Készült: 2024.03.28.10:50:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2001.09.25.), 352. felszólalás
Felszólaló Dr. Kelemen András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:39


Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársam, Horn Gyula Úr! Én azt hiszem, hogy 1941-gyel fenyegetni minket teljesen értelmetlen és fölösleges itt. A helyzet nem is emlékeztet arra, amikor egyszer ez az ország besodródott a háborúba egy, majdnemhogy azt mondhatnám, terrorista állam oldalán. Itt éppen arról van szó, hogy a történelmi döntésünk csakis - és úgy érzem, hogy többségében a Ház már tegnap is megmutatta, hogy ezt képviseljük - a terrorizmus elleni döntés lehet. (Zaj. - A képviselők egy része távozik a teremből.) Ami pedig a terrorizmus mögött áll Magyarországon esetleg és ennek a veszélyét jelenti, az nem más, mint a szervezett bűnözés, és az ez ellen való harcot kell folytatnunk elsősorban. A vélemények lehetnek akármilyenek, a szervezett bűnözés igazán a gyökere a terrorizmusnak.

Másodszor: azt hiszem, tegnap elmondtam eléggé világosan, hogy az MDF kiegyensúlyozottnak és kiérleltnek tartja ezt a javaslatot, és módosító indítványokat éppen ezért nem is tett hozzá. Megnézve a módosító indítványokat, nincs semmi kifogásunk azok ellen, amelyek pontosító javaslatok, mint amilyen például Vidoven Árpádé, aki azt mondja, hogy a washingtoni szerződés 5. pontja helyett az észak-atlanti szerződés 5. cikkelyét említsük. Ehhez hasonló pontosításokat természetesen el tudunk fogadni.

De van egy másik csoportja és éppen a szocialista oldalról jövő csoportja a módosító indítványoknak, amelyek a döntést elhúzni és azt gátolni törekvő javaslatok, amelyek egyébként nagyon jól hangzanak, mert legyen előbb bemutatva egy nemzetbiztonsági stratégia és annak alapján döntsünk, hozzunk létre egy terrorizmusellenes tanácsot, a gazdasági stabilitással foglalkozó konzultatív testületre, a civil szervezetek együttműködésére van szükség. Minderre tényleg szükség van, de ha mindezzel megvárjuk a döntést és ennek alapján akarunk dönteni, akkor nyilvánvalóan ebből egy ütőképes és azonnali döntés sohasem lesz.

Végül, de nem utolsósorban a harmadik kérdés. Éppen Horn Gyula képviselőtársam mondta, hogy a közvélemény megnyerése milyen fontos ebben a kérdésben. Azt hiszem, a közvélemény igazán akkor nyerhető meg - és erre tegnap, úgy látszik, túl finoman tettem célzást -, ha az Országgyűlés túlnyomó többségét, lehető legnagyobb egységét tudjuk felmutatni. Éppen ezért kerültem volna az olyan viszályt szító módosító javaslatokat, amelyek megjelentek. Szerencsére sikerült egy olyan áthidaló megoldást találni, amely számunkra is elfogadható, és azt hiszem, az Országgyűlés többsége számára is elfogadható, amely egyrészt arról beszél, hogy az esztelen terrortámadás egyértelmű megbélyegzése "helyett" indokot nem lehet keresni erre a barbár cselekedetre - rendben van, ezzel teljes mértékben egyetértünk, helyette nem lehet. De hogy mellette, és gondolkozzunk az indokokról, ez természetesen minden érett embernek joga és kötelessége.

A másik kérdés pedig, ami nagyon fontos, és ebben a módosító indítványban, a Répássy- és Balla-féle indítványban szerepel, az az, hogy elutasítjuk az események és a döntés körüli vita kapcsán ennek a helyzetnek a pártpolitikai célokra történő felhasználását, hiszen ezzel pontosan azt akadályozzuk meg, amit Horn Gyula úr igényelt, hogy legyen egy olyan kisugárzása ennek a vitának, amely a nemzeti egységet létrehozza ebben a kérdésben.

Köszönöm. (Szórványos taps a Fidesz és az MDF soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai