Készült: 2024.04.19.06:00:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2001.10.16.), 34. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN, a gazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Amikor az általános vitára való alkalmasságról döntöttünk, akkor számunkra az volt az egyik központi kérdés, hogy tudomásul vesszük-e, elfogadjuk-e azt a trükköt, amit a kormány újfent és most már többszörösen alkalmaz, hogy készít egy kerettörvényt, és ezzel az összes fontos kérdést kivonja a parlament ellenőrzési jogköre, ellenőrzési lehetősége alól.

Azok az előnyök, amelyek a korábbi változathoz e törvényjavaslat mellett elmondhatók, pont ezek az előnyök. Minden olyan fontos kérdést, amelyek miatt az előző javaslatot vissza kellett vonni, a kormány most megkerüli, egyszerűen nem vesz róluk tudomást, és nem foglalkozik velük a törvényjavaslatban. Ügyes megoldás, de ezt mi nem támogatjuk.

Néhány kérdést hadd emeljek ki, amelyeket kifejezetten fontosnak és konfliktusosnak érzünk. Az egyik az Energia Hivatal kérdése. Az Energia Hivatal függetlenségét - úgy, ahogy Lázár Mózes képviselő úr említette - az Energia Hivatal beszámolóinál évről évre megfogalmaztuk itt, a parlamenti patkóban, és hatpárti egyetértés volt, hogy a függetlenségét nagyon határozottan növelni kellene. Ez a törvényjavaslat továbbra is a kormányzat egyik fiókintézményének tekinti az Energia Hivatalt ebben a rendszerben, és ettől kezdve a felelősségi kérdések már egyszerűen elhanyagolhatóvá válnak.

A másik az árkérdés, amit nagyon ügyesen megkerülnek azzal, hogy szociális ellátásról beszélnek, és nem beszélnek kompenzációról, nem lehet beszélni arról, hogy milyen árképzési elvek fognak érvényesülni majd az energiaellátásban, meddig marad az az igazságtalan rendszer, hogy a gazdagok korlát nélkül pazarolhatnak, a nehéz anyagi helyzetben lévők pedig hónapról hónapra hogy fogják megfizetni az energiaköltségeket.

A törvényjavaslat nem beszél arról, hogy mi lesz a sorsa az átállási költségeknek vagy befagyott költségeknek, ezt ki fogja megfizetni - a termelő, a szolgáltató, vagy a fogyasztó. Nem kis tételről van szó, ez lehet 30 fillértől 1 forint 70 fillérig kilowattóránként. Azt hiszem, hogy egy ilyen súlyú kérdést mindenképpen rendezni kellene, és nem nyugodhatunk bele abba, hogy ezt majd valamilyen kormány- vagy miniszteri rendelet később megoldja.

Nagyobb hangsúlyt kellene hogy kapjon a fogyasztóvédelem. Erre csak azt az egy mondatot hadd mondjam el, és ez tulajdonképpen a törvényalkotás legsúlyosabb kritikája, amikor maguk a fogyasztók az érdekképviselőjükön keresztül elmondják, hogy vannak kritikáink, de annyira szükség van erre a törvényre, hogy inkább akkor már ne legyen semmi, csak szülessen meg a törvényjavaslat. Megkerülik azt a kérdést, hogy milyen várható változások lesznek, milyen hatása lesz az energiaimportnak, a nagyobb mértékű importnak a foglalkoztatási kérdésekre vagy egyáltalán a környezetvédelmi viszonyainkra.

Nem esik szó a feljogosított fogyasztókról, miközben versenyről beszélünk. De kik lesznek azok? Mely kör lesz az, amely a feljogosított fogyasztó lesz? Megint fél mondat, mert az időm rettentően rövid: milyen az elégséges szolgáltatás köre, és ennek a sztrájkösszefüggései? Erről mind-mind kellene hogy beszéljünk ebben a törvényjavaslatban.

Az a meggyőződésünk, hogy itt nem történt más, mint egy kerettörvényre tesz javaslatot a kormány azért, hogy kipipálhassák, és lehessen adminisztrálni az Európai Unió felé. Tehát folytatódik ez az átveréssorozat, hogy megvan, megszületett, csak nincs mögötte tartalom.

Azért mondjuk ezt, mert az elmúlt három és fél év nem teremtett alkalmat arra a kormány tevékenységével kapcsolatban, hogy bizalmunk legyen. Tehát a bizalom hiánya az, amely ezt mondatja velünk, hogy az a több mint - mindig azt mondom - tíz alsóbb szintű jogszabály milyen lesz, annak mi lesz a tartalma, lesz-e lehetőségünk, országgyűlési képviselőknek ezt megismerni.

A szerkesztési dolgokról nem beszélek, azt majd egy későbbi hozzászólásban elmondom.

Tisztelt Miniszter Úr! Ami tegnap történt, az a bizalmatlanságunkat tovább erősíti. A kormánypártok, a kormánypártok képviselői kísérletet tettek arra, hogy egy ilyen nagy jelentőségű törvényt eldugjanak a nyilvánosság elől, és kísérletet tettek arra, hogy csütörtökön késő esti program legyen.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai