Készült: 2024.03.29.06:26:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

194. ülésnap (2004.12.07.), 16. felszólalás
Felszólaló Bársony András
Beosztás külügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁRSONY ANDRÁS külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! A mai napon az Országgyűlés külügyi bizottságának napirendjén egy, a mai Szlovákia, illetve Ukrajna területén fekvő valamikori magyar falu, Kisszelmenc és Nagyszelmenc kettéosztottsága szerepel. Ennek a falunak a magyar lakói évtizedek óta csak szögesdróton, majd később egy jelképes, de lezárt kapun keresztül üzenhettek egymásnak. Vajon megoldotta volna-e ezeknek az embereknek a problémáját az a népszavazás, amely egyébként eredménytelen volt? Vajon megoldotta volna-e ezeknek az embereknek azt a problémáját, hogy átmenjenek a falu egyik feléből a másikba rokonaikhoz? Nyilvánvalóan nem. Mint ahogy nem oldotta volna meg azt sem, hogy a Szerbiában, a Vajdaságban élő magyar testvéreink könnyen juthassanak át Temesváron ragadt rokonaikhoz.

És lehetne folytatni a sort, hiszen az a probléma, amellyel a magyarok évtizedek, ha úgy tetszik, a trianoni döntés óta szembe kényszerülnek nézni, nemcsak a határon túl, illetve a határon belül élő magyarság problémája, hanem a Kárpát-medence és valamennyi szomszédos ország központi problémája is. Megteszünk-e mindent azért, hogy ebben a kérdésben segítsük őket? Ritkán fordul elő a magyar parlamentben, de most lehetőséget kaptak a határon túli magyar vezetők arra, hogy elmondják gondolataikat.

De persze azt a kérdést is fel kell tenni, hogy akik olyan keményen ostorozták - ha úgy tetszik - a magyar politikai élet egyik oldalát vagy a magyar állampolgárokat, a magyar szavazópolgárokat egy héttel ezelőtt, azok például hányszor tették fel az ukrán parlamentben azt a kérdést, hogy Ukrajna miért nem hoz törvényt annak a határszakasznak a megnyitásáról. Vajon hányszor mondta el Duray Miklós a szlovák parlamentben a kormánykoalíció egyik vezetőjeként, hogy a szlovák kormánynak végre tenni kellene valamit annak érdekében, hogy az a kis falu, amelyik ma az Európai Unió külső határa, kulturált körülmények között élhesse meg szomszédsági kapcsolatait? S vajon hányszor és hányszor kell még elmondani például a román parlament alsóházában vagy felsőházában, mondjuk, miniszterelnök-helyettesi funkcióból Markó Bélának Verespatak kérdését?

Hölgyeim és Uraim! Ahhoz, hogy a magyarság eredményesen élhesse életét az Európai Unión belül és pillanatnyilag még kívül magyarként és egyúttal az adott ország állampolgáraként, nemcsak az kell, hogy ebben a parlamentben vagy ebben az országban a szószékekről és egyéb pulpitusokról hangzatos szlogenek hangozzanak el, hanem a napi politikában, a napi aprómunkában kell sokkal többet tenni a magyarokért, azért, hogy ennek az egész térségnek jobb legyen. Ezt azonban nem lehet megoldani egy rossz kérdésre adott bármilyen válasszal. Nem lehet megoldani az állampolgársági törvény módosításával.

Sokkal többről van szó. A szülőföldprogram ebben az értelemben anyagi, erkölcsi és technikai lehetőségeket kínál mindazoknak, akik majd élni fognak vele az elkövetkezendő években. Nem 1 milliárd forintról, nemcsak arról a 20 milliárd forintos beruházási programról van szó, amely körvonalazódni látszik ennek anyagi háttereként, hanem arról a módszerről, amely napi együttműködést biztosít magyarnak határon innen és határon túl.

Még egyszer mondom, azt sem szabad lebecsülni, hogy mit tehetnek a határon túl élő magyarok kormányzati funkcióból a mindenkori magyar kormánnyal együttműködve az adott országban és persze a szomszédos országokban élő magyar honfitársainkért. Ha ez a jövőben mindig csak egy egycsatornás közlekedés marad Magyarország és az adott térség között, és nem egy valóban össz-Kárpát-medencei kapcsolatrendszer lesz, akkor úgy gondolom, még sokszor lehet rossz kérdéseket feltenni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai