Készült: 2024.03.29.11:11:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

327. ülésnap (2013.11.20.), 112. felszólalás
Felszólaló Dr. Tapolczai Gergely (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:40


Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TAPOLCZAI GERGELY (Fidesz): (Hozzászólását jelnyelvi tolmács közreműködésével teszi meg.) Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy az előterjesztő Herman István képviselőtársam is összefoglalta a törvényjavaslat lényegét, és ahogy Soltész Miklós államtitkár úr is összefoglalta ugyancsak az eddig megtett intézkedéseket, így nem szeretném ugyanazokat a szavakat megismételni, de a lényeg valóban az, hogy az elmúlt két év alatt átalakult az ellátórendszer. A korábbi ellátatlanság és átláthatatlan rendszer helyett egy átlátható rendszert dolgoztunk ki és vezettünk be, a rokkantsági ellátás és rehabilitációs eljárás formájában segítjük a megváltozott munkaképességű és a fogyatékossággal élő személyeket.

Mindenki számára ismeretes, hogy ez a rendszer 2012. január 1-jén lépett hatályba, azóta él. Ugyanabban az évben júliustól működik a rehabilitációs szakigazgatási szervezet is, amely ezt a rendszert működteti, és amelyik koordinálja a felülvizsgálatokat, illetve az új kérelmezők vizsgálatát. Egy év tapasztalata alapján elmondható, hogy 2013-ban módosult a rehabilitációs ellátás mellett keresőképes tevékenységet folytatók szabályozása, és ennek köszönhetően a rehabilitációs ellátás mellett az eddigi húszórás munkát lehetett vállalni. Pozitív tény az is, hogy ez az ellátás nyugdíjkövető mértékben fog emelkedni 2014-től.

A törvényjavaslat összefoglalóját és az eddig megtett intézkedéseket alátámasztva most egy picit szárazabb részekkel szeretném igazolni és adatokat szeretnék ismertetni, amelyek bemutatják az elmúlt két-három év átalakításának és változásainak az eredményeit, tapasztalatát. Az új kérelmek alapján történő vizsgálatok száma 2010-ben... Most nagyjából fogom az adatokat, számokat mondani, az egészen pontos adatok megtalálhatók az NRSZH adatbázisában, utána lehet nézni. Tehát 2010-ben az új vizsgálatok száma 69 ezer fő volt nagyságrendileg, 2011-ben ez a szám 58 ezer fő volt. 2012-ben 38 ezer fő, 2013 első 9 hónapjának az adata 28 ezer fő. Ebből is jól látható, hogy már maguk az új vizsgálatra jelentkezők, az új igénylők és kérelmezők száma vagy a rendszerbe új belépőként számítók száma jelentősen csökken.

Ugyanezt a csökkenő tendenciát mutatja a felülvizsgálatok száma is. 2010-ben 92 ezer főről beszélünk, 2011-ben 76 ezer főről, 2012-ben 44 ezer főről, 2013-ban pedig 27 ezer főről van szó, ennyi esetben történt felülvizsgálat. Ez az adatsor is egyértelmű csökkenést mutat. További nagyon fontos statisztika, illetve tény, hogy milyen az elutasítások aránya. Az új vizsgálatok alapján történő elutasítások aránya 2005 és 2011 között 50 százalékos volt, 2012-ben 22 százalék, 2013-ban az első három hónapban 16-17 százalékra csökkent a felülvizsgálatok esetében. 2005 és 2012 között 10 százalék volt az elutasítások aránya. 2013 első 9 hónapjában 6,1 százalék. Tehát nagyon jól mutatja ez is, hogy valóban a rászorulók, valóban az arra jogosultak adják be a kérelmeiket és lépnek be új belépőként a rendszerbe. Maguk a számok, a vizsgálatok eredményei, az elutasított igénylések aránya is bizonyítják, hogy ezzel az átalakítással jó irányba indultunk el, a racionalizálás felé. Tisztul a helyzet, maguk az érintettek is belátják, idézőjelben mondom, hogy hol a helyük, hogy valóban rászorulnak-e a megváltozott munkaképességűek támogatására és valóban megváltozott munkaképességűeknek számítanak-e.

Még egy adatot szeretnék ismertetni, ez még az ellátásokkal kapcsolatos adat lenne. 2013. szeptember havi kimutatás szerint a rokkantsági ellátást kapók száma összesen 271 ezer fő. A rehabilitációs ellátásban részesülők száma 168 ezer fő. Azoknak a száma, akik öregségi nyugdíjasként továbbra is kapják a rokkantsági ellátást, azoknak a száma 374 ezer fő, tehát akik öregségi nyugdíjasként kapnak rokkantsági ellátást. A rehabilitációs járadékosok száma 6,1 százalék körül van.

A számok és adatok is nagyon jól mutatják, ezek alapján az egy ellátásra jutó kiadások száma egy főre a rokkantsági ellátások esetében körülbelül 66 ezer forint, a rehabilitációs ellátások esetében pedig 52 ezer forint körül van. Az öregségi rokkantsági nyugdíj esetében az egy főre jutó ellátás átlagban 80 ezer forint. Jól mutatják ezek az adatok a kiadásokat, illetve azt, hogy ennek is megvan a költségvetési fedezete. Az elmúlt évek tapasztalatai és javaslatai alapján született meg ez a módosító törvényjavaslat, amely pozitív változást fog hozni az érintettek körében akár még a biztosítási idő számításával kapcsolatban, akár a rokkantsági ellátás mellett folytatható keresőtevékenység vonatkozásában.

(15.00)

De éppen úgy, akik fogyatékossági támogatást kapnak, vagy rehabilitációs járadékot kapnak, de komplex minősítés alapján nem minősülnek megváltozott munkaképességűnek, az ő számukra is: továbbra is támogatott foglalkoztatás keretén belül tudnak elhelyezkedni, illetve munkát vállalni. Szerintem ez mind olyan módosítás, mind olyan javaslat, ami minden parlamenti párt által támogatható, és ezúton is kérem az Országgyűlés támogatását.

Köszönöm a figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai