Készült: 2024.03.29.11:35:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

202. ülésnap (2017.02.27.),  73-76. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:   69-72   73-76   77-80      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Teleki László, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszteréhez: „A Kormányzat vajon miért menti meg Farkas Flóriánt?” címmel. Teleki László képviselő urat illeti a szó.

TELEKI LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Számtalanszor feltettük azt a kérdést ellenzéki padsorokból, hogy miért nem kérik számon Farkas Flóriánt azokért a pénzekért, amelyeket a széles társadalmi rétegek sokszor követelnek önöktől. Azt gondolom, itt lenne az ideje, hogy azokat a pénzköltéseket, amelyeket láthattunk, hogy hogy valósultak meg, számon kérjék rajta. Azért is, mert ma Magyarországon nagyon hiányoljuk azt, hogy azokat a rétegeket, akiket kellene segíteniük, önök az út szélén hagytak, pedig a kampányban mindig azt mondták, hogy senkit nem hagyunk az út szélén. Ezzel szemben az öregeket, az időseket, a fiatalokat és a betegeket otthagyták az út szélén, és ezek között ott van a roma lakosság is, mert engedik eltűnni azt a forrást, amit Farkas Flórián eltüntetett, és nem akarják számonkérni, hogy azt hozza vissza.

Hiányzik ez a pénz az oktatásból. Azért hiányzik, mert hiába mondják azt, hogy az ösztöndíjprogramokhoz hozzáférnek a roma gyerekek is, nem tudnak hozzáférni, illetve egy olyan kalapban van, ami átláthatatlanná teszi a közpénzek felhasználását. Kérdem én, államtitkár úr, komolyan gondolják-e azt, hogy továbbra is fenn lehet tartani ezt az ösztöndíjrendszert abban a formában, amiben önök most próbálják meg kielégíteni a fiatalokat. Én azt gondolom, hogy nem lehet.

A másik nagyon fontos kérdés: önök azt mondják, hogy az egészségügyben nincs sorban állás, nincs várólista. Szeretném jelezni, hogy nagyon is van. Azokat a pénzeket, amiket nagyon sokszor elsíbolnak ‑ s ebben az esetben Farkas Flórián is ‑, költenék inkább arra az egészségügyi programra, amely meg tudná alapozni azt, hogy mindenképpen jobb és átláthatóbb legyen az egészségügy. Önök ezt nem teszik meg. De ugyanígy nem teszik meg az oktatásban, s nemcsak az ösztöndíjban, hanem a jövő generációjának a kitermelésében, a felépítésében sem, hogy minél magasabb szinten tudjanak tanulni azok a fiatalok, akiket érdekel a főiskola és az egyetem, mert abban sem igazán tudnak előrelépést felmutatni. Azért nem tudnak felmutatni, mert nem is akarják azt, hogy a jövő nemzedéke még tanultabb legyen, mint most.

Tehát ezért ne lopják el a fiatalok jövőjét! Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Minden vizsgálat, amely korábban elindult, folytatódik, s néhány vizsgálat véget is ért. Éppen ezért döntött úgy a kormányzat, hogy eláll attól a támogatási szerződéstől, amit az ORÖ-vel vagy ezzel a foglalkoztatási szövetkezettel kötött, pontosan azért, hogy itt mindenképpen csak szabályos támogatásokra kerüljön sor.

Ugyanakkor szerintem önnek sem célja az, hogy az Országos Roma Önkormányzatot ellehetetlenítse és ezt a fajta érdekképviseleti formát lehetetlen helyzetbe hozza. Ezért döntött úgy a kormányzat, hogy az ORÖ adósságait részben átvállalja, a másik részben pedig saját vagyontárgyainak, ingatlanjainak az eladásából kell hogy biztosítsa kintlévőségeinek a visszafizetését. Bízunk benne, hogy ez a következőkben meg is fog történni, és az ORÖ teljes mértékben tiszta lappal tud indulni.

A roma fiatalokat semmifajta kár nem érte az elmúlt években, minden számukra nyújtott felzárkózási támogatás vagy egyéb szolgáltatás zökkenőmentesen zajlódhatott tovább. Ön is tudja, hogy egy stratégia keretében haladunk előre, a nemzeti társadalmi felzárkóztatási stratégia keretében; ez volt az első, amelyik európai uniós tagállamokban elkészült. Ez nagyon fontos célokat fogalmaz meg magyarországi szinten, amelynek nyilván uniós relevanciája is van.

De azt is örömmel láthatjuk, hogy az elfogadása óta, pontosabban 2010 óta, amióta egy másfajta társadalompolitika uralkodik Magyarországon, a szegénységet okozó társadalmi problémák érezhető mértékben csökkentek. Csökkent például a 17 évesnél fiatalabbak körében a szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés kockázata 43 százalékról 33 százalékra ‑ ez óriási mértékű pozitív változás -; 1441-ről 2500-ra nőtt a „Biztos kezdet” gyermekházakban lévő gyermekek száma, akik ott szolgáltatást tudnak igénybe venni; 4 százalékkal csökkent a roma fiatalok körében a korai iskolaelhagyás; az Útravaló-ösztöndíjprogramban 13 ezer hátrányos helyzetű diák vehet részt; és még sorolhatnám a roma szakkollégiumi hálózatot és más intézkedéseket, amelyek érdemben tudtak segíteni a roma származású fiataloknak.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   69-72   73-76   77-80      Ülésnap adatai