Készült: 2024.04.19.22:06:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

292. ülésnap (2013.06.21.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Azt hiszem, Bajnai Gordon figyelmébe ajánlhatnánk Kósáné Kovács Magda egykori elhíresült mondásának egy parafrazálását, hogy nemcsak függetlennek kell lenni, de annak is kell látszani. Így tehát, ha valaki egy független ország független miniszterelnöke akar lenni, akkor talán fontos lenne, hogy az anyagi függetlenségét is így biztosítani tudja, és ne látszódjék az - ne lógjon ki a lóláb -, hogy mindenhol külföldi pénzek fonják körbe azokat a történeteket, ahol Bajnai Gordon fölbukkan.

Ezen mostani epizód is ennek a kvázi titkok és hazugságok című sorozatnak egy újabb része, ismét eltitkolt külföldi céghálóról van szó, olyanokról, amelyeket elfelejtett Bajnai Gordon elmondani. Ráadásul egy olyan Ausztriában, olyan Bécsben, amelynek a banktitokra vonatkozó szabályai az Európai Unión belül különösen kedvezőek azoknak, akik titokban akarnak valamit tartani, hiszen Luxemburg és Ausztria az a két ország, Bécs az a központ - ismerhetjük ezt akár az elmúlt húsz év magyar történeteiből is, a Nemzeti Bank leányvállalata és egyebek kapcsán -, ahol leginkább olyasfajta bankügyletek bonyolódnak le, amelyeket az ügyletek továbbvivői szeretnének titokban tartani. Tehát lehet, hogy nem véletlen, hogy Göncz Kinga korábban, azt hiszem, luxemburgi képviselő akart lenni az Európai Parlamentben, Bajnai Gordon pedig Bécsben, Ausztriában szeretné tartani a pénzeit. Másrészről szánalmas, hogy egy ország volt miniszterelnöke és európai parlamenti képviselője más országok érdekeit kívánja képviselni.

Jogos elvárása a magyar állampolgároknak, hogy ahogyan ők itthon fizetik a személyi jövedelemadójukat és az áfájukat, addig az, aki Magyarország vezetője kíván lenni, és volt is már Magyarország miniszterelnöke, szintén ne a nemzetközi adótervezésben, hanem itthon fizesse be az adóját. Egy ilyesfajta, Magyarországon kívüli cégháló elég nagy kockázatot jelent nemcsak az illető függetlensége szempontjából, de hát az adózás szempontjából is kivonja Magyarország elől, az adózás elől ezeket a különböző vagyonokat.

Joggal merül fel a kérdés, hogy kiket képvisel az, aki szinte mindenhol külföldi érdekek szolgálatába szegődik, aki tanácsadói szerződéseket köt nagy német vagy nagy angol vagy nagy francia cégekkel - hiszen francia és angol vállalatokat nevezett meg a Haza és Haladás Alapítvány sajtóosztálya, hogy nagy nemzetközi cégeket képvisel -, amelyek közül csak egynek volt magyarországi fióktelepe. Érdekes, hogy egy magyar miniszterelnököt ezek szerint nem magyarországi tanácsadásra kérnek föl. Fura, hogy egy angol cég egy magyar embert kér meg, mondjuk, egy dél-amerikai beruházással kapcsolatban, de hát lehet, hogy ahhoz jobban ért, mint a kormányzáshoz Bajnai Gordon. Talán azoknak a cégeknek kevesebb adósságot halmozott föl, mint amennyit az IMF-hitelből és egyéb hitelekből mind a mai napig törlesztünk. Ugyanakkor jól kirajzolódik az Együtt 2014 családpolitikája, itt a különböző szülőkkel, testvérekkel és rokonokkal egybeszőtt cégháló kapcsán úgy látszik, náluk a családpolitika ilyesfajta pénzügyi cégháló vonását jelenti.

Feltehetjük a kérdést, hogy miért menekíti külföldre a pénzét és a cégeit Bajnai Gordon. Talán fél valamitől Magyarországon? Úgy gondolja, hogy Magyarországon nincs - vagy nem volt, amikor ezeket a cégeket megalapította - biztonságban, vagy valamit el akar titkolni a magyarországi üzletfelei elől? Úgy látom, ez valamiféle bizalomhiányt jelent.

Ha Magyarországnak Bajnai Gordon lenne a miniszterelnöke, talán méltán nevezhetnénk marionett-miniszterelnöknek, hiszen már maga a pártalapítványa is - vagy az a pártcsoportja, amelyik még pártként nem működik, csak politikai alakulatként -, tudjuk, hogy a Hillary Clintonhoz közel álló Center for American Progress alapítványtól kapta a támogatásainak a nagyobb részét. Amikor nyilvánosságra hozták a támogatók listáját, kiderült, hogy bár magyarországi multivállalatok is szerepelnek benne, de a felhasznált forrásai többségét külföldről kapta eddig is a politikai csoport.

Egy olyan emberrel állunk tehát szemben, akinek a politikai alakulatának a többségi finanszírozása külföldről érkezik, önmaga pedig külföldi céghálóval rendelkezik, és onnan szerez jövedelmet. Talán ebből még inkább érthető, hogy amikor egy pozsonyi lapnak úgy nyilatkozott, hogy a rezsicsökkentés tarthatatlan, akkor miért is mondta ezt. Ha ennyire külföldi cégek pénzéből működteti a politikai alakulatát, ha külföldi megélhetési források után néz, talán jobban képviseli a külföldiek érdekeit, mint a magyar állampolgárokét.

Szerintem eljött az idő, és ez nagyon fontos Bajnai Gordon politikai jövője szempontjából is, hogy álljon ki, és mondja el maga őszintén, milyen ilyesfajta érdekeltségekkel rendelkezik. Jól tudjuk a cikkből, hogy itt nincs vége ennek a céghálónak, nincs vége ennek a történetnek. Jobb lenne, ha ő maga állna ki, és őszintén mondaná el. Itt már Bajnai Gordon hitelessége a tét. Vagy ő maga elmondja magáról, és beszámol róla, vagy kiderül róla. De nem lenne jó az ő szempontjából - bár ő tudja, hogyan tervezi a politikai jövőjét -, ha mint Gyurcsány Ferencnek az őszödi beszéde is csak kiszivárgott, ha ezek a hírek is utólag kiszivárognának róla. Álljon ki, mondja el őszintén, milyen külföldi érdekkörök mozgatják a tevékenységét.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai