Készült: 2024.03.28.11:48:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

31. ülésnap (2014.11.24.), 40. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Tudja, tisztelt képviselő úr, az oktatásért az aggódó szavakat kevesen tudják hitelesen venni attól az MSZP-től, amely kormányzása idején bezárta a vidéki kisiskolákat, attól az MSZP-től, amely tandíjat akart bevezetni a felsőoktatásban (Kunhalmi Ágnes: De ti be is vezettétek!), és ebben csak egy népszavazás akadályozta meg, és attól az MSZP-től, amely egyhavi bért vett el minden magyar pedagógustól. (Közbekiáltás az MSZP padsoraiból: Nem vette el!)Most ez az MSZP aggódik az oktatás helyzetéért és afelsőoktatás helyzetéért. (Gúr Nándor: Miről beszélsz?)

Hadd igazítsam helyre azokat a pontatlanságokat vagy szándékos valótlanságokat, amelyeket ön állított. Sokszor veszik elő a tankötelezettségi korhatárt. (Gőgös Zoltán: Miért tüntetnek?) Tisztelt képviselő úr, Magyarországon a magyar állam mindenki számára biztosítja az ingyenes tanulás lehetőségét. Az általános iskolákban is, a középiskolákban is, és aki bekerül az egyetemekre, azok számára állami ösztöndíjjal a felsőoktatásban is. Aki tanulni akar Magyarországon, és nyilván megvannak a képességei arra, hogy mondjuk, egyetemre (Kunhalmi Ágnes: Akinek van pénze! Akinek nincs, az nem tanul!) vagy gimnáziumba menjen, annak a lehetőségei megvannak. Magyarországon mindenki számára ingyenesen garantált az alap-, közép- és felsőfokú oktatás lehetősége. (Gőgös Zoltán: A felső is?)

Tisztelt Képviselő Úr! Ön tankönyvkáoszról beszél, miközben ön is nagyon jól tudja, hogy a hibaszázaléka a különböző tankönyvkiszállításoknak 0,25 százalék alatti volt, és ezek is abból eredtek, hogy bizonyos magán-tankönyvelőállító nyomdák, kiadók nem küldték el időben a tankönyveket. (Folyamatos zaj az MSZP padsoraiból.) Éppen ezért tankönyvkáoszról beszélni, azt hiszem, felelőtlenség (Bangóné Borbély Ildikó: Megkapta már mindenki a tankönyvét?), hiszen nemcsak hogy jól sikerült időben kiszállítani ezeket a tankönyveket, hanem abból a forgalmi eredményből, amit a Kello produkált, az iskolai könyvtárakat tudjuk megerősíteni több mint 100 millió forinttal. Nem beszélve arról, hogy nekünk sikerült valamit helyrehozni abból, sőt talán jobbá is tenni azt a rendszert, amit önök korábban kialakítottak. Volt egy nemzeti, állami tulajdonban levő tankönyvkiadó 150 éven keresztül Magyarországon. A szocialisták annyit tettek hozzá a tankönyvellátáshoz, hogy egy 150 éve állami tulajdonban levő kiadót privatizáltak, magánkézbe adták, hogy profitot termeljen (Bangóné Borbély Ildikó és Kunhalmi Ágnes közbeszólása. ? Folyamatos zaj.), ne a diákoknak legyen jó, hanem annak a pár tulajdonosnak legyen jó (Kunhalmi Ágnes: A gyerekeknek!), aki abból a hasznot le tudja fölözni. Ebben az évben másfél milliárd forintot tudtunk spórolni mind az adófizetőknek, mind a családoknak azáltal, hogy letörtük ezeket a tankönyvárakat, 650-700 ezer gyerek pedig teljesen ingyenesen kapta meg a tankönyveket, s ezeknek a száma a jövő évi költségvetésben tovább fog nőni, ott van a fedezete is ennek, hogy felmenő rendszerben már a harmadik osztályosok is ingyen jussanak a tankönyveikhez.

Hogy miért volt szükség hozzányúlni a közoktatás, köznevelés rendszeréhez? Tisztelt képviselő úr, ön azt mondja, hogy minden nagyon szép volt, minden nagyon jó volt, és 2010-ben mindennel meg lehettünk elégedve. Ha ön elolvasta volna azokat a PISA-jelentéseket, amelyeket 2009-ben vagy 2012-ben publikáltak, akkor úgy gondolná, hogy lehet, hogy akik tankönyvet beszállítottak, azoknak jó volt, de azoknak a helyzetén viszont, akik azokban az iskolákban tanultak diákként, bizony volt mit javítani. Ezért kellett hozzányúlni. Ezért kellett egységes fenntartó alá, ennek a védőernyője alá bevonni az összes iskolát, ez a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, amelyik a jövő évben további költségkeretekkel gazdálkodhat.

Önök szeretik azt mondani, hogy csökken a felsőoktatásban és a köznevelés teljes rendszerében az állami támogatás mértéke. Nem tudom, hogy ezeket önök hogyan számolták ki, kakaóbiztos számológéppel vagy nem kakaóbiztos számológéppel, de az biztos (Bangóné Borbély Ildikó: Legalább használjuk!), hogy a KLIK esetében az iskolák részére plusz 50 milliárd forint szerepel a költségvetésben, a köznevelésnek a középiskolai részére 196 milliárd helyett 209 milliárd forint (Kunhalmi Ágnes: Az informatikai oktatást elvettétek a gyerekektől!), tehát plusz 13 milliárd forint szerepel. Az biztos, hogy a pedagógusok további béremelése, ami messze-messze az inflációt felülmúló mértékű lesz a jövő évben is (Gúr Nándor: Egyszer olvasd el a költségvetést!), biztosított a következő évi költségvetésben 38 milliárd forint erejéig.

Szintén szeretnek önök azzal riogatni, hogy a következő évi költségvetésből kiolvasható a gimnáziumi férőhelyek számának radikális csökkentése. (Bangóné Borbély Ildikó: Így van!) Tisztelt képviselő úr, egy költségvetésből nyilván, ahogy az előző évben, úgy ebben az évben sem olvasható ki semmi ilyen. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Magyarországon az kerülhet gimnáziumba, akinek a megfelelő szándéka megvan, hogy gimnáziumba menjen, illetve a bemeneti követelményeket teljesíti. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai