Készült: 2024.04.19.22:11:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2001.09.24.), 128. felszólalás
Felszólaló Dr. Kökény Mihály (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÖKÉNY MIHÁLY, az egészségügyi és szociális bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nagy érdeklődéssel figyeltem Mánya Kristóf képviselőtársam fejtegetését, ugyanis el kell mondanom a tisztelt Háznak, hogy kormánypárti képviselőtársaim nemhogy nem szóltak hozzá ehhez a napirendi ponthoz a bizottsági ülésen, de még csak kérdést sem tettek fel - a kezemben lévő jegyzőkönyv ezt tanúsítja -, úgyhogy képviselőtársaim megítélésére bízom, hogy itt a többségi álláspont ismertetése megfelel-e a házszabályi előírásoknak, igen vagy nem. Az mindenesetre tény, hogy a többség csendben általános vitára alkalmasnak minősítette a törvényjavaslatot.

Én azonban szeretném indokolni azt, hogy a 10 nemmel szavazó szocialista és szabad demokrata képviselő miért tartotta általános vitára alkalmatlannak a társadalombiztosítás zárszámadását. Először is azért, mert beigazolódott, hogy a társadalombiztosítási alapok költségvetését 1999-ben rosszul és felelőtlenül tervezték meg. Hallottuk az Állami Számvevőszék jelentését, hallottuk, hogy az alapok hiánya kétszerese lett a törvényben jóváhagyottnak. Úgy gondoljuk, megalapozott volt az ellenzék figyelmeztetése és érvelése, sajnos azonban ez falra hányt borsónak minősült.

Másodszor: elutasítottuk ezt a törvényjavaslatot azért is, amit a bizottsági ülésen az Állami Számvevőszék igazgatója elmondott. Ő úgy fogalmazott, hogy az alapkezelőknek se a bevételi, se a kiadási oldalra nincs érdemi ráhatásuk, a központi költségvetés szerepe erősödik, a kintlevőségek behajtásában nincs érdemi előrelépés. Hogy miért nincs, azt is megtudhattuk az előzőekből.

Harmadszor: azért is elfogadhatatlan volt számunkra a zárszámadási törvényjavaslat, mert - ahogy ellenzéki képviselőtársam fogalmazott - amit a kormány a gyógyszer-támogatási kasszával művelt, az a parlament megalázása volt. Nem is lehet erre jobb szót mondani - idézek a jegyzőkönyvből -, hiszen több alkalommal adtunk be a várható túllépések miatt javaslatokat, több alkalommal elvetették, hogy erről tárgyaljanak, több alkalommal kértük, hogy a kassza zártságának tarthatatlansága miatt oldjuk fel a zártságot, több alkalommal kértük, hogy az ésszerű gyógyszerfelhasználásra vonatkozó javaslatot tegyék meg, de mindezt nem tették meg. A következményeket ismerjük, sőt látjuk még a 2001-es költségvetésben is ennek a tovagyűrűzését.

Negyedszer: azért sem tudtuk elfogadni a törvényjavaslatot, mert hatásvizsgálatok nélkül újabb ponton gyengítik az 1997. évi nyugdíjreformot. Arról van ugyanis szó, hogy ebbe a törvénybe beillesztették, hogy a pályakezdők számára a magán-nyugdíjpénztári tagságot nem teszik kötelezővé. Ezzel felborítják az elfogadott koncepciót, a vegyes nyugdíjrendszer működését. Úgy látjuk, hogy a nyugdíjrendszer hosszú távú biztonságát veszélyezteti ez a lépés, és úgy gondoljuk, hogy ezzel lényegében az öngondoskodásba vetett bizalmat is aláássuk.

Ötödször: azért is elfogadhatatlan ez a törvényjavaslat, mert súlyos aránytalanságok és megtakarítások keletkeznek a 2000. évi teljesítésnél.

 

 

(20.50)

 

Azt a példát említettük a bizottság ülésén, hogy a gyermekgondozási díj esetében 16 milliárd forint megtakarítás keletkezik egyesegyedül. Azt is mondhattuk, hogy lényegében ez tartja egyensúlyban az Egészségbiztosítási Alapból finanszírozott pénzbeli ellátásoknál mutatkozó hiányokat. De a tény ebből mégiscsak az volt, hogy ez a 16 milliárd forint már nem családtámogatási célokat szolgált. Azt is mondhattuk, hogy ekkora összeget lényegében kivontak a családtámogatási rendszerből, persze tudjuk azt, hogy ez egy tudatosan fölétervezett irányzat volt.

Azért sem tudtuk támogatni a törvényjavaslat elfogadását, mert az a bizonyos 23. §, amelyről Mánya Kristóf képviselőtársam az előbb beszélt, és amely lehetővé teszi azt, hogy a gyógyszerkassza terhére a jövőben a gyógyszertárak finanszírozási előleget kaphassanak, lényegében csak fele annak az összegnek, amelyet az egészségügyi miniszter megígért a gyógyszertáraknak. Tehát itt is fel kell hívni arra a figyelmet, mint ahogy felhívtuk a bizottsági ülésen, hogy a hosszú és kemény árrésvita után a nyár csendjében létrejött szándéknyilatkozatban foglalt feltételek sem tudnak úgy teljesülni, ahogy azt a gyógyszerész-társadalom elvárja. Erre való tekintettel nem tudjuk elfogadni ezt a törvényjavaslatot.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai