Készült: 2024.03.28.21:00:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

259. ülésnap (2017.11.16.), 138. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Egy másik nap, a magyar nyelv napja késztetett arra, hogy napirend után szót kérjek az Országgyűlés mai ülésén, hiszen november 13-án ünnepeljük a magyar nyelv napját, amelynek a jelentőségét, úgy gondolom, hogy nem tudjuk eléggé hangsúlyozni.

E tekintetben szeretném egy kicsit áttekinteni azt, hogy a kormányzatban milyen intézkedések történtek az elmúlt időszakban, illetve arra is szeretném felhívni a figyelmet, hogy milyen további intézkedésekre lenne még szükség, illetve hogy milyen civil aktivitás zajlik Magyarországon, milyen példaértékű a civilek munkája ezen a területen is.

A kormány létrehozta a Magyar Nyelvstratégiai Intézetet, amelyet én magam is nemcsak a Kulturális bizottság elnökeként, hanem személyes meggyőződésemből is rendkívül előremutató és fontos társadalmi kezdeményezésnek tekintettem akkor, és tekintem még most is, bár egy kicsit szomorúbb már a helyzet, úgy gondolom, mint a kezdeményezés elindításakor volt. Maga a kormányrendelet is akár jó lett volna, és azok a feladatok, amelyeket a Magyar Nyelvstratégiai Intézetre rótt a jogalkotó, jók lehettek volna, ugyanakkor ennek a fontos társadalmi ügy­nek véleményem szerint a kisiklatása történt meg.

(14.40)

Az, hogy a kormány hivatalaként jött létre, és úgy gondolom, nem volt megfelelő a vezetése sem a MANYSI-nak, mára talán nyilvánvaló, ezért is volt szükség vezetőváltásra. Úgy gondolom, az lenne kívánatos, ha egy független, tudományos alapú és a társadalmat szolgáló intézmény jönne létre és működne, azonban a mostani Nyelvstratégiai Intézet sokkal inkább láthatatlan, inkább támogat más kezdeményezéseket, semmint hogy maga élne ilyenekkel, nyelvstratégiát pedig, ahogy mondani szokták, nyomokban sem tartalmaz.

A civilek munkássága mindezzel párhuzamosan példaértékű, és azért is vérzik az ember szíve, mert meglenne az a tudás, az a tudományos teljesítmény, az a társadalmi szemlélet, ami szükséges lenne ahhoz, hogy ezt a Nyelvstratégiai Intézetet hatékonyan tudjuk működtetni, és úgy, hogy a saját társadalmi szerepét be tudja tölteni, azonban még sincsen együttműködés a Nyelvstratégiai Intézet és akár a Ma­gyar Nyelvstratégiai Kutatócsoport között. A Nyelv­stratégiai Kutatócsoport ugyanis ötévente készít egy nagyon komoly, átfogó, tudományos igényességgel megírt jelentést a magyar nyelvről. Ez alap­vetően lehetne magának a kormány által létrehozott intézménynek a feladata, mégsem teszi ezt meg, és nem is kereste a kapcsolatot a Magyar Nyelv­stratégiai Kutatócsoporttal.

2006 óta már működött Magyarországon a MANYSI-hoz hasonló nevű MANYSZI, a Magyar Nyelvi Szolgáltató Iroda, amely szintén rendkívüli mértékben hozzá tud járulni ahhoz, hogy a nyelvet, a nyelvtudatosságot, a magyar nyelv ápolását társadalmasítsuk. Például az egyik ilyen szolgáltatás egy 24 órában elérhető nyelvi tanácsadás az enyelv.hu-n; én magam is nagyon sokszor igénybe szoktam venni például a jogszabályalkotás során is, így ezúton is köszönöm a Magyar Nyelvi Szolgáltató Iroda munkatársainak. De például a különböző egyetemi tanszékekkel sem keresett kapcsolatot a Magyar Nyelvstratégiai Intézet. Bőven lenne tehát teendő azért, hogy nyelvünk értékeit ápoljuk, megtartsuk, és a nyelv előtt álló XXI. századi kihívásokkal minél erőteljesebben, minél könnyebben meg tudjunk birkózni, ehhez pedig elengedhetetlen lenne például a szakterületek nyelvi áttekintése rendszeresen.

Itt a határon túli magyarok kérdésével nem is szeretnék ebben a felszólalásban foglalkozni, mert ez még sokkal bonyolultabb, mégis rendkívüli erőforrásokat rejtő területe a magyarságnak, hogy mennyi kétnyelvű szakembert tudnánk kiképezni a határon túli magyarok körében, ha erre fordítana figyelmet a kormányzat.

A közérthető kommunikációért szintén nagyon fontos az a tevékenység, oktatótevékenység, amit a civilek folytatnak; és itt elég a média nyelvhasználatára gondolni, hiszen például a közmédia esetében talán annyi baki és annyi helytelenség nem nagyon fordult elő, mint az elmúlt időszakban, pedig ennek rendkívül fontos szerepe van a társadalmi szemlélet formálásában is.

A magyar nyelv hete rendezvénysorozatot most már 52 éve rendezik meg folyamatosan civil kezdeményezésre, ami szintén rá tudja irányítani a figyelmet ennek a területnek a fontosságára, de természetesen számos civil kezdeményezés van a magyar nyelv napján is.

Tehát az, hogy a jogalkotó elismerte azt, hogy a magyar nyelv napja igenis létezzen, létrejöjjön, és létrehozta a Magyar Nyelvstratégiai Intézetet, ez mind helyes volt; ugyanakkor a szakmai megvalósításban nagyon sok hibát vétettek, nagyon sok hibát követtek el, ezáltal érdemi előrelépésre az én meglátásom szerint sajnos vajmi kevés lehetőség volt az elmúlt években. Köszönöm a figyelmet. (Szilágyi György tapsol.)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai