit elítélő több százezres tüntetések Párizsban, Lyonban és más városokban. A franciákra a széles társadalmi tiltakozás ellenére a szocialista Hollande elnök erőltette rá a melegházasságot, aki - ahogy régen idehaza mondtuk - a szocialista erkölcs jegyében most kidobta az Élysée-palotából az élettársát, mert egy másik nő lakásán találták az ágyban, és ez az ember kezdett értékharcba Franciaországban.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez csak a két legutóbbi példa arra, hogy milyen békétlenséget okoz az egzisztenciális értékrend és kulturális válság, két példa, hogy tényleg értékelni legyünk képesek azt, hogy mindezen folyamatokkal szemben milyen stabil a magyar értékkörnyezet.

A hazai terhességmegszakítás tekintetében, ugye, itthon a lakosság jóval több mint fele tartja elfogadhatónak a jelenlegi szabályozást, további 18 százalék enyhítene rajta, és durván 15 százalék szigorítana. Ez a szabályozás tehát összességében összhangban van a társadalmi közvélekedés erejével. A teljes jogi környezet tekintetében is közmegegyezés mutatkozik, ráadásul ez még az elvi KDNP-s, tehát kereszténydemokrata állásponttal is összefér, hiszen az alaptörvény szerint a magzati életet a fogantatástól kezdve védelem illeti meg. A kormány az utóbbi négy évben nagyon sokat tett ennek a védelemnek a kiterjesztéséért, az erősítéséért, a legtöbbet tenni e tekintetben pedig az anyák súlyos válsághelyzetének az enyhítéséért lehetett.

Családvédelmi döntések sorozata könnyített a várandós asszonyokon, a nőkön, elsősorban a családi adókedvezmény, annak a kiterjesztése a kiskeresetűekre, a gyed extra, a nők munkába való visszatérésének könnyítése, a munkahelyvédelmi akcióterv, a gyermekellátás és -elhelyezés bővítése, támogatása, és számos döntés könnyített a megszületendő csecsemők helyzetén is, bébikötvény, az örökbefogadás megkönnyítése, és a többi. Mindezek összességében enyhítik az anyák esetleges súlyos egzisztenciális vagy lelki válsághelyzetét, és ennek köszönhetően az abortuszok száma örvendetesen tovább csökkent a 2013. esztendőben is, nagyjából 35 ezer köré került, és nemcsak a születésszám esésével összefüggésben, hanem abszolút értelemben is javultak ezek a számok. Ez nagyon jó hír, ez a kormány családpolitikájának nagy eredménye.

Végül, tisztelt képviselőtársaim, egy mondat az azonos neműek kapcsolatáról. A bejegyzett élettársi viszonnyal gyakorlatilag hasonló jogaik vannak, mint férfi és nő házasságában Magyarországon, tehát a nyugati egzisztenciális, kulturális és értékrendi válsággal szemben ez a hazai társadalmi folyamat a megfelelő irány, ez a politikai irány megfelelő a folytatáshoz.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai