Készült: 2024.03.29.10:36:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2001.09.25.), 366. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:34


Felszólalások:  Előző  366  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Ház! Azt hiszem, hogy nem fogjuk ezt a Balczó Zoltán által megkezdett vitát túlságosan hamarosan letudni.

Horn Gyula felszólalása is, amikor fontosnak tartotta a terrorizmus kapcsán a fajgyűlöletet, az idegengyűlöletet, a radikalizmust emlegetni, szintén azt tükrözi, hogy nagyon nehezen tudjuk megtartóztatni önmagunkat attól, hogy ebben a jelenlegi helyzetben politikai ízléssel járjunk el.

Ezért azt méltóztatnám javasolni a tisztelt Háznak, hogy mégis tegyünk erre egy kísérletet, hogy a terrorizmussal kapcsolatban egymás pártpolitikai lejáratásától maximálisan tartózkodjunk. (Moraj az SZDSZ soraiban. - Horn Gábor: Ezt inkább a frakcióvezetődnek mondd!) Ez nem jelenti azt, hogy az elkövetkezendő időszakban nem fognak ilyen megnyilvánulások bekövetkezni, de mégis, amikor elmondja Balczó Zoltán azt az álláspontját, hogy okokat kell keresni, és ez nem jelent semmiféle legitimációt a terrorizmus mögött, akkor látom értelmét annak, hogy legalább a kategóriákat megpróbáljuk egymás számára tisztázni. Aztán hogy újabb és újabb fogalmakat kell megalkotnunk az egymás félreértésének az elkerülése érdekében, az is magától értetődő.

Én ennek igényével szeretnék egy mondat erejéig reagálni Balczó Zoltán felszólalására. Amikor úgy fogalmaz, hogy a globalista Egyesült Államok felelőssége is ott van a terrorizmus mögött, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, hogy lehetséges-e egy ilyen kijelentést úgy tenni, hogy az ne legyen félreérthető. (Csurka István: Akarat kérdése. Ha félre akarod érteni, akkor félreérted.) Úgy ítélem meg, hogy a felelősség egy erkölcsi kategória. Ahogy kijelentjük ezt, hogy az Egyesült Államok globalista politikájának a felelőssége meghúzódik a terrorizmus mögött, automatikusan kijelentjük azt is, hogy erkölcsi felelősséget hordoz az Egyesült Államok, tehát hibás az Egyesült Államok ebben az eseményben.

Nem kételkedem Balczó Zoltán jó szándékában, nem kételkedem abban, hogy amikor a jelenség mögötti okokat feltárjuk, akkor rá kell mutatnunk az Észak-Dél ellentétre, rá kell mutatnunk a globalizmusra mint problémára.

 

 

(20.00)

 

 

De ez a megfogalmazás, hogy az Egyesült Államok bármilyen politikája felelősséget visel a terrorizmusért, a jelenlegi helyzetben mindenféleképpen félreértésre ad okot. Szeretném erre felhívni a figyelmét, nem kételkedvén a jó szándékában. Helyes, ha most a kategóriáinkat úgy tisztázzuk, hogy a terrorizmusért a jelenlegi helyzetben kizárólagos felelősséget a terroristák viselnek. A jelenlegi helyzetben különösen nem hiszem, hogy túlfeszíthetjük a gondolkodásunkat ezen a ponton, mert ennek a New York-i és washingtoni támadásnak az erkölcsi terhét kizárólag a terroristáknak kell hordozniuk. (Csurka István: És hol vannak? Kik azok?) Nekünk, ha meg akarjuk találni a megfelelő erkölcsi kiindulópontot, akkor ővelük szemben kell minden erőfeszítésünket összpontosítanunk. Ez nem jelenti azt, hogy ne kellene a terrorizmus okainak felszámolási folyamatában tekintettel lennünk mindazokra a dolgokra, amelyekre ön próbált utalni.

Ez egy erőtlen kísérlet volt, tisztelt frakcióvezető-helyettes úr, hogy tiszteletben tartsam az ön álláspontját, egyúttal próbáljam érzékeltetni, hogy milyen könnyen fogunk tudni az elkövetkezendő időszakban olyan terminológiai zsákutcákba (Balczó Zoltán: Szavazni fogunk...) bemenni, amikből azután belpolitikai nehézségek fakadnak.

Összességében szeretném tisztelettel kérni a Házat, hogy a New York-i és a washingtoni terrortámadás nyomán lehetőség szerint próbáljuk meg a politikai ízlésünket működtetni, amikor egymást értékeljük, minősítjük. Köszönöm szépen a figyelmüket. A módosító javaslatokkal kapcsolatban pedig a kormány álláspontja egyértelmű.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  366  Következő    Ülésnap adatai