Készült: 2024.03.29.12:38:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2005.02.21.), 452. felszólalás
Felszólaló Vígh Ilona (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:55


Felszólalások:  Előző  452  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÍGH ILONA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkárok! Kedves Képviselőtársaim! A napirendi utáni felszólalásomat Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úrhoz szeretném intézni.

A Medgyessy-Gyurcsány-kormány becsapta az embereket, családokat, nyugdíjasokat, akiknek jólétet, nyugodt életet, biztonságot ígért. Megdöbbenéssel hallottam nyilatkozatát, tisztelt miniszterelnök úr, amikor arról szólt, hogy az utóbbi két és fél esztendőben felvett 3500 milliárd forint hitelt többek között a nyugdíjak kifizetésére fordították. Egy jól működő gazdaságban a nyugdíjakat az aktív keresők által befizetett járulékokból fizetik.

Tudja-e miniszterelnök úr, hogy Magyarországon az átlagnyugdíj 61 ezer forint? Választókörzetemben, Szeghalmon és térségében csupán 38 ezer forint. Tehát nem igazán érezhető, hogy a szóban forgó hatalmas összeg akár egy részét is a nyugdíjasok kapták volna meg. Emlékeztetem miniszterelnök urat, a saját jogú nyugellátások vásárlóértéke az Antall-kormány idején 8,2 százalékkal, a Horn-kormány idején 11,9 százalékkal csökkent, ami azt jelenti, hogy a fogyasztói árnövekedés jóval meghaladta a nyugdíjemelés értékét. Az Orbán-kormány időszakában 22,2 százalékkal emelkedett a nyugdíjak vásárlóereje.

 

(0.40)

 

Ez annak is köszönhető, hogy 1999-ben az alacsonyabb nyugdíjakat legalább 3500 forinttal megemeltük, annak ellenére, hogy a balliberális média és az akkori MSZP-ellenzék a differenciált emelést alkotmányellenesnek kiáltotta ki.

Ma a legkisebb öregségi nyugdíj kétszerese közel 50 ezer forint. Megdöbbentő tény, hogy tavaly december végén ezen összeg alatt több mint 800 ezer öregségi nyugdíjas részesült ellátásban. Ha a 61 ezer forintos országos átlagnyugdíjat veszem alapul - 2004-es adatok ismeretében -, akkor több mint egymillió nyugdíjas alatta marad a soványka magyar átlagnak.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Azt mondják a nyugdíjasok, hogy önnek is meg kellene próbálni a havi 50 ezer forint nyugdíjból megélni. Ha ezt a helyzetet átélné, valószínűleg érzékenyebb lenne a nyugdíjasokat érintő kérdések iránt.

A nyugdíjreformnak megítélésem szerint része kellene legyen az alacsony nyugellátásúak felzárkóztatása, mert a szomszédos Ausztriában 1000 euró az átlagnyugdíj, a magyar 230-250 euró közötti átlaggal szemben. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy az európai uniós tagállamok nyugellátási átlagának egyötöde a magyar átlagnyugdíj.

A felzárkóztatást célozta meg 2004 márciusában a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség benyújtott indítványa. Ez azt jelentette volna, hogy a 30 év alatti munkaviszonyt szerzettek nyugdíját 10 százalékkal, a 35-39 évet ledolgozottak nyugdíját 20 százalékkal, a 40 év és afeletti szolgálati időt szerzettek nyugdíját pedig egyszeri 25 százalékkal kellett volna megemelni. Az országgyűlési határozati javaslatot a kormányzati oldal lesöpörte, mondván, hogy erre a 150 milliárdos kiadásra nincs pénz. A 3500 milliárd forintos hitelből futotta volna.

A szocialista felzárkóztatás a csöpögtetett méltányossági emelésben látja a megüdvözülést, de tudjuk, hogy a 2002-es újrabevezetése akkoriban csődöt mondott, mert közel 810 ezer kérelem érkezett be, és ebből az egyötöde sem kapott emelést.

A szemfényvesztés ma is folytatódik, hiszen a 2005-ös költségvetési törvényben mindössze 800 milliót hagytak jóvá erre a célra. Ha gyorsan fejben számolunk, egy 2500 forintos átlagemeléssel 35-40 ezer kisnyugdíjasnak lehetne emelni, feltéve, hogy öt éven belül nem kért méltányossági emelést, holott közel egymillióan lennének jogosultak erre az összegre.

Medgyessy Péter volt miniszterelnök úr mint az Idősügyi Tanács elnöke, 2003 decemberében alattomosan öt évre emeltette a kérelem benyújtásának a lehetőségét. Érthetetlen számomra, hogyan tudta a volt miniszterelnök úr erre a méltatlan intézkedésre rávenni az Idősügyi Tanács tagjait, hiszen tudjuk, hogy ez az öt évre való emelés még inkább hátrányba hozta a nyugdíjasokat.

Megkérdezném a tisztelt miniszterelnök urat, tervez-e a szocialista-liberális kormány újabb hitelkonstrukciót a nyugdíjak európai uniós felzárkóztatásához.

Köszönöm szépen a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  452  Következő    Ülésnap adatai