Készült: 2024.04.20.07:28:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

41. ülésnap (2010.11.02.), 68. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:57


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt pontosítanám az első mondatát, amelyik úgy szól, hogy hazánkat hét nagy külföldi tulajdonú kereskedelmi lánc uralja. Én úgy gondolom, hogy Magyarországot nem uralja senki, Magyarország parlamenti demokrácia és ez a magyar parlament. Arra kérem, hogy pontosan alkalmazzuk a fogalmakat.

Másodszor: a képviselő úr által példaként felhozott kereskedelmi láncok szerződésszegései ellen jelenleg a kereskedelemről szóló törvény nyújt védelmet, amely kimondja, hogy jelentős piaci erővel a beszállítóval szemben visszaélni tilos. Utaltam már rá, de szintén a beszállítók védelmét szolgálja a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek vonatkozásában a beszállítókkal szemben alkalmazott tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló 2009. évi törvény. A törvény célja a kereskedelmi szervezetek és beszállítók közötti tisztességes üzleti magatartás biztosítása, illetve a szerződések betartása. Mindannyian tudjuk, létező probléma az, hogy ők mennyire tartják be vagy mennyire nem tartják be ezt a törvényt, a jelenlegi szabály azonban egyértelműen tiltja a költségek átterhelését a beszállítókra. Ha a törvényszegés mégis bekövetkezik, vagyis tisztességtelen forgalmazói magatartás valósul meg, akkor a mezőgazdasági igazgatási szerv jár el. Úgy gondolom, hogy a törvényt kell alkalmazni, és a törvényt kell betartani. Nyilvánvalóan lehet tovább finomítani annak bizonyos pontjait, pontosítani bizonyos definíciókat, de először a törvényt kell alkalmazni.

A másik kérdés, amit említett, a magyar termék fogalma. Bizonyára ön előtt is ismert, nincs pontos definíciója annak, hogy honnantól, mely ponttól tekintünk egy terméket magyar terméknek. Nagyon sokféle megoldás lehet. Lehet például az, hogy magyar tulajdonú vállalkozások állítják elő, magyar alapanyagot használnak, hazai beszállítók vesznek részt a termék előállításában, magyar munkaerőt használnak fel.

(15.00)

Alapvető probléma azonban, hogy nagyon figyelemmel kell lenni az európai uniós előírásokra. Az Európai Unió szigorúan tiltja más országokból érkező áruk diszkriminációját. Tehát úgy gondolom, hogy ebben az esetben a piac önszabályozására van szükség, a piacnak kell kialakítani ezt a "magyar termék" fogalmat, az állam segíthet benne. Segíthetünk mindannyian ebben, hogy milyen definíció lehetne ehhez alkalmas, de nem hiszem, hogy jogszabályi előírás kellene ehhez. A piac tudja megteremteni azt, hogy ha valóban minőségi magyar termék van, akkor érvényesülni is tudjon.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket, kérem válaszom elfogadását. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai