Készült: 2024.04.19.13:36:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

277. ülésnap (2005.12.06.), 567. felszólalás
Felszólaló Dr. Schvarcz Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:08


Felszólalások:  Előző  567  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHVARCZ TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen. Köszönöm a szót, elnök úr. Nem teljesen ugyanaz a helyzet a dajkaterhességnél, mint a petesejt-adományozásnál, mert ott más szüli meg az ő gyermekét, itt saját maga szüli azt a gyermeket, akit ő hord ki, viszont a petesejtet mástól kapta. Az anonimitás feloldása pontosan azért szükséges, mert a genetikai dolgok miatt, a rizikó miatt jó, ha ismert az, akitől kapja a petesejtet, másrészt a törvény kimondja, hogy olyantól lehet nyerni petesejtet, aki egyszer szült, tehát aki már szült, az kerül elsősorban az adók csoportjába. Anonim módon pedig azért nem valósítható meg ez a dolog, mert - mint említettem - itt mindenképpen szinkronba kell hozni a két nő ciklusát. Ez anonim módon nagyon nehezen valósítható meg.

A jogi kérdésekben sok tekintetben igaza van, de nem biztos, hogy azt kell nekünk nézni, hogy a polgári törvénykönyv ilyen tekintetben nem tart lépést a tudomány fejlődésével és a genetikai és a reprodukciós eljárások által kínált módozatokkal. Esetleg azt kellene megnézni, hogy a polgári törvénykönyvet ilyen tekintetben át kellene gondolni, mert mindenütt a világon folynak ilyen megtermékenyítések, és ha a szerv- és a szövetadományozás egyre inkább elterjedtté válik, akkor ezeknek a jogi kérdéseit is szabályozni kell, hiszen az őssejtbeültetések ma már terápiás céllal mennek, és sejtadományozás, szövetadományozás is folyik.

Tehát ennek a jogi kérdéseit is tisztázni kell nemcsak az egészségügyi törvényben, hanem más polgárjogi relációkban is. Ez egészségügyileg megoldható, szerintem a jognak követni kell ezeket a változásokat.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  567  Következő    Ülésnap adatai