Készült: 2024.04.19.21:49:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

269. ülésnap (2018.02.20.), 112. felszólalás
Felszólaló Kepli Lajos (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 16:00


Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KEPLI LAJOS, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Azt gondolom, hogy elég érdekes folyamat az, amit az elmúlt nyolc évben a kormányzásuk során leírtak önök a megújuló energiákkal kapcsolatos hozzáállásuk terén, hiszen teljesen mást kommunikáltak még évekkel ezelőtt  egyébként a kormányzásuk utolsó pillanatáig , mint amit most, a 2014-18-as parlamenti ciklus utolsó ülésnapján egy sürgősséggel behozott indítványban kezdeményeznek.Nagyon jól emlékszünk még arra a néhány évvel ezelőtti, felemelőnek nem annyira nevezhető pillanatra, amikor a Lázár János miniszter úr székében akkor éppen helyet foglaló L. Simon László államtitkár úr  aki ugyanott ült, ahol most Csepreghy államtitkár úr  azt találta mondani, hogy a napenergiára nem lehet építeni, merthogy áramra este is szükség van, amikor nem süt a nap, és mindezt a kormány képviseletében találta elmondani egy, talán napirend előtti felszólalásra válaszul.

Azóta, úgy tűnik, hogy önök is megvilágosodtak  hogy stílszerűek legyünk , és rájöttek, hogy a napenergiára igenis lehet építeni, de ami még valószínűbb, inkább arra jöttek rá, hogy a napenergiában pénz van, mégpedig lenyúlható pénz. Úgy tűnik, hogy a trafikmutyi, a földmutyi, az atommutyi után következik majd a szolármutyi, hiszen százmilliárdos pályázati forrás áll rendelkezésre  ami fel lett függesztve annak idején  a napelemes energiatermelő berendezések megvalósítására, amelyre már nyilván fenik a fogukat azok a kormányközeli vállalkozók, oligarchák, akik ebben a két kormányzati ciklusban mindig mindenből részesültek. Az a háromezer 0,5 megawattos napelempark, az erre szolgáló források valószínűleg szintén azokat fogják majd megtalálni, akik annak idején a földeket is megkapták, hiszen közel álltak az éppen aktuális fideszes hűbérúrhoz, akik megkapták a trafikokat, és akik mindenféle kedvezményt, mindenféle pályázati pénzt bezsebelnek a Fidesz-kormányzás jóvoltából. Ez azonban egy szűk réteg, a társadalom egy meglehetősen szűk szegmense, akire lehet ugyan építeni saját gazdasági felvirágzásukat a kormányközeli vállalkozóknak, illetve maguknak a kormánytagoknak, de egy ország energiaellátását, én azt gondolom, semmiképpen.

A megújuló energiaforrások jóval komplexebb kérdéskör annál, semhogy egy ilyen kutyafuttában behozott törvényjavaslattal lóhalálában tárgyaljunk róla, és szavazzuk meg azt, hogy hogyan lehet ezeket a pályázati pénzeket minél hatékonyabban lenyúlni, és ezt fontos még a választások előtt gyorsan áttolni a parlamenten. Talán attól félnek, hogy a 2018-as választások után erre nem lesz lehetőségük, és jogosan félnek tőle.

Azonban hol voltak akkor, amikor 2010 óta nem létesült szélerőműpark Magyarországon? Itt már nagyon sokat beszéltünk a szélerőművekről. Igenis van a szélenergiában is még Magyarországon is jelen pillanatban is potenciál, amit ki lehetne aknázni. Valóban van, ahogy elhangzott, a geotermikus energiában is, és a megújuló energiák egyéb válfajainak is jelentős potenciálja van ma még Magyarországon, és valóban itt vagyunk a napenergiánál, azonban arra kérjük a kormányt stílszerűen, hogy ne legyenek naplopók, ne a napenergia és a napenergiára szánt pénzek ellopásával töltsék az idejüket, hanem valóban Magyarország megújulóenergia-termelése részarányának növelését tűzzék ki célul. Ez egy valóban érdemes és érdemi cél, ezért valóban érdemes kormányzati politikát folytatni és dolgozni, de azt egy 8 éven át tartó kormányzásnak nem az utolsó pillanatában kell elkezdeni, lett volna rá 8 évük.

Ez alatt a 8 év alatt önök mit adtak a megújuló energiának vagy magának a napenergia-termelésnek? Környezetvédelmi termékdíjat a napelemre, 27 százalékos áfát a napenergiát előállító berendezésekre, és még sorolhatnám hosszasan, hogy hogyan próbálták akadályozni a megújuló energiák elterjedését, miközben azt mondogatták folyamatosan, hogy ha a Paksi Atomerőmű új blokkjai megvalósulnak, akkor az mindenképpen prioritást élvez a megújuló energiával szemben, ami nem megbízható, ami hektikus, s a többi, ami valóban így van. Most úgy tűnik, hogy ezek a problémák, amik akár szakmai problémaként is felvethetőek lennének, de önök politikai szemszögből vizsgálják kizárólag azokat, ezek a problémák már nem problémák. Az, hogy háromezer 0,5 megawattos napelempark megvalósul és a magyar villamosenergia-hálózatra rákötik ezt a háromezer darab 0,5 megawattos naperőművet, hogy az milyen zavarokat okozhat a villamosenergia-hálózatban, hogy fel van-e erre készülve a magyar villamosenergia-hálózat, ki tudják-e szabályozni a hektikusságát ennek a megújulóenergia-termelésnek, az most egyszerre nem kerül szóba, holott korábban évekig erre való hivatkozással akadályozták ennek az energiaformának az elterjedését.

Ellenben azt lehet hallani, hogy bizony, amikor a kormányközeli oligarchák, amikor Mészáros Lőrinc, amikor Lázár János jóbarátja, Sánta János a szemét kiveti úgymond a napenergiára, és rájönnek, hogy ebben bizony óriási, százmilliárdos, lenyúlható európai uniós forrás van, akkor hitelen fontos lesz a kormánynak a megújuló energia, ami eddig valahol a fiókban és a szőnyeg alatt hevert, ahogy az egész környezetvédelem és a megújuló energiák témaköre is egész odáig. S egyébként talán mindenre jellemző ez, hogy amíg nincs benne pénz, nincs benne lenyúlható forrás, addig nem érdekli a kormányt. Ez a fő vezérelve a jelenlegi kormányzat politikájának.

A Jobbik Magyarországért Mozgalom soha nem volt ellene a megújuló energiák elterjedésének, sőt valamennyi szakmai programunk, valamennyi választási programunk tartalmazta, hogy a jelenleginél jóval nagyobb részarányban kell a hazai energiamixbe, a hazai energiatermelésbe bekapcsolni a megújuló energiaforrásokat. Mi azonban azt gondoljuk, hogy a nagy erőművek kora kezd lejárni, és a decentralizációval, illetve a központosítás megszüntetésével inkább a helyi energiatermelés felé kell fordulni, kisebb léptékű, akár házi energiatermelő berendezések, akár napelemek, akár más geotermikusenergia-termelő berendezések, hőszivattyúk segítségével vagy akár kisebb teljesítményű biomasszakazánokkal, -erőművekkel ellátni kisebb közösségeket, akár településrészeket, akár komplett településeket. Ugyanis sokkal kevésbé függ a nemzetközi energiaáraktól vagy akár külföldi hálózatoktól  energiahálózatokról beszélek ebben az esetben  a magyarországi energiaellátás, ha nem ennyire központosított és nem nagy erőművekben történik meg az előállítás, illetve nem importból történik egy jelentős hányada a villamosenergia-felhasználásunknak, hiszen az import ma azért egy elég jelentős tényező a villamosenergia-felhasználásban.

Ha azok az energiahatékonysági beruházások, amelyeket a kormány évek óta következetesen blokkol és gátol, megvalósulhattak volna  és itt elsősorban a magyar családokra gondolok, nem megint a kedvezményezett, kormányközeli oligarchakörre, vállalkozói körre, hanem a magyar családokra , ha a magyar családok, társasházak és családi házak hozzájutottak volna azokhoz a forrásokhoz, amelyet önök nem tettek lehetővé, hogy hozzáférhetővé váljanak, akkor bizony az energiafelhasználás csökkentésével már tettünk volt egy lépést a függőségünknek összességében a csökkentésére, az energiafüggőségünkből való kilábalásra. Ez volna az út, és ez a XXI. század.

(12.20)

Én azt gondolom, jelen pillanatban kellenek még a nagy erőművek, azonban ez egy folyamat, évtizedeken át tartó folyamat. Egyre inkább kell kihátrálni ebből a XX. századra jellemző energiatermelési módszerből és a helyi energiaellátás felé elmozdulni. Természetesen a legolcsóbb energia a meg sem termelt energia, amit nem kell megtermelni, hiszen az energiahatékonysági beruházásokkal elértük, hogy ne kelljen megtermelni és felhasználni, ezért még mindig arra biztatjuk a kormányt, így a kormányzása utolsó időszakában is, hogy igenis legyenek bátrak, és erre biztosítsanak nagyobb forrásokat, már amennyiben erre a következő rövid időszakban még lehetőségük lesz.

Tehát a magyar lakosságban rejlik a hazai energiamegtakarítási potenciál nagy része, hiszen a családi házak és a társasházak energia-korszerűsítése még mindig várat magára, még mindig óriási lemaradásban vagyunk. Gépészeti korszerűsítésre, nem csak nyílászárócserére és szigetelésre gondolok természetesen, és a megújuló energia helyi szintű alkalmazására, felhasználására. Mindezek nagyon fontosak lennének.

Ehelyett itt most mindössze arról van szó, egyébként úgy alapjában véve nem volna rossz kezdeményezés vagy elképzelés, hogy földterületeken a gazdák  legalábbis elsősorban azokon a földterületeken, ha itt erről van szó egyáltalán, amiket másként nem lehet hasznosítani, mert termelésbe nem vonhatók, vagy olyan silány minőségűek, hogy egyébként nem lehet rajtuk semmi más egyebet megtermelni  napelemparkokat létesítsenek, az itt megtermelt villamosenergia-mennyiséget értékesítsék, és ezzel egészítsék ki a gazdálkodásukból származó bevételeket. Ez akkor volna jó, ha tényleg bárki számára hozzáférhető lenne, aki gazdálkodást folytat Magyarországon, aki földterülettel rendelkezik, és nem feltétlenül csak a kormányközeli földbirtokosokra gondolok. És természetesen akkor lenne jó, ha nemcsak rájuk gondolnánk, hanem minden olyan engedély nélküli kiserőmű lehetővé válna ezáltal, a kisebb teljesítményűek is, amelyeket családi házas szinten vagy települési szinten szeretnének megvalósítani, és ezekre is forrást biztosítana a kormány, természetesen az Európai Unión keresztül, hiszen itt elsősorban európai uniós pályázati forrásokról van szó.

Összességében azt lehet mondani, hogy ebben a ciklusban már nagyon sokszor  és mivel ez az egyik vagy talán az utolsó felszólalásom ebben a parlamenti ciklusban, így talán megengedik, hogy egy kicsit általánosítsak , nagyon sok olyan kezdeményezés volt az energetikában is, meg más területeken is a parlament előtt, amire első ránézésre bárki azt mondta volna, akár szakmai szemmel is, hogy lehet benne valami, hogy igen, van a kezdeményezés mögött fantázia, és valóban elindulhatnánk egy olyan úton, amerre el kellene indulni a megújuló energiák terén, hogy most maradjunk a jelen példánál. Csak mindig volt valami mögöttes szándék, ami ezt az egészet elrontotta. Amikor valahogy folyton kiderült, hogy már ott áll sorba valamelyik kormányközeli pénzember, hogy az ebből származó forrásokra rátegye a kezét, és hogy ebből ne a magyar lakosság profitáljon, hanem megint csak egy szűk réteg.

És bármilyen területről érkező jogszabály előjött, ami valamilyen pozitívnak tűnő kezdeményezést rejtett magában, a megvalósulás mindig a mi félelmeinket és a mi aggályainkat támasztotta alá, hogy ebből nem a magyar lakosság nagy része fog profitálni, hanem csak egy szűk kör.

Ahogy ez már látszik most is, még egyszer mondom, Mészáros Lőrincek, Sánta Jánosok és társaik, akik a napenergiában, akár a Mátrai Erőmű napelemparkja kapcsán, akár a máshol megvalósuló naperőművek kapcsán majd ennek a törvényjavaslatnak a kapcsán is profitálhatnak.

Úgyhogy az aggályaink ellenére szeretnénk azt hinni, hogy a kormány fejében is elindult valami így a 8 évnyi kormányzás utolsó pillanataiban. Ha naivak lennénk, akkor ezt hinnénk, hogy tényleg elkezdte belátni azt, hogy a megújuló energiában van a jövő, és hogy erre kell alapozni a XXI. század Magyarországát. Ehhez képest sajnos azt látjuk, hogy mindössze egy érdekből, az utolsó pillanatban, gyorsan összedobott és áterőltetett törvényjavaslatról van szó, amelyet valószínűleg majd el fog fogadni az Országgyűlés többségi frakciója, de megint csak nem egy szisztematikus koncepció, egy jól felépített terv, stratégia alapján történik meg Magyarország energetikai zöldítése, hogy ezt a kifejezést használjam, kölcsönvéve a tőlem balra ülő frakciótól, hiszen ők elég gyakran hangoztatják ezt a kifejezést, amiben valóban nagy jövő és nagy gazdasági potenciál is van. Annál is inkább, mert ahogy egyre bizonytalanabb Európa sorsa, és itt akár a bevándorlásra, akár más belpolitikai és külpolitikai tényezőkre gondolunk, azt gondolom, minden tekintetben egyre inkább rizikónak és kockázatnak teszi ki az országát az, aki nem gondol arra, hogy helyben, az országon belül az energia legnagyobb részét megpróbálja megtermelni. 100 százalékban ez valószínűleg soha nem lesz lehetséges, és most csak a villamos energiáról beszélek természetesen, nem a teljes energiafelhasználásunkról, hiszen mondjuk, a kőolaj és a földgáz esetében nyilvánvaló, hogy nem lehetséges, de a villamosenergia-felhasználás tekintetében sem fogjuk tudni ezt 100 százalékosan megvalósítani. De azt gondolom, egy jó energiahatékonysági beruházással és az energiatermelés hazai forrásokra történő alapozásával ez nagy biztonsággal néhány évtizeden belül nagyon jó arányban mégiscsak megvalósítható volna.

Ehhez az kellene, hogy ne csak a saját rövid távú érdekeit nézze a kormány, ne csak a pénz motiválja a különböző döntéseket, hanem valóban az ország javát kívánják szolgálni. Ennek a kormánynak a ténykedése az elmúlt 8 évben sajnos nem ezt tanúsította, azonban országgyűlési választások előtt állunk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), és az országgyűlési választások nyomán valószínűleg egy új kormány fog felállni  mi ebben hiszünk és ebben bízunk  Magyarországon, amelyik ezt a kérdést egy más szemszögből fogja megközelíteni; amelyik nem a saját javával, a saját zsebének a tömködésével lesz elfoglalva, hanem valóban az ország és a magyar emberek javát fogja szolgálni, akár az energia kérdéséről, akár gazdasági kérdésekről, akár más egyéb kérdésekről van szó. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai