Készült: 2024.04.26.01:00:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

73. ülésnap (2011.03.08.),  217-221. felszólalás
Felszólalás oka Részletes vita lefolytatása
Felszólalás ideje 9:26


Felszólalások:   203-216   217-221   221-223      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. A benyújtott módosító javaslatokról várhatóan a következő ülésünkön döntünk.

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy a nemzetközi vasúti árufuvarozásról szóló megállapodás - SZMGSZ - és mellékletei módosításokkal és kiegészítésekkel egységes szerkezetben történő kihirdetésértől szóló törvényjavaslathoz benyújtott módosító javaslatot az első helyen kijelölt bizottság házszabályellenesnek minősítette, így részletes vitára nem kerül sor.

Soron következik az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/2564. számon, a bizottsági ajánlást pedig T/2564/3. számon megkapták és megismerhették.

A bizottsági ajánlás összesen egy ajánláspontot tartalmaz. Megnyitom a részletes vitát, és megadom a szót Zakó Lászlónak, a Jobbik képviselőjének.

ZAKÓ LÁSZLÓ (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Végül is annak is van jelzésértéke, hogy egyedül adtam be módosító javaslatot ahhoz a törvényjavaslathoz, amely 25 százalékról 5 százalékra mérsékli az élőzene-szolgáltatás áfáját. Ezt olyan sürgősséggel nyújtotta be a kormány, hogy - szó szerint - nem órák, hanem percek voltak számunkra arra, hogy tájékozódjunk az ügyben, bizottsági ülésre fussunk, majd onnan az ülésterembe beérkezvén a tegnapi határozathozatalok után elsőként ezt a napirendi pontot tárgyaljuk.

Tegnap már többen kifejtettük véleményünket a törvényjavaslattal kapcsolatban, de úgy voltam vele, ha ennyire sürgős az élőzene-szolgáltatás áfatartalmát 25 százalékról 5 százalékra levinni, akkor hadd használjam ki a lehetőséget arra, hogy a megnyitott jogszabályi helybe beférkőzve behozzam a magyar idegenforgalom, szállodaipar és vendéglátás legnagyobb nyűgét, bánatát jelentő áfakérdést, hiszen európai szinten Magyarországon a legmagasabb a vendéglátás áfája, de a szálláshely-szolgáltatás áfája is rendkívül magas, és kezdeményezzem az 5 százalékra történő mérséklését ennek a két területnek. Ma volt az egyik szakbizottság, a turizmusbizottság ülése, ahol jobbikos képviselőtársammal magunkra maradva ketten támogattuk az ötletet.

A kormány részéről elhangzott, hogy olyan költségvetési módosítással járna ennek az átvitele, ami miatt ez nem aktuális, és nem kívánnak vele foglalkozni, de köszönik a felvetést. Úgy gondolom, hogy ennél kisebb horderejű ügyekben is azonnal költségvetést módosítottak már a jelen kormány idején is. Az a személyijövedelemadó-csökkenés, amely a nagykeresetűeknek jóval nagyobb nettójövedelmet eredményez, azt valahol - s hol máshol, mint az idegenforgalomban és a vendéglátásban - le lehetne csapolni, és ezáltal a kormány akaratának megfelelően lendületbe lehetne hozni a gazdaságot az idegenforgalmon keresztül is.

(17.20)

Olyan sok nyűgöt, terhet tettek a vendéglátásban érintettek vállára, hogy ez egy elég jól kezelhető, jól dokumentálható és gyorsan bevezethető lépés lenne. Némi öröm az ürömben, hogy tegnap bár végül is nem hivatalosan, de kormánytag szájából, de magát most nem abszolút illetékesnek feltüntetve elhangzott az is, hogy az Artisjus Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület munkáját, illetve az ottani szabályozást felül kívánják vizsgálni, mert nem csak egyedül vagyunk mi, akik elképesztőnek tartjuk azt a szerzői jogdíjat, amelyet utazó behajtók vasalnak be minden vendéglátó-ipari egységen. Ezek azok a terhek, amelyek nyomasztják az ott dolgozókat, és nem az élőzene-szolgáltatás áfaterhe oldja meg a problémájukat.

A kormány képviselője sem tudta megmondani, hogy amúgy egy 5 százalékra mérsékelt vendéglátó-ipari áfa hány milliárdot jelent. Azt mondom, hogy ha egy egységet jelent kiesésben a vendéglátó-ipari áfa 5 százalékra történő mérséklése, akkor két egységet viszont hoz a kasszába az a megnövekedett forgalom, amely abból fakad, hogy az emberek bátrabban fognak vendéglátó-ipari egységekben mutatkozni.

Tegnap is elmondtam, most is el kell hogy mondjam, hogy egy újfajta életszemlélet is kialakulhatna. Kicsit a francia, párizsi estékhez tudnám hasonlítani azt a közösségi életet, amely kihalt a magyar emberekből, elsősorban a megélhetési problémájuk miatt, nevezetesen kis, hangulatos éttermekben vannak a családok, barátok esténként, és nem a brazil és magyar több ezer részes sorozatok aznapi előadását nézik. Erről már az előbb tettem említést.

Egy szó, mint száz, amilyen gyorsan kaptuk ezt az előterjesztést, én is olyan gyorsan nyújtottam be az enyémet, a módosító javaslatot. Illúzióim nincsenek. Annak azért mégiscsak örülök, hogy halvány ígéretet kaptunk arra vonatkozóan, hogy a kormány előbb vagy utóbb, de foglalkozni kíván az idegenforgalom, szálláshely-szolgáltatás, éttermi szolgáltatás adóterheivel. Ha az állóvizet egy kicsit is sikerült megmozgatni, akkor már örülök. Kérem a képviselőtársaimat, hogy támogassák ezt a javaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Más felszólaló jelentkezőt nem látok. A kormány képviselője, az államtitkár úr kíván-e válaszolni? (Jelzésre:) Igen. Megadom a szót az államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Rövid törvényjavaslat rövid módosító javaslatához egy rövid kommentárt fűznék csak hozzá. A tegnapi vita kezdetén és talán a vita további részében is mindenki arról panaszkodott, túl azon, amit ön is említett, a gyorsaságon kívül, hogy milyen hatástanulmány, előkészítő tanulmány és egyebek vannak. Az ön módosítása igencsak kiterjesztené ezt a kedvezményt minden szálláshely-szolgáltatásra és éttermi szolgáltatásra. Ehhez már tényleg egyébként szükség lenne nagyobb hatástanulmányokra. Ön is elmondta, hogy elsősorban a figyelemfelhívás a célja ezzel a módosító javaslattal, és nem feltétlenül azzal a reménnyel adta be, hogy ezt most itt el fogja fogadni a parlament. Nyilvánvalóan a figyelmünket erre felhívta, és szerintem indokolt is, hogy ezzel az ország évről évre foglalkozzon, pláne így tavasz elején, amikor indul majd a nyári szabadságos szezon. Ettől függetlenül nyilvánvalóan ilyen nagy körben megnyitni ezt a kedvezményes áfakulcsot itt nem lehet. Az eredeti törvényjavaslat elég szűkre szabja, elsősorban az éttermi cigányzenére nyújt egy ilyen kedvezményes lehetőséget, hogy nyilvánvalóan ott ne kelljen 20 százalékkal több áfaterhet hordozniuk maguknak. Ez azért jóval kitágítaná ezt a kedvezményes kört, úgyhogy ezért a kormány ezt nem tudja támogatni, de gondolom, ez nem lepi meg önt sem. De bízom benne, hogy amit ön is mondott, hogy a későbbiekre államtitkár-kollégám önnek egy termékeny párbeszédet ígért, bizonyára be fogja tartani az ígéretét, és sikerül azoknak a szakmai elképzeléseknek egy részét megvalósítani, amit ön is mondott, és valószínűleg a Fidesz-KDNP programjában ez sok tekintetben egybevág, úgyhogy együtt tudjuk megvalósítani.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr.

A benyújtott módosító javaslatokról várhatóan a következő ülésünkön döntünk.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napirendi pontjaink tárgyalásának végére értünk. Most a napirend utáni felszólalások következnek.

Elsőként megadom a szót Farkas Gergely képviselő úrnak, Jobbik, öt percben, "Emlékezés a méltatlanul elfeledett íróinkra" címmel.




Felszólalások:   203-216   217-221   221-223      Ülésnap adatai