Készült: 2024.03.29.11:39:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2011.05.03.), 32. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyüre Csaba (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYÜRE CSABA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Magyarországon még nem túlságosan bevett gyakorlat az otthonszülés, bár az az érdekessége, hogy ennek évezredes hagyománya van minden országban, így Magyarországon is, és az otthonszülés úgy-ahogy működött itt egy évezreden keresztül, és kialakult ennek során a megfelelő gyakorlata is, hogy hogyan anyakönyvezték ezeket a gyermekeket. Nyilván semmilyen probléma nem volt addig, amíg ez az anyakönyvezés az egyházi anyakönyvvezetés szintjén valósult meg, hiszen mindenki tudta a feladatát évszázadokon keresztül, majd pedig az állami anyakönyvvezetésre való áttéréssel is mind a községi, mind városi szinten ez kitűnően működött. Aztán jött egy átmeneti időszak ebben, mert ez csak egy átmenet, hiszen az ötvenes-hatvanas években szűnt meg Magyarországon az otthonszülésnek nem a lehetősége, hanem egyáltalán a kórházi szülés lehetősége igazándiból akkor valósult meg a széles néprétegek számára, aztán a hatvanas évek elejére ez gyakorlatilag kizárólagossá is vált. Ezért feledésbe ment az otthonszülés hagyománya Magyarországon, ami nyilvánvalóan jó volt, hiszen a csecsemőhalandóság olyan mértékű volt, különös tekintettel az akkori orvosi tudásra, illetve azokra a higiénés körülményekre, amelyek akkor megteremthetőek voltak akár egy faluhelyen, akár egy városi otthonszülésnél, nyilván attól sokkal jobb körülményeket teremtett a kórházi szülés. S ezáltal ez alatt az ötven év alatt, tehát a hatvanas évek eleje óta gyakorlatilag elfelejtettük, a társadalomban feledésbe ment ez a lehetőség, hogy hogyan is történik ennek az anyakönyvezése. Nagyon örülök annak, hogy a kormány előterjesztette a javaslatát, látván, hogy újra társadalmi igényként felmerült az otthonszülés, és az otthonszülés jogi kereteinek a megteremtésével meg kellett teremteni az anyakönyvezésnek is a törvényes feltételeit, hogy ez hogyan történjen. Magyarországon még nem túl divatos, de nem tudhatjuk, hogy mit fog hozni a jövő. Mátrai Márta képviselőtársam részletesen ismertette a nemzetközi statisztikai adatokat, hogy melyik országban hogyan alakult, van, ahol megengedett, és mégis csak 0,2 százalék, mint ahogy hallottuk, az Amerikai Egyesült Államokban, és van, ahol megengedett, és 30 százalék, mint például Hollandiában. Mi valahol lent vagyunk a nulla egész valamennyinél, de nem tudjuk, hogy mit hoz a jövő.

Nagyon örülök annak, hogy a kormány úgy döntött, látván azt, hogy június 1-jétől szükséges a rendezés, és ezért megalkotta az erre vonatkozó törvényjavaslatát. Hál' istennek egy olyan téma, ami nem politikai jellegű, és ebben valamennyi párt egyetért, a Jobbik Magyarországért Mozgalom is támogatja ennek a törvénynek a megszületését. Illetve egyetértünk azzal is, amit az államtitkár úr elmondott, hogy viszonylag sürgős ennek a törvénynek a hatálybalépése, és ezért a 2011. június 1-jét határozták meg a hatálybalépés napjának, amivel szintén egyetértünk és támogatjuk.

Azok a rendelkezések, amelyek ebben találhatók, mindenféleképpen pozitív, hogy otthonszülésnél elsősorban nem a szülőket terheli, elsődlegesen nem őket terhelné az anyakönyvezés, illetve a bejelentés, hanem a közreműködőket, illetve nyilván abban az esetben, ha nincsen közreműködő, akkor a szülőket 8 napon belül.

Lamperth Mónika felvetette, hogy a 8 napot rövidnek tartja. Igen, én is elgondolkodtam ezen a 8 napon, hogy ez valóban lehet, hogy kevés, azonban semmilyen olyan szankciót nem fűz hozzá a törvény, amely büntetni rendelné azt az esetet, ha mégsem 8 napon belül, mert ne adj' isten, kórházi ápolásra szorult az édesanya, és csak a 12. napon fogja bejelenteni. Szerintem semmi olyan nagy dolog nem fog történni. Tehát egyetértünk emiatt a 8 napos bejelentéssel is.

Végül is ezzel a parlament megteremti az otthonszülés jogi kereteit, illetve az anyakönyvezés lehetőségét ezzel a törvénnyel, és rendezi azt az állapotot is, amikor az anya személye ismeretlen, illetve a személyazonosságát nem igazolja. Nagyon fontos, hogy a gyermekeknek ebben az esetben a jogi helyzete minél hamarabb megoldódjon. Ebben az előterjesztésben 30 nap szerepel, 30 napon túl pedig már a törvény megoldja, hogy mi történik ezekkel a gyermekekkel. Ezzel is egyet tudunk érteni, hiszen a gyermeknek az a célja, az a legfontosabb az ő számára, hogy a jogi helyzete minél hamarabb tisztázódjon. Ezt megteremti, így ezzel a törvénnyel ebben a formában egyetértünk, és meg fogjuk szavazni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai