Készült: 2024.03.29.06:11:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

226. ülésnap (2017.05.19.), 98. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:31


Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Nagyon szépen köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Néhány észrevételt hadd fogalmazzak meg én is. Nagyon sok minden elhangzott már, de tény és való, hogy két dolog ütött szöget a fejembe. Az egyik az, amikor Kósa Lajos az Európai Unióra hivatkozik, hogy azért kellett változtatni valamilyen törvényen az iskolaszövetkezeteknél, mert az Unió azt megkérdőjelezte, és természetesen Magyarország rohant és megoldotta ezt a problémát. Ennek azért van egy diszkrét bája; mint ahogy annak is, tisztelt frakcióvezető úr, ahogy ön a nyugdíjasokról beszél.

Eddig az ön megnyilatkozásai a nyugdíjasokról nem szóltak másról, mint hogy becsmérelte a nyugdíjasokat. Ön volt az, aki azt mondta a Magyar Hírlap hasábjain, hogy tulajdonképpen még a szavazati jogot is meg kéne vonni a nyugdíjasoktól, és valami családi szavazati jogot kéne adni, mert nehogy már a következő választásokon a nyugdíjasok, az idősek döntsék el, hogy ki vezesse Magyarországot a következő időszakban, hiszen ‑ azt hiszem, azzal indokolta ezt, hogy a középosztály vagy a közép korosztály az (Kósa Lajos: Hazudsz! Majd elmondom. Attila, hazudsz! Szégyelld magad!), aki… Nem hinném, mert egy sajtóhírből lehet ezt megfogalmazni, de nagyon jó, ha adott esetben ezt végre elmagyarázza.

De azt is mondta ön, Kósa frakcióvezető úr, hogy azért nem a postás viszi ki ezt az Erzsébet-utalványt, nehogy már a nyugdíjasok azt higgyék, hogy ez jár nekik. Ezt se tudnám olyan nagyon pozitív megfogalmazásként értékelni, mert a nyugdíjasok idősek, de nem hülyék. Tehát magyarul, ha valakinek elmondják, hogy ez egy egyszeri juttatás, akkor attól, hogy meglát egy postást, még nem biztos, hogy az jut az eszébe, hogy akkor az a juttatás rögtön jár is neki. Érdemes volna nem ennyire lekezelni és hülyének nézni a nyugdíjas-társadalmat, akkor egészen biztosan sokkal nagyobb támogatást is élveznének ebben a korosztályban.

De visszatérve egy kicsit a konkrétumokra, itt nagyon sokan beszéltek már róla, és körbejárták ezt a témát. Nekem úgy tűnik, hogy ennek a szövetkezetnek egyetlenegy oka lehet, hogy miért akarnak önök egy ilyet bevezetni, mert ugye kiderült, hogy szakmai oka nincsen, mindenki tiltakozik ellene, tehát az érintettek érdekképviseletei, az összes nyugdíjasokat képviselő érdekképviseleti szervezet, mindenki tiltakozik ez ellen. De ha megnézzük a munkáltatói oldalt, ott, ha jól olvastam, akkor a Vállalkozások Országos Szövetségének a főtitkára is azt mondta, hogy még sokat kell dolgozni ezen, hogy ez egy működőképes elképzelés legyen, és szerintük teljesen másképpen is meg lehetne oldani ezt a problémát.

Nem hiszem, hogy az a nyugdíjasok érdekét szolgálná, ha egyszerűen belekényszerítik őket valamibe, egy keretbe, miközben ‑ ahogy jobbikos képviselőtársam is beszélt róla ‑ a szövetkezés egy önkéntes alapon történő szövetkezést jelent, és utána a bent lévő tagok pedig saját maguk gazdálkodnak a megtermelt javakkal. Tehát akkor fölmerül a kérdés, hogy miért fontos ez önök számára ahelyett, hogy nagyon egyszerűen a törvényt változtatnák meg, tehát magyarul, olyan jogszabályi környezetet teremtenének, ami lehetővé tenné a nyugdíjasok számára a foglalkoztatást, hiszen ezt, ahogy ez is elhangzott a vitában, önök vonták meg. Én azt gondolom, hogy sokkal egyszerűbb lenne, ha ezek a szabályok változnának.

Ma már nem tudják azt mondani, amit önök korábban is mondtak, hogy a fiataloktól elveszik a nyugdíjasok a munkát, és ezért kell korlátozni, mert ugye munkaerőhiánnyal küzd az ország, tehát magyarul, még ilyen típusú, egyébként nem túl pozitív gondolatokat sem kell megfogalmazni. Tehát magyarul, sokkal egyszerűbb lenne, ha csak a jogszabályok változnának, és hasonlóan, akár kedvezményekkel a nyugdíjasok visszatérhetnének ott, ahol kell, és ahol akarnak is a munkaerőpiacra.

Akkor mi a valós indok? Én azt mondanám, hogy az a valós indok, hogy ez egy hatalmas nagy piac. Itt valakinek valószínűleg megtetszett megint maguk közül ez a piac, és azt gondolják, hogy így egy nagy profitra lehet szert tenni, hiszen 2-4 milliárdos ‑ különböző számítások szerint, attól függően, hogy hányan vesznek részt egy ilyen szövetkezetben ‑ profitot érhet el egy ilyen szövetkezet. Tehát én sokkal inkább azt sejtem, hogy valakinek megtetszett ez a hatalmas piac, az a profit, ami itt elérhető, és el szeretnék vinni megint a pénzt, ezért kreálnak egy nyugdíjas-szövetkezetet, hogy valaki ellophassa a pénzt, ha már ön is ilyen profán módon fogalmazott az imént a bekiabálásában.

Tehát én azt mondanám, hogy vonják vissza ezt a törvénytervezetet, ne akarják kisemmizni a nyugdíjasokat, ne akarják őket olyanra kényszeríteni, amit sokkal egyszerűbben meg lehet oldani. És egyébként a céllal meg egyetértett itt mindenki, aki eddig hozzászólt az ellenzék részéről, hogy rendezni kell a nyugdíjasok foglalkoztatási helyzetét.

Ebben szerintem mindenki partner is volna, de nem ilyen formában, az is egészen biztos. Tehát ne fideszes üzleti gazdasági érdekeket szolgáljunk ki, hanem a nyugdíjasok érdekét szolgáljuk, és segítsük őket, ne pedig a pénzre hajtson megint az, akinek ez megtetszett.

Tehát ezért mi a magunk részéről, ahogy a kollégák is elmondták, nem fogjuk támogatni ezt az előterjesztést, és arra kérjük önöket, hogy vonják vissza, és kezdjünk arról egy tárgyalást, hogy hogyan lehetne az nyugdíjasok foglalkoztatását az ország és a nemzetgazdaság szempontjából megnyugtató módon úgy rendezni, hogy az szolgálja a nemzetgazdaság és emellett a nyugdíjasok érdekét.

Köszönöm szépen a lehetőséget. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai