Készült: 2024.04.26.00:39:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

5. ülésnap (2006.06.19.), 70. felszólalás
Felszólaló Dr. Vidorné Dr.Szabó Györgyi (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:29


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VIDORNÉ DR. SZABÓ GYÖRGYI (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Az elmúlt hetekben egy egész ország közvéleménye foglalkozott azzal, hogy vajon milyen változások lesznek mindannyiunk életében, az állam életében, a szociális juttatások terén. A június 10-i kormányfői bejelentés kapcsán pedig meggyőződhettünk arról, hogy nemcsak megszorítások lesznek, az önök szavaival élve, azaz kiigazítások, hanem valódi reformok is várnak ránk; reform, amely azt jelenti, hogy változtatás a haladás érdekében. A mai miniszterelnöki expozéban az is világossá válhatott számunkra, hogy nem szabad összekeverni a rövid távú és a hosszú távú intézkedéseket.

Most azokról a dolgokról szeretnék néhány szót ejteni, amelyek nem változnak még ezen intézkedések során sem, pedig ezekről a legvadabb rémhírek terjengtek a közvéleményben. Az egyik ilyen terület a családtámogatás. Mindvégig és most is azon az állásponton vagyunk, hogy ennek a rendszernek a megváltoztatása, amely nem olyan régen történt itt a parlamentben, szervesen beleillik abba a sorba, amelyet reformnak nevezünk, és amely hosszú távon is lehetővé teszi annak fenntartását, lehetővé teszi az igazságosságot és eredményességet a gyermekszegénység elleni programunk végrehajtásában.

(18.10)

Tehát meg kell nyugtassak mindenkit: a duplájára emelt családi pótlék továbbra is minden gyermek után alanyi jogon fog járni, továbbra is nagyobb összegű juttatást kapnak azok, akik több gyermeket nevelnek, nagyobb összegű juttatást kapnak az egyedülálló vagy a fogyatékos gyermeket nevelők, és továbbra sem fordulhat elő, hogy az ügyeskedők jutnak hozzá az ellátáshoz, amíg a látható jövedelemmel rendelkezők esetleg elvesztik azt.

Megmaradnak azok a kiegészítő juttatások is a rászorulók számára, amelyeknek révén tankönyvtámogatásban részesülhettek, kedvezményes vagy ingyenes étkeztetést kaphattak az iskolában, sőt a rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény jövedelemhatára - ha valami változik, akkor ez, méghozzá kedvezően - 10 százalékkal emelkedik meg, tehát azok a családok, ahol az egy főre jutó jövedelem a nyugdíjminimum 120 százalékát nem éri el, már részesülhetnek ebben a kedvezményben - 110-ről változott meg -, a tartósan beteg és fogyatékos gyermeket nevelők esetében pedig ez a 120 százalék 130-ra változik.

Továbbra is megmaradnak azok a családtámogatások, amelyeket az elmúlt években igyekeztünk megemelni és kiterjeszteni, így a gyes, a gyed, a gyet, az anyasági támogatás, és továbbra is meghagyjuk a lehetőséget a kismamáknak arra, hogy a gyermek egyéves kora után munkát vállalhassanak akkor is, ha gyesben részesülnek. Megmarad az idei évtől bevezetett babakötvény, amelyben szintén kiemelten támogatjuk a rászoruló gyerekeket. Sőt, újabban hallottuk nem egy helyről, hogy a szociálpolitikai támogatás is veszélyben van. Nem, szeretném elmondani önöknek, hogy a fiatal emberek lakáshoz jutási támogatásában a szociálpolitikai kedvezmény szintén nem változik, megtartjuk. Hasonlóan nem csökkennek a szociális támogatások sem. Az elmúlt években számtalan módosuláson ment át ez a rendszer annak érdekében, hogy a rászorultakat jobban elérje, és hatékonyabb legyen, a központi kiadásainkat ezen a téren sem csökkentjük.

Még az idén változik a rendszeres szociális segély, amely az imént említett családtámogatással összhangban a jövőben figyelembe veszi már a családban nevelt gyermekek számát és a családban neveltek számát egyáltalán. Továbbra is megmarad az elhelyezkedni kívánók számára - fokozatosan csökkenő mértékben - az elhelyezkedés után is egyfajta támogatás, és mindenképpen meg kell említenem a közgyógyellátás rendszerét, amelyben a jelentős változás elkezdődik az idén június 1-jétől, és 2007-ben kiteljesedik. Mit jelent ez? Hogy a krónikus betegséghez igazodó és a jelenleg rendkívül szűkre szabott közgyógyellátási lista helyett személyre szabott, maximálisan havi 12 ezer forintos keret meghatározásával lehet támogatást szerezni.

Nem lesz visszalépés olyan fontos területen sem, mint a tartósan beteg vagy fogyatékos személyeket ápolók esete. 2005 szeptemberében emeltük meg a fokozott ápolási igényű gyermekek és felnőttek után járó ápolási díjat a nyugdíjminimum 130 százalékára, és tovább folytatjuk a már elkezdett programjainkat a fogyatékossággal élők mindennapi életének megkönnyítésére, akár a jelnyelvitolmács-hálózatra, akár az akadálymentesítésre gondolunk, és továbbra is támogatjuk a lakhatását mindazoknak, akik rászorulnak. A lakbértámogatás, a lakásfenntartási támogatás mind az eladósodás megelőzését szolgálják. Az adósságkezelési támogatást is fenntartjuk, sőt további formákban kiszélesítjük, gondolok itt például a kártyás fogyasztásmérők elterjesztésére.

Többször szóba került a nyugdíjrendszer fenntarthatósága is, nemcsak az elmúlt hetekben, hanem az elmúlt időszakban. Úgy tűnik, hogy sok téves hír került a médiába, amely sokakat megrendített, és ismét meg kell erősítenem abban mindenkit, hogy ezen a területen sem lesz korlátozás. A 13. havi nyugdíj csorbítatlanul megmarad, a továbbiakban is a törvény szerint fogjuk emelni a nyugdíjakat minden évben, és a tavalyi év végén önök által meg nem szavazott, de általunk elfogadott nyugdíjkorrekcióról szóló törvény az ötéves nyugdíjemelési programot is végigviszi. Mindezek mellett a méltányossági nyugdíjalap, a méltányossági nyugdíjemelésre fordítható költségvetési keret százmillió forinttal még meg is emelkedik.

Összegezve, igen tisztelt képviselőtársaim, lesznek reformok, lesznek változások, és lesznek kiigazítások is, mert ezekre szükség van azért, hogy sok mindent, amit most eddig elértünk, megtarthassunk, sőt fenntarthassunk. Ezek közül én most csak néhányat emeltem ki. Az igazságosság vezérel bennünket, ezért nem fogjuk elengedni a rászorulók, a segítséget igénylők kezét, hanem erőforrásokat teremtünk a számukra változatlanul. Azoktól viszont, akiknek lehetőségük van arra, hogy többet adjanak a közösbe, nagyobb felelősségvállalást kérünk, és ez nem megszigorítás vagy reform, vagy kiigazítás kérdése, hanem ez a társadalmi szolidaritás maga.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai