Készült: 2024.04.16.06:15:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

71. ülésnap (2015.05.11.), 30. felszólalás
Felszólaló Rogán Antal (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A 2016. évi költségvetés ezen a héten június 13-án, a június 12-én (sic!) benyújtandó adótörvényekkel együtt az Országgyűlés elé kerül.

Azt gondolom, hogy ez egy nagyon fontos pillanat, hiszen először történik meg Magyarországon, hogy a magyar vállalkozások úgy kezdhetik el a következő üzleti év megtervezését, hogy több mint fél évvel 2016 előtt ‑ mivel ezt június végére el tudja fogadni az Országgyűlés ‑ tisztában lesznek a 2016. évre vonatkozó adójogszabályokkal, és tisztában lesznek a költségvetés céljaival. Ez erősíti a kiszámíthatóságot, erősíti a magyar vállalkozások számára a biztonságot. Mindez pedig értelemszerűen jó azoknak a magyar embereknek, akik magyar vállalkozásoktól kapják a munkahelyeiket.

Tisztelt Képviselőtársaim! A 2016. évi költségvetés az én meggyőződésem szerint egy új korszak költségvetése. Egy új korszaké, mert az elmúlt öt esztendőben Magyarországon végigment egy folyamat. 2010-ben, amikor a Fidesz-KDNP koalíciója megkapta a kormányzás lehetőségét a magyar választópolgároktól, egy olyan helyzetet örököltünk az MSZP-SZDSZ-, Gyurcsány- és mindenféle egyéb kormányoktól, amelynek az volt a vége, hogy 2010-ben Magyarország csődhelyzetben volt: óriási államadósság, a GDP 58 százalékos mértékéről közel 85 százalékra sikerült felnövelni az államadósságot, mindemellett rendkívül magas költségvetési hiány, és ne felejtsük el, hogy 2009-ben egy történelmi mértékű, közel 7 százalékos gazdasági visszaesés volt a magyar gazdaságban, és akkor a munkanélküliség megduplázódásáról még egyébként nem is beszéltünk.

Az első feladat az volt, hogy a magyar költségvetés pénzügyeit konszolidáljuk és rendbe tegyük. Ezt sikerült elérni. 2010 és 2011 a költségvetési konszolidáció időszaka volt. 2012 és 2013 a gazdasági stabilizáció éve, amikor azt kellett elérnünk, hogy a költségvetés konszolidálása után előkészítsük a növekedési fordulatot, biztosítsuk Magyarország számára azt a lehetőséget, hogy a munkahelyeket megőrizzék, és megteremtődjék az a fordulat, ami a növekedéshez szükséges. Ekkor, 2012 közepén hirdettük meg a munkahelyvédelmi akciótervet, Magyarországon először stabilizáltuk a munkanélküliségi mutatókat, majd azok folyamatosan elkezdtek csökkenni, és 2013-2014 már a növekedési fordulat előkészítése, és ma már bízvást mondhatjuk, hogy 2014-2015 a növekedési fordulat éve volt Magyarországon. Először, érdemben és stabilan elkezdett növekedni a gazdaság.

Itt sokaktól hallottuk már, hogy ez csak az európai uniós forrásoknak köszönhető. Tisztelt Képviselőtársaim! Európa számtalan országában vannak uniós források, amelyeket felhasználhatnak, és mégis jóval alacsonyabb a növekedés, mint Magyarországon. A magyar növekedés Európában az elsők között van, és azt gondolom, ez mutatja azt, hogy Magyarország képes volt egy valódi növekedési fordulat elérésére.

A növekedési fordulat mindig jelent magában többletforrásokat. Egy 3 százalék körüli magyar gazdasági növekedés azt jelenti, hogy közel ezermilliárd forinttal megnőhet a nemzeti össztermék, ami 700 milliárd forint körüli bevételt jelent a költségvetésnek. Vagy hogy egy másik példát mondjunk, az, hogy Magyarországon a gazdasági stabilizáció eredményeként folyamatosan lefelé tudtuk szorítani a kamatkiadásokat, azt jelentette, hogy 2012-höz képest 2016-ra a költségvetésben 300 milliárd forinttal kevesebb lesz a kamatkiadás.

Az ezekből származó többletbevételeket többféleképpen lehet elkölteni, tisztelt képviselőtársaim. Mi azt gondoljuk, hogy ezeket nem az államnak kell elvennie az emberektől, hanem ott kell hagyni náluk. Ezért a Fidesz és a KDNP azt kérte a kormánytól, hogy a 2016-os költségvetés legyen az adócsökkentés költségvetése. Csökkentsük a személyi jövedelemadót, emeljük meg a gyerekek után járó adókedvezményt a kétgyermekes családoknál ‑ 350 ezer kétgyermekes család van Magyarországon; ez azt jelenti, hogy közel 700 ezer embert érint ez a jelentős adókedvezmény-növekedés ‑, és természetesen lépésről lépésre csökkentsük bizonyos élelmiszerek áfáját ‑ ez elsősorban a sertéshúsra vonatkozik ‑ a következő esztendőben, és az állam is mérsékelje azokat a terheket, amelyeket egyébként a magyar emberekkel fizettet meg bürokratikus ügyei elintézése közben.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mi az adócsökkentést tartjuk a legfontosabbnak, de amellett nem feledkezünk el arról, az adócsökkentés lehetőséget jelent 4 millió dolgozó embernek Magyarországon. Emellett természetesen szükség van arra, hogy az államnál dolgozók bérét, ha lehet, minél nagyobb mértékben növelni tudjuk. De pontosan ezért vezettük be a pedagógus-életpályaprogramot, a fegyveres szervek életpályaprogramját (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és azt gondolom, hogy ezeket folytatni is tudjuk a következő esztendőben.

Tehát a 2016. évi költségvetés egy új korszak költségvetése, az adócsökkentés költségvetése, és a folytatódó béremelések költségvetése is egyben. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai