Készült: 2024.03.29.15:14:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

241. ülésnap (2001.11.26.), 82. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:32


Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy a munkaerőpiacon kialakult versenyben bizonyos csoportok rendkívül nehéz helyzetben vannak. Különösen vonatkozik ez a cigányságra és az ötven éven felüli munkaképes állampolgárokra, de már negyven év felett sem egyszerű újból munkát találni.

Ismeretes előttünk, hogy a munka törvénykönyve 5. §-ában tiltja a munkavállalók hátrányos megkülönböztetését a nemük, koruk, családi vagy fogyatékos állapotuk, nemzetiségük, fajuk, származásuk, vallásuk, politikai meggyőződésük, munkavállalói érdekképviselethez való tartozásuk vagy ezzel összefüggő tevékenységük, továbbá minden egyéb, munkaviszonnyal össze nem függő körülmény miatt.

Azt is tudjuk, hogy a létező megkülönböztetések zömmel a munkaviszony létesítésének megelőző folyamatában fordulnak elő. Ha már létrejött a munkaviszony, sokkal kisebb a valószínűsége, hogy ezen oknál fogva valamilyen hátrányt szenvedjenek, legalábbis ez a munkaügyi ellenőrzést végző szakemberek véleménye. Az esetek többségében már az álláshely meghirdetésénél és a felvételt előkészítő tevékenység során csorbát szenved a munka törvénykönyve előbb idézett passzusa.

A mostani törvényjavaslattal módosítani szándékozott 1996. évi LXXV. törvény a munkaügyi ellenőrzésekről első hatálybalépésétől több területen határozott eredményt tud felmutatni, de éppen a módosítás tárgyát képező területen, a munkaügyi felügyelőségektől kapott információk alapján a hátrányos megkülönböztetés megakadályozásában szinte semmilyen ráhatást sem tudott gyakorolni. Ennek alapvetően két oka van. Egyrészt a hatóság vizsgálatot csak bejelentésre kezdeményezhet, és ilyen bejelentések csak elvétve fordulnak elő. Másrészt a megkülönböztetés leginkább a munkaviszony létesítését megelőző eljárásban valósul meg, mint az álláshely meghirdetése, felvételi kritériumok, döntéshozatal s a többi. A munkaviszony létesítésének ezen szakaszára viszont jelenleg nem terjed ki a munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény, így az ellenőrző szerv hatásköre sem, tehát a munka törvénykönyve tilalmának nincs semmilyen szankciója, a munkáltatók többségének spontán jogkövető magatartása pedig még nem jellemző.

A jelen helyzetben szükségszerű az állam beavatkozása, ezt várják a reménybeli munkavállalók, és követelik meg a Magyar Köztársaság alkotmányában lefektetett alapelvek. Ezért fontos az előttünk lévő törvényjavaslat elfogadása.

Természetesen mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy e módosítás önmagában nem oldja meg ezt a súlyos problémát. Ehhez kellene a munkáltatók felfogásának jelentős megváltozása is, és azt se felejtsük el, hogy a munkaügyi felügyelők számára sem kis kihívás lesz a munkáltatói bizonyítékok cáfolatának összegyűjtése. Nyilvánvaló, hogy a hirdetési piac gyorsan alkalmazkodni fog, és a hátrányos megkülönböztetés a felvételi procedúra másik fázisára tevődik át. Mindezek alapján csodát nem várunk e módosítás elfogadásától, de biztos, hogy egy lépéssel közelebb kerülhetünk a jogállamiság kiteljesedéséhez ezen a területen is.

Véleményünk szerint a probléma enyhítéséhez a gazdasági növekedés legalább annyira hozzájárul, mint ez a megszülető új jogszabály, hiszen a gazdasági növekedés révén dinamikusan csökkenhet tovább is a munkanélküliség; az ország egyes területein már most sem lehetséges, hogy a munkavállalók toborzása csupán a fiatalabb generációkra irányuljon, szükség van a negyvenen-ötvenen felüliek munkájára is.

Mindezeket összegezve, a Magyar Demokrata Fórum a törvényjavaslatot támogatja, és azt a Háznak is elfogadásra javasolja.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MDF és a Fidesz soraiból. - Bársony András tapsol.)

 




Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai