Készült: 2024.04.25.23:34:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2012.05.14.), 22. felszólalás
Felszólaló Tiffán Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TIFFÁN ZSOLT (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az Ős-Dráva-program többéves előkészítő munka után a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium koordinálásával az Új Széchenyi-terv egyik kiemelt nemzeti programja lett. A program megvalósítási területe eléri a 45 ezer hektárt, ezen belül 43 települést érint Dél-Baranyában, az Ormánságban.

Az Ormánság az ország egyik kedvező táji adottságú, de mára halmozottan hátrányos helyzetűvé vált régiója. A térség nem tudott megfelelően alkalmazkodni az elmúlt évtizedek gazdaságpolitikai, társadalmi változásaihoz, a lakosság lélekszáma csökkent, az életszínvonala számottevően romlott.

Az Ős-Dráva-program célja, hogy a programban lehetőséget teremtsünk a foglalkoztatás bővítésére, az ökoturizmus, a mezőgazdaság fellendülésére, a térség sajátos kulturális értékeinek bemutatására. A program továbbá céljául tűzte ki az ormánsági táj eredeti potenciáljának, megfelelő állapotának helyreállítását, amely egy megújult és vízvisszatartó kormányzás eredményeként a természetvédelmi szempontból fontos holtágak vízellátását, a vizes élőhelyek rehabilitációját is eredményezi.

Előtérbe kerül a tájgazdálkodáson alapuló vidék- és agrárfejlesztés, a táji adottságokhoz igazodó gazdálkodás, valamint az ökoturizmus, amely a jelenlegihez képest a helyi lakosság szélesebb köre számára biztosít új munkahelyeket és biztos megélhetési lehetőséget.

A program, amely az Európai Unió támogatásával mintegy 25 milliárd forintból valósul meg, számos egymásra épülő fejlesztési lépésből áll, és a tervek alapján legalább tíz évre ad feladatot, egyúttal munkát a térségben.

Tisztelt Ház! Az Ős-Dráva-programmal kapcsolatos pályázati, beruházási, szakmai tevékenységek összehangolása, összefogása és a program megvalósítása érdekében a Baranya Megyei Önkormányzat közgyűlése, a Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja, a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, a Duna-Dráva Nemzeti Park és a Dél-Baranyáért Alapítvány konzorciumi együttműködési megállapodást írt alá. A partnerszervezeteken keresztül a program mintaprogramként is szolgál. Az állami közfoglalkoztatási program, az úgynevezett Start-munkaprogram mellett megvalósul két TÁMOP típusú, európai uniós programból finanszírozott, elsősorban a Start-munkában foglalkoztatottak humán erőforrásainak fejlesztésére épülő mentorokat alkalmazó programelem.

A Vidékfejlesztési Minisztérium támogatásával kialakításra kerülnek a későbbi önfenntartó életvitelt szolgáló úgynevezett Herbál-program megalapozó anyagai.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Első operatív lépésként a megyei önkormányzat támogatási szerződést kötött az úgynevezett Start-munkaprogramban történő részvételre egy speciális partnerségi és együttműködési keretben. A program közvetlen célja, hogy 2012. április 1. és december 31. között 420 főnek nyújtson munkalehetőséget. A program hosszú távú célja pedig az, hogy a partnerszervezetek programjainak összehangolásával a közfoglalkoztatás időtartamán túl is a foglalkoztatásban tartsa a bevont álláskeresőket, akik egyrészt ezáltal részt vállalnak az Ős-Dráva-program tényleges megvalósításában, másrészt javítják az Ős-Dráva-program foglalkoztatási céljainak megvalósulási esélyeit azáltal, hogy gyakorlattal rendelkező, munkakész polgárai lesznek a térségnek.

A közfoglalkoztatással érintett települések három kistérségben: a siklósiban, a sellyeiben és a szigetváriban helyezkednek el. A közfoglalkoztatás keretében az Ős-Dráva-program alapját képező vízgazdálkodási rendszer megváltoztatását és ezzel összefüggésben a tájhasználatváltás előkészítését szolgáló alapvető tereprendezési és tisztítási munkák valósulnak meg.

A Baranya Megyei Önkormányzat együttműködést kezdeményezett a Széchenyi-programirodával, ennek eredményeképpen április 2-ától az ormánsági Kémesen felállítottuk az Ős-Dráva-programirodát, ahol 13 fő dolgozik. Feladatuk többek között a programhoz kapcsolódó projektek koordinálása, generálása.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az Ormánság egy olyan érintetlen természeti kincsekkel dúsított, gazdag területünk Dél-Baranyában, amelyhez fogható alig akad még e világban. A tiszta szemű, végtelenségig becsületes ormánsági emberek megérdemlik a segítséget, megérdemlik azt, hogy kezet nyújtsunk nekik. Eljött az idő, hogy az Ormánság szót nemcsak választási kampányban hangoztatjuk négyévente, mert Magyarország nemzeti kormánya felismerte, hogy nagyon nagy a baj az Ormánságban, és segítenünk kell.

A második Orbán-kormány számára az ormánsági emberek élete, sorsa, léte nem nyűg, hanem igaz feladat, amelyet az ember csak a tökéletes szív-agy harmóniában képes elvégezni. Sorsukon segíteni, hitüket visszaadni, az ottani fejekben rendet rakni embert próbáló (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), de végtelenül megtisztelő feladat. Egy emberöltő kell, de meg fogjuk tenni.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai