Készült: 2024.03.28.09:20:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

193. ülésnap (2012.05.22.), 266. felszólalás
Felszólaló Bartos Mónika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! "Nincs senkiben nagyobb szeretet annál, mintha valaki életét adja az ő barátaiért." Ezek a szavak olyan helyzetben és olyan valakitől hangzottak el, hogy nyugodtan lehetett szó szerint érinteni őket, és be is teljesedtek. Az azóta eltelt időben is sok mártír sorsába vésődött be ez a mondat teljes valóságában.

Nekünk, akik ma élünk, talán nem kell ekkora áldozatot hoznunk, azonban mi is adhatjuk életünket a barátainkért, sőt mostani krízishelyzetekkel, nehézségekkel teli világunkban ez kötelességünk is, hiszen ha jól végezzük a munkánkat, ha szívvel-lélekkel teljesítjük hivatásunkat, kiteljesíthetjük azokat a talentumokat, amiket kaptunk, akkor a tudásunkkal, a tehetségünkkel, egész valónkkal a többieket, a közösséget szolgáljuk.

(20.00)

Ekkor valahol az életünket adjuk a barátainkért. Tehát ez a mondat igaz mindannyiunkra.

Ugyanakkor vannak olyan hivatások, amelyekben szinte testet ölt, tapinthatóvá válik a másik életéért tett szolgálat. Ilyen például a tanár, aki a tudás, a döntés szabadságával hívja életre az elménket. Ilyen a pap, a lelkész, aki szívünk, lelkünk egészségéért és a hit bizonyosságáért küzd. Azért, hogy nekünk életünk legyen. És ilyen az orvos, aki energiáját testünk életének szenteli, azt akarja megmenteni.

Ma két orvost szeretnék az Országgyűlés elé idézni. A 2012. év örömünnep a magyar és a spanyol nemzet számára. Az UNESCO ezt az esztendőt Szentágothai János neurobiológus, agykutató tiszteletének szenteli, a professzor úr születésének századik évfordulója alkalmából. Ugyanakkor ez év május 1-jén ünnepeltük Santiago Ramón y Cajal Nobel-díjas spanyol tudós születésének 160. évfordulóját is.

A világhírnévnek örvendő professzorok nemcsak évfordulóik kapcsán indíthatnak minket közös ünneplésre, hanem azért is, mert kapcsolódó kutatási területeiken elért kimagasló eredményeikkel mindketten a gyógyítás és az emberiség szolgálatába állították tudásukat. Szentágothai János 1977-től 1985-ig töltötte be a Magyar Tudományos Akadémia elnöki tisztét, Santiago Ramón y Cajal pedig 1901-től az MTA tiszteleti tagja. Tiszteletük és örökségük ma is termékeny közegként szolgál a magyar és a spanyol kutatók, orvosok számára, akik kiemelkedő tudományos eredményeikkel méltón követik elődeik hagyományait, és sokrétű együttműködésükkel erősítik országaink kapcsolatait.

Azt mondják, az ellentétek vonzzák egymást. Én ebben sohasem hittem, főleg nem az emberi kapcsolatok területén. Úgy gondolom, hogy a tartós, mély és valódi kötődéshez közös alapok kellenek. Kell valami, amiben közösségünk lehet. Igaz ez a meghitt emberi viszonyokra, a kisközösségekre és a nemzetek együttélésére is. Szükségünk van olyan kapocsra, ami összeköt minket, és Szentágothai János és Santiago Ramón y Cajal - az ő munkásságuk - ilyen kapocs a magyar és a spanyol nemzet számára.

A magyar-spanyol baráti tagozat ma a Magyar Tudományos Akadémián tartotta tagozati ülését, és a Spanyol Királyság magyarországi nagykövetével, Enrique Pastor de Gana úrral és Freund Tamás Széchenyi-díjas, Európai Agy-díjas és egyben Cajal-díjas professzorral tisztelgett Santiago Ramón y Cajal és Szentágothai János életműve előtt.

Képviselőtársaimmal együtt abban bízom, hogy évfordulóik nemcsak a professzorok tisztelőinek körét gyarapítják, hanem nemzeteink együttműködését is erősítik. Hiszen a 2012. év örömünnep számunkra. Nemcsak a professzorok kiemelkedő tudományos eredményei miatt, hanem mert Szentágothai János és Santiago Ramón y Cajal példával szolgálnak mindannyiunknak. A mai értékválságban fuldokló világnak szüksége van példaképekre. Szüksége van olyanokra, akik hétköznapjaikkal és hétköznapjaikban arra teszik fel tudásukat és erejüket, hogy a másikat, a közösséget, az emberiséget szolgálják. Ők olyan tükrök számunkra, akikbe tekintve eszünkbe juthat saját hivatásunk, saját kötelességünk is. Mert "nincs senkiben nagyobb szeretet annál, mintha valaki életét adja az ő barátaiért".

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai