Készült: 2024.04.23.08:12:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

13. ülésnap (2006.07.10.), 65. felszólalás
Felszólaló Dr. Csáky András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:42


Felszólalások:  Előző  65  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Egészségügyi intézményeink az elmúlt három esztendőben egyre nehezebb körülmények között végzik tevékenységüket.

A 2004-ben bevezetett volumenkorlátos finanszírozás lényegében 2003-as szinten befagyasztotta a pénzeket, és csupán a degresszív sáv kihasználásával juthattak némi többlethez az intézmények, azonban ez sem jelentett reálérték-növekedést.

A kormány által többször hangoztatott minőségi munka jutalmazására nem jutott pénz, sőt a korábban esetleg ilyen jogcímen megállapított juttatásokat is kénytelenek voltak visszavonni a munkáltatók. A 13. havi bér fedezetét továbbra sem biztosította a költségvetés, és a dologi kiadásokra sem jutott egy fillér sem. Nem véletlen, hogy az egészségügyi intézmények fokozatosan adósodnak el, és működésük már-már a beszállítók jóindulatán múlik.

A volumenkorlátos finanszírozás bevezetésének indoka az volt, hogy a költségvetésben megállapított keretek között maradjon a finanszírozás. A célt sikerült túlteljesíteni, hisz az OEP kimutatása szerint a tervezett és a teljesített kiadások között 2004-ben a gyógyító-megelőző ellátást illetően 10 milliárd 446 millió forint, a múlt esztendőben pedig 2 milliárd 278 millió forint megtakarítás keletkezett.

Mindezek fényében érthetetlen az újabb finanszírozási rendelet, mely a múlt évi teljesítmények 95 százalékán befagyasztotta a forrásokat. A második félévre jelzett energiaár-emelések, áfa- és járuléknövekedés, valamint a forint folyamatos leértékelődéséből adódó költségnövekedés a pénzügyi megszorítások mellett végleg ellehetetlenítik az egészségügyi szolgáltatói kört.

Az elmúlt időszakban végzett közvélemény-kutatások sajátságos képet mutatnak. A lakosság egyre elégedetlenebb az ellátás színvonalával, ugyanakkor az ágazatban dolgozók presztízse - ahogy egy nemzetközi felmérésben is olvashattuk - a legkedvezőbb a vizsgált csoportok között. A megkérdezettek véleménye szerint a jelenleginél jóval többet kellene a kormánynak az egészségügyi ellátásra fordítania.

(15.30)

A fentebb részletezett intézkedések fényében úgy tűnik azonban, hogy a kormányt a lakosság véleménye nem érdekli. Ezért kérdezem a miniszter urat, mivel indokolja a gyógyító-megelőző ellátás kasszájának befagyasztását, azaz miért bünteti a kormány az egészségügyet. Várom szíves válaszát.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  65  Következő    Ülésnap adatai