Készült: 2024.03.29.11:21:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2009.11.11.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Kökény Mihály (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÖKÉNY MIHÁLY, az egészségügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosításáról szóló tervezetet - hogy a végén kezdjem - a bizottság többsége általános vitára alkalmasnak tartotta. Kimerítő és részletekbe menő párbeszédet folytattunk két ülésen is a törvényjavaslatról, mielőtt ezt a döntést meghoztuk.

A többség úgy ítélte meg, hogy nem egy átfogó, nagyívű paradigmaváltást jelentő tervezetről van szó, de nagyon sok részletszabályt módosító tervezetet tárgyal most a tisztelt Ház, és négy olyan elemre hívtuk fel a figyelmet, amiket itt is szeretnék hangsúlyozni. Miniszter úr is szólt róla, hogy egyrészt vannak jogharmonizációs kötelezettségeink, ezeknek eleget kell tenni. Másrészt a jogalkalmazás tapasztalatai alapján számos javaslat korrekciós jellegű, ilyen például az egészségügyi ellátás fejlesztéséről szóló törvény módosításával kapcsolatos több részlet. Mondhatnám azt is, hogy hézagpótló jellegű módosítások ezek. A harmadik elem: a pénzügyi stabilitást szolgálja az - válság idején erre szükség van -, hogy néhány szabály beiktatásával segítsük elő elsősorban a gyógyszer- és a gyógyászatisegédeszköz-előirányzat betarthatóságát. Végül, de nem utolsósorban új kihívásokra is választ kell adni, hiszen pandémiás fejlemények vannak, az influenzajárvány itt van körülöttünk, sőt Magyarországon is számos jele tapasztalható, hogy a valóságos járvány közel van. Tehát nyilván az ilyen típusú kihívásokra is kellett most reagálni. 14 törvényt módosító csomagról van szó. Lehet, hogy ezt sokan nagyon terjedelmesnek gondolják, de úgy láttuk a bizottságban, hogy mindez az ellátás biztonságát, az ágazat működőképességét szolgálja.

A vitában kormánypárti képviselőtársaim sok részről szóltak a bizottság két ülésén is, így például kiemelték azt, hogy a gyógyszertár-alapítási szabályokat változtatjuk. Nem visszalépés ez, hanem a tapasztalatok alapján indokolt az, hogy miután a korábbi törvényben megszabott feltételeknek számos esetben nem tettek eleget a patikák, érdemes volt bizonyos szabályokat egyértelműbben fogalmazni, illetőleg az európai tendenciáknak megfelelően is indokolt volt az, hogy a teljes liberalizáció időpontjának az elhalasztását kezdeményezze az előterjesztő.

Szeretném megemlíteni még az egészségügyi ellátórendszer fejlesztéséről szóló törvény módosítását is. Itt arról van szó, tisztelt képviselőtársaim, hogy voltak olyan példák az intézményátalakulásoknál - különös tekintettel ott és akkor, amikor nem várt fejlemények következtek be -, amikor hiányoztak a törvényből garanciák, de az ellátás biztonsága érdekében valóban szükség van ezekre a garanciákra, hiszen nem engedhető meg, hogy a fenntartó, a tulajdonos hátrányos helyzetbe kerüljön, ha korábban esetleg valamilyen formában gazdasági társaságnak vagy más üzemeltetőnek adta át a törvény által számára kötelezően előírt egészségügyi ellátást.

Sok más kérdés is szóba került a bizottsági vitában - nyilván itt is, a plenáris ülésen -, de összességében a kormánypárti képviselők, tehát a bizottság többsége ezt a csomagot általános vitára alkalmasnak tartotta, és ajánlja a tisztelt Országgyűlésnek módosításokkal a törvényjavaslat elfogadását.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai